English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Olomoucké házenkářky před novou sezonou WHIL

Olomoucké házenkářky před novou sezonou WHIL 15.09.2014 22:09:19 - autor: , přečteno 1327x

Nová sezona házenkářek je přede dveřmi, již v sobotu 20. září vběhnou házenkářky na palubovky sportovních hal, aby zahájily 13. sezonu společné, česko-slovenské soutěže, kterou bude opět interliga - WHIL. Šestice stálých účastníků WHIL, kterými jsou Michalovce, Šaľa, Slavia Praha, HC Veselí n. Mor., ZORA Olomouc a Zlín, má na svém kontě sehráno před začátkem 13. ročníku 270 utkání. Počet účastníků se měnil, nejvíc v důsledku ekonomické situace v jednotlivých klubech v průběhu uplynulých roků, a také podíl českých a slovenských účastníků byl poplatný tomuto vývoji. Ve dvanácti předchozích ročnících se hrál jeden ročník se 14 celky, třikrát hrálo 13 účastníků šest ročníků hrálo klasických 12 družstev a dvakrát hrálo jen 11 celků. Jen v jediném ročník nenaplnila česká strana počet plánovaných družstev (20014/5, kdy hrála jen pětice Slavia, Olomouc, Veselí, Zlín a Bohunice). Naopak pětkrát nenaplnila počet slovenská strana, když počet účastníků klesl na pět, poslední ročník se hrál dokonce jen se čtyřmi slovenskými celky.

Nový ročník WHIL, který stojí před námi, si zapisuje další premiéru. Společnou nejvyšší soutěž pro obě země řídil dosud Slovenský svaz házené, od své 13. sezony přechází jeho řízení na českou stranu. Po sedmi letech opouští interligu jeden ze dvojice jihočeských družstev Jindř. Hradec, naopak poprvé vstupuje mezi interligová města východoslovenský Prešov, bývalá bašta ženské házené na Slovensku, který se stává 24 městem, kam interliga zavítá (počítáme-li v to i Vídeň, jehož Hypo Niederösterreich, který hrál jako host soutěže v jeho prvním ročníku).

Dá se očekávat, že nastávající interligová sezona se proti minulé sezoně znatelně vyrovná. Neočekáváme, že by se opět brzy po zahájení soutěže družstva rozdělila na dvě výkonnostně hodně odlišné poloviny, jako tomu bylo minulý soutěžní ročník,, naopak poměrně velké přesuny hráček v letním přestupním termínu, odchody klíčových hráček a nástup mládí do řady družstev by mohl být ku prospěchu zajímavosti základní části soutěže. Nadstavba základní soutěže v souboji o tituly a medailová umístění v obou zemích, bude pokračovat formou play-off, v Česku na dvě vítězná utkání, na Slovensku na tři vítězná utkání. V České republice bude navíc hrána nadstavbová soutěž o 5. - 7. místo systémem každý s každým dvoukolově, doma - venku o udržení se ve WHIL.

Před zahájením interligové soutěže seznamujeme naše příznivce s hráčským kádrem družstva a se změnami proti uplynulé sezoně, ke kterým dochází. Nejprve ale uvedeme pohled trenéra celku Mgr Jana Bělky k přípravě, soutěži a ambicím své ho družstva před soutěží.

Na otázky odpovídá Mgr. Jan Bělka, PhD, který vstupuje do své třetí interligové sezony u družstva v roli hlavního trenéra družstva. Jeho asistentkou bude tak jako v přechozích letech Mgr. Lucie Fabíková.

Zde je tedy rozhovor s Janem Bělkou:

Jak bys zhodnotil, celou přípravu, splnila tvoje představy ?
Jsme s přípravou spokojeni, relativně se nám vyhýbala zranění, doufáme, že to tak bude celou sezonu. Měli jsme velmi kvalitní soupeře v přípravných utkáních (zejména čtyři zápasy v Hodoníně) a doufáme, že nám to zúročíme v nadcházejícím ročníku."

Na co jste se v přípravě nejvíc zaměřili ?
„ Především jsme se zaměřovali na obranou fázi, ale také samozřejmě i na základní útočné kombinace".

Jaká je spokojenost s herní přípravou, resp. s dosaženými výsledky v ní ?
Výsledky by mohly být určitě lepší, ale s předvedenou hrou a nasazením ve hře jsme byli spokojeni, ale popravdě řečeno v posledním domácím turnaji, nebyl náš výkon vždy optimální, ale v předchozích utkáních byl vždy dobrý".

Kde vidíš největší favority v boji o vítězství ve WHIL a jaké by mohlo být složení českého play-off ?
„ Favoritem pro mě zůstává Most (i přes momentální oslabení z důvodu zranění některých hráček) a Slavie. O další dvě místa se asi poperou družstva Poruby, Zlína, Veselí a nás".Jak vidíš současnou výkonnost našich největších soupeřů pro postup do play-off, který j
e i naším hlavním cílem ? Neděsí tě na příklad výsledky Veselí, které v přípravě zatím porazilo všechny své soupeře ?

„ Netuším, jakou výkonnost mají naši soupeři (žádné jsem na vlastní oči neviděl), často jsou výsledky v přípravě ovlivněny spousty faktorů, které v soutěžním utkání již nejsou. Záleží také na filozofii trenérů, jak k přípravným utkáním přistupují".

Družstvo doznalo před sezonou poměrně hodně změn. Hráčský kádr se dost změnil. Jak hodnotíš nové hráčky, které sestavu rozšířily ?
„ S novými hráčkami jsem spokojený, každá určitě přinesla něco nového a rozhodně je můžeme nazvat posilami".

Jakou máš představu o spolupráci s B týmem žen, případně s družstvem starších dorostenek ?
V B družstvu žen budou vždy nastupovat hráčky, které dostanou méně prostoru v utkání WHIL, aby neztratili zápasové zatížení a případně se v B týmu rozehráli. Předpokládáme, že se do přípravy během podzimu zapojí na jeden trénink některé talentované hráčky ze starších dorostenek (Trumpešová, Hurychová, Zimová - po výléčení zranění) a určitě ve starších dorostenkách se objeví i na nějaký trénink talentované hráčky z mladších dorostenek, aby se zkvalitnil a zjednodušil přechod mezi jednotlivými kategoriemi".

Bude vaší výhodou, nebo nevýhodou, že prvním soupeřem v interlize bude Šaľa se kterou jste už dvakrát v krátké době zkřížili zbraně ?
„ Ta výhoda je stejná na obou stranách, ale pokusíme se soupeře něčím zaskočit....".

Prozradíš, v jaké sestavě by mohla v Šaľe vyběhnout na hřiště základní sestava Zory ?
„ Zatím přesně netuším".

Na závěr ještě prozraď s jakým výsledkem bys byl spokojen v zápase v Šaľe a s čím po odehrání 22. kol základní části WHIL" ?
Jakýkoliv zisk bodu, mít tolik bodů aby to stačilo na play-off v ČR".


Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěšnou sezonu

Ptal se Ing. Václav Dobeš


Změny v hráčském kádru před nastávající sezonou:
Odchody:
Martina Huráňová - pracovní povinnosti (bude hrát za mateřský klub J. Otrokovice 1.ligu žen
Adéla Samcová - pracovní povinnosti - bude hrát 1.ligu žen za DHK ZORA Olomouc „B"
Barbora Pašková - studijní povinnosti - bude hrát 1. Ligu žen za DHK ZORA Olomouc „B"
Anežka Zuzánková - přestup do německého klubu 3. ligy

Příchody:
Romana CHRENKOVÁ - přestup z HC Veselí n. Mor.
Katarína HVOSTAĽOVÁ - přestup z Iuventy Michalovce¨
Eleonora DERZSIOVÁ - přestup z Talentu Dunajská Streda
Martina Salčáková - přestup z HC Zlín
Tereza DIVÍLKOVÁ - na hostování z Jiskry Otrokovice
Vendula a Tereza FRYČÁKOVY - příchod z druřstva starších dorostenek

A nyní tedy, které hráčky bude mít realizační tým pro interligu k dispozici ?

Brankařky:
Michaela DEDERLOVÁ (1992)
Lucie RAŠKOVÁ (1989)
Eleonora DERZSIOVÁ (1995)

Křídla:
Lucie DOSTÁLOVÁ (1983)
Martina SALČÁKOVÁ (1993)
Vendula FRYČÁKOVÁ (1996)
Romana CHRENKOVÁ (1987)
Michaela ŽDÁNSKÁ (1992)

Pivoti:
Lucie SEVEROVÁ (1989)
Jana KALOVÁ (1985)
Klára SOVOVÁ (1994)

Spojky:
Kateřina RŮŽIČKOVÁ (1984)
Katarína BEROVÁ (1992)
Katarína HVOSTAĽOVÁ (1992)
Kristýna SALČÁKOVÁ (1987)
Tereza KUBÁČKOVÁ (1992)
Ivana SAlAŠOVÁ (1993)
Anna GEBRE SELASSIE (1991)

Do hráčského kádru patří také zatím dlouhodobě zraněné, nebo nemocné:
Nikola JANSOVÁ SP (1995), Tereza FRYČÁKOVÁ KŘ (1996), Tereza DIVÍLKOVÁ SP (1997)