English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Pohár Míru > Program a výsledky > České juniorky si zahrají na ME v Dánsku

České juniorky si zahrají na ME v Dánsku 20.05.2013 09:40:28 - autor: , přečteno 1254x


Po loňském bronzu z Euro Open v Göteborgu se začal formovat nový juniorský reprezentační tým, jehož cílem bylo uspět v kvalifikaci o postup na ME, které bude hostit od 1. do 11. srpna 2013 Dánsko. Kvalifikační turnaj pořádala Česká republika a jeho dějištěm byla sportovní hala v Novém Veselí na Vysočině, nedaleko Žďáru nad Sázavou. Po vylosování kvalifikační skupiny, ve které české juniorky hrály, bylo jasné, že jistými postupujícím by měly být mladé Maďarky, tedy reprezentantky jedné z evropských házenkářských velmocí. O druhé postupové místo by se měly utkat naše děvčata s Ukrajinou a čtvrtý celek - Izrael byl považován za outsidera skupiny.

Los tomu chtěl že rozhodující utkání pro naše juniorky bylo v zahajovací den turnaje a předpokládalo se tedy, že vítěz se stane druhým postupujícím ze skupiny. Zahajovací utkání turnaje obstaraly největší favorit Maďarsko a outsider skupiny Izrael. Prognózy se naplnily, Maďarsko po exhibičním výkonu vyhrálo nad snaživým soupeřem vysoko 43:17 (24: 7).

Očekávané střetnutí „o všechno" mezi našimi děvčaty a Ukrajinou bylo bojem po celé utkání a do posledních minut nebylo o vítězi a tedy postupujícím jasno. Naše děvčata si vytvořila mírný, čtyřbrankový náskok, který po většinu utkání kontrolovala. Zhruba v polovině druhého poločasu nastalo z pohledu českého týmu trochu hluché místo a soupeř toho využil ke stažení náskoku na jedinou branku 22:21. V tu dobu v české brance začala čarovat olomoucká brankařka Anežka Zuzánková, která vystřídala do té doby také výbornou Petru Kudláčkovou, které se však přestalo dařit, takže odešla na střídačku a Anežka utkání dochytala ve velké stylu.

Ve druhém hracím dnu se nemělo nic zvláštního přihodit, bylo jen otázkou jak se s rolí favorita vypořádá Maďarsko proti houževnatému družstvu Ukrajiny. Naše družstvo mělo za soupeře Izrael a vývoj utkání byl tak jednoznačný, že si s chutí zahrála i celá lavička a v brance se vystřídaly všechny tři brankařky. Výsledky obou utkání tak skončily podle předpokladů, Maďarky vyhrály nad Ukrajinou 29:24 (15: 9) a naše družstvo porazilo Izrael 39:16 (20: 7), takže o obou postupujících bylo po sobotě jasno.

K prvnímu nedělnímu utkání nastoupilo naše družstvo, které hrálo opět v základní sestavě, v brance Kudláčková, na spojkách Jačková, Pokorná a Jansová, na křídlech Malá s Šelajsovou a v pivotu Vlková a v tomto složení až na několik vystřídání na několik minut se jim dařilo držet s vysokým favoritem krok a poločas tak vedla naše děvčata 16:11. To už ale seděla na střídačce kanonýrka Pokorná s poraněným loktem, což se ukázalo jako klíčové pro další vývoj utkání. Další střelkyně ji nedokázaly nahradit, ve druhém poločase dokonce dlouhých 15 minut družstvo nedalo branku, takže Maďarky postupně ukrajovaly z náskoku našeho družstva a po vyrovnání pokračovaly v navyšování svého vedení. Utkání nakonec skončilo výhrou favorita 29:23 (11:16). Poslední vystoupení českého týmu lze hodnotit lakonicky: první poločas z říše snů, druhý realita rozdílu ve výkonnosti. České družsto si však znovu potvrdilo, že se dá hrát s každým a může směle vzhlížet k samotnému ME, kam se mu podařilo postoupit.

Naše družstvo jednoznačně sázelo na základní sestavu. Jedničkou mezi tyčemi je jednoznačně Petra Kudláčková, která úročí své zkušenosti ze zápasů interligy. Duší týmu je na střední spojce Eliška Jačková, která ve spolupráci s další Slavistkou Terezou Pokornou obstarává většinu ofenzívy v zápasech. Obrannou činnost naopak obstarává olomoučanka Nikola Jansová spolu se zlínskou pivotkou Kristýnou Vlkovou. Družstvo hodně spoléhá na rychlonohá křídla na levé straně vévodí Veronika Malá také s interligovými zkušenostmi v dresu Písku a na druhém pak Vendula Šelajsová, z družstva Plzně. Z ostatních hráček se v dobrém světle představila na střední spojce Denisa Kamenářová ze Zlína, trochu za očekáváním zůstaly další spojky, naopak obě křídla Bělohoubková s Vysloužilovou jsou určitou alternativou za spoluhráčky ze základu, stejně jako druhá pivotka Dufková.

Družstvo se na kvalifikaci představilo v tomto složení (v závorce počet vstř. branek)
Kudláčková, Zuzánková, Šíbrová - Pokorná 24, Jačková 8, Jansová 5, Malá 15, Šelaisová 12, Vlková 3, Jeřábková 5, Kamenářová 6, Bělohoubková 4, Dufková 4, Nygrýnová 3, Trumpešová, Vysloužilová 3.

Utkání střídavě řídili: bratři Garmiové z Francie a Litevky Kijauskaite, Zaliene. Kvalifikace měla také výbornou diváckou kulisu, na příklad rozhodující páteční utkání našich děvčat s Ukrajinkami sledovalo 400 diváků.

Konečná tabulka:

1.

HUN

3

3

0

0

101:  62

6

2.

CZE

3

2

0

1

  92:  69

4

3.

UKR

3

1

0

2

  83:  85

2

4.

ISR

3

0

0

3

  57:117

0

A kdo se tedy o postup do Dánska zasloužil ?
Brankařky: Petra Kudláčková (Slavia), Anežka Zuzánková (Olomouc, Eliška Šíbrová (SVŠ Plzeň).
Spojky: Eliška Jačková a Tereza Pokorná (obě Slavia), Nikola Jansová a Jarmila Trumpešová (obě Olomouc), Gabriela Nygrýnová a Denisa Kamenářová (Zlín), Markéta Jeřábková (HC Zlín)
Křídla: Veronika Malá (Písek), Vendula Šelajsová (HC Plzeň), Tereza Vysloužilová (Otrokovice), Adéla Bělohoubková (Poruba)
Pivoti: Kristýna Vlková a Zuzana Dufková (obě Zlín).

Realizační tým: trenér Mgr. Lubomír Krejčíř (Olomouc), asistent Jan Slavík (Písek), lékařka MUDr. Jitka Dobešová (Olomouc), masér Petr Severa (Olomouc), vedoucí družstva Helena Krajčírová (Praha), videotechnik Alois Lasovský (Olomouc).