English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > 52. ročník Poháru míru vyhrál překvapivě Sokol Písek DOPLNĚNO

52. ročník Poháru míru vyhrál překvapivě Sokol Písek DOPLNĚNO 21.08.2010 14:41:06 - autor: dhkzora, přečteno 3735x

52. ročník tradičního ženského házenkářského turnaje v Olomouci je minulostí, do kolonky vítězů bude připsáno nové jméno. Jihočeský účastník interligy a také jediný český zástupce v letošních Evropských pohárech - Sokol Písek si poradil s ostatními účastníky a překvapivě se stal vítězem. Ve dvoudenním klání se družstvo trenéra Salače představilo ve výborné formě, když ve své hře vsadilo na své tradiční zbraně - solidní práci brankařky, rychlý přechod do útoku a střelecké zakončení svých elitních spojek Ivety Luzumové, Borovské a Vrabcové, s využitím spolupráce s pivotem, kde se prosazovala další z reprezentantek Alena Stellnerová.

Na druhém místě se stejným počtem bodů jako vítězky, když jejich vzájemné utkání skončilo remízou, se umístil zkušený, vyzrálý polský celek RUCH Chorzów, který měl ve svém středu čtyři třicátnice, které spolu s další exreprezentantkou Szyszkiewicz skoro nestřídaly a na které trenér Janusz Szymczyk hodně spoléhal. Hra Polek těžila především z výkonu své nestárnoucí brankařky, 37 leté bývaíé reprezentantky Krystyny Wasiuk a zejména jen o rok mladší spojky Anny Pawlik, která byla duší útočných akcí svého družstva a její přehled na hřišti byl ukázkový.

Třetí místo si nakonec z Hané odvezla Iuventa Michalovce, která byla před turnajem pasována na jednoho z největších favoritů. V jejich družstvu však chyběly dvě zraněné opory Anna Obšatníková a Alžbeta Polláková, naopak se do hry již vrátila Ukrajinská spojka Bakhyrieva. Ve výborné formě se představila Lucia Tobiášová a také mladičká Mičiníková potvrdila svou pověst velkého slovenského talentu. Neúčastí jmenovaných dvou opoor trochu utrpěla kvalita obranné hry Iuventy, která byla zejména ve druhém poločase utkání s Chorzowem a proti Písku hodně prostupná. Smůlou pro naše děvčata bylo, že svoje nejlepší vystoupení na turnaji předvedly Michalovce právě proti našemu družstvu, velkou motivací byla jistě odveta za týden starou porážkou na turnaji v Michalovcích.

Druhé z polských družstev - Jelenia Góra, mělo ve svém středu elitní střelkynu Annu Swidzinskou, která dlouho bojovala o pozici nejlepší střelkyně turnaje, ostatní hráčky své výkony neměly stabilní a nejlepší výkon podaly ve svém prvním a posledním vystoupení, proti Michalovcům a Písku však úplně propadly. Družstvo prochází omlazovací kůrou a bude zajímavé sledovat jak se s odchodem některých svých opor, zejména nejlepší střelkyně polské nejvyšší soutěže Sabiny Kobzar vyrovná.

Výkon a vystoupení domácího družstva DHK ZORA Olomouc lze hodnotit tak, že výkon ve většině utkání byl lepší než konečné výsledky. Dá se říci, že s výjimkou prvního poločasu utkání s Pískem a krátkého výpadku na začátku druhé půle proti Jel. Goře hrála se svými soupeři vyrovnané partie a často je i přehrávala. Je potěšitelné, že se po vleklém zranění začíná prosazovat Lucie Fabíková, která se stává duší družstva a znovu prokázala jak bude pro družstvo prospěšnou hráčkou.

Na postu brankařek hraje ve výborné pohodě Barbora Raníková, také její dvě kolegyně v družstvu - Lucie Rašková a Irena Kozáková potvrdily, že ji lze v některých fázích hry zastoupit. Největší radost nárustem své výkonnosti dělá trenérům Anička Gebre Selassie, která pevně převzala roli tvůrkyně hry, má přehled, dostatečnou rychlost i variabilitu svých akcí. Potřebuje jen trochu herně ukáznit, protože se v její hře vyskytuje ještě dost nepřesných přihrávek. Z ostatních spojek se mimo obou jmenovaných nejvíc prosadila Alena Vocilková - Polášková, výborné okamžiky měla i Tereza Kubáčková, zaskakující i na pozici pravého křídla. Na začátku sezony trochu tápe Barbora Pašková. a ani Katka Růžičková se zatím moc neprosazuje. Adéla Samcová talé zaskakující na křídlech má také ve své hře rezervy. Na turnaji nestartovala Veronika Hejtmánková, která bylo mimo z pracovních důvodů.

Na místě pivota dostává nejvíc prostoru nově zvolená kapitánka družstva Jana Spíchalová, která je také s Vocilkovou oporou obranné činnosti družstva. Lucie Severová se na tomto turnaji moc neprosadila, má však předpoklady družstvu na svém postu pomoci. Andrea Kulíšková toho zatím příliš nenahrála, její místo bude asi zatím ještě převážně v prvoligovém družstvu juniorek.

Nejvíc diskutovanou byla před sezonou otázka hry našich křídel. Z družstva odešly prakticky všechny hráčky hrající na křídlech a ty byly oporami družstva. Obě děvčata, která je mají nahradit se zatím ukazují ve výborném světle. Jak Martina Huráňová, která přišla na hostování z Otrokovic, tak i brněnská odchovankyně Míša Ždánská, vyrůstající v našem juniorském celku se zatím prosazují a ukazují ve velmi dobrém světle. Tento post bude posílen ještě další otrokovickou hráčkou, devatenáctiletou Adrianou Remešovou, kterou trenéři při turnaji zkoušeli a která se stane alternativou zejména pro post levého křídla.

Turnaj byl tak jako každoročně výborným testem připravenosti jednotlivých celků před blížící se sezonou a posloužil trenérům k jejich rozhodování o optimálních sestavách pro mistrovská utkání

 

Konečné pořadí turnaje:

 

1. Sokol Písek  7    104: 87

2. KPR RUCH Chorzöw    7  88:  80

3. Iuventa Michalovce     4106:104

4. DHK ZORA Olomouc      2  79:  86

5. KPR Jelenia Góra        0  77:  97

Přehled všech výsledků

Jelenia Góra  - Chorzów 15:18 (  8:  9)

Písek - Olomouc 22:19 (15:10)

Michalovce -Jelenia Góra  32:23 (16:11)

Chorzów - Písek  24: 24  (12:12)

Olomouc - Michalovce  25:29 (11:11)

Písek - Jelenia Góra  29:23 (16:11)

Chorzów - Michalovce   27:24 (11:14)

Jelenia Góra  - Olomouc 16:18 (  7:11)

Michalovce - Písek    21:29 (11:17)

Olomouc - Chorzów   17:19 (10:10)

 

Nejlepší střelkyně: Lucia TOBIÁŠOVÁ (Michalovce) - 29 branek

Nejůepší brankařka: Barbora RANÍKOVÁ (Olomouc)

Nejlepší hráčka - Iveta LUZUMOVÁ -(Písek)

 

Sestava a branky DHK ZORA ve všech utkáních turnaje:

DHK ZORA Olomouc - Sokol Písek 19:22 (10.15)
Raníková, Rašková, Kozáková - Rúžičková, Kulíšková, Vocilková 2, Samcová, Pašková 1, Severová, Kubáčková 2, Spíchalová 2, Huráňová 1, Ždánská 3, Gebre Selassie 5/2. Fabíková 3/1, Remešová..

Nejhorší utkání domácího družstva v celém turnaji. Zejména v prvním poločase byly hráčky úplně bezradné, chyběl důraz v obraně, takže si soupeř chodil do proskoků jak chtěl, hráčky neproměnily ani ty nejvyloženější příležitosti, včetně tří 7 metrových hodů, za 50 minut hry ztratily 18 krát míč po technických chybách. V brance chytala Raníková s úspěšností nad 40 %.

DHK ZORA Olomouc - Iuventa - Michalovce 25:29 (11:11)
Raníková, Rašková, Kozáková - Růžičková, Kulíšková, Vocilková 5, Samcová, Pašková 1, Severová, Kubáčková 2, Spíchalová 3, Huráňová 2 Ždánská 3, Gebre Selassie 1. Fabíková 8, Remešová.

V tomto utkání byla předvedená hra lepší než konečný výsledek, který je trochu krutý. Hanačky držely s favoritem krok celý první poločas a 15 minut toho druhého. Až v závěru se Iuventa prosadila brejky po nedůrazné střelbě domácího družstva a dalších technických chybách, kterých bylo za celý zápas 9, ale v posledních 10 minutách čtyři. V brance zachytala tradičně proti Iuventě dobře Rašková. Výborný zápas odehrály Gebre Selassie s Fabíkovou, střelecky se začalo dařit Vocilkové, spolehlivě zahrála obě křídla Huráňová a Ždánská.

DHK ZORA Olomouc - KPR Jelenia Góra 18:16 (11: 7)
Raníková, Rašková, Kozáková - Růžičková 1, Kulíšková, Vocilková, Samcová 1, Pašková 2, Severová 1, Kubáčková, Spíchalová 3, Huráňová 5/4, Ždánská 3, Gebre Selassie 1, Remešová 1.

Do utkání nenastoupila Fabíková, kterou trenéři šetřili, do branky se postavila Kozáková a ani ona nepodala špatný výkon. V prvním poločase si domácí děvčata vytvořila až pětibrankový náskok, který však v prvních pěti minutách druhého poločasu svou bezstarostnou a nedůraznou hrou ztratily. Až do konce utkání to pak byl nekompromisní boj, zkušený soupeř stavěl hlavně na obraně, proti které se mladé domácí hráčky jen těžko prosazovaly. I v tomto utkání se dopustily domácí hráčky vysokého počtu technických chyb (15), a hlavním důvodem, proč byl stav stále poměrně vyrovnaný bylo 17 neproměnných střel z brankoviště v čemž „vynikly" zejména Pašková (5) Huráňová (4) a Gebre Selassie (4). Zápas nakonec bojovností děvčata zvládla a připsala si jediné vítězství na turnaji.

DHK ZORA Olomouc - KPR RUCH Chorzów 17:19 (10:10)
Raníková, Rašková - Růžičková 1, Kulíšková 1, Samcová, Pašková 1, Severová, Kubáčková 8/2, Spíchalová 2, Huráňová 3/2, Ždánská, Gebre Selassie 1, Remešová.

Do utkání znovu nenastoupila Fabíková v sestavě chyběla i Vocilková, takže přidáme-li Hejtmánkovou, která z pracovních důvodů chyběla na celém turnaji, do utkání tak nenastoupila trojice nejzkušenějších, takže se muselo prosadit mládí. A mladé ukázaly své bojovné srdce, pustily se do soupeře, který ještě stále bojoval o celkové prvenství v turnaji bez jakéhokoliv respektu. První poločas nakonec skončil nerozhodně a ani po změně stran zkušený soupeř neodskočil na více než tříbrankový rozdíl.

Ve velkém stylu odchytala utkání Bára Raníková, která do 15. minuty druhého poločasu, kdy přepustila své místo v brance Lucii Raškové, kryla 15 střel včetně dvou sedmiček. Střeleckou mušku v tomto zápase měla Tereza Kubáčková, která se trefila osmkrát, i když více než polovinu utkání sehrála na křídle. Své si odehrála i všechna křídla, z pivotů se prosadila jen Spíchalová, která také byla oporou obranné fáze. Střel z prostoru spojek však bylo jako šafránu a úspěšné byly pouze jtři z nich. Ani tentokrát se děvčata nevyvarovala technických chyb, číslo 12 je za 50 minut hry stále hodně vysoké.

Sestavy a branky ostatních družstev

Sokol Písek:
Skálová, Trnavská - Luzumpvá 20/7, Vrabcová 13, Stellnerová 18, Borovská 15/1, Vyhnalová 9, Rsfelová 7, Salačová 11, Dvořáková 7, Lidová 4.

RUCH Chorzów:
Wasiuk, Karpat, Wąż - Brymerska 1, Jasińska 5, Krusberska 7, Radoszewska 20/2, Pawlik 12/9, Maroń 1, Wawrzyńczyk 2, Lesik 2, Szyszkiewicz 12, Sęktas 14, Rodak 1, Kempa 1, Suchëta 1, Rzeszutek 8, Salomon 1.

Iuventa Michalovce:
Kudročová, Kubíková - Wolingerová 9, Danková 5, Bašíková 5, Stöllösiová 7,Vargová, Hollá 18, Mičiníková 12, Tobiášová 29/9, Hvostaľová 1, Rebičová 5, Trehubova 13, Bakhyrieva 2.

KPR Jelenia Góra:
Szalek, Krajewska, Kozkow - Bulak 6, Furszewicz 7, Swidzinska 24/9, Kocela, Stanislawiszin 2, Buklarewicz 14, Zaloga 11, Kubicka, Marceluk 2, Muras 4, Rykaczewska 7.