English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Klub > Pohár míru po tříleté přestávce vyhrály opět domácí házenkářky

Pohár míru po tříleté přestávce vyhrály opět domácí házenkářky 21.08.2011 15:35:33 - autor: vasek, přečteno 1930x

Po souboji svou neporažených týmů viděli diváci v hale DHK ZORA Olomouc opravdové finále tradičního turnaje o Pohár míru, dvou nejlepších celků turnaje. Střetly se v něm domácí hráčky DHK ZORA Oolomouc a DHK Baník Most. Hanačky vyhrály po výborném výkonu celého družstva s vynikajícíc Bárou Raníkovou v brance na svými soupeřkami 24:20 (13: 8).

Solidní úroveň měl 53. ročník mezinárodního turnaje o Pohár míru v Olomouci. Dvě polská družstva ze středu tabulky nejvyšší soutěže superligy a tři celky interligy byly zárukou kvality. Obě polská družstva zůstala trochu za očekáváním, nakonec si lépe vedlo družstvo Chorzowa, které jednak přehrálo svého rivala z polské ligy o jedinou branku a ve svém posledním vystoupení úplně rozebralo Duslo Šaľa, když porazilo slovenského favorita rozdílem třídy o 10 branek. Celému turnaji vévodila dvojice českých zástupců, domácí DHK ZORA Olomouc a účastník Challenge Cupu Baník Most, kteří všechny své soupeře porazili a v posledním utkání rozhodli o tom, kdo turnaj vyhraje a kdo skončí na druhém místě. V utkání výborné úrovně se prvních 20 minut hrála vyrovnaná partie, poté si Hanačky vytvořily do poločasu šestibrankový rozdíl a zejména zásluhou vynikajícího výkonu Báry Raníkové si své vítězství až do konce zápasu uhlídaly.

Podívejme se na výkony jednotlivých družstev. Na posledním místě bez bodového zisku skončil turnaj Start Elbląg, který pouze v zápase s druhým polským celkem Chorzowem sehrál vyrovnanou partii, od všech účastníků WHIL dostal „nakládačku", od Šaľy o 10, od našich děvčat o 8 a od Mostu o 6 branek. Nad průměr vynikly jen reprzentašční spojka Edyta Szymańska, která byla také nejlepší střelkyní družstva (21), dařilo se i na křídle Anně Frąckiewicz a na pivotu Anně Szott.

Trochu rozpačitý výkon předvedly v Olomouci hráčky slovenského velkoklubu Duslo Šaľa, které turnaj rozhodně nezastihl v optimální formě. V prvním svém vystoupení v pátek Slovenky porazily osmibrankovým rozdílem polský Elbląg a nic nenasvědčovalo nějaké krizi. Ve druhém vystoupení však narazily na naše děvčata, která chtěla v domácím prostředí odčinit týden starou jednobrankovou prohru z turnaje v Šaľe a to se jim také po bojovném a odpovědném výkonu podařilo. Ani v dalším sobotním zápase s účastníkem WHIL Baníkem Most se svěřenkyním trenéra Lukačína nepodařilo dobře rozjetý duel dovést do vítězného konce a po nerozhodném poločase rozhodlo o osudu prakticky sedm minut ve druhé půli, kdy Most otočil z 21:19 na 21:24 a výhru si zkušeně pohlídal. Poslední utkání proti Chorzowu však Slovenkám vůbec nevyšel, soupeř je drtil brejky a všechny tři brankařky nevěděly kam dřív skočit. Nakonec z toho byla desetibranková prohra, ale Polky v průběhu zápasu už vedly i rozdílem dvanáctikolovým.

Duslo sice do Olomouce přijelo bez jedné ze svých opor Bérešové, z obávaného spojkového komanda Weibelová, Bahýlová, Piskayová,Veselková a Demjanová, byla nebezpečná jen Weibelová, své odvedla na pivotu Trochtová a mladá Veselková se blýskla hlavně proměňováním sedmiček. Úplně „neviditelná" pak byla posila z Bánovců Bahýlová.

Třetí příčka na turnaji patří polskému Ruchu Chorzów. Po dvou úvodních porážkách Ruch zabodoval v polském duelu proti Elblągu a na závěr deklasoval Šaľu. Polky praktikovaly typickou polskou házenou založenu na rychlosti, tvrdé obraně a žádná z hráček se nevyhýbá osobním soubojům. Řada hráček má výbornou techniku, dokáže se prosadit ve hře jedna na jednu. Duší celku je nestárnoucí Anna Pawlik, která však v posledním zápase už odpočívala. Nejčastějším zakončením družstva byla z prostoru z křídel především pak z rychlých útoků v nichž kralovaly zejména rychlostní typy hráček Karolina Jasinowska a Kinga Polenz, ze střední vzdálenosti se prosazovala Kamila Rzeszutek.

Ve velmi dobré formě se představil druhý český zástupce na turnaji - Baník Most, který hodlá v letošní sezoně zaútočit na play-off. Svěřenkyně trenéra Kuťky stabilizovaly svou sestavu, do družstva se vrátila po zranění Klára Štolfová, známou útočnou osu s reprezentačními parametry Martínková - Beňušková - Crhová, doplnila ještě juniorská reprezentantka ze Slavie Weissenbilderová, o rychlosti mosteckých křídel Martině a Kamile Vysloužilových, Schererové, Mrkvičkoví, nebo Kylarové se velmi dobře ví. Čeká se ještě na návrat z mateřské zkušené golmanky Lucky Kantůrkové. Severočešky se v Olomouci vypořádaly bez problémů s oběma polskými družstvy i favorizovanou Šaľou a trenér Kuťka si brousil zuby na další zisk Poháru míru, který už v minulosti vyhrál pětkrát s pěti různými družstvy. V posledním utkání však narazila kosa na kámen, Hanačky nastoupily s odhodláním dotáhnout vítězné tažení až do konce, takže na Most zbylo druhé místo, které však v silné konkurenci není vůbec k zahození.

Nakonec jsme si v hodnocení nechali domácí družstvo DHK ZORA Olomouc. V dosavadních čtyřech přípravných duelech děvčata ani jednou nevyhrála, realizační tým i hráčky to však příliš neděsilo, děvčata systematicky pracovala i nadále zejména na své fyzičce. Samozřejmě jsou tréninky v posledních týdnech zaměřené také na házenou. Tréninkové manko dohánějí i zkušenější hráčky, které se zapojovaly do přípravy postupně (Kelarová, Uličná a Dostálová) a bylo to patrné i na herním projevu ve všech zápasech odehraných na turnaji. Do družstva přišla k dravému mládí i tolik potřebná zkušenost a děvčata, která vytvořila skvělou partu i mimo hřiště si házenou začínají užívat se vším všudy.

Radost dělá obranná fáze i když zejména tam je stále co zlepšovat. Základním stavebním kamenem je vynikající forma Báry Raníkové hned v úvodu sezony o jejímž vyhlášení nejlepší brankařkou turnaje nebylo vůbec pochyb. Výbornou práci v obraně odvádějí všechny tři na které bude obrana hodně spoléhat, tedy Severová, Spíchalová a Uličná, v obraně ale zastanou své úkoly i další, na příklad Kelarová, Dostálová, Gebre Selassie, nebo Šteffanová. V útoční fázi dirigovala hru výborně Anička Gebre Selassie, Martina Kelarová se dostává postupně do své obvyklé pohody, příjemným překvapením byl výkon křídel, na Dostálové vůbec nebylo vidět dlouhou herní pauzu, všechny tři pravačky, Šteffanová, Remešová i Ždánská se dokázaly prosadit i na nezvyklém pravém, křídle. Zvláštní pozornost zasluhuje Katka Růžičková. Stala se nejúspěšnější střelkyní turnaje a i když 14 ze svých 31 branek vstřelila ze sedmiček, platí že i branka ze sedmičky má stejnou hodnotu. Rezervy má stále v obranné hře, která ji trochu handicapuje, její střelecká potence je však pro družstvo hodně důležitá.Méněprostoru ve hře dostaly tentokrá Samcová, Kulíšková a Pašková, i ony však mají své místo v družstu, Bára Pašková pak ještě současně s herní přápraviou musí stále rehabilitovat, stejně jako Lucka Fabíkov, která ještě do zápasů několik týdnů nezasáhne.

Předvedená hra na turnaji prokázalo,že příprava družstva na sezonu probíhá dobře a správným směrem, dvěvčata si dobře uvědomují, že cesta k úspěchu vede jen přes litry potu v přípravě. Na závěr lze konstatovat, že turnaj splnil svůj účel a i přesto, že některá z družstev nehrála v turnaji v optimální formě, zápasy měly svou velmi dobrou úroveň a kvalitu.Škoda jen, že si do hlediště nenašlo cestu více diváků, mohli se potěšit předvedenou hrou, velkou konkurencí však bylo tentokrát asi hezké počasí.  

Konečné pořadí turnaje

1.

  DHK ZORA Olomouc

  4

  4

  0

  0

   117:  94

  8

2.

  DHK Baník Most

4

3

0

1

113:102

6

3.

  KPR RUCH Chorzów

4

2

0

2

115:117

4

4.

  Duslo Šala

4

1

0

3

  99:108

2

5.

  EKS Start Elbląg

4

0

0

4

109:132

0

 

Přehled všech odehraných zápasů:

KPR RUCH Chorzów – DHK ZORA Olomouc  25:32 (12:15)

Slovan Duslo Šaľa – EKS Start Elbląg 30:22 (19:12)

 

DHK Baník Most – KPR RUCH Chorzów  31:25 (16:12)

DHK ZORA Olomouc – Slovan Duslo Šaľa  25:21 (13:  9)

EKS Start Elbląg –  KPR RUCH Chorzów  32:33 (17:19)

Slovan Duslo Šaľa – DHK Baník Most  26:29 (14:14)

EKS Start Elbląg – DHK ZORA Olomouc  28:36 (13:18)

 

DHK Baník Most – EKS Start Elbląg  33:27  (12:18)

KPR RUCH Chorzów – Slovan Duslo Šaľa   32:22  (14:10)

DHK ZORA Olomouc – DHK Baník Most  24:20  (13: 8)

 

Vyhodnocené hráčky:                                                                               

 Nejlepší brankařka:  Barbora RANÍKOVÁ (Olomouc)

Nejlepší hráčka: Petra BEŇUŠKOVÁ (Most)

Nejlepší střelkyně: Kateřina RŮŽIČKOVÁ  (Olomouc) 31 branek                                                                                                          

                      Pořadí střelkyň 

1.

Růžičková

Kateřina

Olomouc

3114

 

2.

Martínková

Hana

Most

231

 

3.

Veselková

Eva

Šaľa

2214

 

4.

Szymanska

Edyta

Elbląg

2113

 

5.

Jasinowska

Karolina

Chorzów

191

 

6. – 9

Kylarová

Denisa

Most

176

 

 

Polenz

Kinga

Chorzów

174

 

 

Weibelová

Lucia

Šaľa

17-

 

 

Szott

Anna

Elbląg

17-

 

10.

Pawlik

Anna

Chorzów

162

 

 

Sestava a branky DHK ZORA Olomouc: Raníková, Rašková, Kozáková – Růžičková 31/14, Kulíšková 1, Uličná 1, Remešová 2, Kelarová 12, Samcová 4, Pašková 1, Severová 1, Kubáčková 14, Dostálová 13, Spíchalová 10, Ždánská 8, Gebre Selassie 9, Šteffanová 10.

 Trenér: Libor MALÍNEK

 Všech deset utkání turnaje rozhodovaly dvojice rozhodčích:

 

Ing. Jiří Opava a Ing. Pavel Válek

Ing. Marek Bečička a Mgr. Jiří Horák

 

kteří přispěli svými výkony k dobrému průběhu celé akce.