English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > První zápasy play-off a play-out se hrají už v předvečer 1. máje

První zápasy play-off a play-out se hrají už v předvečer 1. máje 28.04.2011 09:03:10 - autor: vasek, přečteno 1861x

Ještě dříve než vypuknou závěrečné boje národních play-off v obou zemích společné česko - slovenské soutěže WHIL, proběhne v Praze, Michalovcích a ve Zlíně dekorování medailistů dlouhodobé části interligy. Při dekorování těch nejlepších - zlatých Slavistek budou v Edenu asistovat i naše děvčata, která jistě svým soupeřkám ze srdce poblahopřejí, ale v následném boji jim určitě nic nedarují.

Pojďme se nyní věnovat čtveřici zápasů českých interligových družstev, které čeká náročná série do chvíle (nejpozději ve středu 22. května), kdy bude znám mistr a další pořadí družstev až do osmého, tedy sestupového místa. První dvojici semifinále play-off tvoří vítěz základní části DHC Slavia Praha, který v Edenu přivítá celek DHK ZORA Olomouc, který do play-off proklouzl až po nervy drásajícím závěru interligy po souboji na dálku se Sokolem Písek. Pražanky vstupují do závěrečných bojů s jediným cílem, potvrdit svou suverenitu a obhájit po roce mistrovský titul. Z Edenu žádné zásadní informace neprosákly, i pan Nejedlý na slavistickém webu zatím mlčí, dá se však předpokládat, že obhájce titulu nastoupí v plné síle nažhavený učinit hned v domácím prostředí první rázné kroky v podobě dvou domácích „povinných" výher. Na turnaji reprezentace v Chebu se v dobrém světle ukázaly jak brankařka Satrapová, tak i kanonýrka Klára Černá s motory Slavie Keclíkovou a Vítkovou. Jednou z mála hráček z elitní sestavy, která v Chebu nebyla je Hana Kutlvašrová a dá se tedy očekávat, že právě ona bude na házenou nejvíc nabuzená. Trenér Petr Pína sice před dvěma týdny v rozhovoru informoval o četných šrámech svých svěřenkyň, ale to byla asi už „dělostřelecká příprava" před play-off, protože některé z jmenovaných zraněných hráček pobíhaly zcela svěží v reprezentačním dresu po chebské palubovce. Posilou družstva Slavie jistě bude i krátkodobé angažmá pro play-off reprezentantky Romany Tomečkové.

Hanačky jedou do Prahy překvapit. Cílem je vrátit se do Olomouce s jedním pražským skalpem, který by byl velkou motivací dodalších zápasů. Všichni si jsou samozřejmě vědomi jak silný soupeř je o víkendu čeká. Úterní příprava se Zlínem potvrdila, že se některým hráčkám v pravý čas vrací forma a i když sestava v Praze nebude úplně optimální, k té bude chybět několik zraněných hráček, přesto se dají uhrát i tak příznivé výsledky. Děvčata jistě prodají všechno co v nich je a v nejhorším případě alespoň favorita hodně potrápí.

(Skutečnost, že proti nám v dresu Slavie nastoupí i naše bývalá hráčka Romana Tomečková, nehodlámenijak zvlášť  komentovat. Stejně jako posílení Zlína o Hrbkovou a Adámkovou, jsou sice v duchu platné legislativy ČSH, méně už však v duchu jakési logiky a snad i fair play. Nevidíme v tomto kroku tak jako kolegové ve Veselí v případě Zlína, že by se snad Slavia posílila z důvodu nějakých obav z našeho družstva, ale také nesdílíme názor pana Adámka z Poruby, že tímto krokem chtěli umožnit svým hráčkám, sbírat zkušenosti pro jejich další herní vývoj. Chceme mu jen sdělit, že na příklad Tomečková a Hrbková už mají v play-off „nasbíráno zkušeností" v pěti předchozích letech v dresu našeho družstva a shodně v nich sehrály po 28 utkáních play-off. Vyvětlení a argumenty pana Adámka se tedy zdají být poněkud úsměvné.)

Druhou semifinálovou dvojici tvoří moravské celky HC Zlín a HC Britterm Veselí n. Mor. Obě první utkání hraná ve Zlíně jsou očekávána s velkým napětím, vždyť domácí trenér Dušan Poloz už v předstihu vyhlásil, že po sezoně odchází zpět do Norska a jistě by se chtěl loučit velkým úspěchem. Vždyť zlínské družstvo hrálo play-off zatím jen čtyřikrát a na svou pátou účast muselo čekat dlouhých pět roků. V posledním kole se však zranila jedna z klíčových hráček družstva Helena Štěrbová, takže to byl údajně hlavní důvod angažování Hrbkové a Adámkové z Poruby pro zápasy play-off v dresu Zlína. Bude jistě zajímavé jak si poradí mladý, ale hodně posílený celek Zlína, jen s minimem zkušeností z play-off, se zkušenostmi ze zápasů play-off protřelými hráčkami Veselí v čele s Lenkou Černou, Kočí, Flekovou, Tomečkovou, Súkenníkovou a dalšími. V tomto duelu bude hrát rozhodující roli pravděpodobně domácí prostředí.

Úplnou premiéru v českých soutěžích házenkářek bude mít v sobotu první kolo play-out, soutěž druhé čtveřice českých družstev, která se měla stát lítým bojem o udržení mezi elitou. Měla být ale nebude. Jindřichův Hradec letos v interlize dosáhl takových výsledků, že už v play-out není prakticky o co hrát. Trojice týmů má po osmi bodech, poslední Jindř. Hradec má na svém kontě velkou nulu, takže jen neskutečná teorie by mohla zasáhnout do konečného pořadí, vlastně rozhodnout o posledním místě jiného celku než svěřenkyň René Kumpána.

Prvním utkáním play-out bude jihočeské derby v Písku, mezi Sokolem Písek - Házená Jindř. Hradec a v tomto případě je jednoznačným favoritem domácí Sokol, pokud ovšem ještě „nevybuchne další časovaná bomba" v podobě krátkodobé výpomoci některých klíčových píseckých hráček některému z družstev, které to v play-off potřebují. I takovou možnost dnes již musíme vzít v potaz, protože v play-out opravdu o nic nejde. Jinak asi budou děvčata z Jindř. Hradce hrát o své sebevědomí, mohou jen a jen překvapit.

Ve druhém utkání se střetnou v Lovosicích domácí Baník Most se Sokolem Poruba, půjde tedy o souboj nováčků letošního ročníku interligy a o to, kdo nejvíce znepříjemní pozici Písku, který bude jistě chtít uhájit své pozice pátého celku mezi českými týmy. Domácí trenér Kuťka avizuje některé zdravotní problémy, ale zdá se, že družstvo bude kompletní a proti notně prořídlému kádru porubských Sokolek bude bezesporu favoritem. V základní části interligy vyhráli oba soupeři svá utkání v domácím prostředí, Poruba doma vyhrála o branku 28:27, v Lovosicích vyhráli domácí vysoko 38:28.