English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Až poslední kolo všechno rozhodne

Až poslední kolo všechno rozhodne 06.04.2011 17:22:22 - autor: , přečteno 1930x

Rozuzlení všech tajenek nabídne poslední kolo interligy WHIL, hrané jako jubilejní 200. kolo v devítileté historii interligy. Obě nevyřešené tajenky se týkají horní poloviny tabulky základní části, zatímco družstva z druhé části tabulky mohou kolo dohrát v poklidu, dokonce si ani nemohou vylepšit, nebo pohoršit bodové konto pro play-out. S jedinými výjimkami a tou jsou zápasy v Olomouci a v Písku. Motivace domácího družstva a Hané je jasná. Výhra znamená kýžený postup do play-off, každý jiný výsledek znamená okamžitý pohled na vývoj a výsledek na jih Čech, kde domácí Sokol Písek hraje zápas o všechno s Brittermem Veselí. Pokud by Písek získal v posledním utkání alespoň o bod víc než Hanačky, putovaly by do play-off Jihočešky a na Olomoučanky by zbylo jen play-out. A potom by je už zajímal i bodový zisk pro tuto nepříliš oblíbenou soutěž poslední čtyřky českých týmů.

Tou druhou nevyřešenou tajenou je souboj o bronzové medaile WHIL a v případě obou moravských celků z trojice usilující o bronz také boj o postavení pro nasazení do play-off. Nejlepší výchozí pozici z trojice (Zlín, Šaľa a Veselí) má 34 - bodový Zlín, oba jeho soupeři mají o bod méně. Zlín má ale současně také nejsilnějšího protivníka, hraje totiž doma se staronovým vítězem WHIL Slavií Praha. Získá-li alespoň bod, nemusí se už zajímat o výsledky zbývajících zápasů, má totiž i nejlepší vzájemné utkání z uvedené trojice. Ostatní dva musejí svá utkání vyhrát (Šaľa v Trenčíně a Veselí v Písku) a vyčkat na výsledek utkání ve Zlíně. Pokud Zlín prohraje a oba sokové své zápasy vyhrají, pověsí si bronzové medaile na krk Šaľanky, ale Veselí získá alepoň lepší pozici pro play-off na úkor Zlína. Takže jak je vidět - skoro všude je o co hrát.

Protože kompletní sedmička zápasů má jednotný začátek - sobota 7. dubna 2011 od 18:00 hod., popišme si nejprve zápasy, v nichž „prakticky o nic nejde". Všechny tři se hrají na Slovensku a střetnou se v nich: Iuventa Michalovce se Sokolem Poruba, kde jednozačným favoritem je domácí Iuventa, která vyhrála i na podzim v Polance n. Odr., kde vyhrála 30:39. Východňárky budou už asi ladit formu na semifinále play-off, kde je čeká stále ještě úřadující mistr ŠKP Bratislava. Také druhý zápas, hraný u Dunaje má favorita v domácím celku ŠKP Bratislava, když poslední Jindř. Hradec už venku nevyhrál více než dva roky a těžko se to dá očekávat právě v Bratislavě. Policajtky jsou favoritkami, i když na podzim v Jindř. Hradci prohrály vysoko 27:18. Posledním z této trojice je západoslovenské derby družstev Danlog Partizánske - Gabor Bánovce nad Bebravou, jejichž sídla dělí vzdušnou čarou méně než 20 km. Jejich postavení v tabulce je však naopak diametrálně jiné, domácím mladým Partizánkám chybí na Bánovce skoro stejný počet bodů jaká je jejich geografická vzdálenost. I přesto může jít o velmi zajímavou konfrontaci zejména když i podzimní utkání v Bánovcích skončilo bez vítěze 32:32.

Ve všech ostatních zápasech už je buď jeden ze soupeřů nebo oba „zainteresovaní" na konečném výsledku. Začněme tím posledním, který se hraje na Slovensku a ve kterém se střetnou jen o dalších několik kilometrů na západ od předchozího utkání, domácí Start Trenčín a Duslo Šaľa. Domácím po tomto zápase začíná dovolenka a jsou prvním, spolu se sestupujícím Partizánskym, kdo může dát děvčatům volno a přemýšlet o složení kádru na příští sezonu. To chemičky mají jiný program. Nejprve budou chtít pod hradem Matúše Čáka vyhrát a buď se radovat z bronzu, nebo pojmout zápas jako velmi kvalitní přípravu na následující semifinálový souboj s Bánovcemi. Dá se tedy očekávat, alespoň od hostujícího družstva plné nasazení a určitě i házenkářská kvalita od obou celků. Favoritem je hostující celek, na podzim na jihu Slovenska vyhrálo Duslo jednoznačně 31:21.

Utkání v němž jde o hodně oběma soupeřům, se bude hrát v Písku, kde v místní Obloukovce nastoupí Sokol Písek proti Brittermu Veselí. Jihočešky před dvěma týdny v nervózním utkání plným technických chyb vyhrály se štěstím nad svým největším rivalem v postupu do play-off v Olomouci a mohly potvrdit postup výhrou v Mostě. To se jim však nepodařilo a předaly klíč k postupu zpátky na Hanou. Ani výhra nad silným Veselím nemusí jedinému českému zástupci v letošní házenkářské Evropě stačit k postupu do elitní čtyřky. A navíc pokud by se podařilo panenkám je doma porazit, nemusely by se ani ptát jak dopadlo utkání Mostu v Olomouci. Hostující zkušený celek kolem Flekové, Kočí, Drotárové, rychlíků Chmelařové a Súkenníkové, podporované z branky skvělou Lenkou Černou, bude hodně vysoko položenou laťkou. Vidina bronzu z umístění ve WHIL a druhá pozice pro české play-off je pro moravanky hodně silnou motivací. Na podzim ve Veselí vyhrály domácí panenky 34:31, v sobotním utkání však je těžké hledat favorita.

Zbývající dvě utkání posledního kola budou k vidění na Moravě. V hale Euronics přivítá celek HC Zlín dnes už dvojnásobného vítěze WHIL a obhájce českého titulu, celek DHC Slavia Praha. Domácí družstvo by si rádo zopakovalo po šesti letech jaký lesk mají bronzové medaile z WHIL, v cestě jim však bude stát soupeř nejsilnější. Jenom výhra nad lídrem zaručuje celkově třetí místo a pozici druhého celku pro play-off. Jakákoliv ztráta nahrává jejich soupeřům ze Šaľy a Veselí, jak už jsme uvedli v úvodu článku. Zdravotní problémy Zlínských jsou minulostí, snad s výjimkou Budayové, moc infomací z jejich tábora však neprosakuje. Ví se jen, že družstvo je ve formě, před týdnem v Šaľe sehrálo vyrovnanou partii s domácím celkem, předvedlo výbornou obranu a porazila je vlastně jen chvilková nepozornost, kterou potrestala mladá Szarková. Slavia přijede do Zlína odpočatá, své poslední utkání hrála v Michalovcích už minulé pondělí a měla tedy čas ladit formu. I když má už všechno v kapse jistě si nebude chtít pokazit reputaci, takže i v tomto zápase nastoupí v roli favorita.

Poslední utkáním v řadě je zápas na Hané, kde se proti domácímu družstvu Zory Olomouc postaví nováček soutěže Baník Most. Jak je všeobecně známo a popsalo se o tom už hodně slov, domácím jde o naplnění předsezónního vysněného cíle - postup do závěrečného play-off. Celá zápletka by mohla mít dva scénáře. Za prvé: Veselské panenky v Písku vyhrají a Hanačky ani nemusejí poslední zápas vyhrát. Druhou variantou pak je, že Jihočešky nebudou chtít ponechat nic osudu a budou se chtít o postup stejně jako Hanačky poprat a své soupeřky porazí. Vtip je nakonec v tom, že obě střetnutí se hrají ve stejnou dobu, takže spekulace zde ani nejsou na místě. Takže nejpravděpodobnější bude varianta s plným nasazením v obou zápasech a oba kandidáti postupu budou chtít své zápasy vyhrát.

Domácí děvčata nemají na svého soupeře z Mostu nijak příjemné vzpomínky. V letošní sezoně se s nimi setkávají už potřetí a první dvě setkání skončila výhrami Mostu, to první v prosinci v Lounech ve čtvrtfinále Českého poháru a podruhé měsíc nato, pro změnu v Lovosicích. Že by tedy do třetice všeho dobrého ? Mostecký celek se po počátečním oťukávání mezi elitou a hlavně po kvalitním posílení svého kádru zejména o slovenskou reprezentační spojku Petru Beňuškovou zvedl, od našeho zmiňovaného vystoupení v Lovosicích nenašel přemožitele a vyhrál osm zápasů v domácím prostředí v řadě. Pravdou je, že na hřištích soupeřů zase těch zápasů moc nevyhrál, každopádně však se dá v Olomouci očekávat souboj na ostří nože. Věříme, že domácí děvčata potvrdí po svém nevydařeném posledním domácím vystoupení, že šlo jen o ojedinělý výpadek, že házenou hrát nezapoměly a že svoje jubilejní vystoupení ve WHIL promění v bodový zisk. Pro utkání musejí domácí hráčky i přes nepříznivou bilanci se svým soupeřem převzít nevděčnou roli favorita a věřit, že se jim mostecké prokletí podaří zlomit v pravý čas.