English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Interliga házenkářek pokračuje hned po Novém roce

Interliga házenkářek pokračuje hned po Novém roce 01.01.2014 18:47:01 - autor: , přečteno 1384x

Příznivci ženské interligové házené si museli na další kolo soutěže počkat dlouhých sedm týdnů, než se znovu otevřou sportovní haly družstev hrajících WHIL. Předposlední kolo dlouhodobé soutěže se hraje hned na samém začátku roku 2014 a nabídne v něm několik velmi zajímavých zápasů. Jedno střetnutí kola už mají dvě slovenská družstva a sebou. Hráčky ŠKP Senec a Slávie Partizánske využily přestávky v soutěži a předehrály své utkání už v polovině prosince s výsledkem 24:36 ve prospěch favorizovaného Partizánskeho. Z dalších zápasů 10. kola bude pozornost příznivců zaměřena zejména na dva šlágry, na východě Slovenska v Michalovcích přivítají Sokolky z Poruby a na severu Čech si proti sobě zahrají poslední dva vítězové Českého poháru - ten letošní Baník Most a loňský vítěz Slavia Praha. Zajímavý duel přinese moravské derby ve Zlíně, zejména z pohledu postupu do play-off, kam přijedou panenky z Veselí. V jihočeském derby v Jindř. Hradci se bude hrát o Černého Petra soutěže, obě družstva ještě nezískala ani bod. Hanačky po nepříliš úspěšných prosincových přípravných zápasech budou hrát o sebevědomí, v televizní předehrávce v Šaľe budou chtít překvapit.

Od poloviny listopadu, kdy bylo na pořadu 9. kolo WHIL se toho v házené dost událo. České reprezentační družstvo hrálo na MS v Srbsku a i když svůj cíl postup ze skupiny splnilo, celkově se dá hovořit o mírném zklamání. Dvě výhry nad mimoevropskými týmy byly povinností, čtveřice Evropských celků však byla nad jejich síly. Konečné 15. místo je asi bohužel odrazem současného postavení a výkonnosti české reprezentace. V závěru roku se také hrálo v obou zemích o druhou nejprestižnější trofej - národní pohár, Na Slovensku se vlastně nic nového neudálo, Michalovce obhájily Slovenský pohár, po finálové výhře nad Šaľou. V Českém poháru těsně před Silvestrem získal český lídr do své sbírky další z trofejí a poprvé v historii získal Český pohár, Poruba neproměnila ani svou třetí finálovou výhru v zisk poháru.

Podívejme se nyní podrobněji na pětici zbývajících zápasů předposledního kola základní části. Interligovou premiéru roku 2014 obstarají v televizní předehrávce na TV Slovak sport v pátek Šaľa a ZORA 0lomouc. Ostatní zápasy jsou na programu v sobotním podvečeru.

Pátek 03. 01. 2014 v 18:00 hod.: Slovan Duslo Šaľa - DHK ZORA Olomouc
V televizní páteční předehrávce bude favoritem utkání domácí Duslo Šaľa. Trenér Rudolf Petrovič má k dispozici zkušený a kvalitní hráčský kádr, který zaváhal v domácím prostředí pouze jednou a to hned v prvním kole proti Baníku Most. Všechny ostatní soupeře v domácích utkáních děvčata porazila, včetně favorizované Iuventy. Obě brankařky Grandtnerová a Haládiková patří k nejlepším ve WHIL s úspěšností okolo 50%. Střelecky se prosazují zejména Szarková a Demajová, družstvo má vynikající křídla Súkenníkovou a Bízikovou, které jsou hnacím motorem v rychlém útoku, kde družstvo patří také k nejlepším v soutěži. Hanačky nemají v současnosti příliš úspěšné období, v prosincových přípravných utkáních (dvakrát proti Porubě, doma s Veselím a tři zápasy v závěru roku na turnaji v Partizánskem) nedokázala ani jednou své soupeře porazit a potřebuje hlavně získat sebedůvěru. Bude to ale mít v pátek na Slovensku hodně obtížné, v Šaľe ještě v předchozích 11 interligových utkáních nezískaly ani bod a jen těžko se dá očekávat bodový zisk právě v tomto utkání. Očekávat se ale každopádně dá, že Hanačky na hřišti nechají všechno a pokusí se šaľanské prokletí konečně zlomit.

Pátek 04. 01. 2014 v 16:00 hod.: HC Zlín -HC Veselí n. Mor.
Moravské derby má obrovskou důležitost zejména pro trojici moravských týmů (mimo sobotních soupeřů ještě Olomouc), kteří podle očekávání budou bojovat asi až do konce dlouhodobé části o poslední místo do českého play-off. Dá se očekávat hodně vyrovnaný souboj, domácí družstvo se zvedlo hlavně v posledních zápasech, když dokázalo z posledních čtyř střetnutí třikrát vyhrát a zejména jejich bodový zisk z Partizánskeho má cenu zlata. Hvězdou týmu je především Bebe Tothová, která má z uvedených čtyř posledních zápasů průměr více než 10 branek na zápas a zejména jejich 17 branek do sítě Poruby je zcela bez konkurence. Veselí sice táhne především Romana Chrenková, v přípravě v Olomouci před vánocemi však družstvo potvrdilo, že není družstvem jediné ženy a že také slovenská dvojice Bačíková - Hvostaľová umí hodně nepříjemně soupeři „zatopit".

Pátek 04. 01. 2014 v 17:30 hod.: Iuventa Michalovce - Sokol Poruba
Na Zemplíně uvidí diváci jedno z důležitých střetnutí interligy. Utká se nejlepší slovenské družstvo s ambiciózní Porubou, která však v posledních utkáních nemá nijak oslnivou formu, což potvrdilo nedávné finále Českého poháru. Vůbec se nedařilo brankařkám, kanonýrce Poznarové a ani Rechtorisová a další hráčky nebyly evidentně ve své kůži. Jedinou hráčkou zasluhující pozornost tak zůstala jen Hrbková a to by na rozjetou Iuventu bylo určitě málo. Slovenky sice spoléhají zejména na legionářky, brankařku Petróczi, Kiridžič, Markovič, nebo Ukrajinku Tregubovou, hodně však ožila i mladá spojka Rebičová a v pivotu se neztrácí ani Horňáková, výbornou formu má také mladá gólmanka Gubíková. I když se dá očekávat kvalitní házená a zlepšená hra Poruby, favoritem zůstává domácí družstvo, které si ani nemůže dovolit doma ztratit body, jejich domácí bilance je zatím stoprocentní, v posledním kole však ztratila svůj letos třetí bod po remíze v Partizánskem.

Pátek 04. 01. 2014 v 18:00 hod.: DHK Baník Most - DHC Slavia Praha
Odvetou semifinále Českého poháru, hraného v závěru listopadu také v Mostě se dá nazvat toto očekávané utkání dvou v současnosti nejlepších českých družstev. Tenkrát vyhrálo domácí družstvo 34:29, v odvetě však může být všechno úplně jinak. Může, ale také nemusí! Most potvrdil před Silvestrem výbornou formu, když jednoznačně v Ostravě přejel Porubu a odvezl si cennou trofej. Znát nebyla ani neúčast jejich tvůrkyně hry Beňuškové, která je zraněná. Slavia se na sobotní souboj poctivě připravovala, bohužel podmínky k přípravě měla hodně ztížené. Za prvé Slavistky měly na MS v Srbsku nejvíc svých hráček, takže příprava „zbytku družstva" nemohla být úplně ideální. Navíc v prosinci probíhala rekonstrukce slavistické haly (výměna povrchu hrací plochy, rekonstrukce hlediště atd.), takže Slavia musela improvizovat a závěr roku absolvovala v Liberci. Každopádně můžeme v Mostě očekávat špičkovou ženskou házenou, oba celky určitě potvrdí své vedoucí postavení mezi českými týmy. Favorita tentokrát nelze jednoznačně stanovit, oba trenéři navzájem favorizují svého soupeře.

Pátek 04. 01. 2014 v 18:00 hod.: Házená Jindř. Hradec - Sokol Písek
Ve stejnou dobu jako předchozí utkání, ve kterém se střetnou dvě nejlepší česká družstva, bude zahájeno u Vajgaru jihočeské derby a v něm se střetnou naopak dvě zatím nejhorší družstva WHIL, když obě čekají na zisk svých prvních bodů. Vítěz má zajištěno, že bude po sobotě před svým soupeřem. Kdo to však bude ? Obě družstva mají bohužel v současnosti svou výkonnost na podobné úrovni, která ale zdaleka nedosahuje úrovně ostatních družstev v soutěži. Utkání bude určitě dramatické, favorita nejsme schopni určit, svůj podíl může mít domácí prostředí, ani to však v minulosti nebylo vždy rozhodujícím činitelem. Zatímco předchozích 6 vzájemných zápasů v Písku vyhrálo vždy domácí družstvo, v Jindř. Hradci dokázal Písek 3 krát vyhrát a domácí vyhráli také pouze tři utkání.