English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > O víkendu začínají play-off i play-out

O víkendu začínají play-off i play-out 24.04.2014 08:09:14 - autor: , přečteno 1253x

Interliga WHIL zná své vítěze i poražené, vítězná družstva převzala při zasedání zástupců klubů WHIL v Brně poháry a medaile pro hráčky, pohár za vítězství v soutěži střelkyň obdržela také Míša Hrbková a v podstatě končí dvanáctiletá éra WHIL, řízená Slovenským svazem házené, jehož organizaci přebírá od začátku příští sezony Český svaz házené. Šestice družstev klubů, které jsou stálými účastníky WHIL a stály u zrodu této nadnárodní soutěže, sehrály za 12 let každé 270 interligových klání, mimo nadstavby. Šestici tvoří slovenská družstva Iuventa Michalovce a Slovan Duslo Šaľa a česká čtveřice Slavia Praha, HC Veselí n. Mor., Zora Olomouc a HC Zlín. Celkem se vystřídalo v interlize 23 družstev, z toho po 11 českých a slovenských a v prvním ročníku to bylo rakouské Hypo Niederösterreich.

Slovenskému svazu je potřeba za odvedenou práci poděkovat, v průběhu dvanácti let byl položen základ propracovaných propozic a reglementu soutěže, který patří k velmi dobře fungujícímu projektu. V jeho čele jako ředitel soutěže fungoval po celou dobu téměř bezchybně Ing. Peter Brunovský a i jemu patří dík za objektivní vedení celé agendy soutěže. Co se za dvanáct roků nepodařilo, bylo získat pro soutěž titulárního společníka, který by svým jménem podpořil finančně tento ojedinělý projekt, který léta funguje a o jehož následování se snaží zatím bezvýsledně i řada ostatních sportů. Věřme, že pokračovatel - Český svaz házené bude mít podobné výsledky při pokračování této nadnárodní soutěže.

Vraťme se ale k tomu, co nás za pár dní čeká. V obou zemích začnou v sobotu a v neděli (26. a 27. dubna 2014) prvními dvěma zápasy semifinálové boje play-off, v Česku navíc bude souběžně hráno play-out a to v naprosto stejném modelu, na tři vítězná utkání. V českém play-off si nakonec postavení lídra vybojovala Slavia Praha, která se utká se čtvrtým českým týmem celkového pořadí HC Zlín a obhájce titulu Baník Most si to o postup do finále rozdá se Sokolem Poruba. Na slovenské straně celkový vítěz interligy Iuventa Michalovce bude mít snadnou práci s ŠKP Senec, ve druhé dvojici se pokusí trochu překvapivý lídr dvojice Partizánske poprvé v historii proklouznout do slovenského finále.

Play-out se bude hrát pouze na české straně. V první dvojici nastoupí trochu zklamané Hanačky, kterým se nepodařilo v posledním zápase ve Zlíně vybojovat postup do play-off a bude se muset spokojit se snahou přejít přes Jindř. Hradec do finále play-out a vyhnout se tak sestupovým starostem. Ve druhé dvojici bude se stejným cílem hrát proti druhému Jihočeskému týmu Sokolu Písek - slovácké HC Veselí n. Mor.

Všech šest vzájemných duelů se bude hrát ve stejných termínech, první sobotní utkání 26. dubna u družstev lépe postavených v interligové tabulce, druhé zápasy hned následující den - v neděli 27. dubna 2014. Zajímavostí je snad jen to, že dvojice Slavia - Zlín bude hrát svá utkání v hale v Lovosicích.

ČESKÉ PLAY-OFF

Dvoijice DHC Slavia Praha - HC Zlín hraje v Lovosicích, v sobotu i v neděli od 17:00 hod.
Vysokým favoritem tohoto duelu bude pražské družstvo, které bude chtít na Moravu příští týden odjíždět s dvojnásobným vítězstvím. Slavia po celou sezonu podávala vcelku vyrovnané výkony, má k dispozici řadu hráček, pro které nejsou utkání play-off vůbec žádnou novinkou. Slavistky hrály s výjimkou ročníku 2011/12 vždy v play-off, nebo nadstavbě o 1. - 4. místo. Jejich soupeřky proklouzly do semifinále play-off na poslední chvíli a asi to budou považovat za svůj letošní vrchol. I když mají v družstvu řadu super zkušených hráček (L.Černá, Tóthová, Handlová, nebo Túrociová), pro řadu mladých bude play-off a jeho atmosféra úplnou novinkou. V interligových vzájemných zápasech obou soupeřů vyhrála Slavia Praha obě střetnutí, ve Zlíně 36:23 a v Praze 40:24. Vysokým favoritem je Slavia Praha.

Dvojice Baník Most - Sokol Poruba hraje v Mostě v sobotu i v neděli vždy od 18:00 hod.
Druhé semifinále slibuje mnohem vyrovnanější bitvy, dá se očekávat dokonce využití všech pěti pokusů. Oba celky patřily k těm celkům u kterých platí, můj dům, můj hrad, když před svými příznivci prohráli každý jen jediné utkání, shodou okolností oba s Iuventou Michalovce. Dá se tedy očekávat, že oba budou chtít nejméně vyhrát oba své zápasy na domácím hřišti a urvat nějakou výhru na hřišti soupeře, nebo si to rozdají „na férovku" v pátém utkání v Mostě. Družstvo Mostu po vyřazení z pohárové Evropy jakoby ztratilo motivaci, v posledních pěti kolech dvakrát prohrálo, což u takového družstva nebývá obvyklým jevem. Play-off je ale úplně novou soutěží, obě družstva však toho v play-off také moc nenahrála, vždyť právě skončený ročník WHIL byl teprve jejich třetím a mají svorně odehránozatím jen po 94 interligových zápasech. Ve skončené sezoně spolu hráli dvakrát, v Mostě vyhráli Černí andělé 26:25, v Ostravě zase domácí Sokolky 26:24.

SLOVENSKÉ PLAY-OFF

Dvojice Iuventa Michalovce - ŠKP Piccard Senec, hraje v Michalovcích v sobotu v 17:30 hod. v neděli v 10:30 hod.
Dá se s dost velkou pravděpodobností očekávat, hladké vedení Iuventy na zápasy 2:0, rozdíl mezi hráčskými kádry obou soupeřů je natolik výrazný, že se dá hovořit o těchto zápasech s nadsázkou, že jsou snad jen formalitou. Je naprosto neobvyklé, aby se v play-off střetla dvě družstva jejichž bodový rozdíl po 22 kolech základní části by byl 35 bodů. Vysokým favoritem je domácí Iuventa Michalovce.

Dvojice HK Slávia Partizánske - HK Slovan Duslo Šaľa hraje ve sportovní hale v Partizánskem, v sobotu v 18:00 hod. v neděli v 16:00 hod.
Druhá slovenská dvojice bude soubojem kdo z koho. Partizánske se v play-off už několikrát objevilo, nikdy však z pozice lépe postaveného celku, vždy až za svými silnějšími a slavnějšími soupeři Michalovcemi a Šaľou. Obě družstva, stejně jako jejich čeští kolegové Most a Poruba prohráli v sezoně v domácí hale jen jednou, zajímavé je že oba s českými soupeři, Partiznské podlehlo Zlínu a Šaľa Mostu. Lze tedy i v tomto duelu očekávat, že si obě družstva podrží svou domácí neporazitelnost a také zde může dojít na maximální počet pěti zápasů. Ve WHIL vzájemná utkání v Partizánskem vyhráli domácí 25:24, v Šaľe také domácí - 35:30.

PLAY-OUT

Play-out DHK ZORA Olomouc - Házená Jindř. Hradec, hraje se v hale DHK ZORA v Olomouc v sobotu v 17:30 hod. v neděli v 10:30 hod.
Hanačky měly stejně jako jejich příznivci určitě jiné představy o závěru sezony, bohužel družstvo naprosto zklamalo v posledním kole ve Zlíně, takže je čeká už potřetí v řadě místo play-off, hra o udržení v soutěži. Cílem družstva bude nyní prokázat, že patří mezi českou elitu a vybojovat alespoň celkově pátou příčku. Cesta ke splnění ale k němu vede přes tři výhry nad Jihočeškami a poté ještě proti lepšímu z dvojice Veselí Písek. Jindř. Hradec je soupeřem, se kterým Hanačky ještě v minulosti ani jednou neprohrály, v domácím prostředí dokonce neztratily ani bod, naopak vždy vyhrávaly větším rozdílem, nejméně devítibrankovým. Také oba zápasy v sezoně skončily jejich vítězstvími, v Olomouci 29:13 u Vajgaru dokonce 36:16.

Play-out HC Veselí n. Mor. - TJ Sokol Písek, hraje se v městské hale v Hodoníně v sobotu i v neděli v 17:00 hod.
Druhou dvojici, v nichž se rozhodne o kandidátech na „zisk" Černého Petra a sestup do 1. ligy žen pro příští ročník, tvoří také jedno moravské a jedno Jihočeské družstvo. Také cíle účastníků jsou podobné jako v první dvojici play-out, Veselí chce přes Písek postoupit do finále play-out a zde si zahrát bez nervů už s výhledem na přípravu hráček pro novou sezonu. Jihočešky se budou zase snažit vyhnout se přímému souboji o udržení. V této dvojici se očekává vyrovnanější souboj, favoritkami však přesto zůstávají panenky ze Slovácka, které mají přece jen kompaktnější družstvo s řadou zkušených házenkářek, ostřílených boji v play-off. Ve vzájemných utkáních obou soupeřů ve WHIL v končící sezoně vyhrálo oba zápasy Veselí, doma 26:21, v Písku pak 22:21.