English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > 16. kolo se bude po delší době hrát opět celé o víkendu

16. kolo se bude po delší době hrát opět celé o víkendu 13.02.2014 08:54:16 - autor: , přečteno 1429x

Už několik kol se hrála interliga v náhradních termínech, v minulém kole se na příklad v řádném hracím termínu hrálo pouze jediné utkání (Písek - Zlín), ostatní byla předehrána, nebo se dohrávala tento týden. Příčinou byl hromadný export české a slovenské ženské házené do Evropy, když v osmifinálových zápasech se představila trojice českých družstev a slovenský mistr Michalovce. Bohužel s výjimkou Slavie Praha bylo pro všechny ostatní celky tentokrát osmifinále konečnou stanicí. Slavii Praha vyšel trochu riskantní krok, když po dohodě s chorvatským soupeřem RK Zelina odehrála oba zápasy na jeho půdě a oba nejtěsnějším rozdílem jediné branky vyhrála a postoupila tak na jeho úkor do čtvrtfinále Challenge Cupu. Jeho příštím soupeřem bude francouzský tým Issy Paris Hand, celek s řadou legionářek, na příklad s trojicí Norek. Ostatním interligistům se už tolik nedařilo, i když měli asi přece jen věhlasnější soupeře. Sokol Poruba měl hodně smůly také v Challenge Cupu, když po domácí prohře se švédským celkem H 65 Höör 24:25, vyhrál ve Švédsku 23:22, ale Švédky postoupily jen díky většímu počtu vstřelených branek na hřišti soupeře. Nedařilo se ani oběma zástupcům WHIL v Poháru EHF, shodou okolností mistrům svých zemí, když Baník Most dvakrát podlehl dánskému Esbjergu, doma 21:28 a v Dánsku 26:28, slovenský mistr Iuventa Michalovce nejprve v prvním utkání v Michalovcích jako domácí porazila bundesligový Leverkusen 33:27 a druhý zápas také na Zemplíně však prohrála stejným rozdílem branek a stejně jako Poruba nepostoupila jen z důvodu menšího počtu vstřelených branek v utkání, v němž byla vedena na zápisu jako hostující družstvo.

Tolik tedy o pohárových utkáních, vraťme se ale k interlize, kde se začínají dít velké věci. Dosud vedoucí Baník Most v novém roce už dvakrát prohrál (v Partizánskem a Ostravě) a přepustil první příčku Michalovcúm. Naopak Partizánske a Slavia Praha zaútočili na úplnou špici a zařadili se hned za lídra, který ale také trochu překvapivě prohrál v Ostravě s Porubou. Stále platí, že první šestka bezpečně kontroluje situaci a celá šestice ztratila v sezoně pouhé čtyři body s ostatními soupeři, v obou případech se o to postaraly hráčky Zlína, když vyhrály v Partizánskem a doma porazily Šaľu. Na vrub Zlína však padá také negativum, kterým je ztráta bodů se soupeřem který je mimo postupové ambice do play-off. Své první body v sezoně si totiž před týdnem připsal Písek, který Zlíňačky nachytal na hruškách. Hanačky stále drží nadějnou sedmou příčku, musejí však s některým ze soupeřů z první šestky bodovat (hrají ještě s Porubou, Šaľou, Slavií a Mostem) a hlavně nesmějí zaváhat v Jindř. Hradci a plně bodovat v posledních dvou kolech doma s Veselím a ve Zlíně. Úkol hodně těžký, ale ne nesplnitelný.

Tento víkend se konečně po dlouhé době odehrají všechna utkání kola v řádném termínu, tedy o víkendu. Zajímavé je to, že pouze v jediném utkání (Slavia - Partizánske) se spolu střetnou družstva z kvalitativně stejné skupiny, což v tomto případě je ze šestice nejlepších. Ve všech ostatních pěti zápasech se vždy jedná o družstva, z nichž ze soupeřů jeden je v utkání vysokým favoritem a zisk bodů ze strany druhého ze soupeřů by byl překvapením. To však neznamená, že favorit musí vždycky vyhrát, což se potvrdilo právě před týdnem na jihu Čech, v podání Zlína. Složení dvojic šestnáctého kola tedy signalizuje, že by po jeho skončení nemuselo dojít k nijak velkým přesunům v tabulce. Trojice moravských družstev, usilujících o postup do play-off, bude hrát v domácím prostředí. Ve Zlíně a v Olomouci se však dá jen těžko čekat jejich bodový zisk, protože hrají s nejlepšími současnými družstvy, Veselí, které bude hrát tentokrát v Hluku, nastoupí proti Jihočeškám z J. Hradce a budou mít možnost bodovat a srovnat bodové zisky celé trojice.

Sobota 15. 02. 2014 v 16:00 hod.: HC Zlín - Iuventa Michalovce
Hostující celek přijede na Moravu ověnčen důležitou středeční výhrou nad Šaľou, kterou si přiblížil svůj sen získat po čtyřech letech trofej pro vítěze WHIL zpátky na Slovensko. Pro jeho splnění si nemůže dovolit ztrácet body a určitě pro jejich zisk ve Zlině udělá maximum. Ve středeční dohrávce proti Šaľe však trenéru Packovi chyběla řada zraněných hráček (Medveďová, Gerič, Markovič, Kiridžič, Tobiášová a Olšovská), chyběla samozřejmě také těhotná Piskayová. Takové oslabení by některá družstva úplně položilo. Uvidíme jak si dvanáctka statečných která Packovi zbyla, poradí s „nadrženým" Zlínem, prahnoucím po rehabilitaci po porážce v Písku. Ta mu trochu zkomplikovala propočty v cestě do play-off jako jeho čtvrtý český účastník. Motivaci tedy budou mít obě družstva, očekávání je však jedna věc a realita na hřišti pak bývá úplně jiná. Favoritem zůstávají Slovenky, i když ne už tak jednoznačným při znalosti zdravotních problémů Iuventy, která na podzim na Zemplíně Zlín porazila vysoko 38:25.

Sobota 15. 02. 2014 v 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc - Sokol Poruba
Domácí družstvo se v poslední době potýká se zdravotními problémy svých hráček, je otázka, podaří-li se družstvo alespoň trochu dát do kupy, aby mohlo odehrát důstojnou roli proti favoritovi. V posledním utkání před týdnem v Partizánském hrály Hanačky bez brankařky Dederlové, Samcové, jen na střídačce seděla Gebre Selassie. Olomoučanky v předchozích utkáních s Porubou vyhrály jen první vzájemné utkání, v premiérovém ročníku Poruby ve WHIL, ve všech zbývajících utkáních byly úspěšnější vždy hráčky Poruby. Proti takovému soupeři, jakým dnes Poruba je, musí každý soupeř nastoupit v plné síle a absolvovat střetnutí s plným nasazením. Máme obavy, že současné družstvo Zory za výše popsaných okolností takovým družstvem bude jen velmi těžko. Problémy se dají překonat pouze vysokou bojovností a nasazením a pokusit se favorita zaskočit svou hrou. Oba soupeři se dobře znají, hrávají proti sobě často přípravná utkání. Favoritem zůstává ostravský celek, který v podzimním zápase v Ostravě vyhrál 29:21.

Sobota 15. 02. 2014 v 18:00 hod.: DHK Baník Most - Sokol Písek
Také toto utkání by mělo být jednoznačnou záležitostí domácího družstva. Hráčky sice mohou být trochu frustrovány brzkým vyřazením z Evropského poháru, je však třeba vzít v úvahu kvalitu protivníka v boji o postup do čtvrtfinále poháru. Kvalita hráčských kádrů obou sobotních soupeřů však jednoznačně hovoří ve prospěch Severočešek, v jehož dresu by se mohla poprvé po dlouhém zranění představit velká naděje české házené Markéta Jeřábková, která se o víkednu poprvé v soutěžním utkání představila v zápase 1. ligy v dresu mosteckého béčka. Písek sice před týdnem uhrál své první dva body v letošním ročníku soutěže, síla Zlína se kterým si poradil, však je zase někde jinde, než úřadujícího českého mistra. Na podzim v Písku vyhrál Baník 10:29 a podobný výsledek se dá očekávat i tentokrát.

Sobota 15. 02. 2014 v 18:00 hod.: Slovan Duslo Šaľa - ŠKP Piccard Senec
Ve střetnutí dvou slovenských účastníků WHIL se s přihlédnutím k problémům Sence s hráčským kádrem nedá očekávat nic jiného než hry kočky s myší. Šaľa ve středu v nejsledovanějším slovenském derby v ženské házené, jen o gól prohrála v Michalovcích, když byla po většinu utkání lepším týmem a v průběhu zápasu už vedla až osmibrankovým rozdílem. Šaľanky mají k dispozici hodně široký kádr vynikajících házenkářek, což zcela jistě v sobotu znovu potvrdí. Zdecimovaný tým ŠKP kolem Františka Gábriše, který vystupuje v roli majitele, trenéra a vlastně v současné době jediného člověka kolem družstva, nebude mít dostatek sil k většímu odporu. Na podzim v Modre vyhrála Šaľa 19:35, to ale v družstvu ŠKP ještě byly Kodajová, Štetáková, Kupkovičová a další hráčky, které se už ale dávno ze Sence vytratily.

Neděle 16. 02. 2014 v 17:30 hod.: DHC Slavia Praha - HK Slávia Partizánske
Jediné utkání kola mezi dvěma celky z první šestice nejlepších týmů slibuje asi nejkvalitnější házenou. Obě družstva mají početné a silné hráčské kádry, domácí bude asi trochu limitovat očekávaná neúčast zraněné kanonýrky Kutlvašrové, která se zranila při pohárovém utkání v Chorvatsku. Její neúčast budou chtít Slavistky eliminovat bojovností, spoléhat budou také na dravé mládí. Slovenský tým spoléhá především na dvojici superstřelkyň Kertészová - Michnová, kterým sekunduje zdařile hbité křídlo Blažeková. Utkání bude také soubojem reprezentačních brankařek, Slavistka Satrapová hájí branku české reprezentace, Simona Súlovská zase stává v brance Slovenska. Na podzim v Partizánskem vyhrálo domácí družstvo jen těsně 30:28, vyrovnaný souboj se dá očekávat i v Edenu.

Neděle 16. 02. 2014 v 18:00 hod.: HC Veselí n. Mor. - Házená Jindř. Hradec
Domácí házenkářky tentokrát přijmou pro utkání interligy azyl v nedalekém Hluku a jejich jediným cílem je zisk obou bodů. V jejich dresu bude stále chybět dlouhodobě zraněná Slovenka Hvostaľová, při přípravném utkání proti Interu Bratislava (34:29) však nehrála ani Fleková s Jagošovou. Domácí hráčky budou v utkání favoritkami, i když Jihočeské házenkářky není radno podceňovat, poslední zápasy hrají v pohodě i když se jejich zlepšené výkony zatím výsledkově neprojevily. Favoritkami zůstávají domácí házenkářky, které vyhrály i na podzim u Vajgaru i když jen těsně 22:24.