English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Pohár Míru > Program a výsledky > Jubilejní ME v házené žen klepe na dveře

Jubilejní ME v házené žen klepe na dveře 29.11.2012 10:12:26 - autor: , přečteno 1541x

V pátek sehraje česká reprezentace házenkářek poslední přípravný zápas před odletem do Bělehradu na blížící se ME. Bude to celek Islandu, který je jedním ze 16 účastníků jubilejního 10. ME v házené žen. Utkání se uskuteční v pátek ve Zlíně. Naše děvčata se na vrcholnou akci reprezentačních družstev probojovala po dlouhých osmi letech, naposledy to bylo v roce 2004 , kdy na ME v Maďarsku naše družstvo obsadilo předposlední 15. příčku.

Ohlédněme se v krátkosti zpátky na předchozí Evropské šampionáty. Ty se konají vždy v sudých letech a to počínaje rokem 1994, ten letošní je tedy jubilejním 10. měřením sil Evropských týmů. První čtyři ročníky se hrály za účasti 12 celků které se na ME probojovaly z kvalifikací, od roku 2002 hraje závěrečný turnaj vždy 16 nejlepších Evropských družstev. Naše družstvo se ME zúčastnilo celkem třikrát, nejlepším umístěním jsou dvě osmá místa v letech 1994 a 2002, potřetí to bylo už zmiňované 15. místo v roce 2004. Titul obhajují Norky, které před dvěma lety na zácě´věrešném tur jai pořádaném spoečněDánskem a Norskem získaly v řadě už svůj čtvrtý titul, celkově pátý, třikrát se staly mistryněmi Evropy Dánky a jeden titul patří Maďarsku. Celkem se na medailích podílejí hráčky 10 zemí Evropy.

Bohatší minulost mají turnaje o MS, to se bude konat příští rok opět v Srbsku a bude to už 21. ročník. Nejúspěšnější je se sedmi tituly Rusko (dříve SSSR) dále Německo 3 (dříve NDR), dva tituly mají Norky a po jednom celkem osm zemí, mezi nimi také Československo, které má na svém kontě kompletní sadu medailí - zlato z roku 1957 v Bělěhradě, stříbro získalo v roce 1986 v Nizozemsku a bronz v Bukurešti v roce 1962. Stopu v medialových ziscích zanechaly i hráčky našeho klubu, stříbrné z MS v roce 1986 vlastní Lenka Pospíšilová - Černá a Monika Hejtmánková - Ludmilová, držitelkou bronzu z MS v roce 1962 je Jitka Jahnová - MUDr. Dobešová.

Jak už bylo uvedeno, nadcházející ME bude 10. v řadě a uskuteční se ve čtveřici srbských měst, základní část ve čtyřech skupinách po 4 účastnících se hraje ve dnech 4. - 8. 12. 2012:
A: Bělehrad (Kombank arena) - Norsko, Ukrajina, Srbsko, Česká republika
B: Niš (Sport Center Cair) - Švédsko, Francie, Dánsko, Makedonie
C: Novi Sad (Spens) - Chorvatsko, Německo, Maďarsko, Šoanělsko
D: Vršac (Millenium Hall) - Rumunsko, Černá Hora, Rusko, Island

Nadstavbová skupina: 10. - 13. 12. 2012 se hraje ve dvou skupinách po šesti účastnících, v I. (Bělehrad) hrají první tři družstva ze skupin „A" a "B", ve II. (Novi Sad) hrají první tři družstva ze skupin „C" a „D". 15. a 16. 12. 2012 jsou na pořadu zápasy o umístění, včetně SF a finále.

Na ME bude zápasy řídit celkově 12 rozhodcovských dvojic, z toho šest jich tvoří dvojice mužů a šest dvojice žen. Mezi nimi budou i dvě renomované dvojice, které známe z působení v interligové soutěži, česká dvojice Pavel Válek a Jiří Opava a slovenská dvojice Peter Brunovský s Vladimírem Čandou.

Další informace o družstvu a samozřejmě výsledky v průběhu samotného šampionátu budeme pravidelně na našich stránkách doplňovat.