English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Ohlédnutí za podzimem ve WHIL

Ohlédnutí za podzimem ve WHIL 22.11.2010 13:29:19 - autor: , přečteno 1904x

Rozšíření interligy a termínový kalendář kvalifikace o postup na MS 2011 jsou hlavními důvody toho, že rozjetý kolotoč interligové soutěže WHIL se zarazil v polovině listopadu a jeho pokračování je naplánováno až na druhý lednový víkend. Výjimku tvoří Michalovce a Poruba, které si své vzájemné utkání už předehrály v rámci cesty Iuventy k utkání podzimu v Praze se Slavií. Jak se tedy vyvíjí soutěž, jejíž nový model, rozšíření na 14 účastníků s porušením parity počtu českých a slovenských družstev ve společné soutěži, který byl přijat hodně narychlo a nečekaně těsně před losováním nového ročníku ? Autor článku si neosobuje právo posuzovat soutěž jako celek z oficiálního hlediska a úplně nestarnně, je to jen pohled jak jej vidí sám, proto se mohou pohledy ostatních lišit.

Velmi důležité při posuzování postavení družstev v průběžné tabulce soutěže je, jak velkým zásahům do hráčského kádru u jednotlivých družstev došlo. V horní polovině tabulky se usadila družstva, která vstoupila do této sezony se stabilízovanými kádry, s minimem nebo jen s dílčími změnami svých kádrů. Platí to především o Slavii Praha, Michalovcích, ŠKP Bratislava, Veselí, tedy o jakýchsi stálicích popředí WHILky. Rovněž o HC Zlín je možno říci, že disponuje konsolidovaným kádrem, budovaným několik roků, který začíná sklízet ovoce své práce a je považován za štiku soutěže. Lídrem této skupiny je jednoznačně Slavia, hrající prakticky bez jakékoliv změny v základním kádru a nic na tom nemění ani porážka od Michalovců v minulém kole.

Další dvě družstva, jejichž hráčské kádry nedoznaly nijak převratných změn, ale zatím zaostávají za svými ambicemi jsou Štart Trenčín, který hlavně v domácím prostředí je hodně neškodný a ztratil zde už 11 bodů v sedmi zápasech a Sokol Písek, který naopak těží především z výsledků v domácím prostředí, kde získal už 12 bodů, na hřištích soupeřů však ještě nevyhrál a má na svém kontě jediný bodík právě z Trenčína. Oba však ještě jistě neřekli poslední slovo, protože kvalita jejich hráčských kádrů je hodně vysoká (Birkušová, Šáteková, Kovaličková, Drobná, Žideková, nebo Jihočešky Luzumová, Borovská, Stellnerová, Vrabcová, Krouská a další).

Naopak z družstev, v jejichž kádrech došlo k velkým změnám, jsou nejpříjemnějším překvapením asi výkony a postavení v soutěži, silně omlazeného týmu Šaľy, z kterého odešla řada zkušených a výborných hráček např. Tóthová, Dubajová, Popluhárová, Némethová a další. Ze Šaľy se tak rázem stal „baby team", ale trenér Lukačín vtiskl mladému kolektivu svou trenérskou filozofii a ta mu zatím přináší ovoce. Největší oslabení svého kádru však zaznamenala naše děvčata. Bez devítky stálic svého loňského kádru (Dostálová, Uličná, Vašková, Stuchlová, Kovačíková, Hrbková, Selucká, Tomečková a Mýlková), se nová sezona očekávala s velkými obavami a otazníky. První kola tomu také nasvědčovala, dvě osmibrankové porážky a nula v tabulce bodového zisku byly hrozivé, navíc čekali další těžcí soupeři. Mladé hráčky kolem Fabíkové, Hejtmánkové, Vocilkové a Spíchalové a ve vynikající formě chytající Raníkové (Huráňová, Ždánská, Pašková, Kubáčková, Gebre Selassie, ale i další), rostly zápas od zápasu. Se ziskem bodů v Partizánskem a skalpu Šaľy doma, získaly potřebnou sebedůvěru a přidaly další důležité body. Dostaly se tak na dostřel Veselí i Zlínu v boji o play-off, i když v zádech mají hodně nebezpečného soka v podobě Písku. Škoda nepříjemných zranění několika děvčat, situace mohla být ještě lepší.

Trochu nečitelným družstvem je zatím slovenský staronový účastník WHIL Gabor Bánovce, který se mezi elitu vrátil po čtyřleté odmlce. Jeho předsezónní ambice byly hodně vysoké. Základ jeho kádru tvoří především extrenčanky v jeho dresu, především sestry Bahýlovy, Petriková, Surovčíková a další, největšími posilami jsou však nejlepší kanonýrka interligy Alžbeta Tóthová, brankařka Vargová a chorvatka Sušec. Nováček se zatím drží na pozici slovenského play-off o kterou by jen nerad přišel.

Poslední čtveřici tabulky zatím okupují, trochu podle očekávání oba čeští nováčci Poruba a Most a dvojice družstev, která se už několik roků pohybují pravidelně v nejnižších patrech interligové tabulky - Partizánske a Jindř. Hradec. Sestupu do slovenské 1. ligy se bude v této sezoně jen těžko vyhýbat Partizánske, i když má k dispozici několik mladých talentů (např. Michnová, Košíková, Blažeková), o některé z nich už ale projevují zájem např. Bánovce. Na české straně se letos bude hrát play-out, nejvážnějším adeptem na místo znamenající pád do 1. ligy je však asi Jindř. Hradec, protože oba nováčkové - Most i Poruba disponují přece jen kvalitnějšími kádry hráček (Martínková, Crhová, Štolfová, Kupková, nebo v dresu Poruby Doláková, Hrbková, Tomečková, Selucká, Mýlková, Richvalská), které by měly v případě pádu do play-out uspět. Totéž se dá říci i o čtvrtém účastníku play-out, který vzejde pravděpodobně z dvojice Písek, Olomouc i když si to dnes ani jeden z nich nepřipouští.

Už poslední kolo první poloviny interligy, které je na pořadu 8. ledna 2011 slibuje řadu důležitých střetnutí a dají se očekávat i přesuny v tabulce. Na příklad do Edenu pojede třetí Zlín, ve Veselí bude hrát Písek, očekávaný náboj bude mít i derby Šaľa - Trenčín. Naše družstvo čeká těžký soupeř v podobě severočeského Baníku Most, který začíná vystrkovat růžky a také se stále posiluje (příchod Štolfové, návrat po zranění reprezentantky Kupkové) se kterým si to ještě před vánocemi rozdá v Lounech ve čtvrtfinále Českého poháru.