English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Klub > Odešla házenkářská legenda

Odešla házenkářská legenda 03.09.2007 22:13:42 - autor: , přečteno 2469x

 

Ve věku 87 let zemřela v pondělí po těžké nemoci jedna z nejznámějších házenkářek československé historie paní Jiřina NOŽÍŘOVÁ. Byla sportovkyní tělem i duší. Po skončení své dlouholeté házenkářské kariéry, kterou ukončila až ve svých 45 letech, začala objíždět tenisové turnaje pro veterány. Její levačka, nebezpečná již v házené hlavně svými nechytatelnými zadovkami, začala ničit soupeřky na tenisových turnajích, které s přehledem a lehkostí vyhrávala.

Svou skvělou sportovní kariéru odstartovala Jiřina Nožířová, tehdy ještě jako Weintritová, v roce 1938, kdy s družstvem Sokola Náměšť na Hané vyhrála přebor Sokola v rámci sokolského sletu. Spolu s ostatními spoluhráčkami přešla do Olomouce a pod hlavičkou ASO Olomouc získala v letech 1939 - 1949 desetkrát titul mistra republiky. V roce 1949 se zúčastnila jako reprezentantka Československa 2. mistrovství světa v házené o 11 hráčkách v Maďarsku a domů přivezla bronzovou medaili. Od roku 1950, kdy se u nás začala hrát mezinárodní házená o 7 hráčkách, hrála nejvyšší prvoligovou soutěž až do roku 1961. Nejprve jako členka družstva Obchodní domy, později Tatran Olomouc a od roku 1956 pod hlavičkou Zora Olomouc. Po celou svou závodní činnost byla jednou z nejlepších střelkyň nejen olomouckého družstva ale i celé ligy

Za své sportovní výsledky byla v roce 1955 vyznamenána titulem Mistr sportu, v roce 1967 dokonce jako jedna z prvních házenkářek titulem Zasloužilý mistr sportu. Svůj život zasvětila spolu se svým manželem bývalým fotbalovým internacionálem, hráčem Slavie Praha a později ASO Olomouc Ottou Nožířem plně sportu. Jiřina Nožířová byla vždy připravena poradit svým mladším následovnicím, pro které byla velkým sportovním vzorem.

Čest její památce.

 

Poslední rozloučení se zesnulou paní Jiřinou Nožířovou, se uskuteční v pátek 7. září 2007 v 10,40 hod. ve smuteční síni olomouckého krematoria.