English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Kausa Hrbková, Selucká - autor: Martin Dostál, Olomoucký deník

Kausa Hrbková, Selucká - autor: Martin Dostál, Olomoucký deník 09.09.2010 19:15:25 - autor: , přečteno 2766x

Olomouc - Podobnou situaci česká ženská házená snad ještě nezažila. Dvě stabilní hráčky reprezentace Michaela Hrbková a Dominika Selucká nemůžou zasáhnout do interligových bojů, oběma totiž Český svaz házené (ČSH) vyměřil dvouměsíční distanc za neoprávněný start v přípravě za Sokol Poruba. Obě totiž mají platné smlouvy v Olomouci a za Ostravu nastoupily bez souhlasu mateřského klubu.
Hrbková se Seluckou se i přesto dál připravují s Porubou a doufají, že se v dohledné době vrátí na palubovky. Bohužel pro českou házenou to ale na brzký návrat nevypadá. Jejich úprk z Olomouce totiž zásadním způsobem odporuje svazovým regulím. „Obě hráčky mají u nás platnou smlouvu a měly by tedy být v Olomouci. Že nejsou, to je věc druhá," říká předseda olomouckého klubu Vítězslav Růžička.
V týmu DHK Zora panovala v červnu přes vypadnutí v semifinále českého play off před startem přípravy na další ročník pozitivní nálada. Trenér Libor Malínek si pochvaloval, že se jeho klubu podařilo udržet největší hvězdu - Michaelu Hrbkovou. Společně se svoji kolegyní Seluckou se dokonce dočkaly dodatku ke svým stávajícím kontraktům, který jim pro sezonu 2010/2011 zaručoval dvojnásobný honorář.
Jenže pak přišel reprezentační sraz a po něm už obě hráčky přestaly s Olomoucí komunikovat. Nastoupily do přípravy v dresu interligového nováčka z Poruby. Za ni také odehrály přípravný zápas, za což jim ČSH vyměřil zmíněný trest. Navíc rozhodl, že jejich výpovědi, které v Olomouci podaly, jsou neplatné. Tudíž řekl, že smlovy v Olomouci jsou platné. „Asi to tak museli udělat, protože v legislativě jsou nějaké řady, které se musejí dodržovat. Udělali to, co měli," uznává smířeně Hrbková.
Pochybení si uvědomují i funkcionáři Poruby. Na středeční tiskové konferenci to přiznal její manažer Libor Adámek. „Musíme přiznat, že v první fázi jsme se k Olomouci zachovali dost partyzánsky, za což bych se chtěl touto cestou i omluvit. Došlo z naší strany k porušení legislativy, ale věříme, že časem celou věc ke spokojenosti všech nějak vyřešíme. Pracuje se na tom," uvedl doslova.
Jenže pozice Olomouce zůstává neměnná. „Trváme od začátku pouze na tom, aby byla dodržena platná smlouva ve všech bodech a aby se postupovalo dle legislativy ČSH," zdůrazňuje Růžička. „DHK Zora Olomouc je připravena splnit všechny závazky, které ze smlouvy mezi klubem a danou hráčkou vyplývají. Je nutno vzít na vědomí, že smluvní vztah je pouze mezi naším klubem a hráčkami, nikoliv s Porubou," naráží na Adámkovo vyjádření.
Bezvýchodnost dané situace pak dokumentuje fakt, že ustupovat ze svých pozic nechce ani jedna ze stran. „Svaz potvrdil naše stanovisko a hráčkám zaslal písemně, že mají platnou smlouvu v Olomouci. Zatím ji porušují, protože nenastoupili do přípravy s námi, ale s Porubou. Tím pro svaz otázka smluv skončila," pokračuje Růžička.
„V žádném případě není možné si myslet, že si hráčky budou samy určovat, kdy a kam půjdou hrát. Stejným způsobem ani my nemůžeme prodat hráčku do jakéhokoliv klubu, aniž by s tím sama souhlasila. Existuje rovnováha, která musí být zachována."
Hrbková se Seluckou ale o návratu na Hanou neuvažují. „Teď to jde tak trochu mimo nás. Je to v řešení právníků, jak Poruby, tak Olomouce. Máme dva měsíce na to, aby se to nějak vyřešilo. Protože pokud už budeme moci hrát, a budeme muset zůstat v Olomouci, tak nevím, jak to bude pokračovat. V Olomouci už být nechceme," vysvětluje Hrbková, se 157 brankami nejlepší interligová střelkyně Zory v minulé sezoně.
Z jejího hlasu je cítit smutek, že se celá situace dostala do roviny, kde se momentálně nachází. „Určitě to šlo udělat jinak. Kdybychom jinak jednaly, už jsme mohli být dávno v Porubě bez problémů, nebo by se to nějak řešilo. Ale teď je těžké říkat kdyby, třeba by se to táhlo ještě hůř, to nikdo nemůže vědět."
I nadále se tak obě připravují s Porubou. I když tím riskují další disciplinární postihy. „Už jsme tady v Porubě, bylo by blbé se vracet, kvůli všem tady i tam, kvůli tomu, jak to probíhá. Myslím si, že není cesty zpět. Vybraly jsme si, že chceme být v Porubě a toho se držíme. Necouvneme, i kdyby nám hrozil rok stání," uzavírá Hrbková.