English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Z historie Poháru míru

Z historie Poháru míru 04.09.2014 13:53:12 - autor: , přečteno 1082x


Nejstarší házenkářský turnaj žen klubových celků v České republice a možná i ve střední Evropě se bude hrát v sobotu a v neděli v olomoucké hale DHK ZORA Olomouc. Bude to již 56. ročník tohoto tradičního klání, které se vždy hrálo ve druhé polovině srpna. Tentokrát je termín posunut na první zářijový víkend, o důvodech jsme psali před dvěma dny v článku „ O víkendu se hraje Pohár míru". Dnes se krátce ohlédneme do padesátipětileté historie našeho turnaje..

Rekordmanem v počtu vítězství je samozřejmě domácí celek, který tuto cennou trofej získal v historii celkem 19 krát, případná výhra o víkendu by byla tedy jubilejní dvacátou. Nejvíc prvenství v řadě si odvezly házenkářky Družstevníku Topoľníky, které v letech 1981 - 85 vyhrály pětkrát za sebou. Zajímavostí je, že náš turnaj vyhrála také šestkrát reprezentační družstva, z toho 3 krát Juniorky a 3 krát seniorská reprezentace Československa. Po domácím družstvu a Toplníkách si nejvíc prvenství odvezly německý bundesligový TV 05 Mainzlar v letech 1991 - 2000, ve kterém hrávala naše odchovankyně Monika Hejtmánková a účastník letošního ročníku Duslo Šaľa, kteří vyhrály pohár celkem třikrát Zajímavý je rozptyl výher Šaľy, která vyhrála poprvé ve 20. ročníku v roce 1977, další dvě výhry si připsala v letech 2005 a 2009.

Ze zahraničních družstev si 16 výher připsala slovenská družstva, 6x vyhrály celky německé bundesligy, jen dvakrát si pohár odvezla polská družstva a po jednom prvenství získala družstva z Ruska v minulém ročníku poprvé rumunské Baia Mare. V dlouhé historii jsme na našem hřišti přivítali velmi známá družstva, která v té době patřila k absolutní Evropské špičce. Byly to na příklad SC Empor Rostock, nebo SC Magdeburg z tehdejší NDR, nebo ruský Burevestnik Záporoží, nebo v minulé sezoně rumunské Baia Mare, které už dnes patří do absolutní Evropské špičky.. Na turnaji se vystřídala více než padesátka družstev klubů ze všech koutů Evropy, sedmkrát na turnaji hrála družstva TV 05 Mainzlar z Německa, stejně jako Jelfa Jelenia Góra z Polska, 5 krát v Olomouci hrál Mc Donald W.- Neustadt z Rakouska, atd.

V dresech zúčastněných celků jsme mohli přivítat celou plejádu vynikajících hráček, tou největší hvězdou byla v roce 2005 Ausra Fridrikas, v té době nejlepší světová hráčka, kteráu nás hrála v dresu Wiener Neustadtu, rurmunské hvězdy bundesligy Elena Leonte, nebo Emilia Luca, samozřejmě nesmíme zapomenout na další bundesligovou hvězdu a v té době nejlepší bundesligovou střelkyni Moniku Hejtmánkovou - Ludmilovou, naši odchovakyni.. Několikrát byla mezi nejlepšími hráčkami turnaje vyhlášena také naše současná asistentka Lucie Fabíková, ať již v dresu Zory, nebo německého Thüringeru, stejně tak jako naše bývalá brankařka Barbora Raníková, která se stala čtyřikrát nejlepší brankařkou turnaje. Mezi hvězdy turnaje samozřejmě patřila také řada slovenských hráček, vzpomeňme jen na příklad Zuzanu Prekopovou, Dagmar Stuparičovou, Bebe Tothovou, Andreu Šalátovoiu, Katarínu Dubajovou a další.
Věřme, že přesto, že letošní složení účastníků je pouze z družstev českých a slovenských klubů, i tak v nich najdeme celou řadu už dnes ostřílených výborných hráček, které nám opět předvedou výkony na špičkové úrovni.

Rozpis zápasů turnaje o Pohár míru:

Sobota 06. 09. 2014
09:00 Juniorky Olomouce (CZE) - DHK ZORA Olomouc (CZE)
11:00 HK Slovan Duslo Šaľa (SVK - ŠKP Piccard Senec

16:00 ŠKP Piccard Senec - Juniorky Olomouce (CZE)
18:00 DHK ZORA Olomouc (CZE) - HK Slovan Duslo Šaľa (SVK)


Neděle 07. 09. 2014
09:00 Juniorky Olomouce (CZE) - HK Slovan Duslo Šaľa (SVK)
11:00 DHK ZORA Olomouc (CZE) - ŠKP Piccard Senec
12,45 Slavnostní ukončení turnaje