English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Po osmi letech nová zkušenost - play-out

Po osmi letech nová zkušenost - play-out 19.04.2012 10:13:40 - autor: vasek, přečteno 1605x


Dlouhodobá soutěž házenkářek v letošní sezoně skončila, všechny tajenky jsou vyřešeny, ty úspěšnější týmy a jejich příznivci se těší na vyvrcholení v podobě adrenalinových zápasů play-off. Hráčky a příznivci čtveřice českých týmů, na které zbylo jen play-out, mohou pro letošek jen tiše závidět a těm úspěšnějším pogratulovat. Už dříve se rozhodlo o tom, že mezi spokojené letos určitě nebudou patřit loňský vítěz WHIL Slavia Praha, který poprvé okusí jiný závěr sezony než je play-off, loňský účastník play-off ZORA Olomouc závěr bez play-off zažije podruhé v historii WHIL a také loňský nováček interligy Baník Most nenaplnil své velké předsezonní plány a bude závěr sezony prožívat jinak, než si zejména jeho bossové představovali.


Nadstavba po dlouhodobé části pro nejlepší českou čtveřici má už jakási zažitá pravidla, několik roků se hraje na tři vítězná utkání v semifinále i finále, stále se ale měnil systém poražených semifinalistů o bronzové medaile. Letos už podruhé budou hrát na dva zápasy doma - venku (pohárově) a věřme, že tento vyhovující systém zůstane zachován i v dalších letech. Jiná situace je v určení pořadí na 5. a dalších místech, tam je každý rok jiný systém, bohužel často i poplatný tomu jak to právě vyhovovalo některým klubům. V minulé sezoně se hrála nadstavbová dvoukolová soutěž českých celků umístěných na 5. - 8. místě WHIL s tím, že zůstaly v platnosti body získané v dlouhodobé části ze vzájemných zápasů této čtveřice. Už předem ale bylo jasné, že poslední skončí J. Hradec, který vstupoval do nadstavby bez bodu, zatímco zbývající trojice si nesla do pokračování po osmi bodech. Nakonec na 5. místě skončil Most, šestý byl Písek a sedmá Poruba.


Tento systém už na první pohled nesplňoval to co je běžné u většiny kolektivních sportů, napětí až do samotného závěru. Proto se pro závěr letošní sezony zvolil pro play-out totožný model jako u první čtveřice, tedy první fáze na tři vítězná utkání. Druhá fáze pak je opačná, zatímco o titul se bude hrát ve finále na tři vítězná utkání a o bronz na dva zápasy (pohárově), v play-out se bude hrát pohárově na dvě utkání zápas o 5. místo a o udržení na tři vítězná utkání jako play-off. Tento model se zdá být nejspravedlivější pro všechny účastníky, proto je velkým překvapením, že na poradě zástupců interligových klubů v Mostě všechny kluby, s výjimkou zástupce našeho klubu, odsouhlasili návrat k loňskému modelu dvoukolové nadstavby.


Poslední kolo dlouhodobé soutěže nakonec rozhodlo o tom, kteří soupeři proti sobě nastoupí v první fázi play-out. Los tomu chtěl, že o celkově pátou příčku mezi českými družstvy ve WHIL si to rozdali ve vzájemném souboji na Hané celky Olomouce a Mostu. V sázce bylo především to, kdo nastoupí v první fázi proti Slavii a kdo s hratelnějším Jindř. Hradcem. Naše děvčata tento zápas nezvládla a budou muset hrát proti Slavii - soupeři se kterým mají vyrovnanou bilanci a nikoliv proti Jihočeškám, se kterými zatím ve vzájemných 13 zápasech ani jednou neprohrála.

Dvojice pro play-out DHK ZORA Olomouc - DHC Slavia Praha bude začínat souboj na Hané. Pro oba soupeře bude play-out úplně novou zkušeností. Obě družstva budou usilovat zejména o to, aby se vyhnula závěrečnému klání s poraženým z dvojice Baník Most - Házená Jindř. Hradec o udržení mezi elitou. Oba soupeři se velmi dobře znají, vždyť se v interlize střetávají dvakrát ročně a navíc jsou nejčastějšími soupeři v utkáních play-off. Celková bilance je zatím 18 výher pro Olomouc, 17 krát vyhrála Slavia a poslední vzájemné utkání před měsícem v Edenu skončilo bez vítěze 29:29. V play-off se obě družstva utkala dvakrát ve finále a čtyřikrát v semifinále, obě finále a jedno semifinále vyhrály Hanačky, ve třech semifinálech byly úspěšnější Slavistky, pět utkání play-off skončilo v normálním čase nerozhodně a muselo se prodlužovat. I z tohoto výčtu je zřejmé co můžeme od nastávajících vzájemných zápasů čekat. Není vyloučeno, že při vyrovnanosti obou soupeřů se může série protáhnout až na pět zápasů, rozhodnout se však může také jen po třech zápasech.


Pikantní bude souboj brankařek obou týmů. Vždyť proti sobě nastoupí aktuálně dvě největší brankařské opory české reprezentace Barbora Raníková a Lucie Satrapová a jejich výkon může být důležitým jazýčkem na vahách úspěšnosti v konečném účtování. V dresu Slavie nastoupí i další tři kmenové hráčky současné úspěšné české reprezentace - nejlepší házenkářka ČR za rok 2011 Klára Černá, Hana Kutlvašrová a Jana Knedlíková, trenér Řezáč bude spoléhat jistě i na dva sedmnáctileté talenty Elišku Jačkovou a Terezu Pokornou, nebo nejzkušenější hráčku současného kádru Martinu Jonášovou a další. Domácí celek bude jistě spoléhat mimo Báry Raníkové na čtvrtou nejlepší kanonýrku interligy Katku Růžičkovou, hodně velkou oporou by měla být i zkušená Martina Kelarová, nebo mladá kreativní spojka Anička Gebre Selassie. Doufáme, že se prosadí i juniorská kanonýrka Tereza Kubáčková, spoléhat se bude i na všechna křídla, kde se v současné době nejvíc daří Dostálové a Remešové. Všechny jmenované, ale i další hráčky domácích mají dostatek zkušeností z předchozích zápasů play-off. Škoda, že družstvu nemůže zatím pomoci pro závažné zdravotní problémy Lucka Fabíková.


I když se bude hrát „jen" play-out určitě bude k vidění kvalitní házené, ostrá jako břitva, těšit se můžeme na množství osobních soubojů, nasazení, bojovnost a všichni očekáváme také bouřlivé prostředí v podání olomouckých diváků.


Sobotní utkání (21. dubna) se hraje v hale DHK ZORA Olomouc od 17:30 hod. v neděli pak od 14:30 hod.
Zápasy druhé dvojice play-out v Mostě, mezi domácím Baníkem Most a Jindř. Hradcem se hrají v sobotu i v neděli od 17:00 hod.