English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > V sobotu se hrají rozhodující zápasy interligy

V sobotu se hrají rozhodující zápasy interligy 02.04.2014 19:44:06 - autor: , přečteno 1405x


Poslední dvě kola má před sebou dlouhodobá interligová soutěž, která rozhodnou s konečnou platností o vítězi WHIL a majitelích dvou dalších sad interligových medailí. Po čtyřletém panování českých družstev (2 x Slavia, Veselí a Most) má opět po odmlce nakročeno k zisku svého pátého titulu vítěze WHIL, slovenský lídr Iuventa Michalovce. Vede s tříbrankovým náskokem před Baníkem Most a má před sebou dvě poslední utkání z nichž zejména to druhé v domácím prostředí je pro družstvo výkonnosti Iuventy jen procházkou růžovým sadem. Na Zemplín totiž přijede Jindř. Hradec a při vší úctě k Jihočeškám se nedá očekávat nic jiného než bouřlivé oslavy a předávní zlatých medailí po zápase staronovým vítězkám WHIL. Předtím ale ještě Slovenky pojedou v sobotu do Ostravy, kde v letošní sezoně v dosud nepokořené tvrzi Sokola Poruba, se pokusí Iuventa tuto neporazitelnost porušit. Ale ani případná porážka však na předpokladech uvedených v úvodu nemůže nic změnit.

O druhou a třetí pozici se ještě poperou zbývající družstva a nejméně teoretickou šanci má ještě celá pětice družstev, mezi níž je pouze čtyřbodový rozdíl. Přestože zatím na druhé pozici trůní loňský vítěz trofeje Baník Most, více šancí na celkové stříbrné medaile dáváme v této chvíli zatím třetí Slavii Praha. Do Edenu totiž přiletí Černí andělé a domácím stačí nad svým soupeřem vyhrát „jen" dvoubrankovým rozdílem, aby se stala její pozice k zisku stříbra výhodnější. Oba čeští kandidáti na zisk medailí ještě čekají v posledním kole ambiciózní slovenští soupeři, do Mostu přijede Partizánske a do Prahy Šaľa. Počkejme tedy do konečného rozuzlení až na sobotní večer 12. dubna 2014.

Samozřejmě všechny souboje o medaile, ale i další zápasy posledních dvou kol mají svůj náboj v zisku co nejvýhodnějších pozic pro závěrečná play-off, případně play-out, které bude zajímat především oba Jihočeské celky, které se už v tomto kole střetnou v Písku o pozici třetího družstva českého play-out. Na slovenské straně je v podstatě rozhodnuto, jediným otazníkem je složení druhé semifinálové dvojice pro play off, nebo lépe řečeno pozice obou soupeřů (Šaľa a Partizánske) pro zahájení a případné páté rozhodující utkání, když tou první SF dvojici tvoří lídr Michalovce a outsider Senec.

Na české staně play-off je jedino jistotou čtvrtá pozice semifinále, kterou obsadí lepší z dvojice Olomouc - Zlín, zatímco o první tři pozice si to rozdají, Most, Slavia a Poruba, z nichž největší šanci na první příčku má Slavia (viz souboj o stříbro), zatímco Poruba má naději spíš jen teoretickou. Nejzajímavější bude asi nakonec souboj o celkově 7. místo WHIL, a rozhodnout se může až v posledním kole ve Zlíně, ve vzájemném souboji s Olomoucí. Při určité konstelaci může však být rozhodnuto už tuto sobotu, kdy se na Hané utkají domácí se Šaľou a Zlín jede do Hluku k zápasu proti Veselí. V případě výhry obou domácích družstev by se mohly radovat Hanačky, které by mohly jet do Zlína už jako jistý účastník play-off. Máme se určitě na co těšit v závěrečných kolech WHIL !

Přibližme si nyní jednotlivá utkání 21. kola, která se hrají z důvodu zachování objektivity ve stejnou dobu, tedy tentokrát v sobotu 6. dubna 2014 od 18:00 hod.  a poslední kolo pak o teen pozuději, také ve sztejnou hodinu. V jednotlivých utkáních se střetnou:

HC Veselí n. Mor. - HC Zlín
V moravském derby, které se bude hrát tentokrát v Hluku, nemají domácí házenkářky už vůbec co ztratit. Svou šanci na postup do play-off už ztratily před několika týdny, kdy podlehly v Olomouci a dovolily tak domácím Hanačkám získat potřebný uklidňující náskok. V utkání půjde Panenkám o prestiž, nebude je svazovat nervozita, mohou hrát uvolněně a házenou se jen bavit. Palce jim tentokrát budou držet i příznivci olomoucké házené, kterým by bodová ztráta Zlína hodně pomohla pro závěrečný souboj za týden ve Zlíně. Nový kormidelník na lavičce Slováckého týmu Ing. Jozef Hanták si může otestovat své mladé hráčky, pro závěr soutěže ale i s výhledem pro příští sezonu. Zlínské družstvo pojede určitě do nedalekého Hluku s cílem svého soupeře přehrát a o postup do play-off zabojovat až v domácím prostředí, pro který směřují veškeré své úsilí a naděje. I když v utkání jde o hodně jen jednomu z obou družstev, dá se i přesto očekávat tvrdý a nesmlouvavý souboj, jak už to v derby dvou vyrovnaných družstev bývá. Na začátku roku ve Zlíně vyhrálo domácí družstvo 23:20.

DHK ZORA Olomouc - HK Slovan Duslo Šaľa
Jedno z klíčových utkání pro rozluštění postupové tajenky se bude hrát v olomoucké hale. Domácí celek se dal v reprezentační přestávce zdravotně do pořádku, i když chyběla trojice reprezentantek, které povolal do svého týmu trenér Jan Bašný pro dvojzápas proti Černé Hoře. Do vlastních zápasů zasáhla jen Kristýna Salčáková, dvěma zbývajícícm děvčatům určitě dala příprava v kolektivu nejlepších Češek hodně pozitivního. Domácí příznivci očekávají ze strany domácích hráček stoprocentní nasazení až na hranici sebeobětování, jinak totiž nelze proti tak silnému soupeři, jakým Duslo Šaľa dnes je, ani pomýšlet na úspěšný výsledek. Hostující celek má hodně kvalitní hráčský kádr s řadou slovenských reprezentantek, které se úspěšně vypořádaly s povinnými výhrami v kvalifikaci o postup na ME proti Finsku, ale i další hráčky Šaľy mají vsokou výkonnost. Stačí jen připomenout jména brankařek Grandtnerové a mladé Ukrajinky Krebs, kanonýrek Szarkové, Demajové a Kodajové, nebo rychlonohých křídel Súkenníkové s Bízikovou. Ale také tak vyspělý tým má učitě i své slabiny a je asi zranitelný zejména na hřištích soupeřů. Stačí si jen prohlédnout letošní výsledky mistrovských zápasů a zjistíme, že čtyři získané výhry Šaĺanek na hřiších soupeřů pocházejí ze zápasů s posledními čtyřmi týmy současné tabulky, tedy dvakrtát z jižních Čech, proti Senci a Veselí n. Mor. Se všemi ostatními soupeři Šaľa prohrála. Proč by tedy neměla padnout i na Hané ?

Sokol Písek - Házená Jindř. Hradec
Jihočeské derby je pro oba týmy důležité zejména pro případné rozhodující utkání o setrvání v interlize, ze které se letos padá přímo, bez baráže s vítězem 1. ligy. Sokol Písek má ještě šanci i pro vylepšení svého postavení v posledním kole, kdy bude opět ve své Obloukovce hostit Veselí, naopak Jindř. Hradec v posledním kole zajíždí na Zemplín, kde se dá jen velmi těžko očekávat bodový zisk. Oba celky mají letos velmi neúspěšnou sezonu zatím si připsaly po čtyřech bodech, Jindř. Hradec doma porazil právě Písek a druhé dva body získal proti Senci, Písek také v domácím prostředí zabodoval dvakrát v posledních šesti kolech, když porazil také Senec a trochu překvapivě i ambiciózní Zlín. První utkání na začátku roku u Vajgaru vyhrál domácí Jindř. Hradec 23:20.

Sokol Poruba - Iuventa Michalovce
Domácí sokolky jsou jedním ze tří celků letošního ročníku WHIL, které ve své domácí hale neztratily ani bod a rády by tak učinily i ve svém posledním letošním zápase. Medailové interligové ambice družstva visí hodně vysoko, musely by obě utkání vyhrát (v posledním kole si pojedou pro dva body do Sence) a očekávat zda Baník Most v domácím utkání v posledním kole nazaváhá proti Partizánskemu, protože pouze s Baníkem a Partizánským mají Sokolky příznivější vzájemnou bilanci. Iuventa může jet naopak do Ostravy v poklidu, má na své pronásledovatele tříbodový náskok a v záloze v posledním kole doma zápas proti Jindř. Hradci. Na začátku roku na Zemplíně vyhrála Iuventa jen těsně 28:27.

HK Slávia Partizánske - ŠKP Piccard Senec
Vysokým favoritem slovenského derby bude domácí Slávia, která má nesrovnatelně kvalitnější hráčský kádr a bezpochyby se vyrovná s beznadějně posledním týmem tabulky. Domácím půjde v posledních dvou kolech především o to, aby si uchovaly byť i jen minimální náskok před Šaľou pro play-off, který by představoval výhodu případného rozhodujícího zápasu v domácím prostředí v semifinále play-off, ve kterém se oba soupeři určitě setkají. Senec bude závěr sezony prožívat jako poslední slovenský účastník play-off a čeká ho pravděpodobně šest zápasů bez ambice výhry a s očekávanými vysokými porážkami od kvalitnějších soupeřů.

DHC Slavia Praha - DHK Baník Most
Asi nejatraktivnější duel předposledního kola základní části soutěže ve kterém se v přímém souboji utkají dva velcí favorité na zisk některé z interligových medailí. Je škoda, že už půjde „jen" o stříbrnou a bronzovou medailí, ale i ty mají jistě svou vysokou hodnotu. Oba soupeři reprezentovali českou klubovou házenou úspěšně v Evropských pohárech a patří nesporně k největším ozdobám soutěže. Od utkání se dá očekávat vysoká kvalita a dramatická podívaná. Obě družstva vyznávají moderní trendy, oba soupeře zdobí rychlost a velká kreativita hráček. Jen velmi obtížně se dá tipovat vítěz tohoto klání, domácí prostředí však přece jen mírně favorizuje domácí házenkářky, pro které je Eden také v letošní sezoně nedobytnou tvrzí, kterou nezdolal žádný z interligových soupeřů. V utkání na začátku ledna v mostecké hale vyhrálo domácí družstvo jen těsně 20:19, sešívané musí tedy pro zisk stříbrných medailí z WHIL vyhrát nad Černými anděly nejméně dvoubrankovým rozdílem. Remíza, nebo výhra Mostu automaticky pro ně znamená zisk stříbra.