English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Už ve středu začíná 22. kolo WHIL

Už ve středu začíná 22. kolo WHIL 09.03.2011 09:21:46 - autor: vasek, přečteno 1903x

Házenkářská veřejnost ještě nestačila vstřebat následky výbuchu bomby v Edenu, v podobě porážky domácích od Bánovců a na dveře klepe další kolo, které bude rozehráno už dnes ve Zlíně. Výsledek z Prahy, ale i další zápasy jasně ukazují, že ani ten největší favorit nemá předem vůbec nic jisté. Stačí kvalitní doplnění hráčského kádru, nebo na druhé straně onemocnění, či zranění klíčových opor a všechny dosavadní prognózy mohou vzít za své. To je případ Bánovců a Mostu na jedné straně a na druhé straně třeba citelné oslabení ŠKP Bratislava a vážné zdravotní problémy, opět třeba Beňuškové z Mostu, olomoucké Fabíkové, nebo zlínských opor Poznarové, Růčkové a dalších. Trenér Poloz se dokonce v tisku vyjádřil, že klub zvažuje „vypustit" závěr interligy a hráčky připravit na blížící se play-off. Nic proti tomu, ale i takový případ by mohl vážně narušit věrohodnost společné česko - slovenské soutěže a ovlivnit i závěr někdy i vyhrocených bojů o udržení, nebo postup do play-off.

O udržení v interlize budou na dálku bojovat slovenská družstva Trenčína (hraje v Olomouci) a Partizánského (hraje doma s Veselím), na české straně se formují šiky na závěrečný minuturanj o udržení, v následujícím kole však k žádnému přímému souboji ohrožených nedojde, nejméně ve třech utkáních však budou v sázce důležité body o postup do českého play-off. Už ve středu ve Zlíně by se bodovým ziskem Jihočešky hodně přiblížily postupu do play-off, svěřenkyně trenéra Kuťky by zase musely hodně překvapit na Zemplíně, aby se udržely na dostřel postupu. Všechno ve svých rukách pak mají Hanačky, které se sice budou muset v první řadě vypořádat s absencí Fabíkové, ale jen plný bodový zisk jim zachová postupové šance.

Ve středu 9. března 2011 se po kvalifikačním utkání mužů Česko - Norsko, netradičně od 19:30 hod. utkají domácí HC Zlín se Sokolem Písek. Jak již bylo uvedeno, větší motivaci v tomto utkání budou mít určitě Jihočešky, pro které je každý bodový zisk příslibem postupu mezi českou nejlepší čtyřku. Sedí ale v současnosti na dvou židlích, mimo interligové boje je čeká ještě dvojzápas ve čtvrtfinále Challenge Cupu s nizozemským HandbalAcademie a mají před sebou dva „anglické týdny" s režimem zápasů středa - sobota - středa. Je obdivuhodné jak Jihočešky sbírají jako pilné včelky potřebné bodíky za situace, kdy se už jednou se stejným zápasovým rytmem před měsícem vyrovnaly, ale hlavně proto, že hrály poslední zápasy s hodně úzkým kádrem, kdy měl trenér Saláč k dipozici jen 8 hráček do hry. Děvčata kolem Luzumové a Borovské to ale zvládají bez problémů. Řadu domácích hráček před a po zápase s Trenčínem sužovala zranění a nemoci, je otázkou, jak se dají děvčata zdravotně dohromady, aby mohly čelit očekávanému tlaku Jihočešek. Favoritem zůstávají i přesto domácí házenkářky, které mají soupeři vracet i podzimní porážku z Písku v poměru 29:28.

Další utkání kola se hraje v pátek 11. března 2011 od 18:00 hod. v Partizánskem a střetnou se v něm domácí Danlog Patuizánske s Brittermem Veselí n.Mor. Domácí děvčata se vzepřela osudu a zorganizovala parádní stíhačku k dostižení Trenčína, kterému by rády předaly černého Petra v podobě sestupu. Musejí ale získat nejméně o bod víc než jejich soupeř, vzhledem k nepříznivé bilanci vzájemných zápasů. Množství šancí na bodový zisk ale s přibývajícími zápasy do konce soutěže rychle ubývá a každý bodový zisk by měl cenu zlata. Slovenské naděje v dresu Danlogu - Michnová, Blažeková, Košíková a další mají kvalitu i elán, zda to však bude tentokrát stačit na zkušenosti Lenky Černé, Flekové, Kočí, Chmelařové, Drotárové, Súkeníkové a spol. je velkou otázkou. Papírovým favoritem je samozřejmě aktuálně pátý celek interligy (má k dobru dva odložené zápasy), stát se však může všechno. Na podzim se na Slovácku hrálo 32:24 ve prospěch panenek.

Sobotní program 22. kola zahájí tři utkání se začátkem v 17:30 hod. Začnemě dvěma která se hrají na Slovensku. Na Zemplíně přivítá domácí Iuventa Michalovce, nejvzdálenějšího soupeře interligy, svěřenkyně slovenského trenéra Kuťky - Baník Most.Domácí celek odehrál své předchozí utkání už před dvěma týdny, hráčky tedy měly dostatek času na regeneraci a doléčení šrámů a měly by se představit v plné síle. Některé absence však asi budou přesto pokračovat, otazník visí nad návratem Obšatníkové, mimo hru ještě bude delší dobu mladá Mičiníková, Horňáková a další. I tyto absence však do role favorita staví domácí družstvo i vzhledem k tomu, že jejich soupeřky přijedou do Michalovců také oslabeny o zraněné opory Beňuškovou a Štolfovou. Na podzim v Lounech vyhrála Iuventa vysoko 40:24.
O druhém utkání: ŠKP Bratislava - Duslo Šaľa by se ještě před půl rokem hovořilo jako o šlágru kola. Dnes přijede k Dunaji Duslo jako favorit, který by si měl odvézt oba body, potřebné v souboji o bronzové medaile z WHIL. ŠKP se veze na skluzavce směrem do propasti, posledních šest svých zápasů nevyhrál a pokud nebude v některých následujících utkáních bodovat, může se dostat ještě i do vážných problémů s udržením v soutěži. Na podzim ještě v plné síle hrající Bratislava prohrála v Šaľe nejtěsnějším rozdílem 19:18.

V tradičním čase, v sobotu  od 17:30 hod. má začátek i utkání DHK ZORA Olomouc - HK Štart Trenčín. Toto utkání je možno brát s nadsázkou tak, že je jediným, ve kterém „jde o všechno " oběma soupeřům. Zatímco hostující celek urputně bojuje o udržení a každý bod by pro něj byl velmi cenný, domácí potřebují bodovat naplno, aby si posílily šance na první českou čtyřku. Hanačky ale stíhá v letošní sezoně jedna rána za druhou. Po operacích kolna absentují dlouhodobě Pašková se Ždánskou, krátkodobější výadky stíhaly a stíhají Huráňovou, Spíchalovou a další děvčata, úplně fit nejsou ani Raníková, Hejtmánková , nebo Vocilková, největší rána však družstvo zasáhla v utkání v Porubě, kdy přišla o svou nejproduktivnější hráčku Lucku Fabíkovou, která čeká na konečný a předběžně ne příliš optimistický ortel na stav vazů na jejím kolenu. Děvčata však nepodléhají panice, dobře si uvědomují o co hrají a jak toho mají dosáhnout. Dobře také vědí jaký soupeř je v sobotu domácí hale čeká.

Družstvo Trenčína tvoří většinou mladé hráčky z vlastní líhně, vedené mladým ambiciózním trenérem Jánem Beňadíkem, asistentem trenéra Katušáka u slovenské ženské reprezentace, který družstvu ordinuje moderní prvky dynamické házené. Družstvo tvoří běhavé typy hráček, výborně fyzicky připravené. Osu družstva tvoří reprezentační spojka Zuzana Žideková se zkušenou partnerkou Amadeou Šátekovou, které doplňuje mladičká juniorská reprezentační spojka Monika Rajnohová. V pivotu úřaduje další ze seniorských reprezentantek Michaela Kovaličková. Největší hvězdou týmu je však levoruké reprezentační křídlo Annamária Birkušová. Na podzim pod Trenčínským hradem vyhrály Hanačky 25:27 a i přes popsané problémy musejí převzít roli favorita tohoto střetnutí.

O půl hodiny později, tedy od 18:00 hod. má začátek u Vajgaru duel posledního celku soutěže Házená Jindř. Hradec, na jehož palubovku zavítá vedoucí celek soutěže Slavia Praha. Týden stará porážka v Edenu určitě nezanechá vážnější stopy na herním projevu lídra a ani na tom, že by Slavia neměla z jihu Čech exportovat do Prahy další dva body. Kvalita hráčských kádrů obou soupeřů je tak rozdílná, že by se mělo jednat jen o to, jakým rozdílem utkání skončí. Jiný výsledek než vysoké vítězství hostujícího celku by bylo ještě větším překvapením, než nedělní porážka od Bánovců. Na podzim v Edenu vyhrály domácí házenkářky 35:17 a podobný výsledek se dá očekávat i v sobotu.

Posledním utkáním ve stejnou dobu bude střetnutí dvou nováčků interligy, ve kterém přivítá Gabor Bánovce nad Bebr., zástupce severní Moravy Sokol Poruba. Obě družstva se v průběhu sezony hodně posílila, lépe si zatím vede podle očekávání slovenské družstvo, které začíná hodně nahlas upozorňovat na svá předsezónní vyhlášení o zařazení se mezi interligovou elitu. Týden stará výhra v Praze nad Slavií je toho nejlepším dokladem i když už i předchozí výsledky ukazovaly na radikální zlepšení, kdy Gabor už šest utkání v řadě neprohrál. Už do tak silného kádru s Tóthovou, Surovčíkovou, setrami Bahýlovými, chorvatkou Sušec se podařilo získat Slovinskou kanonýrku Lauru Geričovou, která se stala nejvyšší hráčkou interligy a ve svých prvních dvou startech (proti Šaľe a Slavii nastřílela 13 branek). Porubský nováček má za sebou několik vydařených vystoupení (v Šaľe, doma s Olomouci), bohužel pro něj však zatím bez efektu. Vysokým favoritem je v této situaci domácí družstvo, které na podzim v Polance podlehlo Sokolkám 32:29.