English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Mezinárodní turnaj o Pohár míru klepe na dveře

Mezinárodní turnaj o Pohár míru klepe na dveře 23.08.2012 10:28:29 - autor: , přečteno 1398x

Tradiční mezinárodní turnaj žen o Pohár míru hraný současně jako Memoriál Evy Dostálové a Jana Gogola, se bude o tomto víkendu hrát již po 54. Olomoucký turnaj, jehož první ročník se konal již v roce 1957 a který se hrál každoročně s výjimkou let 1965, kdy oddíl po požáru šaten na svém hřišti neměl vlastní zázemí a dále v roce 1997 po ničivých záplavách, kdy byla úplně zničena hrací plocha ve sportovní hale, je nejstarším turnajem klubových týmů v České republice.

Na turnaji v jeho 53. leté historii startovala řada předních týmů, které ve své době patřily k evropské špičce, jakými byli na příklad Žalgiris Kaunas, německé celky SC Empor Rostock, nebo SC Magdeburg, na turnaji startovaly i reprezentační celky Československa, nebo NDR a samozřejmě vždy nejlepší česká a slovenská družstva. Na asfaltu venkovního hřiště, kde se turnaj hrával i na ploše sportovní haly jsme v minulosti viděli v akci takové osobnosti světové ženské házené jako byla na příklad nejlepší světová hráčka roku 1999 Rakušanka Ausra Fridrikas, Rumunka Elena Leonte a další špičkové hráčky.,

Turnaj se vyznačoval vždy vysokou sportovní a společenskou úrovní, pořadatelský klub se snaží tuto tradici držet i v současnosti, kdy však bohužel trendem většiny družstev je především příprava na sezonu a konečné výsledky turnaje už nejsou největší prioritou. Také v letošním ročníku lze očekávat kvalitní házenou, vždyť s výjimkou domácího celku jsou všechny tři zbývající týmy, účastníky Evropských pohárů. Pro trojici interligových celků budou utkání turnaje generálkou před nastávajícími boji ve WHIL.

Představme si tedy v krátkosti družstva, která o víkendu v Olomouci uvidíme. V posledních patnácti letech bylo mezi účastníky vždy alespoň jedno družstvo z nejvyšší polské soutěže. Tentokrát bude polskou házenou zastupovat celek KSS Kielce, pro který to bude druhá účast na turnaji (v roce 2000 skončilo družstvo Kolporrter Kielce na 3. místě). Družstvo je účastníkem superligy Polska PGNiG - v základní části superligy obsadilo družstvo 6. místo se ziskem 20 bodů z 22 zápasů. Ve čtvrtfinále bylo vyřazeno 2:0 na zápasy družstvem SPR Lublin. S.S.A. V dalším pokračování o umístění na 5. - 8. místě vyřadilo v pohárovém systému na dvě utkání celek KPR Jelenia Gora a v utkání o 5. místo porazilo ve dvou utkáních RUCH Chorzow 30:25 a 24:25 a celkově tedy obsadilo 5. místo. Družstvo bylo zařazeno do 3. Kola Challenge Cupu, kde se utká s řeckým týmem AC PAOK Soluň. Před týdnem startovalo družstvo KSS Kielce na turnaji v Ostravě, kde obsadilo 3. místo po dvou porážkách od českých celků - Sokola Poruba 21:34 a Slavie Praha 30:36 a výhře nad druhým polským účastníkem RUCH Chorzów 20:17.. Největší,mi hvězdami týmu na turnaji budou především polské reprezentantky - brankařka Marta Wawrzynowska, spojka Paulina Pechnik a na pivotu hrající Joanna Drabik, která se střelecky prosadila i v Ostravě.

Slovenský mistr Iuventa Michalovce přijede na Pohár míru už potřetí a bude si chtít jistě odvést poprvé i cennou trofej. Při svých předchozích účastech v roce 2004, kdy skončila na 4. místě, ani v roce 2010, kdy obsadila 3. místo se jí to nepodařilo.. Iuventa je účastníkem společné, česko-slovenské interligy WHIL - mistr Slovenska. Celkově obsadila Iuventa ve WHIL 2. místo se 37 body ze 24 utkání, za družstvem Britterm Veselí n. Mor. V play-off Slovenska v semifinále vyřadila ŠKP Piccard Senec 3:0 na zápasy a ve finále porazila 3:0 na zápasy Slovan Duslo Šaľa a získala svůj čtvrtý titul. Iuventa je čtyřnásobným vítězem interligy WHIL. V evropských pohárech, startovala Iuventa 3x v kvalifikaci Champions League, 6 x v Poháru EHF a 3 x v Poháru vítězů pohárů. Z těchto pravidelných účastí se družstvo nejdále probojovalo 3 x do 1/8 finále. V letošním roce bude hrát v předkole VChampions League, kde bude mít hodně těžkého soupeře v maďarském FTC Rail Cargo Hugaria.

V družstvu došlo před sezonou k řadě změn, činnost ukončila zkušená brankařka Kudročová, odešla spojka Polláková (Senec) i mladá Mičiníková (Poruba). Naopak do Iuventy přišly jak už je u tohoto celku tradicí dvě zahraniční posily, Ukrajinka Julia Snopová a Ruska Natalija Vinyuková. V družstvu je tedy v současnosti pět Ukrajinek, jedna Ruska, Slovinka Gerič, osm seniorských a jedna juniorská reprezentantka Slovenska.

Třetím účastníkem Poháru je jeho předloňský vítěz a letošní bronzový český tým Sokol Písek. Účastník společné česko - slovenské interligy WHIL. V uplynulém ročníku hrály Jihočešky interligu už posedmé a letošní 5. místo bylo dosud nejlepším umístěním. V českém play-off po výhře nad HC Zlín získalo družstvo historicky první medaili z mistrovství ČR. Velmi úspěšně si družstvo vede v Evropských pohárech. Tři ročníky v řadě hraje v Challenge Cupu, při svém druhém startu dokonce postoupilo do 1/4 finále. V uplynulém ročníku ve 2. kole narazil Písek i na dalšího účastníka našeho turnaje KSS Kielce nad kterým vyhrálo v Mostaru 37:32. V letošním roce byl celek nasazen do osmifinále a čeká na listopadový los. Utkání osmifinále budou na pořadu a ž v únoru 2013.

Z družstva sice odešlo několik klíčových hráček, Iveta Luzumová do Francie, Marta Krouská bude hrát v Turecku a v rámci interligy změnily dres Aĺena Stelnerová (Slavia Praha) a Michaela Janoušková (Baník Most). Naopak do družstva se po zranění vrací Veronika Malá a přijde několik juniorských reprezentantek Jitka Kutlašrová a Michaela Součková z Havl. Brodu, novými hráčkami budou také brankařka Žaneta Stojarová z Liberce a Petra Bubeníková, která hrávala v Jindř. Hradci.

Posledním ze čtveřice účastníků bude domácí DHK ZORA Olomouc., také účastník společné, česko - slovenské interligy WHIL, který celkově obsadil v letošním ročníku 9. místo, což je stejně jako v ročníku 2004/05, nejhorším umístěním ve WHIL, kde stále patří k historicky nejúspěšnějším družstvům. Družstvo také po druhé nehrálo play-off.

Před novou sezonou došlo k výrazné změně v realizačním týmu kde jsou novými tvářemi hlavní trenér Mgr. Jan Bělka, jeho asistentka Mgr. Lucie Fabíková, novým vedoucím družstva je Jaroslav Turek. Masérem zůstává Michal Korytář, fyzioterapeutem je Bc. Jiří Šrotíř. O fyzickou kondici se stará kondiční trenér Mgr. Karel Hůlka. Nejzásadnějšími změnami v hráčském kádru je ukončení činnosti dvou nejzkušenějších hráček loňského družstva - Lucie Fabíkové a Martiny Kelarové (mateřství). V družstvu už neuvidíme ani brankařku Irenu Kozákovou. Novými tvářemi pak budou Katarína Berová z Trenčína a dorostenky Anežka Zuzánková (brankařka) , Petra Smékalová a Kateřina Hofírková.
.
Program turnaje:
Pátek
24. 08. 2012 17:00 hod. Iuvenrta Michalovce (SVK) - KSS Kielce (POL)

Sobota 25. 08. 2012 09:00 hod. Iuventa Michalovce (SVK) - DHK ZORA Olomouc (CZE)
                              11:00 hod. KSS Kielce (POL) - Sokol Písek (CZE)

                              17:00 hod. DHK ZORA Olomouc (CZE) - Sokol Písek (CZE)

Neděle 236. 08. 2012: 09:00 hod. Sokol Písyek (CZE) - Iventa Michalovce (SVK)
                                11:00 hod. DHK ZORA Olomouc ‚CZE) - KSS Kielce (POL)
                                12:45 hod. Slavnostní ukončení turnaj

Rozhodčí na turnaji:
v pátek Jakub Smékal a Martin Steíger
v sobotu a neděli Ing. Jiří Opava - Ing. Pavel Válek a Ing. Marek Bečička a Mgr. Jiří Horák