English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Korea je prvním mimoevropským světovým šampionem

Korea je prvním mimoevropským světovým šampionem 14.07.2014 14:17:04 - autor: , přečteno 1314x


Poprvé v 19 leté historii světových šampionátů juniorek W 20 se mistryněmi světa stal celek z mimoevropské země. Zasloužila se o to děvčata z Asie, družstvo Koreje. Už samotný postup do finále byl pro mnohé překvapením. Ještě větší překvapení však připravily Asiatky ve finále, kde šokovaly družstvo nejúspěšnější země této kategorie, kterými jsou s 11 mistrovskými tituly jednoznačně házenkářky Ruska, zejména svou variabilitou a velmi účinnou a perfektně zvládnutou obranou 3:3, na kterou nenašel soupeř protizbraň a která byla hlavním klíčem k úspěchu.

Rusky na svého soupeře ve finále prostě nestačily, Korejky po šestibrankovém náskoku z poločasu, ve kterém vedly už 16:10, po změně stran takticky vyzrálou hrou si své vedení pohlídaly a zaslouženě se staly nejlepším týmem chorvatského mistrovství světa. Rusky si tak budou muset na svůj 12. titul počkat dva roky, kdy budou jubilejní 20.ročník MS dvacetiletých pořádat. „ Potřebovali bychom minimálně šest dnů přípravy na to, abychom se mohli připravit na styl hry kterou předváděly Korejky, měli jsme na to ale jen pouhé dva dny" řekl zklamaný ruský trenér Vjačeslav Kirilenko, jehož tým poznal hořkost porážky až v posledním utkání šampionátu po předchozích osmi vítězstvích. To Korejky se s takovou bilancí nemohou pochlubit, hned ve druhém utkání základní skupiny jim studenou sprchu připravila naše děvčata, která je dokázala porazit 30:27.

 V historické tabulce počtu získaných medailí se Korejky dostaly na druhou příčku s osmi medailemi (1 zlato, 3 stříbra a 4 bronzové medaile). Vedou bezpečně Rusky se ziskem 15 cenných kovů (11 zlatých a 4 stříbra) z toho prvních sedm titulů získaly ještě za éry SSSR. Poslední zlato však získaly už před dlouhými devíti lety v roce 2005. Rumunky jsou po Ruskách jedinými, kdo získal titul dvakrát, ostatní země přidaly vždy jen jediný titul (KOR, DEN, NOR, SRB GER a SWE).

Naše děvčata vyrovnala na MS v Chorvatsku historicky nejlepší umístění, kterého dosáhly jejich předchůdkyně v roce 1995 v Brazílii. Shodou okolností i tehdy vedl české juniorky olomoucký trenér Jan Gogol

.
Direktoriát MS vyhlásil nejlepší hráčky mistrovství. Staly se jimi:
Brankařka :Dinah Eckerle ( GER )
Levé křídlo : Julie Kjaer Larsen ( DEN)
Pivot : Seonpil Won ( KOR)
Pravé křídlo : Anna Vyakhireva (RUS)
Levá spojka: Linka Haugsted (DEN)
Střední spojka: Daria Dmitrieva (RUS)
Pravá spojka: Luca Szekerczes (HUN)

Nejlepší střelkyně: Hyojin Lee (KOR) - 64 branek
Nejužitečnější hráčka: Hyojin Lee (KOR)