English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Před posledním kolem WHIL

Před posledním kolem WHIL 09.04.2014 08:48:00 - autor: , přečteno 1425x

Hodně se toho událo v předposledním kole základní části interligové soutěže (WHIL). S největší pravděpodobností se rozhodlo o majitelích tří sad drahých kovů pro letošní ročník, padla bašta neporazitelnosti v domácím prostředí v Ostravě, kde domácí Sokol Poruba utrpěl nečekaně vysokou porážku od vítěze WHIL Iuventy Michalovce, Sokol Písek v Jihočeském derby deklasoval svého soka Jindř. Hradec 16 gólovým rozdílem. Prostě výsledky, které jsme v našich prognózách před 21. kolem tak nějak předpokládali. Co nevyšlo, bylo naše tajné přání dvou výsledků, které se však ve skutečnost neproměnily. Šlo o výsledky související s uzavřením tajenky postupu do play-off dvou moravských celků, Zlína a Olomouce. Naše tajné přání bylo, aby Hanačky v duchu tradice domácích zápasů se Šaľou vyhrály a aby nad Zlínem vyhrálo také Veselí. Dlouho jsme při sledování onlajnů z přenosů utkání kola živili naději, že se naše přání naplní a že o postupu do play-off se rozhode již minulou sobotu.

Nakonec Hanačky držely krok s favoritem a naději na bodový zisk až do 47. minuty utkání, kdy se Šaľa ujala vedení a zápas dotáhla do vítězného konce. Také v Hluku v derby Veselí se Zlínem dlouho tahaly Zlínské házenkářky za kratší konec, aby nakonec koncovku zvládly lépe než jejich soupeřky. Nakonec to dopadlo tak, jak se dlouhodobě očekávalo. O postupu čtvrtého účastníka českého play-off se rozhodne až v posledním kole ve vzájemném souboji obou uchazečů na postup ve zlínské hale v sobotním podvečeru. Do role favorita postupu se tak vlivem posledních výsledků obou soupeřů dostalo domácí družstvo, jehož výhoda domácího prostředí, může být pro konečný výsledek rozhodující. Každé utkání však začíná od stavu 0:0, vypjaté zápasy a navíc s puncem derby mývají svou neopakovatelnou atmosféru a často nebývá o překvapivé výsledky nouze. Hanačky mají šanci hlavně v případě, zopakují-li svůj výkon z utkání se Šaľou, ale nejen 47. minut, jako minulý týden, ale po celých 60 minut utkání. To, že jim stačí k postupu i nerozhodný výsledek je sice určitá výhoda, ale v házené zase až tolik nerozhodných výsledků nebývá.

Poslední kolo, se tak jako to minulé předposlední, bude hrát s jednotným začátkem v sobotu 12. dubna 2014 od 18:00 hod. Dvojice zápasů, kde prakticky o mnoho nepůjde, se bude hrát na Slovensku, v Michalovcích, kam přijede Jindř. Hradec a v Pezinku, kde přivítají Porubu. Poruba už může dosáhnout nejvíce 30 bodů a dotáhnout se tak bodově na Šaľu, má však mnohem horší skóre ze vzájemných zápasů, takže jeho konečná v tabulce je současné 6. místo. Posledním utkáním bez zvlášť velkého náboje bude na jihu Čech zápas Písku a Veselí n. Mor., tedy dvou soupeřů, kteří se s určitostí potkají hned v úvodu play-out v prvních dvou utkáních na Slovácku. Určitý náboj a napětí budou asi v obou utkáních medailistů WHIL se slovenskými soupeři, tedy Slavie s Šaľou a Mostu s Partizánským. Největší sledovanost ale bude mít asi už zmiňovaný zápas ve Zlíně, domácího celku proti Hanačkám, který bude z pohledu dalšího uspořádání asi největší bitvou kola.

Jak už bylo řečeno, všechna utkání posledního kola mají stejný začátek, kterým je sobota 12. dubna 2014 v 18:00 hod. Pojďme si nyní jednotlivá utkání v krátkosti přiblížit.

DHK Baník Most - HK Slávia Partizánske
Utkání kdo z koho. Obě družstva mají stejnou šanci získat bronzovou medaili z letošního ročníku WHIL. Půjde tedy o zápas - vítěz bere bronz ! Utkání bude mít zajímavost také v tom, že se setkají v souboji trenér a asistent slovenské ženské reprezentace Dušan Poloz a Peter Olšavský. Navíc hvězda Mostu Petra Beňušková je rodačkou z Partizánskeho, takže o motivaci nebude nouze. Družstvo domácích má závěr sezony tak trochu kostrbatý. Po vyřazení z Evropského poháru následovala za několik týdnů studená sprcha v podání domácí porážky od Iuventy a tím vlastně ztráta možnosti obhájit loňský titul mistra WHIL a asi také trochu ztráta motivace, která vyústila jednoznačnou porážkou v týden starém souboji v Edenu se Slavií Praha. Navíc do Mostu přijede soupeř plný slovenských reprezentantek, toužící po skalpu trenéra reprezentace. V Partizánskem se na začátku roku radovaly Slovenky po výhře 27:25.


DHC Slavia Praha - HK Slovan Duslo Šaľa
V podobném duchu se bude v Praze odbývat druhý česko - slovenský duel, ve kterém si bude chtít Slavia udržet před týdnem dobytou pozici, z níž je jen malý krůček k zisku stříbrné medaile. Stačí jen vyhrát, což ale nebude vůbec lehké. Slavia hraje sice v posledních týdnech ve velkém stylu. Po debaklu v Ostravě koncem února má za sebou čtyři výhry v řadě, které družstvo katapultovaly na druhou příčku tabulky. Také Šaľa poslední čtyři zápasy vyhrála, naposledy prohrála stejně jako její soupeř 22. února, když v prestižním slovenském souboji prohrála o jedinou branku v Partizánskem. Před týdnem prokázaly hráčky Dusla velkou vnitřní sílu, když na Hané zvládly koncovku a porazily nabuzené Hanačky. Slavia je ale doma letos spolu s Iuventou jediným s bilancí všech domácích zápasů s výhrou. Na začátku letošního roku Šaľa doma Slavii porazila 28:26.


HC Zlín - DHK ZORA Olomouc
Pro obě družstva nejdůležitější utkání, které je vyvrcholením souboje probíhajícím prakticky od začátku sezony. Na začátku sezony se vzhledem k razantnímu posílení hráčského kádru Zlína a příchodu několika velkých hvězd, zejména Tóthové a brankařského dua Lenka Černá a Túrociová, očekával jeho hladký postup do play-off. Začátek však měly Zlíňačky hodně těžký, tři porážky ze čtyř prvních utkání hodně pošramotily sebevědomí hráček, které „nakopla" zase až nečekaná výhra v Partizánskem, během dalších zápasů však přišla opět některá zaváhání, na příklad porážka v Písku, prostě Zlín provází po celou sezonu hodně nevyrovnané výkony. Od poloviny sezony bylo jasné, že se o poslední čtvrté místo do play-off utká právě moravská trojice Olomouc, Zlín a Veselí, z níž po porážce v Olomouci odpadlo Veselí. Závěr interligy a los posledních kol napovídal, že se pravděpodobně rozhodne až v poslední kole ve Zlíně, což se nakonec také stalo a v pro Hanačky nejméně výhodné pozici, si to obě družstva rozdají v přímém souboji. Ztráty opor Fabíkové a Gebre-Selassie v průběhu sezony v dresu Hanaček ještě rozdíl zvyšuje, Olomoučanky však v některých utkáních, na příklad proti Porubě i bez těchto klíčových hráček prokázaly, že umí zabrat a v rozhodujících chvílích zabojovat o výsledek. Hráčská kvalita je asi mírně na straně domácích děvčat, ta však v takovýchto utkáních nemusí být tím nejdůležitějším. Výhodu budou mít svěřenkyně trenéra Sabadky také v domácím prostředí. Věřme ted, v nám všem dobře známou bojovnost Hanaček a také v to, že se utkání sehraje ve sportovní atmosféře v prostředí fair play. Na začátku roku vyhrálo v Olomouci domácí družstvo 25:20. Vzájemná utkání v tomto případě nebudou rozhodujícím činitelem, pouze v případě remízy by na tom byly lépe Hanačky. Domácí posouvá do play-off jakákoliv výhra v posledním utkání, jakákoliv jejich bodová ztráta tam naopak posílá Olomoučanky.

Sokol Písek - HC Veselí n. Mor.
Postavení v tabulce před posledním kolem a také program zápasů posledního kola už s jistotou potvrzují, že obě družstva se setkají hned za dva týdny v semifinále play-out, když první dvě vzájemná utkání 26. a 27. dubna 2014 uvidí některá z hal na Slovácku (hala ve Veselí je v rekonstrukci). Oba trenéři tak mohou už s předstihem kout plány na pokračování závěru sezony, které bude důležité hlavně pro poslední tým play-out, protože je čeká přímý sestup do 1. ligy - baráž pro letošní sezonu byla zrušena. Domácí družstvo bude hrát v domácím prostředí už třetí zápas v řadě, nemusí tedy nikam cestovat a mohlo se plně věnovat přípravě. V důležitém utkání před týdnem se v Jihočeském derby představila ve výborném světle domácí Veronika Malá - jihočeský express, která se trefila do branky soupeře devětkrát. Panenky v utkání se Zlínem hodně dlouho držely otěže zápasu ve svých rukou, koncovku ale lépe zvládly hráčky Zlína. První vzájemné utkání vyhrálo domácí družstvo Veselí 26:21.

Iuventa Michalovce - Házená Jindř. Hradec
Domácí celek před týdnem v Ostravě definitivně získal zpátky pro svůj klub po pěti letech titul vítěze WHIL a po zápase s Jihočeškami jim zástupce řídícího svazu pověsí na krk zlaté medaile. Zápas s předposledním týmem tabulky bude jen povinností, rozdíl v kvalitě hráčských kádrů je příliš velký. Do družstva se v pravý čas před play-off vrátila kanonýrka Tobiášová, která nehrála sedm dlouhých kol a symbolicky si ve svém premiérovém utkání po návratu připsala sedm přesných zásahů. Očekává se jednoznačný průběh utkání a jednoznačná výhra domácího kolektivu. Na začátku roku u Vajgaru vyhrála Iuventa vysoko 18:39.

ŠKP Piccard Senec - Sokol Poruba
Také ve druhém zápase hraném v posledním kole na Slovensku v Modre se dá očekávat jednoznačná výhra favorita, v tomto případě hostujícího družstva Sokola Poruba. Družstvo Sence nemá bohužel z házenkářských činností a dovedností příliš široký výběr k nabídnutí, sympatické je snad jen to, že soutěž nevypiúustila, ale bez problémů dohrává i když pro hráčky musí být výše porážek většiny zápasů dost frustrující. Moravský celek vyhrál v prvním vzájemném utkání v Ostravě vysoko 44.23 a podobný výprask se dá očekávat i v posledním interligovém zápase sezony