English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Pohár Míru > Program a výsledky > V Olomouci zatím klid před bouří

V Olomouci zatím klid před bouří 18.04.2014 12:23:12 - autor: , přečteno 1179xZatímco většina populace se připravuje, nebo už slaví Velikonoce, mladé házenkářky, které vybrali trenéři k reprezentaci svých zemí v kvalifikaci o postup na MS, ještě po dnešním dopoledním krátkém tréninku nastoupí v podvečer v hale DHK ZORA Olomouc k prvním zápasům. Všechna družstva se již na včerejším oficiálním tréninku poprvé představila, večer oznámila oficiálně složení svých týmů, takže všechno je připraveno k zahájení kvalifikace.

Ve dvou skupinách se první zápasy odehrály již včera. V Italském Chieti obhájkyně titulu mistryň světa Švédky trochu překvapivě vyhrály jen o jedinou branku s domácí Itálií 19:18 a v polském Chorzowě prohrály Slovenky s Nizozemskem 28:21 a ve druhém utkání remizovaly domácí Polky se Srbskem 20:20. Olomoucká skupina zahájí dnes odpoledne v 16:00 hod. utkáním Turecko - Izrael a v 18:00 hod. se střetnou Norky s Českou republikou.

Pojďme si v krátkosti přiblížit ambice a složení jednotlivých družstev kvalifikace.


Norsko
Norské juniorky jsou považovány za jednoznačného favorita kvalifikační skupiny. Reprezentují zemi, která má házenkářky dvojnásobnými Olympijskými vítězkami a dvojnásobnými mistryněmi světa a vlastní také pět titulů mistryň Evropy. Také mladé Norky už mají na svém kontě několik zajímavých hodnotných výsledků. Předně je to titul mistryň světa z roku 2010, stříbrné medaile získaly Norky v roce 2005 a ještě dříve pak získaly dvě bronzové medaile.

V sestavě norského trenéra Axella Stefanssona se představí šestnáct házenkářek, z nichž většina se podílela v loňském roce na čtvrté příčce z mistrovství Evropy v Dánsku. Největšími hvězdami družstva jsou především střelkyně Emilie Hegh Arntzen, Hanna Bredal Oftedal, které mají na svém kontě přes 200 reprezentačních branek v dresu norské juniorky. Obě jsou také s Kristin Venn a brankařkou Andreou Austmo Pedersen nejzkušenějšími hráčkami družstva. Většina hráček hraje ve věhlasných týmech (Byassen IL, Gjerpen HB a dalších) nejvyšší ženskou ligovou soutěž.

Turecko
Podle všech předpokladů bude asi tým Turecka hlavním soupeřem našich juniorek v boji o druhé postupové místo. Turecko se sice ještě nikdy na vlastní šampionát neprobojovalo, hraje ale pravidelně evropské kvalifikace a nedosahuje v ní vůbec špatné výsledky. Na příklad v kvalifikaci 2012 prohráli po boji s Rumunskem 22:21, o dva roky dřív poraziy Slovensko 27:24 atd. Na čtvrtečním tréninku se družstvo představilo ve velmi dobrém světle. Trenér Ismail Güney má v družstvu několik vysokých, urostlých hráček, velmi dobře se jeví čtveřice levorukých děvčat.

Mezi nejlepší hráčky patří bezesporu Beyza Irem Türkoğlu, nejmadší hráčka družstva, který je velkým příslibem, dalími hvězdami týmu jsou zejména Sibel Karameke a Seyma Aatasever. V nedělním vzájemném soiuboji s našimi děvčaty to nebude mít naše družstvo vůbec lehké.

Izrael
Izraelské házenkářky jsou soupeřkami našeho družstva už ve druhé kvalifikaci po sobě. Před rokem v kvalifikaci o postup na ME, hrané v Novém Veselí naše družstvo své soupeřky porazilo přesvědčivě 39:16. Izrael už startuje ve své čtvrté kvalifikaci, ještě však ani v jediném zápase nevyhrál. Dá se očekávat, že i tentokrát budou Izraelky outsiderem skupiny, v souboji se soupeři jiné kvality.

Nejlepšími střelkyněmi družstva v minulé kvalifikaci byly především Sharon Ben Shoshan a Rotem Hasida Segal. Zvědavi budeme na výkon nejmladší účastnice kvalifikace, 16 leté Shir Ben Zion. Trenérem družstva je Shlomo Hoffman.

Česká republika
Český trenér Mgr. Lubomír Krejčíř představí na kvalifikaci 11 hráček z loňského kádru. Staronovými hráčkami v týmu jsou Kateřina Slováková, Michaela Sekulová a Tereza Fryčáková, úplnými nováčky jsou pak Klára Kolomazníková a nejmladší hráčka kádru Kamila Kordovská, sedmnáctiletá spojka Slavie Praha. Mezi nejzkušenější patří Slováková, Vlková, Jačková, Šíbrová a Zuzánková, nejvíc branek v juniorské reprezentaci nastřílely Eliška Jačková 163, Tereza Pokorná 131, Veronika Malá 117, Markéta Jeřábková 103 a Tereza Fryčáková 102. Družstvo bue spoléhat také na výkon brankařky Slavie Praha Petru Kudláčkovou.

Převážná většina hráček družstva hraje v nejvyšší soutěži žen interlize.