English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Pohár Míru > Dorostenecké soutěže jsou v polovině

Dorostenecké soutěže jsou v polovině 19.03.2014 14:16:14 - autor: , přečteno 1443x


Podzimní rozběh mistrovských soutěží dorosteneckých týmů, který byl častým terčem kritiky trenérů řady družstev z důvodu nevyrovnanosti a různé kvality soupeřů, z čehož pramenily některé nestandardní výsledky s vyššími brankovými rozdíly. Na druhé straně někteří trenéři a dovolíme si tvrdit, že jejich většina, nový systém přivítali. U většiny dorosteneckých družstev dochází v podzimní části soutěže k větší, či menší obměně hráčských kádrů, velká část hráček přechází do vyšších věkových kategorií, do družstev přicházejí nové mladé hráčky, které budou v prvních měsících ve vyšší kategorii určitě hlavně sbírat zkušenosti. Je tedy žádoucí, aby družstva a jejich trenéři, dostali prostor k tomu, aby si tak říkajíc „sedli", trenéři aby dostali čas k tomu, aby mohli kvalitně potrénovat a připravit nové členky družstva na větší zatížení ve vyšší kategorii.

Pro jarní pokračování soutěží se většinou daří již hráčské kádry stabilizovat, družstva jsou ve většině případů ve výkonnostně srovnatelných skupinách, ty lepší v soutěžích 1. ligy, ty slabší pak ve 2. lize. Pojďme se tedy v krátkosti ohlédnout za soutěžemi 1. ligy v obou věkových kategoriích.

1. LIGA STARŠÍ DOROSTENKY
Z podzimních kvalifikačních skupin se mezi elitní osmičku dostala z předchozí sezony šestice celků, z nichž většina se prosazovala i v předchozích sezonách. Nově se mezi nejlepšími objevila děvčata z Veselí n. Mor. a Pardubic, naopak mezi elitou chybí na příklad Poruba, nebo Havl. Brod. Ti první nepostoupili ze skupiny, kde se sešla trojice vyrovnaných týmů (Zlín, Veselí, Poruba), Havl. Brod se nevypořádal s dalšími soupeři (Pardubice a Vel. Meziříčí).

Po první polovině soutěže je jediným celkem, který odehrál všech sedm utkání první poloviny soutěže bez ztráty jediného bodu, obhájce mistrovského titulu Zora Olomouc i když s výjimkou zápasů s Kobylisy a Pardubicemi sehrálo družstvo vyrovnané duely, zejména tři poslední skončily nejtěsnějšími rozdíly jediné branky. Další tři družstva (Zlín, Plzeň a Písek) jsou s tří až šestibodovou ztrátou „na dostřel" za nimi a mohou do celkového pořadí ještě samozřejmě vážně promluvit.

Všechna jmenovaná družstva mají ve svém středu řadu juniorských a dorosteneckých reprezentantek, na příklad v družstvu Olomouce Zimová, sestry Fryčákovy, Kratochvílová, Hurychová, nebo Trumpešová, v celku Zlína pak především Vašulková, Kříčková, Andrýsková, Gärtnerová, Kolářová, ze Sokola Písek Pravdová, Pošustová atd. Překvapivě dobře si vede nováček Veselí n. Mor., který sází především na dorostenecké reprezentantky Balážovou, Lukšíkovou, Kožuchovou, ale také levorukou Řezáčovou, nebo talentovanou brankařku Lekešovou, odchovankyni Vlčnova. Za očekáváním zatím trochu zaostává pražská Slavia, která zatím dokázala porazit jen oba poslední týmy a má na čelo už výraznou bodovou ztrátu. Ani Pražanky ale jistě neřekly ještě své poslední slovo.

Olomoucké družstvo sice soutěž vede, zápasí ale celé jaro s obrovskou marodkou, ještě ani v jediném utkání nemohly nastoupit všechny klíčové hráčky. Ve většině utkání nemohly nastoupit na příklad Hurychová, Trumpešová, Míšová, Simona Fryčáková, nově se zranila Tereza Fryčáková, některé hráčky chyběly z důvodu nemocí. Hráčky nastoupily v utkání: 7x Beranová, Zimová, Sklenářová, Kratochvílová, Palátová, Fritschová, Brandýsová, Doleželová, Vendula Fryčáková, 6 x Nováková a Tereza Fryčáková, 5 x Trumpešová a Opletalová, 4 x Kašpárková a Míšová, 3 x Simona Fryčáková a 1 x Hurychová a Havlíčková.

Nejlepší střelkyně:
1.  Lucie ZIMOVÁ, Olomouc 50/13
2.  Kristýna KUBIŠOVÁ, Slavia 48/11
3.  Anna BALÁŽOVÁ, Veselí 44/5
4.  Dagmar LUKŠÍKOVÁ, Veselí 40/13
5.  Monika KŘÍČKOVÁ, Zlín, 40
6.  Eliška DRAGOUNOVÁ, Plzeň 37
7.  Dominika PRAVDOVÁ, Písek 36/7
8.  Kristýna POŠUSTOVÁ, Písek 34/2
9.  Markéta KUTÍKOVÁ, Pardubice 34/9
10. Veronika GALUŠKOVÁ, Plzeň 33/1

Michaela PALÁTOVÁ, Olomouc 26
Vendula FRYČÁKOVÁ, Olomouc 26
Hana KRATOCHVÍLOVÁ, Olomouc 23/6
Lucie SKLENÁŘOVÁ, Olomouc 22
Tereza FRYČÁKOVÁ, Olomouc 22
Adriana MÍŠOVÁ, Olomouc 18
Jarmila TRUMPEŠOVÁ, Olomouc 15
Markéta BRANDÝSOVÁ, Olomouc 7
Vendula FRITSCHOVÁ, Olomouc 5
Barbora OPLETALOVÁ, Olomouc 4
Markéta HURYCHOVÁ, Olomouc 2
Jana DOLEŽELOVÁ, Olomouc 1
Magda KAŠPÁRKOVÁ, Olomouc 1


1. LIGA MLADŠÍ DOROSTENKY:
Prvoligová soutěž mladších dorostenek, která se vytvořila z podzimních kvalifikačních soubojů, obsahuje kompletní čtveřici týmů z předchozích dvou sezon, které bojovaly o medaile (Olomouc, SVŠ Plzeň, Písek, Zlín), další čtveřici pak tvoří družstva, která patřila v předchozích sezonách k průměru a obsazovala místa ve středu obou skupin 1. DL (Poruba, Bohunice, Háje, Most). Velkým překvapením je nepostoupení Slavie Praha mezi elitu, která patřila mezi trojici nejlepších v minulých sezonách v Čechách, byla ale v kvalifikaci vyřazena Baníkem Most.

Tabulce zatím bezpečně vévodí mladší dorky Plzně, které v soutěži nenašly přemožitele a s výjimkou zápasů v Olomouci a Porubě všechny své soupeře doslova převálcovaly. Je otázkou, jak se klub vypořádá se souběhem termínů 1.ligy starších a mladších dorostenek, neboť v případě kolize termínů obou družstev musí rozhodnout, které soutěži dá přednost, nebo rozloží hráčky podle kvality soupeře. Je totiž známou skutečností, že klíčové hráčky SVŠ Plzeň hrají soutěž mladších i starších dorostenek, což se týká minimálně devíti hráček, šestice hráček kombinuje hru v družstvech starších dorostenek a žen a jen pět děvčat hraje pouze v družstvu mladších dorostenek. V Plzni by se měli vážně zamyslet nad tím, nejsou-li jejich nejlepší hráčky přetěžovány. Nejlepší jejich hráčky, které hrávají skoro každý týden ve dvou družstvech, mají už dnes odehráno více než 30 zápasů, hráčky, které absolvují jedinou soutěž mají za sebou sotva polovinu. V městě mají zářný negativní příklad z druhého plzeňského klubu HC, kde velký talent české házené Markéta Jeřábková absolvovala v sezoně více ne 40 mistrovských utkání a skončilo to tak, že po zranění  skoro rok musela házenou oželet. 

Za suverénním lídrem soutěže je seřazena pětice družstev, mezi kterými je minimální, jen dvoubodový rozdíl, který naznačuje, že boj o medailové pozice bude ve druhé polovině soutěže ještě hodně zajímavý a ve vzájemných utkáních může kdokoliv vyhrát i prohrát s kýmkoliv. Do výčtu těchto očekávaných vyrovnaných soubojů nutno započítat i družstvo Písku, které je sice po polovině s odstupem na 6. místě, ale bude chtít zkomplikovat situaci nejednomu ze soupeřů, kteří jsou momentálně v tabulce před nimi.

Olomoucká děvčata trochu proti očekávání ztrácejí, podlehla naprosto zbytečně v Ostravě Sokolu Poruba a také ve Zlíně sehrála vcelku vyrovnaný zápas, ale s nezvládnutou koncovkou. Problémy v několika utkáních měly s výkonem svých brankařek, ve většině utkání se mohla trenérka Fischerová spolehnout zejména na hru křídel (Chlandová, Grygarová), naopak spojky s výjimkou Kašpárkové střídaly výborné zápasy s utkáními, kde vykazovaly podprůměrnou úspěšnost svého zakončení.

V družstvu se vystřídalo celkem 18 hráček, z toho 4 brankařky, všech 7 utkání odehrály Ošlejšková, Chlandová, Klevetová, Vaňková, Večeřová, Oravcová, Bajerová, 6 x hrály Řeníčková, Kašpárková, Grygarová a Kummerová, 4 x Beranová a Pallyová, 2 x Durčáková a 1 x nastoupily Hradilová, Vítková a Pašková.

Nejlepší střelkyně soutěže:
1. Sára KOVÁŘOVÁ, Písek 73/2
2. Veronika GALUŠKOVÁ, Plzeň 66/7
3. Magdalena SVOBODOVÁ, Písek 58/12
4. Magda KAŠPÁRKOVÁ, Olomouc 51/13
5. Linda GALUŠKOVÁ, Plzeň 49/12
6. Jolana MIZEROVÁ, Zlín 47/4
7. Denisa PŘEČKOVÁ, Poruba 42/7
8. Tereza BURSÍKOVÁ, Háje 37/9
9. Michaela CHLANDOVÁ, Olomouc 34
10. Veronika MUDROVÁ, Plzeň 32

Gabriela GRYGAROVÁ, Olomouc 31
Diana ŘEZNÍČKOVÁ, Olomouc 29/4
Karolína ŽÁČKOVÁ, Olomouc 22/7
Natálie VEČEŘOVÁ, Olomouc 18
Monika BAJEROVÁ, Olomouc 14
Monika ORAVCOVÁ, Olomouc 10
Barbora LINDNEROVÁ, Olomouc 7
Markéta KLEVETOVÁ, Olomouc 5
Barbora VAŇKOVÁ, Olomouc 4
Natálie DURČÁKOVÁ, Olomouc 2
Adéla KUMMEROVÁ, Olomouc 1