English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Pohár míru v Olomouci už klepe na dveře

Pohár míru v Olomouci už klepe na dveře 20.08.2013 07:25:01 - autor: , přečteno 1327x


Interligové házenkářky čeká o následujícím víkendu poslední herní prověrky, v poslední prázdninový den už startuje znovu interligová soutěž WHIL, takže následné turnaje budou generálkami a měly by napovědět jak na tom jednotlivá družstva před novou sezonou jsou. Slavia Praha pořádá turnaj, na kterém bude hrát i Poruba, Michalovce hrají na Slováckém poháru v Hodoníně, turnaj by se měl hrát také v J. Hradci, Baník Most pokračuje v přípravě v Norsku. Jen o prvním soupeři našich děvčat - Sokolu Písek se neví vůbec nic.

Olomoucké házenkářky před týdnem ladily formu na tradičním turnaji v Šaľe, kde se střetla čtveřice družstev WHIL. Po dvou porážkách (s Veselím a Šaľou) si přivezly výhru nad dalším ze slovenských soupeřů - Sencem. V domácím prostředí je čeká na konci týdne hodně kvalitní konkurence, kterou se podařilo pořadatelům zajistit. Zajímavé je, že po 16 letech se poprvé bude turnaj hrát bez účasti některého z polských týmů, které tradičně v minulých letech na Poháru míru startovala, někdy se zúčastnilo i několik polských špičkových týmů..

Největším tahákem bude letos určitě rumunský vicemistr HCM Baia Mare, který přebírá na rumunské scéně roli, kterou dlouhá léta zastávalo jedno z nejúspěšnějších Evropských družstev Oltchim Rm. Valcea, pravidelný účastník a několikanásobný finalista Champions League, který ještě v uplynulé sezoně hrál v semifinále ChL s Audi ETO Györi. Družstvo tohoto rumunského velkoklubu však pro příští ročník zmizelo z mapy Evropy.

Pozici rumunského lídra po něm přebírá Baia Mare a dělá pro to opravdu hodně. Před sezonou přišly z Valcei - jedna z nejlepších Evropských brankařek Paula Ungrueanu, další brankařka Mihaela Smedescu a hráčky Luciana Martin, Melinda Geiger a Adriana Nechita, vesměs seniorské reprezentantky Rumunska, z celku dalšího účastníka ChL, Jolidon Cluj přišla Oana Bondar. Mezi největší hvězdy patří především další z reprezentačních spojek Eliza Buceschi. V družstvu najdeme hned šestici seniorských reprezentantek Rumunska. Zajímavostí tohoto družstva je, že v kádru není ani jediná zahraniční hráčka, družstvo je sestaveno jen z Rumunek, na rozdíl od Valcei, kde byla naopak většina kádru ze zahraničí. Rumunky jsou jednoznačným favoritem olomouckého turnaje. Na začátku září čeká Rumunky první kolo ChL, když se v domácím prostředí utkají s dánským Viborgem a v případě výhry je čeká další dánský soupeř Tvis Holstebro.

Druhým zajímavým účastníkem turnaje je rakouský McDonald´s Wiener Neustadt, který v letech 2004 - 07 hrál čtyřikrát v Olomouci. Družstvo bylo také pravidelným účastníkem Evropských poháru, naposledy startovalo v ročníku 2007/08, nyní prožívá přestavbu družstva a buduje nový tým. V minulém ročníku skončilo družstvo v rakouské nejvyšší soutěži za oběma družstvy Hypo na třetím místě. Ze současného kádru jsou v reprezentaci Rakouska Grigaite a Stockhammer, exotickou hráčkou je Chilská reprezentantka Musalemaraos. V družstvu hraje trojice Maďarek, nejzkušenější z nich je Katalin Jenöfi, která hrála v řadě družstev v Evropských pohárech, kádrem Hypo prošla hrající trenérka Marina Budesevic a brankařka Natascha Schilk.

Tradičním účastníkem turnaje je slovenský vicemistr Slovan Duslo Šaľa, trojnásobný vítěz turnaje, který přijede v plné síle a dobré formě, jako vítěz přípravného turnaje před týdnem ve vlastní hale. V družstvu, které bude určitě opět aspirovat na nejvyšší příčky ve WHIL uvidíme zkušenou brankařku Grandtnerovou spolu s Ukrajinkou Krebs. Kvalitu představuje čtveřice seniorských reprezentantek Slovenska Szarková, Súkenníková, Trochtová a Demajová, ale také juniorské reprezentantky Klučková, Krokavecová, Bujnochová a Sláviková.

Čtvrtým účastníkem bude samozřejmě domácí tým DHK ZORA Olomouc, který si představíme v příštích dnech.

Turnaj, který se hraje současně jako Memoriál Evy Dostálové a Jana Gogola se hraje od pátku do neděle. V pátek 23. srpna od 19:00 hod. se střetne domácí družstvo s rumunským HCM Baia Mare. Kompletní program uvedeme v dalších upoutávkách.