English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Začíná nadstavba nejvyšší soutěž házenkářek

Začíná nadstavba nejvyšší soutěž házenkářek 11.04.2013 08:37:05 - autor: , přečteno 1421x

Neuplynul ani týden od doby, kdy skončila interligová společná nejvyšší soutěž házenkářek Česka a Slovenska a o pozornost si říká pokračování soutěží, z nichž vzejde nový mistr České republiky a také se rozhodne o tom, kdo z nejvyšší soutěže sestoupí a kým bude případně nahrazen. České kluby se před probíhající sezonou rozhodly nahradit osvědčený model závěru sezony ve formě play-off, kde vše gradovalo k poslednímu a nejvyššímu cíli, rozhodujícímu finálovému střetnutí, nevyzkoušenou nadstavbou, v níž se nejlépe umístěná čtveřice českých klubů ve společné soutěži WHIL utká každý s každým doma a venku o titul a další medailová umístění, druhá čtyřka pak o setrvání v soutěži.

Rozdíl v reglementech obou skupin je takový, že ve skupině 1. - 4 se všechny výsledky ze základní části soutěže, tedy i ty se slovenskými celky, započítávají a k nim se doplní výsledky nadstavby. Ve skutečnosti to znamená, že už před zahájením nadstavby má vedoucí celek Baník Most na svém kontě luxusní, osmibodový náskok a prakticky má titul v kapse. Ve druhé skupině o celkově 5. - 8. místo se výsledky z WHIL nepřenášejí a družstva pokračují podle pořadí z WHIL s bonusovými body, 4 body pro prvního (Olomouc), 2 body pro druhý tým (Zlín), 1 bod pro třetí (Písek) a bez bodu vstoupí do nadstavby poslední Jindř. Hradec.

Na Slovensku zachovali systém závěrečných play-off na tři vítězná utkání, tedy model, který je osvědčený, vyzkoušený a hraje se až na výjimky stejně, jako vyvrcholení většiny kolektivních sportů. O tom, jak probíhají boje na Slovensku budeme samozřejmě průběžně informovat, více se však budeme před každým kolem zabývat zápasy v obou skupinách české nadstavby. Z důvodu startu Baníku Most v semifinále Challenge Cupu v sobotu v Mostě, se utkání prvního kola nadstavby Baník Most - Slavia Praha bude dohrávat až ve středu 24. dubna 2013.

Nadstavba o 1. - 4. místo
Sobota 13. 04. 2013 v 18:00 hod.: Sokol Poruba - Briterm Veselí n. Mor.
Utkání druhého - Sokol Poruba (36 bodů) se třetím - Britterm Veselí (34 body) už může hodně naznačit v souboji o cenné kovy, když možnost získat titul na úkor Černých andělů se jeví už spíš jako Sci-fi, než realita. Bude zajímavé sledovat jednak oba zmíněné soupeře a také Slavii Praha, jak se spolu o zisk medailí poperou. Výchozí pozice obhájce titulu a úřadujícího mistra jako hlavního kandidáta na stříbro se zdá být hodně silná. Ostravanky dovedou bodovat a vítězit zejména v domácím prostředí, kde podlehly jen jednou a to nejtěsnějším rozdílem Baníku Most. V posledních utkáních se dařilo zejména exolomocké dvojici Hrbková, Chrenková, po zranění se začíná probouzet Poznarová, o kvalitách slovenských legionářek v dresu Poruby netřeba pochybovat. Ve Veselí se s příchodem nového trenéra Kumpána začínají prosazovat jiné opory než dosud, staví se zejména na dvojici Štěrbová, Salčáková a mladé Slovence Rajnohové, dosavadní tahounky Fleková, s Kočí jsou do jisté míry „upozadňovány", mohou však být ve vypjatých zápasech spolu s Chmelařovou právě těmi, kdo bude zápasy rozhodovat. V domácím prostředí favorizujeme Porubu. Zatím výhodnější vzájemné zápasy má Poruba, která doma vyhrála 29:21, ve Veselí zvítězily Panenky 29:27.

Nadstavba o 5. - 8. místo
Sobota 13. 04. 2013 v 15:00 hod.: HC Zlín - Sokol Písek
Ve Zlíně se očekává vyrovnaný zápas, domácí do něj vstupují s výhodou výhry ve vzájemném utkání před dvěma týdny v Písku, které se jim mimořádně vydařilo, když tam vyhrály 27:33. Trenér Salač začíná úročit svou sázku na mladé, nic jiného mu konec konců ani nezbývá, protože má v družstvu jen samé mladé hráčky. V posledních utkáních se střelecky prosazuje zejména Sobieská, která převzala zatím roli nejlepší kanonýrky družstva, Šárka Marčíková, opora předchozích zápasů po celou sezonu, však jistě ještě neřekla poslední slovo. V záloze ale jsou i další výborné střelkyně Šviráková, Brandová, Nudní a další. Družstvo Písku prochází malým ústupem ze svých předchozích výsledků. Jejich výsledky připomínají jízdu na horské dráze, dovedou doma porazit J. Hradec i Šaľu a prohrát v Nitře, nebo doma právě se Zlínem. Trochu pohasly písecké hvězdy Borovská a Vyhnalová, největším esem se stává mladé křídlo Veronika Malá. Písek na podzim dokázal vyhrát i ve Zlíně 27:28 a jistě bude chtít na tento úspěšný výsledek navázat.

Sobota 13. 04. 2013 v 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc - Házená Jindř. Hradec
V repríze posledního domácího utkání Hanaček v právě skončené interligové soutěži se oba soupeři asi znají natolik dobře, že se jen těžko budou moci něčím významným překvapit. Domácí vstupují do nadstavby, ať se jim to líbí, nebo nelíbí v roli favorita a tu by měly splnit i ve svém prvním domácím vystoupení. Určitou komplikací jsou ale nejasnosti okolo zranění Barbory Raníkové, která v posledních utkáních nastupovala limitovaná zraněným kolenem a bohužel se to odráželo i na výkonech a některých výsledcích celého družstva. O to víc budou muset zabrat další hráčky, zejména v obranných činnostech, kde mají děvčata mnohdy ještě rezervy. Věřme, že se k v současnosti výborné formě Lucky Fabíkové přidají i další hráčky a předvedou domácím divákům, že hrát házenou umějí a že stojí za to sledovat i další jejich vystoupení ať už ve zbývajících utkáních končící sezony, nebo i v té další, na kterou se děvčata už i v těchto zápasech připravují. Jejich soupeřky ještě v Olomouci nikdy nebodovaly, takže věříme, že to tak zůstane i nadále. Oba zápasy v dlouhodobé části Hanačky vyhrály, na podzim u Vajgaru 25:21 a před dvěma týdny v Olomouci 37:20.

Ve slovenských semifinálových duelech se o víkendu budou hrát utkání v Michalovcích a Šaľe. V Michalovcích nastoupí proti domácí Iuventě - ŠKP Piccard Senec. V sobotu 13. 04. se hraje v 15:45 hod., v neděli pak v 10:30 hod. Utkání Slovan Duslo Šaľa - Danlog Partizánske má začátky v sobotu v 18:00 hod. v neděli v 10:30 hod.