English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Pohár Míru > Program a výsledky > Olomoucká házenkářka Kristýna Salčáková pomohla na MS zdolat Tunisko

Olomoucká házenkářka Kristýna Salčáková pomohla na MS zdolat Tunisko 11.12.2013 14:25:36 - autor: , přečteno 1247x

Po nevýrazném startu a porážkách s Maďarskem a Německem si české reprezentantky poradily s Tuniskem a jsou ve hře o osmifinále. Ve třetím utkání na MS byly Češky konečně úspěšné. Výborným výkonem ve druhé půli porazily Tunisko a dosáhly na první skvělé body. Nyní musí porazit outsidera z Austrálie a postup by je neměl minout. V závěru je čeká Rumunsko a i tady se bude hrát o hodně. Z týmu DHK ZORA OLOMOUC je na MS křídlo Kristýna Salčáková, proti Maďarsku i Německu skórovala rodačka z Uherského Hradiště třikrát, na výhry to nestačilo. Proti Tunisku zvyšovala ve druhé půli na 23:15 a v důležitém momentu pomohla týmu odskočit do náskoku. Přinášíme vám exkluzivní informace od Kristýny Salčákové přímo z dějiště turnaje.

Češky začaly proti Tunisku opatrně. Tuniské střelkyně jsou kvalitní a na českou obranu se jim dařilo prosazovat. Během prvních patnácti minut si vypracovaly Tunisanky čtyřbrankový náskok (4:8). Češky vysunuly obranu, na levé spojce se začala prosazovat Luzumová. Chytla se Barbora Raníková a s ní se zvedla i česká defenziva. Českým házenkářkám se podařilo zkorigovat ztrátu nejdříve na dvě branky, na začátku poslední pětiminutovky poločasu vyrovnala Knedlíková a stejná hráčka pak tři minuty před koncem poslala český výběr poprvé v zápase do vedení. Zásluhou Hrbkové to vzápětí bylo dokonce 15:13, Tunisanky ale zvládly korigovat. Až v posledních vteřinách mohla do šaten přibalit Češkám Kristýna Salčáková dvoubrankový náskok, ovšem tuniská brankářka dokázala zlikvidovat druhou českou sedmičku a poločasové skóre tak čítalo 15:14. "Máme možnost se zde měřit s nejlepšími hráčkami světa, ale v mém případě byla ta sedmička špatně hozená," nehledala výmluvy hráčka Zory Kristýna Salčáková.

Na začátku druhého poločasu Češky dokázaly vyvíjet na soupeřky tlak, v zakončení ale byly nepřesné, a tak během přesilovky nenavýšily svůj náskok. Češky ale dál bojovaly o každý míč, ukazovaly nejen neúnavně povzbuzujícímu fanklubu v hale, jak moc chtějí dnes vyhrát. A neslo to své ovoce. Ve 45. minutě to bylo 21:18. Potom přišla další přesilovka českého výběru a opět Knedlíková svou pátou trefou v zápase zvedla náskok svého družstva na čtyři góly. Vzápětí ji napodobila Salčáková i přesto, že střílela z těžkého úhlu a bylo to 23:18. "V této herní situaci to byla asi jediná možnost, jak jsem mohla překonat brankářku. Zkusila jsem to a jsem ráda, že se to povedlo," popsala svoji branku Kristýna Salčáková.

Česká hra začala působit elegantněji. Hlavně v podání Luzumové, když zvyšovala už na 26:20. Hned na to ale dostala osobního strážce. Tunisanky chtěly o vítězství zabojovat stůj co stůj. Na to se rozhodl najít recept Bašný a za stavu 26:21 bral oddechový čas. Abdallahová stále držela Tunisanky v zápase. Dvě minuty před koncem byl náskok českého celku mírně zkrácen na tři branky (27:24). V závěru ale poslední naději zhatila Raníková s Luzumovou a za stavu 28:24 na začátku poslední minuty bylo utkání definitivně rozhodnuto.

"Dnešní zápas byl pro nás hodně důležitý. Oba týmy věděly, o co hrají. Od začátku psychicky náročného zápasu jsme se trápily v obraně, ale trpělivou, bojovnou a kolektivní hrou jsme brankové manko začaly pomalu stahovat. Výhra to je vydřená, o to víc si jí ceníme a doufáme, že nás nakopne k ještě lepším výkonům," řekla k důležitosti duelu jediná současná hráčka DHK Zora Olomouc v kádru reprezentace Kristýna Salčáková.

Česká reprezentace měla před duelem s Tuniskem na svém kontě dvě prohry s Maďarkami a Němkami, podle Salčákové byla příčinou hlavně obrana. "V obou dvou zápasech jsme se dokázaly prosazovat v útoku a dát kolem třiceti branek, což je na této úrovni slušný výkon. Bohužel soupeřky jich vsítily více, což vypovídá o našich slabinách v obraně, která nás vždy zdobila. V posledním zápase s Tuniskem jsme si ale dokázaly, že házenou hrát umíme a že naše výkonnost v obraně roste."

A jak se letos českým házenkářkám v Srbsku líbí? "Loni nám byla losem přidělena skupina v Bělehradě, kde o nás bylo po všech stránkách opravdu skvěle postaráno. Letos hrajeme skupinu v Novem Sadě, kde je celkové zázemí o poznání horší, což se projevuje hlavně na našich talířích (smích). Jinak bych chtěla za celý tým poděkovat všem nadšencům a fanouškům, kteří nám přijeli fandit přímo do dějiště MS v Novem Sadě a pomohli nám tak vytvořit domácí atmosféru. Dík ale samozřejmě patří i těm, kteří přijet nemohou a podporují nás u televizních obrazovek či internetu," děkuje na dálku Kristýna Salčáková.


Dnes mají házenkářky volno, ve čtvrtek je čeká Austrálie a v pátek Rumunsko. Aby postoupily do osmifinále, musí minimálně jeden z duelů vyhrát.
"Dnešní volný den strávíme v péči fyzioterapeutů, v sauně, v bazénu, na videoporadě a přípravě na Austrálii a taky navštívíme historické centrum města a místní restauraci," doplnila olomoucká křídelnice.

rhe (sport@olomouc.cz)