English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > V 1. kole je na pořadu jediný česko - slovenský souboj

V 1. kole je na pořadu jediný česko - slovenský souboj 30.08.2012 16:18:16 - autor: , přečteno 1528x

Jediné vzájemné utkání družstev z obou zemí společné soutěže WHIL nabízí zahajovací kolo interligy házenkářek, které je na pořadu v sobotu, v první zářijový den. Odehraje se u Vajgaru , kam přjedou hráčky Danlogu Partizánske. Další tři souboje budou mít ryze české zastoupení, v Praze přivítají Baník Most, na jihu Čech v Písku bude hrát obhájce interligového titulu Veselí a ve Zlíně nastoupí ve středomoravském derby proti domácímu týmu Hanačky. Zbývající dvě utkání se hrají na Slovensku a budou naopak pouze slovenskou záležitostí, do Šaľy zajíždí ŠKP Senec a do Nitry Michalovce. Volno bude mít v prvním kole český mistr Sokol Poruba.. A nyní krátce k jednotlivým utkáním.

Premiéru nového ročníku uvidí diváci v písecké Obloukovce, kde od 15:00 hod. nastoupí dva medailisté českého play-off předchozího ročníku, bronzový Sokol Písek a stříbrný Britterm Veselí n. Mor. Domácí družstvo vstupuje do sezony hodně oslabeno. Největšími ztrátami bude bezesporu odchod nejlepší interligová střelkyně Ivety Luzumové do Francie, Krouská bude hrát v Turecku, zatím nedořešen je odchod další z opor Aleny Stellnerové, která by ráda hrála ve Slavii a do Mostu odešlo levoruké křídlo Michaela Janoušková. Posilami by měly naopak být Petra Bubeníková z Jindř. Hradce dvě juniorské reprezentantky z Havl. Brodu - Součková a Jitka Kutlvašrová. V prvních kolech určitě ještě nenastoupí , po zhranění se uzdravující Borovská, Vrabcová a Malá, na turnaji v Olomouci se před týdnem zranila další ze střelkyň Vyhnalová. Ve Veselí došlo ke změně trenéra, místo Petera Sabadky vede družstvo další slovenský kouč Pavol Jano. I přes odchody několika opor (Lenka Černá, Lucia Súkenníková) by síla družstva mohla být ještě větší než v minulé sezoně, přišly dvě reprezentantky ze Zlína Štěrbová a Kristýna Salčáková, brankařský post po odchodu Černé by měla posílit zkušená Dáša Vyhlídalová, také přicházející ze Zlína. Utkání rozhodují zkušení mezinárodní rozhodčí: Macho a Hájek, favoritem je Veselí n. Mor.

Časově druhým utkáním v řadě bude středomoravské derby HC Zlín - DHK ZORA Olomouc, jehož výhoz je stanoven na 16:00 hod.. I když vzdálenost z Olomouce do Zlína je nejkratší ze všech soupeřů, může cestu Hanačkám zkomplikovat Barum rallye, která se ve Zlíně a okolí o víkendu jede.Obě družstva nastoupí s novými realizačními týmy, změny v hráčských kádrech asi dopadly víc na domácí celek, odkud se „vytratila" do dalších interligových družstev čtveřice reprezentantek Štěrbová a Salčáková do Veselí, kam zamířila i brankařka Vyhlídalová, Poznarová do Poruby a Rúčková do Mostu. Trenér Salač však bude mít k dispozici široký kádr mladých zlínských talentů, kteří budou chtít prokázat, že se příznivci nemusí obávat o budoucnost ženské házené v regionu. Hanačky opustila jen dvojice nejzkušenějších hráček Fabíková - Kelarová, jak se to odrazí na herním projevu a výkonnosti celku ukáže až čas. Oba týmy budou chtít v 1. kole bodovat mohou rozhodovat i maličkosti. Utkání nemá favorita a řídit jej bude dvojice rozhodčích Hanák - Novák.

Všechna ostatní utkáni začínají v 18:00 hod. největším tahákem 1. kola bude asi zápas v Edenu mezi domácí Slavií Praha a Baníkem Most. Půjde o souboj dvou ambiciózních celků, které se netají cílem postoupit mezi družstva, která budou bojovat o medaile. Obě družstva před novou sezonou posílila, i když v případě Mostu, byly asi představy nového trenéra Dušana Poloze asi ještě vyšší. Některé příchody nevyšly, ale hráčky jako Růčková, Vítková, Janoušková, Bezpalcová určitě kádr Černých andělů posílí, jedinou citelnou ztrátou tak zůstává pouze odchod Crhové do Švédska. Slavistický dres už nebudou oblékat Romanczinová, Raková a Kvasiničková, naopak se z ročního působení vrátila z Francie Keclíková.a na poslední chvíli se asi podařilo dotáhnout i přestup reprezentační pivotky Stellnerové z Písku. Hráčský kádr posílí také čtveřice hráček Liberce, kde se družstvo žen rozpadlo. V sešívaném dresu se tak objeví exliberecké Rezlerová, Kalčíková,Vélová a Kuběnová, posilou mezi tyčemi bude také Lucie Kantůrková. Mírným favoritem v tomto utkání je podle našeho názoru Slavia Praha. . V Edenu bude pískat dvojice rozhodčích Bubeníček - Kosmák..

Posledním střetnutím zahajovacího kola hraném v Česku, kam ale přijede slovenský soupeř bude u Vajgaru zápas Házená Jindř. Hradec - Danlog Partizánske. Jihočešky nastoupí do své 6. Iterligové sezony, o úspěchu však mohou hovořit zatím pouze ve svém premiérovém ročníku 2007/8, kdy se dokonce probojovaly do play-off, ve všech ostatních čtyřech vystoupeních vždy skončily poslední mezi českými týmy a WHIL hrají pouze proto, že žádný z prvoligových týmů netoužil hrát WHIL. Tuto nelichotivou bilanci chtějí v J. Hradci v letošní sezoně rozhodně ukončit.. Hodně si slibují od dvou zahraničních hráček, Ukrajinky Kyriushyny, která už hrála v závěru minulé sezony a Malťanky Dewsjardins. Na straně odchodů však jsou brankařka Bezpalcová (Most) a rychlé křídlo Bubeníková (Písek), družstvo doplňuje několik mladých hráček z okolních druholigových družstev a dvě liberecké hráčky. Slovenský bronzový tým nastoupí s novým trenérem, kterým se stal nejmladší interligový kouč Tomáš Hlavatý, dosud asistent v Michalovcích. V kádru k mnoha změnám nedošlo. Po zranění v prvních zápasech určitě neuvidíme pivotku Ščasnou křídlo Selmu Blažekovou, kterré mají zranění kolen, posilami jsou mladé dorostenecké reprezentantky z Bytče a domácí dorostenky. Velmi silná je brankařská trojice slovenských reprezentantek Škvareninová-Vaverková, Súlovská, Školková, družstvo bude spoléhat tak jako dosud na kanonýrky Michnovou a Košíkovou. V utkání favorizujeme celek Danlogu Partizánske. Rozhodčími utkání bude meinárodní dvojice Kavulič - Skružný.

Slovenský vicemistr Duslo Šaľa začíná doma proti ŠKP Piccard Senec. U obou družstev působí noví treneři, v Šaľe vystřídal Lukačína Tomáš Kuťka a v Senci trénuje Peter Olšavský, Velké změny proběhly v hráčském kádru Šaľy. Odešly, nebo ukončily činnost: Weibelová, Czanik, Pileková a Vidiečanová, jedinou hvězdnou posilou je Lucia Súkenníková z Veselí, další doplnění proběhne z mladých talentů vlastního dorostu a okolních klubů. Družstvo ŠKP ulovilo také několik nových tváří, těmi nejvýraznějšími je Polláková z Iuventy a Weibelová ze Šaľy. Se stabilizovaným a vhodně doplněným silným kádrem se můžeme od Sence dočkat řady překvapení. Zdá se že ze silné slovenské trojice minulosti, stane v letošní sezoně čtveřice. Přesto však v tomto utkání je favoritem domácí celek Duslo Šaľa. Rozhodčími utkání bude nově vytvořená dvojice ze zkušených rozhodčích Oťapka - Sivák.

Posledním utkáním je zápas nejhůře umístěného slovenského celku s mistrem. Pod Zoborem se utkají UDHK Nitra a Iuventa Michalovce. Domácí družstvo vstupuje do své druhé interligové sezony s novým názvem, z kterého vypadlo jméno sousední Seredi. Hráčský kádr se příliš nezměnil, odešla jen Katarína Berová do našeho družstva, pokračují všechny další mladé hráčky, které doplňují další mladí talenti, zatím bez známých jmen, které si teprve budou muset svými výkony získat. To jejich soupeř hýří jmény největších hvězd interligy. Už tak silný kádr se před sezonou posílil o další Ukrajinskou a Ruskou spojku, naopak v družstvu už chybí brankařka Kudročová, která ukončila činnost a Polláková, která odešla do Sence. Iuventu jsme viděli o víkendu v Olomouci, nikdo z odborníků nepochybuje o tom, že Iuventa bude největším kandidátem na zisk svého jubilejního pátého prvenství ve WHIL. V družstvu je v současnosti pět Ukrajinek, Ruska, Slovinka a osm seniorských reprezentantek Slovenska. Ve vynikající formě se v Olomouci představila zejména tvůrkyně hry Ukrajinka Bakhyrieva a rychlonohé hbité křídlo.Terézia Szöllösiová, nejlepší střelkyně turnaje. Jednoznačným favoritem zápasu jsou Michalovce. Utkání budou pískat mezinárodní rozhodčí Mandák - Rudínský.