English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Další družstva > Starší žačky > Tečka za jednou generací

Tečka za jednou generací 06.06.2011 10:17:19 - autor: vasek, přečteno 2668x

Když před nějakými šesti sedmi lety začal Radek Dočkal skládat v přípravce a minižačkách skupinu děvčátek, které učil základům a hlavně vztahu ke sportu, který si vybraly, měl samozřejmě představu o tom, že jednou bude tato každodenní práce zúročena tím, že se děvčata dostanou až na samotný vrchol, měřeno samozřejmě českými parametry. Ten vrchol měl být dobit právě v letošní sezoně a právě v utkáních finále Žákovské ligy o uplynulém víkendu v Ostravě. Olomoucké družstvo prokazovalo po celou sezonu, že se vypracovalo do absolutní špičky české žákovské házené, což potvrzovalo po celou uplynulou sezonu, kdy ve všech předchozích utkáních Žákovské ligy porážely všechny své soupeřky (s výjimkou jediného utkání hned v 1. kole) a svou výbornou výkonnost potvrdily i druhým místem na tradičním Praga Cupu, kde v konkurenci 73 týmů své kategorie prohrály až ve finále s dánskými soupeřkami.

V úvodu jsme uvedli trochu nadneseně, že posledním zápasem v Ostravě byla udělána tečka za jednou generací. Šesti, nebo sedmiletá historie tohoto kolektivu děvčat není samozřejmě celou generací. Každopádně však skončilo období jejich působení v žákovské kategorii, z dětí se stávají mladé ženy, skoro všechny hráčky věkově přecházejí do vyšší kategorie a budou svůj klub reprezentovat v 1. lize mladších dorostenek. Budou pokračovatelkami úspěšného družstva mladších dorostenek našeho klubu - letošních mistryň republiky. Děvčata mají proti svým soupeřkám z některých dalších klubů obrovskou výhodu, mají možnost denně se potkávat v jedné hale a na jednom hřišti a sledovat při tréninku a v utkáních řadu osobností české ženské házené (Lucii Fabíkovou, Barboru Raníkovou, Veroniku Hejtmánkovou, Maretinu Kelarovou a řadu dalších) a navíc mají velkou příležitost zapojovat se do hry postupně vyšších družstev, která v klubu jsou a patří ve svých kategoriích k české špičce. V olomouckém klubu měly a mají vytvořeny všechny předpoklady ke svému růstu. Teď už záleží jen na nich samotných jak tuto svou šanci využijí.

Vraťme se ještě krátce k tomu co jsme mohli sledovat v Ostravě při závěrečné akci žákovské kategorie. Naše děvčata tentokrát na medaile nedosáhla. Ne že by byla horší než jejich soupeřky, ty byly jen hlavně v neděli šťastnější. Chybělo jen málo a ze zlatých medailí se mohly radovat právě naše mladé naděje. Nelze jim ani vytknout menší bojovnost, nebo vůli po vítězství. To všechno holky předvedly, ale tentokrát to bylo opravdu málo. Musíme sportovně přiznat, že hlavní nevýhodou našeho družstva bylo to, že nedisponovalo v sestavě hráčkami takového kalibru, jako byly na příklad z mistrovského celku Plzně Veronika Galušková, nebo Eliška Dragounová, nebo havličkobrodské Kristýna Jůzlová a Karolína Brožová, nebo třeba Kamila Kordovská z družstva Kobylis, vesměs hráčky schopné střílet branky ze středních vzdáleností. Taková hráčka v našem družstvu citelně chyběla. Hra našeho družstva je založena na rychlosti technice, ale chybí bohužel více síly a důrazu při hře jedna proti jedné, zejména z prostoru spojek a to je v dnešní házené jeden z rozhodujících faktorů.

Každopádně musíme naše děvčata i jejich trenéra pochválit za výbornou reprezentaci klubu v průběhu celého roku a vlastně po dobu celého působení v žákovských družstvech našeho klubu. Děkujeme děvčata a pevně věříme, že se budeme potkávat v dalších družstvech a že se v nich neztratíte, ale konečně se dočkáte i těch kýžených medailí. Některé z vás už se objevuly v záasech ligy mladších dorostenek a prokázaly, že se ani tady neztratí. Třeba Tereza Fryčáková už v lize mladších dorostenek nasázela, za záda brankařek 68 branek a dokonce už nakoukla i do dorstenecké reprzentace ČR. 

Na závěr ještě uveďme sestavu a střelkyně branek družstva při závěrečném finálovém turnaji a vlastně se jedná o sestavu družstva ve které sehrálo většinu svých zápasů v sezoně.

Brankařky: Anna Fialová, Radka Zemanová a Monika Kortišová.
Hráčky:
Simona Fryčáková 5/1, Vendula Fryčáková 14/3, Tereza Fialová 1, Michaela Chlandová 1, Adriana Míšová 12, Lucie Sklenářová 4, Markéta Kořistková, Vendula Fritschová 15, Barbora Opletalová 8/3, Tereza Fryčáková 28, Jana Doleželová 3.

Trenér: Radoslav DOČKAL, vedoucí družstva: Mgr. Dana DOČKALOVÁ

Velké poděkování patří také samozřejmě rodičům všech hráček, kteří po celou dobu, kdy jejich dcery začínaly hrát házenou až po dnešní dny bez problémů pomáhali a zajišťovali především dopravu děvčat k utkáním a při nich neúnavně své barvy povzbuzovali.