English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > WHIL míří do finiše, hraje se rozhodující duel o zlato

WHIL míří do finiše, hraje se rozhodující duel o zlato 28.03.2012 08:19:54 - autor: , přečteno 1573x

Po více než dvoutýdenní přestávce, kdy reprezentační kolektivy obou zemí sehrály vítězná střetnutí v rámci kvalifikace o postup na prosincové ME v Nizozemsku, pokračuje interliga svým předposledním kolem. Zatímco naše děvčata udělala všem svým příznivcům velkou radost, když si s předstihem vybojovala letenky na šampionát, Slovenky zvládly oba zápasy s Itálií a uhrály první čtyři body v kvalifikaci. Jestli jim předvedený výkon bude stačit v posledních dvou utkáních proti mnohem silnějším Chorvatkám a Dánkám uvidíme až na závěr kvalifikace na přelomu května a června letošního roku.

Jak jsme uvedli v titulku, čeká nás v předposledním kole interligy zápas, který by mohl rozhodnout o celkovém prvenství ve WHIL. Na Slovácko totiž přijede Iuventa Michalovce a to je dnes už jediný soupeř pro Panenky v jejich spanilé jízdě letošní interligou. Pokud domácí ekipa získá alespoň bod, může se začít slavit, protože ani porážka v posledním kole v Šaľe už by jim zlaté medaile z hrudi nevzala. O držitelích bronzových medailí se rozhodne na dálku, Duslo Šaľa má zatím tříbodový náskok před Sokolem Poruba a k zisku medaile musí získat minimálně dva body ze zápasu v Mostě, nebo doma s Veselím, protože výsledky vzájemných zápasů mají lepší Porubské Sokolky.

Sestava pro play-off na Slovensku má už dávno svou podobu, utkají se v něm v semifinále Iuventa Michalovce a ŠKP Piccard Senec a druhou dvojici tvoří Slovan Duslo Šaľa a Danlog Partizánske. To na české straně známe zatím stoprocentně jen tři účastníky. a také to, že jednu ze semifinálových dvojic bude v sokolském derby Sokol Poruba a Sokol Písek. S největší pravděpodobností se proti úřadujícímu českému mistru Britterm Veselí n. Mor. postaví v moravském derby HC Zlín. Teoretickou šanci však stále ještě má i Baník Most, musel by však vyhrát oba poslední zápasy, doma se Šaľou a v Olomouci a navíc by Zlín už nesměl uhrát ani bod v zápasech v Nitře a doma proti Písku. A to se zdá přece jen už spíš jako sci-fi.

Všechna utkání mají stejný začátek - v sobotu 31. března 2012 od 18:00 hod.(výjimka byla schválena pro utkání v Nitře, které začíná už v 15:00 hod.), odpočívat budou děvčata DHK ZORA Olomouc. Zajímavostí je, že ze šestice zápasů předposledního kola půjde v pěti z nich o souboj českých a slovenských soupeřů, jen jediné bude čistě záležitostí dvou soupeřů z jedné země, u Vajgaru se sřetne Jindř. Hradec se Sokolem Poruba.. V pozvánkách na zápasy 25. kola začneme tedy u zápasů hraných v českých a moravských halách.

Házená Jindř.Hradec - Sokol Poruba. U Vajgaru se sice bude hrát o interligové body, ale jejich zisk bude zajímat především hostující celek, který si pro medailový sen nemůže dovolit jakékoliv zaváhání a je také v zápase vysokým favoritem. Jen těžko se dá očekávat, že by domácí celek zopakoval husarský kousek z podzimního souboje s Mostem, který odjel bez bodu a ten mu už s předstihem asi zaklapl dvířka do play-off.. Domácí celek už delší dobu deklaruje dlouhodobou přípravu na play-out a to, že jediným letošním cílem je záchrana v soutěži. Pokud budou obě družstva kompletní lze očekávat jednoznačné vítězství Poruby, která na podzim v domácím prostředí vyhrála vysoko 39:17.

Na jihu Čech se hraje i další zápas, mezi domácím celkem Sokol Písek a družstvem Danlog Partizánske. Oba týmy mají už své jisté, oba vstoupí do národního play-off shodně ze třetí pozice, mohou tedy hrát uvolněně a předvádět kvalitní ofenzivní hru. To je také oběma celkům nejvíc vlastní, oba celky preferují útočnou házenou. Zejména domácí družstvo, které vede pomyslnou tabulku družstev s nejvyšším počtem vstřelených branek celé soutěže (714). Je třeba říci, že více než polovinu jich nastřílelo trio Luzumová (163), Borovská (143), Stellnerová (100). Také slovenský celek staví na trojici svých nejproduktivnějších, které mají dokonce ještě vyšší podíl na celkovém počtu vstřelených branek svého týmu Michnová (170), Košíková (109), Blažeková (97). Navíc se jim rozstřílela i Kertészová, která družstvo posílila v průběhu soutěže. Nezanedbatelný podíl na dobrých výsledcích družstva má samozřejmě i jedna z nejlepších brankařek soutěže - slovenská reprezentantka Zuzana Školková. Favoritem je domácí družstvo, které má oplácet Partizánskému podzimní drtivou porážku 35:22.

Hodně důležitý zápas pro obě družstva uvidí diváci na západě Čech, kde se utkají určitě před plnou halou domácí Baník Most a Duslo Šaľa. Domácí ale už budou před utkáním znát výsledek utkání Nitra-Sereď - HC Zlín a budou tedy vědět, jestli už neskončila  byť i teoretická naděje na postup do play-off, která skončí jakmile Zlín získá slespoň jen jediný bod. Také domácí celek tak jako obě družstva z předchozího utkání spoléhají především na trojici svých nejlepších: Crhová (121) Martínková (114) a Beňušková (104). Zejména Martínková se v reprezentaci představila ve vynikající formě a navíc v domácí hale vždy hodně pookřeje. Duslo Šaľa bude mít nejméně stejně velkou motivaci, vždyť bronz z WHIL by byl hodně příjemnou odměnou za smůlu, která hráčky pronásleduje ve formě zdravotních komplikací v posledních týdnech. Družstvo nemá ve svém středu tak výrazné individuality jako jejich soupeřky, jejich hra je založena na kolektivním výkonu s výrazným rukopisem trenérského bouřliváka Michala Lukačína. Dvojice brankařek, Túrociová, Grandtnerová, na křídle Bérešová, nebo spojky Szarková s Vidiečanovou a pivotka Trochtová, to jsou jména, která nelze přehlédnout. V utkání se jen těžko hledá favorit, na podzim v Šaľe vyhrály domácí 23:17.

Jednoznačně největším tahákem bude jistě vyprodané Peklo ve Veselské hale, kde se střetnou o první místo v přímém souboji domácí Britterm Veselí n. Mor. a Iuventa Michalovce. Souboj mistrů obou zemí slibuje kvalitní, zajímavou a dramatickou házenou, s přehlídkou toho nejlepšího, co může interliga nabídnout.. Na podzim na Zemplíně Panenky pokořily slovenského mistra vysokou porážkou (23:33) a ten určitě nepřijede na Moravu v roli obětního beránka. V obou družstvech nastupuje pravidelně řada legionářek, v týmu Iuventy - Ukrajinky Bachirieva, Tregubova a Krebs, nebo Slovinka Gerič. Slovenský trenér Sabadka na lavičce Veselí zase spoléhá na své krajanky Súkenníkovou, Drotárovou a Rajnohovou, nebo Ukrajinku Vinyatynskou, dalšími oporami pak je především Lenka Černá, Kočí, nebo kapitánka týmu Chmelařová. O tom jak je sestava Iuventy nabitá kvalitními házenkářkami svědčí to, že na příklad mladý osmnáctiletý talent Rebičová, nominovaná uř do slovenské seniorské reprezentace, dostává prostor při hře v interlize vždy jen na několik minut. V utkání si netroufáme určit favorita, stejně jako na podzim na východě v podání Veselí, může vyjít utkání zase lépe Slovenkám a o všem se může rozhodnout až v posledním kole. Pokud však známe zarputilost a bojovnost Panenek, určitě už nebudou chtít pustit „životní" šanci, která se už také nemusí dlouho opakovat.

V obou utkáních na Slovensku budou hrát poslední dva slovenské týmy interligy proti českým družstvům v rolích outsiderů. Zejména v utkání UDHK Nitra-Sereď - HC Zlín asi nebudou Moravanky chtít připustit jakoukoliv komplikaci v jejich očekávaném postupu do play-off a určitě si odvezou povinné body. Poslední Nitra asi těžko na poslední chvíli něco vymyslí, je otázka, zda vůbec bude chtít za tohoto stavu v příští sezoně v mezinárodní soutěži pokračovat, to je však otázka příštích týdnů a měsíců. Moravanky jsou v utkání favoritem, na podzim ve Zlíně deklasovaly svého soupeře 38:19. To ve druhém utkání kola na Slovensku v nedalekém Pezinku, budou domácí ŠKP Piccard Senec určitě těžším soupeřem pro Slavii Praha. Domácí už sehrály několik dobrých zápasů i s nečekanými bodovými zisky a jsou schopny se vytáhnout proti každému soupeři. Je otázka bude-li to stačit na Slavii, která může hrát v klidu svou hru, protože ji v podstatě nic nehrozí. Trenér Řezáč dá asi opět prostor výborným juniorkám Jačkové a Pokorné, o kvalitách Černé, Kutlvašrové, nebo Satrapové nikdo jistě nepochybuje. Favoritem je hostující celek, na podzim v Edenu padlo celkem 75 branek když Slavia vyhrála 43:32..