English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Drama vrcholí - do konce základní části WHIL zbývá odehrát poslední tři kola

Drama vrcholí - do konce základní části WHIL zbývá odehrát poslední tři kola 12.03.2014 08:57:33 - autor: , přečteno 1664x


Uplynulé, 19. kolo proběhlo vcelku v poklidu, nejvíce debat okolo zápasů a největší překvapení se zrodilo v dohrávce 18. kola mezi vedoucími týmy soutěže v Mostě, kde Černí andělé padli po dvou letech v domácím prostředí v utkání s Iuventou Michalovce. Mostecká tvrz byla považována za naprosto nedobytnou, ukázalo se však, že nedobytné není žádné sportovní prostředí, to se stává nedobytným pouze v případě, že nepřekonatelnými jsou jejich obránci. A Černí andělé se dlouho snažili o nedobytnost a dlouho se jim to také dařilo a asi i v budoucnu bude dále dařit. Ve středu však na severu Čech padla kosa na kámen, Východňárky nachytaly domácí hráčky v nedbalkách a uštědřili jim pořádnou lekci z produktivity a nasazení. Po tomto výsledku se zdá už rozhodnuto to nejdůležitější - Iuventa kráčí neohroženě za pátým titulem vítěze WHIL. V cestě jim stojí už jen tři soupeři, v sobotu doma Partizánske a po zápase v Ostravě proti Porubě, domácí utkání posledního kola proti Jindř. Hradci. Pokud se jim nepodaří podobný propadák, jaký uštědřili Mostu a oba domácí zápasy vyhrají, mohou si dokonce dovolit luxus nedobýt další z tvrzí, tu porubskou v Ostravě, protože před svými pronásledovateli mají tříbodový náskok.

Druhé z překvapení uplynulého týdne také nepatřilo do 18 kola, dokonce ani do WHILky, se zrodilo v Edenu ve čtvrtfinále Challenhge Cupu. Ne snad, že by porážka od francouzského týmu byla nějakým velkým překvapením, pařížský tým patří k největším favoritům na celkové vítězství v Challenge Cupu. Překvapila ale výše porážky. Po remíze v Paříži 27:27, se očekával v Praze přece jen vyrovnanější souboj. Porážka osmnáctibrankovým rozdílem je krutá, nicméně Slavistkám je třeba zatleskat, opět zanechaly v Evropě významnou stopu a česká ženská házená znovu potvrdila, že se s ní bude muset konečně začít velmi vážně počítat.

O nastávajícím 20. kole interligy lze říci, že představuje jakýsi klid před bouří. S výjimkou utkání na Zemplíně, které proti sobě svede dvě momentálně nejlepší slovenská družstva, která patří mezi nejlepší šestku WHIL, budou zbývající zápasy vždy střetnutím vysokého favorita s outsiderem a to s plným respektem k některým družstvům, která ale momentálně stojí proti svým soupeřům přece jen o trochu níž. Do skupiny outsiderů bude patřit Senec při zápase v Mostě, Veselí v Šaĺe, a také asi Olomouc proti Slavii, Jindř. Hradec ve Zlíně a Písek doma na jihu Čech proti Porubě. Samozřejmě i ten největší outsider může překvapit, popravdě však tomu moc nevěříme. O víkendu budou sehrána jen čtyři utkání, v pátek 14. března se předehraje díky vysílání slovenské televize zápas Šaľa - Veselí a utkání Zlín - Jindř. Hradec má termín příští čtvrtek 21. března 2014, pravděpodobně z důvodu termínové kolize ve zlínské hale.

A nyní ve stručnosti k jednotlivým zápasům:

Pátek 14. 03. 2014 v 18:00 hod.: Slovan Duslo Šaľa - HC Veselí n. Mor.
Před kamerami SSTV bude sehráno toto utkání, ve kterém má ještě domácí družstvo malou naději na zisk bronzových medailí z WHIL, i když to budou mít těžké, protože po dvou zápasech s moravskými družstvy (Veselí, Olomouc) hraje v posledním kole v Praze se Slavií, tedy proti potenciálnímu zájemci také o bronz WHIL v přímém souboji. Na svého rivala ztrácí dva body. Druhý z kandidátů - Partizánske má ještě o jeden bod více, ale před sebou dva těžké zápasy u obou vedoucích družstev tabulky a doma snadný Senec. Šaľa by tedy musela oba první dva zápasy vyhrát a čekat na rozhodnutí v Praze a na to, aby soupeři někde zaváhali. Veselí naopak už všechny ambice na postup do českého play-off ztratilo, na postup ztrácí šest bodů a má horší vzájemné utkání. Trenér Hanták už začíná budovat družstvo na příští sezonu, o čemž svědčí doplnění družstva o další dvě hráčky z dorostu - Kožuchovou a Lukšíkovou, patřící k nejlepším střelkyním soutěže dorostenek. Na podzim ve Veselí vyhrála Šaľa 20:24 a bude favoritem i ve čtvrteční předehrávce.

Sobota 15. 03. 2014 v 15:00 hod.: Iuventa Michalovce - HK Slávia Partizánske
Slovenské derby dvou v současnosti nejlepších slovenských družstev uvidí v sobotu Zemplín. Domácí Iuventě by mohl titul vítěze WHIL uniknout jen právě porážkou v tomto utkání. Dá se ale jen těžko předpokládat, že by Michalovce zopakovaly stejnou chybu jako před týdnem Baník Most, kterému velká šance unikla doslova mezi prsty. Pro úplnost dodejme, že po sobotním utkání hraje ještě Iuventa v Ostravě s Porubou a v posledním kole pak na východ přijede hodně průměrný Jindř. Hradec. Marodka se trenéru Packovi začíná vyprazdňovat, zkouší to už dlouhodobě zraněná brankařka Medvěďová, s družstvem už jezdí po vleklém zranění i Chorvatka Kiridžič, stále častěji dostávají šanci mladé juniorky Habánková, Kostelná, nebo Olšovská. Kvalita základní sestavy Partizánskeho je dostatečně známá, také Slávia bojuje o medaili z interligy a má k ní hodně blízko, ale zároveň i hodně daleko. Ke dvěma jistým bodům ze zápasu se Sencem musí na hřiště obou vedoucích družstev Michalovců a Mostu. Naopak největší soupeř pražská Slavia má jen o bod méně a před sebou tři utkání doma v Edenu v pořadí Olomouc, Most a Šaľa a potřebuje v nich získat jen o bod víc než Partizánky, tedy teoreticky 3 body. Na podzim v Partizánskem skončilo utkání remízou, vyrovnaný zápas se dá očekávat i tentokrát.

Sobota 15. 03. 2014 v 15:00 hod.: Sokol Písek - Sokol Poruba
Sokolské derby na jihu Čech svede proti sobě dvě družstva rozdílných zájmů a kvalit. Jihočeské Sokolky mají jediný cíl, v příštím kole porazit svého jihočeského rivala - Jindř. Hradec a potvrdit tak své postavení pro play-out na pozici, výhodnější pro eventuálně rozhodující zápasy. Písečanky mají pro základní skupinu venkovní zápasy odehrány, čekají je ještě tři zápasy v domácí Obloukovce a určitě by přivítaly zisky i v dalších zápasech mimo uvedeného Jihočeského derby. Mají totiž jedinečnou šanci ukázat, že Písek je opět tady, a že se s ním musí i nadále počítat. Šance bude ve všech utkáních, Poruba venku není tou Porubou z které se třesou všichni strachy. Poruba totiž v celé sezoně venku vyhrála jen třikrát a šestkrát odjela domů s prázdnou. Jihočeské derby v předposledním kole je loterie, jak už to v nejrůznějších derby utkáních bývá a Veselí v posledním kole přijede sice bez stresu ale také bez větší motivace. Poruba samozřejmě udělá všechno pro to, aby se nenaplnila naše předpověď a bude si chtít odvést oba body, které by jí pomohly odpoutat se od šesté příčky a postoupit výše. Na medaili to už asi nebude, všechna družstva před nimi mají stejné plány a ambice, ale v posledních kolech se může opravdu stát cokoliv. Na podzim v Ostravě vyhrály porubské Sokolky na Jihočeškami 28:16.

Sobota 15. 03. 2014 v 18:00 hod.: DHK Baník Most - ŠKP Piccard Senec
Nic jiného než hra kočky z myší se nedá v utkání očekávat. Výkonnostní rozdíl obou celků je nejméně o dvě až tři třídy vyšší ve prospěch domácích a více se dá očekávat rekordní výhra domácích než nějaká super házená. Dá se předpokládat, že trenér Dušan Poloz dá v utkání šanci mladým hráčkám kádru, aby si zahrály a ukázaly, zda se s nimi dá plnohodnotně počítat pro blížící se play-off, které nyní zůstává pro Černé anděly jediným cílem pro zbytek sezony. Slovenky jezdí k utkáním sympaticky se zdviženým hledím, hrají otevřenou házenou, i když samozřejmě kvalita hry je bohužel nižší. Senec hrál naposled vyrovnanější duel ve 12. kole, když prohrál jen 34:30 u Vajgaru, ostatní porážky už byly hodně vysoké. Ještě ve Veselí prohrál jen o 16 branek, ostatní porážky už byly rozdílem hodně přes 20 gólů, ta nejvyšší je z minulého kola, když doma v Modre prohrál s Iuventou rozdílem 37 branek - 12:49.

Neděle 16. 03. 2014 v 17:30 hod.: DHC Slavia Praha - DHK ZORA Olomouc
Domácí družstvo sice před týdnem ve své zrekonstruované hale prohrálo hodně vysoko s francouzským týmem Issy Paris v Challenge Cupu, na druhé straně pro ně několikatýdenní honička s přehrávkami a dohrávkami skončila a Slavistky se mohou soustředit jen na závěr interligové soutěže. Slavia Praha má pro závěr základní části WHIL ambice získat jednu z medailí, velká šance je získat druhé místo a tím stříbrné medaile, protože hraje v předposledním kole doma vzájemné utkání s Baníkem Most, který má nyní před Slavií dvoubodový náskok. V případě, že by Slavia ve všech utkáních, která zbývají v Edenu do konce základní části odehrát, vyhrála, pak by rozhodnutí o pořadí na 2. místě pravděpodobně rozhodlo vzájemné utkání obou soupeřů. Na podzim v Mostě vyhrálo domácí družstvo 20:21, Slavia by tedy musela vyhrát nejméně dvoubrankovým rozdílem. Důležité bude celkové pořadí také pro play-off, jednak pro to, proti kterému soupeři v semifinále play-off nastoupí a jednak v předpokládaném finále pro postavení v rozhodujících utkáních o titul. Hanačky pojedou do Prahy se snahou překvapit. Je jim samozřejmě jasné, že o splnění cíle postupu do play-off se rozhodne mezi nimi a Zlínem a to s největší pravděpodobností v posledním kole ve vzájemném zápase ve Zlíně. Rozhodující pro vyjasnění ambicí ale budou důležité zejména zápasy v předposledním kole WHIL, kdy Zlín hraje ve Veselí a Hanačky doma se Šaľou. Vzájemné utkání Slavie a Olomouce na podzim skončilo výhrou sešívaných vysoko 25:39.

 


Poslední utkání kola se hraje až příští čtvrtek 21. 03. 2014 ve Zlíně, který se utká s Jindř. Hradcem.