English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > V prvním kole WHIL se v Česku hrají jen dva zápasy

V prvním kole WHIL se v Česku hrají jen dva zápasy 28.08.2013 23:04:44 - autor: , přečteno 1342x

Příznivci ženské interligové házené se konečně dočkali. Po více než tříměsíční přestávce se otevřou znovu brány sportovních hal a házenkářky začnou kolotoč mistrovských zápasů v základní skupině, na kterou po jejím skončení naváží opět, tak jako v předchozích letech play-off o tituly mistrů Česka a Slovenska. Experiment s nadstavbami u české části, měl naštěstí jen krátké trvání, mezi kluby zvítězil osvědčený systém play-off, který tak jako ve většině kolektivních sportů je tím pravým adrenalinovým vyvrcholením sezony. Správný je také přímý sestup, tedy zrušení baráže posledního českého týmu po play-out s vítězem české 1. ligy.žen.

Zajímavostí prvního kola WHIL je, že los rozhodl o tom, že první kolo uvidí diváci v českých halách jen ve dvou případech - v Písku a ve Zlíně, všechna ostatní utkání budou sehrána ve slovenských halách. Hned první kolo slibuje několik zajímavých soubojů, i když po hodně velké změně dresů během léta mezi jednotlivými družstvy a také při poměrně vysokém počtu odchodů do zahraničí, je velmi ošidné odhadovat sílu všech aktérů zápasů. Projděme si tedy v krátkosti všechna utkání a pokusme se shrnout, co nového by mohly změny v jednotlivých družstvech do hry přinést.

Sobota 31. 08. 2013 v 15:00 hod.: Sokol Písek - DHK ZORA Olomouc
Podle informací z rozhovoru prezidenta píseckého klubu v Jihočeském deníku, těmi nejzásadnějšími změnami v hráčském kádru družstva je odchod kanonýrky Borovské do Mostu a ukončení činnosti Vyhnalové. Také Vrabcová pařila k základním pilířům družsta v minulé sezoně. Další odchody Sukdolákové, Lidové, nebo Keslerové už nejsou tak zásadní, stejně jako příchody Šichmanové, Jansové a dorostenek z vlastního dorostu. Celkově se dá předpopkládat, že hráčský kádr se proti minulé sezoně oslabil.. Pokud jde o Hanačky, nejcitelnější je odchod brankařky Báry Raníkové, i když Míša Dederlová, která by ji měla nahradit, se ukazovala v přípravě ve velmi dobrém světle. Na straně příchodu je největší posilou reprezentantka Kristýna Salčáková. Družstvo však do jižních Čech odjíždí oslabeno o dvě hráčky základní sestavy, shodou okolností o dvě levoruké Kubáčkovou a Huráňovou. Utkání slibuje tvrdý boj, vyloučena nemusí být ani dělba bodů.

Sobota 31. 08. 2013 v 16:45 hod.: HC Zlín - DHC Slavia Praha
Nejhúře umístěný český celek uplynulé sezony - domácí HC Zlín v letní přestávce posílil svůj kádr asi o největší esa ze všech alespoň českých celků. Odchod Dederlové do Olomouce je vykompenzován příchodem dvou zkušených brankařek -Lenky Černé a Slovenky Túrociové, do pole získal Zlín velezkušenou Bebe Tóthovou, hodně se také očekává od návratu Budayové po vleklém zranění. Nový trenér Peter Sabadka má hodně široký kádr mladých talentovaných hráček, některé se výtazně prosazovaly už v minulé sezoně. Také Slavia hodně obměnila svůj kádr. Její řady opustila Klára Černá, která zamířila do Francie, skončila Mouleová a Königvá, která se nevešla do kádru. Novými tvářemi v družstvu jsou Rajnohová a Chmelařová z Veselí n. Mor., Selucká z Poruby a mladá brankařka Sedláčková z Michalovců. I v tomto střetnutí je těžké jednoznačně určit favorita. Mírně favorizujeme Slavii, která má pro letošek hodně vysoké cíle.

Sobota 31. 08. 2013 v 17:00 hod.: Iuventa Michalovce - HC Veselí n. Mor.
Největšími favority na celkové vítězství v interlize jsou hráčky Iuventy. Z kádru odešly brankařky Černá a Krebs, Hollá a rusko-ukajinské duo Vinyuková, Snopová, naopak přišla maďarská brankařka Petrocziová, Chorvatská spojka Kiridžičová a černohorská levačka Markovičová. Družstvo absolvovalo čtyři silné turnaje, na nichž se střetlo s družstvy z evropské špičky. Trenér je přesvědčen, že jeho kádr je lepší než v minulém roce. Velký výprodej zažilo Veselí. Po odchodu majitelů klubu odešly Štěrbová s Drotárovou do Francie, Rajnohová s Chmelařovou do Slavie, Salčáková do Olomouce a Kočí s Vyhlídalovou ukončily činnost. Novými tvářemi jsou brankařka Fialková, Slovenky Bačíková a Hvostalová z Michalovců, ale zejména reprezentantka Romana Chrenková, která přišla ze Sokola Poruba. Na Slovácku věří, že se podařilo vytvořit opět konkurence schopný tým, ale v prvním kole na východě Slovenska se dá bodový zisk očekávat jen s velkou dávkou optimismu.

Sobota 31. 08. 2013 v 18:00 hod.: Slovan Duslo Šaľa - DHK Baník Most
Utkání, které lze jednoznačně označit za šlágr kola, svede proti sobě českého mistra a slovenského vicemistra uplynulé sezony. Slovenky jsme viděli o víkendu v Olomouci na tradičním Poháru míru, kde skončily druhé za rumunským Baia mare. Z družstva odešly brankařka Túrociová do Zlína, Bérešová a Porubská zanechaly činnosti. Klub získal Ukrajinskou brankařku Krebs z Michalovců a něolik juniorských reprezentantek (Bujnochová, Klučková). Ve výborné formě absolvovala turnaj na křídle hrající Bíziková a kanonýrka Szarková. Mistrovský celek Mostu se vrátil před týdnem z desetidenní přípravy v Norsku, kde absolvovoval řadu ukání s předními norskými celky. Klub získal střelkyni Borovskou z Písku a pivotku Matouškovou, odchovankyni J. Hradce, vracející se z Polského angažmá, další posilou je mladý talent Jeřábková z Plzně, která se ale do hry zapojí až po několika měsících, je po operaci kolene. Z družstva odešly Mrkvičková, Schereová a Kylarová. Černí andělé by chtěli hned od prvních kol navázat na minulou sezonu, zda se jim to ale podaří hned v prvním kole na jižním Slovensku je otázka.

Sobota 31. 08. 2013 18:00 hod.: HK Slavia Partizánske - Sokol Poruba
O družstvu slovenského obhájce bronzu z minulé sezony nevíme vůbec nic. Na stránkách klubu, ale ani v tisku jsme nenašli vůbec žádnou informaci, víme jen, že klub bude hrát pod staronovým názvem HK Slavia Partzánske a také se staronovým trenérem Peterem Olšavským. O tom, kdo z družstva odešel, nebo přišel se dozvíme až po prvních zápasech, jisté však určitě je, že Partizánske bude spoléhat na svou technickou běhavou házenou a bude hlavně v domácím prostředí hodně nepříjemným protivníkem pro každého. K prvnímu utkání do Partizánskeho pojede český vicemistr Poruba, který pro novou sezonu hodně omladil své družstvo, když se rozloučil s oporami Tothovou (odešla do Zlína), Chrenkovou (Veselí) a Seluckou (Slavia Praha). Naopak do Ostravy přišla z Partizánskeho spojka Eva Minrčíková a také několik dalších slovenských juniorek.Trenér Benadík bude samozřejmě nejvíc spoléhat na své opory Poznarovou, Hrbkovou a Adámkovou. Poruba však má v současné době problémy se zdravotním stavem hráček, musely dokonce zrušit účast na turnaji v Praze na Slavii, doufají však, že do zahájení WHIL budou děvčata v pořádku a na Slovensko pojedou pro body.

Neděle 01. 09. 2013 v 18:00 hod.: ŠKP Piccard Senec - Házená Jindř. Hradec
Jediné nedělní utkání se bude hrát v Modre, kde ŠKP bude svá letošní utkání hrát. Z domácího celku odešly skoro všechny klíčové hráčky. Brankařka Sedláčková je ve Slavii, Dubajová s Kodajovou a Pollákvou odešly do Německa. Ze zkušených hráčewk zůstala pouze Štetáková. Ze Sence odešel také dosavadní trenér Peter Olšovský, který zamířil do Partizánskeho. Nahradil ho Jozef Matúšek. Ani z tábora Jindř. Hradce neprosáklo příliš informací o změnách v družstvu. Za Jindř. Hradec bude chytat bývalá olomoucká dorostenka Klára Melichová, zásadní změny v hráčském kádru nejsou zatím známy, lze tedy předpokládat, že k nijak zásadnímu posílení nedošlo. V utkání v Modre bude favoritem na zisk bodů domácí tým.