English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Druhé kolo nadstavby se hraje od pátku do neděle

Druhé kolo nadstavby se hraje od pátku do neděle 18.04.2013 08:07:51 - autor: vasek, přečteno 1253x

Nadstavbová soutěž, která pro letošní ročník nahradila tradiční a oblíbené vyvrcholení hrané formou play-off se rozběhla na plné obrátky, i když vítěz WHIL a už skoro jistý letošní český mistr Baník Most do ní ještě nevstoupil. Důvody absence lídra ženské házené v českých zemích a na Slovensku jsou prosté, ale o to víc radostné. Černi andělé bojovali uplynulé dva víkendy o postup do finále klubové evropské soutěže, což je čin hodný velké pozornosti a velkého obdivu. Žádný z českých házenkářských klubových celků, žen ani mužů se v žádné ze soutěží v moderní historii samostatné České republiky do finále nedostal a museli bychom hledat moc dlouho v archivech, kdy se to některému v dlouhé historii povedlo. Co na tom, že se jedná o ten nejméně prestižních z Evropských pohárů - Challenge Cup, do kterého se na příklad kluby ze zemí házenkářských velmocí jako Norsko, Dánsko, Německo, nebo Rusko vůbec nepřihlašují, jsou jaksi pod jejich úroveň. Baník Most se tedy probojoval přes turecký celek Üsküdar až do finále soutěže, ve kterém jej čeká o víkendu 4., nebo 5. května v Chorvatsku utkání proti ŽSK Samobor a o týden později odveta v domovské hale v Mostě. Věřme, že tento vpravdě historický úspěch, zvedne i u dalších českých klubů a zejména jejich vedení, větší motivaci a zájem o start svých družstev. Baník Most potvrdil starou pravdu, že bez časté a pravidelné konfrontace s nejlepšími evropskými celky a hráčkami neporoste ani kvalita vlastních hráček. Je jasné, že všechna družstva v současnosti zápasí s nedostatkem financí, bez nichž se do dobrodružství zvané start v Evropském poháru jen nerady pouštějí, i když některé z nich i přesto nacházejí odvahu k účasti a dovedou nakonec prostředky zajistit.

Druhé kolo nadstavby se bude hrát od pátku do neděle a nastoupit by v nich měla všechna družstva. Ve skupině o 1. - 4. místo bude hrát první s druhým a případná výhra Severočešek nad Porubou by už mohla potvrdit oficiálně nového mistra. Symbolicky by tak mohl úřadující mistr Poruba předat vládu novému mistru. Ve druhém utkání v pražském Edenu by zase vítězství domácí Slavie nad Veselím znamenalo, že by se Slavistky dostaly na bronzový stupínek a ani stříbro by pro ně ještě nemuselo být ztraceno. Druhá skupina 5 - 8 nabídne jihočeské derby v Jindř. Hradci kam přijede Písek. Domácí děvčata budou mít jednu z posledních příležitostí vyhnout se baráži, nebo k tomu mohou udělat důležitý první krůček. V utkání v Olomouci se střetnou družstva, která obě mají šanci na celkově 5. místo, zaručující možnost ucházet se jako pátý český tým o účast v Evropském poháru. Pokud jsou naše informace správné, ve Zlíně o této možnosti vedení klubu hodně vážně uvažuje. Účast v Evropě by samozřejmě slušela i olomouckému družstvu, tam jsou však názory ze strany vedení poněkud odlišné.

Skupina o 1. - 4. místo:
Pátek 19. dubna 2013 v 19:00 hod.: DHK Baník Most - DHC Sokol Poruba

Černí andělé mohou výhrou potvrdit titul, Poruba zase potřebuje nutně získat ještě nějaké body pro potvrzení své stříbrné příčky. Favority utkání budou domácí hráčky, které vyhrály i obě vzájemná utkání v základní části. Ale... i na ty nejlepší týmy může po tak náročné sérii, jakou domácí družstvo zažívá, padnout únava, hráčky nejsou stroje a stát se může cokoliv. Motivace na zisk titulu je však hodně vysoká a domácí budou chtít dosáhnout co nejdříve na úplný vrchol, aby mohly sezonu dohrát v poklidu a navíc je ještě čeká finálový duel v Challenge Cupu, na který se budou chtít jistě dobře připravit. Oporami domácích budou jistě opět osvědčené spojky Beňušková, Martínková a Růčková, obranu bude dirigovat skvělá Vítková a v brance mají domácí oporu v neskutečné formě Müllnerové. Hostující celek bude nejvíce spoléhat na ve výborné formě hrající Míšu Hrbkovou a slovenské duo Tóthová, Uhráková. Utkání bude ze záznamu od 20:30 hod. vysílat ČT 4.

Neděle 21. dubna 2013 v 16:30 hod.: DHC Slavia Praha - HC Britterm Veselí n. Mor.
Domácí Slavistky mají k dobru odložené utkání v Mostě a budou chtít jistě zaútočit na oba soupeře, kteří jsou zatím v tabulce před nimi. Už v neděli by se mohly v případě výhry dostat před Panenky na bronzový stupínek, ztracený není ani boj o konečné druhé místo a stříbrné medaile. Moc toho o aktuální formě družstva nevíme, poslední soutěžní utkání sehrály Pražanky před dvěma týdny proti Partizánskemu a bez problémů vyhrály. Jejich soupeřky hrály před týdnem v Ostravě proti úřadujícímu mistru a nevedly si vůbec špatně. Ještě 10 minut před koncem v Ostravě vedly, nezvládly však koncovku utkání, ze kterého nakonec odešly poraženy. Tahounkami družstva v posledních utkáních jsou obě reprezentantky v jejich dresu Salčáková a Štěrbová, na které bude trenér Kumpán určitě spoléhat i v Praze. V základní části obě družstva vyhrála, svá domácí utkání, Slavia však má lepší vzájemnou bilanci pro případ bodové rovnosti. Utkání se hraje netradičně ve sportovním hale Na Podvinném mlýně.

Skupina o 5. - 8. místo:
Sobota 20. dubna 2013 v 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc - HC Zlín
V Olomouci se dá očekávat úporný boj o celkově 5. místo, hostující Zlín si situaci dost zkomplikoval domácí porážkou s Pískem a klesl na předposlední příčku. Domácí celek už vymazal z paměti nepříjemnou porážku v Nitře, která však do celkového pořadí pro nadstavbu nic neřešila. Chuť si spravily v domácím utkání proti Hradci, který deklasovaly ještě větším rozdílem, než ve dva týdny staré výhře ze základní části interligy. V Olomouci se těší z probuzení své nejlepší kanonýrky Katky Růžičkové, stabilní vysokou výkonnost si drží Lucie Fabíková, před týdnem v Olomouci sehrála své nejlepší utkání v dresu Olomouce Mikolajková. Plný optimismus však trochu brzdí koleno Báry Raníkové, zbytek sezony budou domácí asi spoléhat jen na dvojici mladých brankařek Rašková, Zuzánková, které ale před týdnem proti Jihočeškám nechytaly vůbec špatně a hodně si vylepšily své osobní statistiky. V družstvu Zlína se v nepodařeném zápase s Pískem nejvíc dařilo mladé Sobieské, autorce 11 branek, která se stává nejlepší střelkyní týmu. Trenér Salač ale bude jistě spoléhat i na další opory, Šárku Marčíkovou, Švirákovou, nebo Brandovou. Ve vzájemných utkáních v základní části WHIL vyhrála obě družstva doma, na hřištích soupeřů neuspěla.

Sobota 20. dubna 2013 v 18:00 hod.: Házená Jindř. Hradec - Sokol Písek
Jihočeské derby slibuje vyrovnaný souboj a boj o všechno. Hostující Písek přijede k Vajgaru nabuzený týden starou výhrou ve Zlíně, ale také bude mít jistě v hlavách poslední porážku v J. Hradci, z podzimu, kterou však už ale odčinil výhrou v domácí odvetě. Ve výborné formě hraje v posledních kolech zejména duo Borovská, Vyhalová, ve Zlíne se dařilo také odchovankyni Jindř. Hradce, Bubeníkové. Domácí družstvo má za sebou těžkou porážku na Hané, musí se z ní ale rychle zvednout a začít také sbírat body, protože každá případná baráž může být ošidná, zvlášť bude-li se hrát pouze na dvě utkání (pohárově).

 Na Slovensku jsou na pořadu třetí zápasy, v obou případech vedou favorité 2:0 na zápasy (Michalovce - Senec a Šaĺa - Partizánske). V případě upěje-li některý z outsiderů, bude série pokračovat v neděli čtvrtými zápasy. Očekáváme ale hladký postup obou favoritů - Iuventy Michalovce a Slovan Duslo Šaľa. Třetí zápasy se hrají v sobotu 20. 04. 2013 shodně od 18:00 hod.