English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Rozhovor s Barbuchou a Karluchou (Bára Raníková a Klára Černá)

Rozhovor s Barbuchou a Karluchou (Bára Raníková a Klára Černá) 14.10.2010 12:02:46 - autor: dhkzora, přečteno 2443x

V sobotu zavítají naše děvčata na palubovku Zory Olomouc. Mezi oběma družstvy na první pohled nenaleznete příliš mnoho spojitostí. Pokud se ale budete pozorně pídit rodokmeny jednotlivých hráček, objevíte tu a tam zajímavou kontinuitu. Tak například bratr olomoucké křídelnice Anny Gebre Selassie, nastupoval krátce v červenobílém fotbalovém dresu. Daleko markantnější je však propojení jedné z hlavních opor Hanaček Barbory Raníkové (řečené Barbucha), která v dorosteneckých kategoriích střežila branku Slavie. A co Barboru váže k její rozhovorové kolegyni Kláře Černé (neboli Karluše)? Jeden internátní pokoj, desítky reprezentačních soustředění, a především dlouholeté kamarádství.

Děvčata, co se vám vybaví, když se řekne Klára Černá, Barbora Raníková?
Barbora:
S Karluchou jsme toho zažily opravdu hodně, a to jak na hřišti, tak ve školní lavici. Užily jsme si spoustu legrace. Určitě je to velká hráčka a jedna z důležitých opor Slavie.
Klára: Vybaví se mi dva roky strávené na gymnáziu, na internátě, i společně na Slavii. A s tím spojené někdy až neuvěřitelné zážitky (smích). Na tu dobu strašně ráda vzpomínám, byly to krásné časy.

Můžete mně prozradit nějakou historku charakterizující Kláru, Barboru?
Barbora:
V době kdy jsme spolu bydlely, mi dělala pěkné naschvály. Nesnáším totiž zimu a ona na mě každé ráno otevírala okno. Venku mrzlo a Karlucha k tomu s úsměvem dodávala: „Barbuško vstávej, koukej, jak je venku hezky!" Měla jsem vždy sto chutí po ní něco hodit (smích).
Klára: Jak jsem již řekla, těch zážitků a historek bylo strašně moc a napsat je by vydalo pomalu na celou knihu. Každopádně Bářiny pozdní příchody na páteční hodiny tělocviku kvůli tomu, že byla k snídani krupicová kaše, kterou ona miluje, jsou vážně nezapomenutelné (smích).

Barboro, jak zastavit gólový apetit Kláry Černé?
Barbora:
Jsou zápasy, ve kterých se Karluše daří a co hodí na mou branku, to tam spadne. Jindy jí to ale pěkně znepříjemňuji. Pokud mi pomůže obrana, věřím, že něco pochytám.

A naopak vy Kláro, jak chcete překonat reprezentační brankařku Barboru Raníkovou?
Klára:
Musíme trefit bránu a doufat, že Bára nebude mít svůj den. Bude to ale velmi těžké, protože chytá opravdu výborně!
Barbora doplňuje: Nevěřte jí, ona dobře ví jak na mě (smích)!

Barboro, jak vzpomínáte na své působení ve Slavii?
Barbora:
Ve Slavii jsem působila dva roky v SCM. Měly jsme skvělý kolektiv a tak na toto období vzpomínám především v dobrém.

Dnes už jste ale v Olomouci. Kádr vašeho celku doznal před sezónou značných změn. Můžete nám vaše družstvo blíže představit?
Barbora:
Naše družstvo má ve svém středu mnoho mladých hráček, které ještě nemají tolik zkušeností. Na druhou stranu jsou ale rychlé a perou se o každý míč. Máme i několik zkušených hráček, které hru dirigují. Je to Veronika Hejtmánková, Alena Polášková a Lucie Fabíková. Lucka je obrovskou bojovnicí. Když se ostatním nedaří, vezme hru na sebe. Je pro nás velkou posilou. Trenér Libor Malínek, má přetěžký úkol. Buduje nový tým, který se potřebuje sehrát. Takže ho čeká ještě hodně práce, abychom v příštích letech mohly hrát opět o medaile.

Kláro, v prvních třech kolech jste zaznamenala skvělých 36 branek. V následném utkání na vás Veselí vyrukovalo s „osobkou". Jak se v takové chvíli hraje?
Klára:
Hraje se špatně. Člověk se nedostane pořádně do zápasového tempa a ztrácí občas i koncentraci. Na druhou stranu si myslím, že pokud se hraje pět na pět, přináší to pro tým i jisté výhody. Na brankovišti je více prostoru a tudíž větší šance se prosadit. Čehož dokázaly holky proti Veselí skvěle využít.

Očekáváte tento tah i na Hané?
Klára:
Nemyslím, že by Olomouc praktikovala tuto obranu. Každý zápas dokazujeme, že jsme schopné dávat branky úplně všechny. Když je nedá jedna, tak je dá druhá anebo třetí... Troufnu si tvrdit, že právě v tom je naše největší síla. Proto osobní obrana jedné hráčky vůbec nic neřeší.

Baví vás v takové chvíli vůbec hra? Z mého laického pohledu, jen tak „postáváte" střežená na půlce?
Klára:
Tak samozřejmě, že nebaví. Když to řeknu s infantilní nadsázkou. Pokud si děti hrají a jedno na ně kouká a někdo mu brání v tom, aby si mohlo hrát s nimi, tak ho to taky nebaví. Ono se o tom málo mluví, ale házená je především hra (smích)!

Proč by měla Olomouc porazit Slavii, respektive Slavia Olomouc?
Barbora:
Slavia bude v tomto duelu favoritem. Mohu ale slíbit našim fanouškům, že se budeme bít o každý míč až do samotného konce zápasu!
Klára: Na otázky tohoto typu nerada odpovídám. Nám hraje do karet postavení v tabulce či to, že Olomouc nehraje ve stejné sestavě jako loni a některé hráčky se do týmu teprve zapracovávají. Ale Olomouc se zápas od zápasu zlepšuje. Ve svém kádru má vynikající zkušené hráčky i novicky, které během prvních kol předvedly, že se s nimi musí v rámci WHIL počítat. Navíc hrají doma, a tak nebudou chtít své fanoušky zklamat. Samozřejmě věřím, že se nám podaří získat další dva body. Ale rozhodně to nebude jednoduché!

Autor článku: David NEJEDLÝ - DHC Slavia Praha