English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > 9. ročník interligy WHIL zahajuje

9. ročník interligy WHIL zahajuje 01.09.2010 04:50:16 - autor: , přečteno 2110x

Středeční předehrávka na východě Slovenska mezi dvěma účastníky Evropských pohárů - historicky druhým celkem WHIL Iuventou Michalovce a staronovým účastníkem soutěže HC Gabor Bánovce nad Bebravou, zahájí již devátý ročník společné slovensko - české soutěže.

Před několika měsíci se další pokračování interligy otřásalo v základech, od některých představitelů ČSH zaznívaly pochybnosti o účelnosti jejího pokračování. Zástupci českých interligových a prvoligových klubů však na společné schůzce v Praze jednoznačně deklarovaly vůli v soutěži pokračovat. Na schůzce i v dalších diskuzích česká strana navrhla, aby se počet družstev interligy z české i slovenské strany změnil ve prospěch českých družstev. Argumentů byla celá řada, nakonec bylo rozhodnuto, že v ročníku 2010/11 se bude hrát se 14 účastníky - 8 českých a 6 slovenských družstev. Co však je dost překvapující je skutečnost, že ke změně v počtu účastníků interligy došlo již od právě začínajícího ročníku.

Rozhodnutí totiž přišlo v době, kdy již bylo dokonce po baráži na české straně a naprosto proti všem zvyklostem a zásadám, že k tak zásadní změně by mělo dojít ne dříve než po uplynutí následujícího ročníku soutěže. Všechna družstva by měla mít možnost se na změnu soutěží připravit, regulérnost by byla po všech stránkách zachována. Chtěli bych v této souvislosti poznamenat, že náš klub není proti rozšíření interligy i proti změně parity zastoupení, naše námitka je pouze ke způsobu a času realizace. Nicméně oběma házenkářskými svazy byla změna přijata, takže je třeba to vzít jako fakt. Je třeba zdůraznit, že všechny slovenské kluby byly a stále jsou pro zachování a pokračování společné soutěže.

Zpět ale k zahájení interligy. V prvním utkání tedy proti sobě nastoupí dvě slovenská družstva. Ambiciózní nováček z Bánovců sice proklamuje útok na nejvyšší pozice v interlize, přesto však v zahajovacím duelu bude asi favoritem domácí Iuventa Michalovce, přestože v přípravě nijak neoslňovala. Ani jeden z přípravných turnajů nevyhrála, v domácím skončila na posledním 4. místě, v Olomouci na Poháru míru obsadila 3. místo a čtvrté skončilo družstvo i minulý víkend na Slováckém poháru v Hodoníně. O síle Bánovců si můžeme udělat částečný obrátek z výsledků přípravných zápasů proti našemu nově se tvořícímu družstvu. V samém začátku přípravy jsme v Koselci na Hané dvakrát Bánovce porazili (31:27 a 30:25), před několika dny v Bánovcích naše družsto naopak podlehlo 27:32.

Kádr Iuventy Michalovce doznal řady změn, odešlo několik zkušených hráček, předevčím Ukrajinka Šklaruk, činnost zanechala i Jenčíková, do Šaľy odešly Weibelová, Zemánková a Piskayová. Novými tvářemi jsou mladé odchovankyně Bačíková, Hvostaľová, Sedláčková a především jeden z největších slovenských talentů, levoruká Iveta Mičiníková z Bytče. Letošní kádr Iuventy má stále svou velkou sílu. Obě brankařky, zkušená Kudročová a mladá Gubíková budou jistě velkou oporou, trio spojek Obšatníková, Tobiášová, Polláková, podpořené Ukrajinkou Bachirevovou a mladou Mičíïníkovou, to je největší zbraň Iuventy. Na pivotu má trenér Dušan Daniš k dispozici velezkušenou Kalaninovou a na křídlech rychlonohé Szöllösiovou, Hollou, nebo Ukrajinku Trehubovou.

Bánovský HK Gabor Bánovce nad Bebravou, tak zní celý název ambiciozního nováčka interligy, bude spoléhat především na největší posilu kterou je bývalá dlouholetá hráčka Michalovců Betka Tothová, která před sezonou přišla z Šaľy, trenér Štefan Kelemen má v kádru několik hráček se zkušenostmi z interligy, které hrály za družstvo Trenčína, např. Petriková, sestry Bahýlovy, Surovčíková, Michaličková, nebo bývalé hráčky Ban. Bystrice Lapinová a Kollárová. Hvězdou interligy se asi brzy stane chorvatská pivotka Lana Sušič.

Nový ročník interligy je tedy zde, uvidíme jak zvládla družstva přípravu před náročnou sezonou, uvidíme jakým přínosem a obohacením budou výkony nováčků a jak se bude dařit tradičním účastníkům interligy.

Utkání Iuventa Michalovce - HK Gabor Bánovce se hraje ve středu 1. září od 17:30 hod. v Chemkostav aréně v Michalovcích. K ostatním utkáním prvního kola se vrátíme ve čtvrtek.