English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Další družstva > Mladší dorostenky > Také mladší dorky mají o složení 1. ligy jasno

Také mladší dorky mají o složení 1. ligy jasno 30.12.2014 18:56:57 - autor: , přečteno 1754x

Před několika dny jsme v samostatném článku uvedli, jak se hrálo v kategorii starších dorostenek o postup do první ligy a jaké bude mít prvoligová soutěž složení. Pojďme si stejnou rekapitulaci provést i pro soutěž kategorie mladších dorostenek. V „kvalifikaci", kterou vlastně podzimní část soutěží dorostenek de facto byla, hrálo celkem 20 družstev ve čtyřech skupinách po pěti účastnících, z nichž první dva týmy postoupily do první ligy, zbývající vytvoří dvě druhé ligy. Z hlediska postupu byla nejvyrovnanější, tak jako u starších dorostenek česká skupina A, ve které do posledního kola bojoval DHC Plzeň s celkem Ústí n. Labem o druhé postupové místo, konečná remíza (18:18) stačila k postupu Západočeškám.

Na Moravě si v obou skupinách postup zajistila s dostačujícím náskokem obě první družstva, tři z nich z interligových klubů (Zlín, Poruba, Olomouc) a trochu překvapivě nováček HK Ivančice, který ale ještě překvapivěji po úspěšném účinkování v soutěži na svou účast v kategorii mladších dorostenek rezignoval. Neznáme sice pravé důvody tohoto kroku, lze se však domnívat, že motivací funkcionářů Jihomoravského klubu je, prosadit se výrazněji, tedy medailově, v soutěži Žákovské ligy, kam až na výjimky všechny klíčové hráčky Ivančic patří. Pro dorosteneckou soutěž však bude neúčast mladých talentů ztrátou a dá se předpokládat, že ztrátou bude neúčast i pro většinu hráček ivančického družstva, které přijdou o kvalitní těžké zápasy, které jim nemůže „kralování" mezi žačkami v žádném případě nahradit. Prvoligová soutěž mladších dorostenek se tedy bude po rozhodnutí SK ČSH hrát stejně jako u starších dorostenek jen se sedmi účastníky.

Soutěž mladších dorostenek se tedy bude hrát s družstvy čtveřice interligových klubů (bez Mostu, Písku a Veselí), tři družstva budou z hlavního města. Zajímavostí je také to, že pouze dvě družstva absolvovala podzimní část bez ztráty jediného bodu (Slavia Praha a HC Zlín) hořkost porážky nepoznala ani Poruba, která svůj jediný bod ztratila na hřišti odstoupivšího družstva HK Ivančice. V obou kategoriích bude mít v první lize své zastoupení trojice klubů: Slavia Praha, Zlín a Zora Olomouc.

Pojďme se trochu podrobněji podívat na některá zajímavá jména v hráčských kádrech družstev, ve kterých absolvovala své podzimní zápasy. V české skupině A se vítězkami stala děvčata TJ Praha Háje. Nejlepšími střelkyněmi družstva byly Anežka Krausová, třetí nejlepší kanonýrka skupiny a Květa Raková. Zajímavostí tohoto týmu je, že hned sedm hráček hostuje ve starších dorostenkách, z toho čtyři v Baníku Most a tři v Astře. Druhé místo obsadilo družstvo DHC Plzeň a tým střelecky profitoval zejména ze střel 5. a 6. nejúspěšnější střelkyně Bušauerové a Franzové, která je v kádru dorostenek ČR spolu s Ecksteinovou. Nejvíc branek však nastřílely Barbora Buchnerová z druhého plzeňského týmu HC, která je v kádru dorostenecké reprezentace, stejně jako její klubová spoluhráčka Eiseltová. Druhou nejlepší střelkyní skupiny byla Eliška Konáriková, která je hráčkou Ústí n. L.

V české skupině B, byla nejvýraznějším týmem pražská Slavia, která vyhrála bez ztráty bodu a má také, alespoň podle počtu hráček v dorosteneckém výběru ČR nejkvalitnější hráčský kádr. V repr. družstvu ČR najdeme ze Slavistek hned šestici hráček (Svobodová, Novotná, Večeřová, Šindelářová, Slabá a Zvoničová), které také figurují mezi nejlepšími střelkyněmi skupiny A. Družstvo Kobylis je typickým představitelem klubů, v nichž hraje převážná většina hráček mladších a starších dorostenek v obou družstvech a kolidují-li zápasy obou družstev, hraje jedno z družstev s minimálním počtem hráček, který mnohdy klesne i pod 10 v zápase. Nejlepšími střelkyněmi družstva byly Vilimková a Natálie Novotná, v repr. družstvu dorostenek je Kateřina Klausová. Nejúspěšnějšími střelkyněmi skupiny však jsou
opet hráčky z družstev, které nepostoupily do první ligy - Michala Hauserová z Jindč. Hradce a Sára Kovářová z Písku.

Na Moravě ve skupině C vyhrála Poruba, bez porážky, o jediný bod přišla v předposledním kole v Ivančicích, které však už jak bylo uvedeno výše, ukončily činnost svého družstva mladších dorostenek. Největšími osobnostmi v celku Poruby jsou dorostenecké reprezentantky brankařka Hana Mučková a dále pak Michaela Konečná a Linda Melecká. Nejlepší střelkyní skupiny se stala Denisa Přečková. Z družstva Ivančic se nejvíc prosazovaly Natálie Svobodová, Barbora Olšová a Bára Krejčíková. Z družstev, která do první ligy nepostoupila patřily k nejlepším střelkyním dorostenecké reprezentantky Jitka Brožová z Havl. Brodu a Silvie Polášková z Bohunic, v reprezentaci je také další hráčka H. Brodu Aneta Raušová.

Skupinu D vyhrálo na Moravě družstvo HC Zlín, bez jediného zaváhání, když obě svá utkání proti druhému celku Zory Olomouc vyhrálo. Celek Zlína disponuje silným kolektivem, je však zajímavé, že z družstva jsme našli jen jedinou hráčku v reprezentačním výběru - brankařku Barboru Rybníčkovou, když další hráčky z reprezentace, které se objevily v mladších dorostenkách hrají především v družstvu starších dorostenek, za mladší nastupují jen v nejdůležitějších utkáních (další brankařka Sedláková, dále pak Baumbachová, Lucie Polomíková a Mizerová). Z družstva Olomouce jsou v současné reprezentaci dorostenek Diana Řezníčková a Karolína Žáčková, střelecky se prosazuje výrazněji ještě Monika Bajerová. Z družstev, která z této skupiny nepostoupila se výrazně prosazuje jediná - Barbora Melichárková z Velké n. Veličkou, která samozřejmě neunikla pozornosti trenérů reprezentace, hraje pravidelně v družstvu starších dorostenek HC Veselí n. Mor.

Nejlepší střelkyně:

1. BUCHNEROVÁ Barbora (HC Plzeň) - 79/7 utk., (prům. 11,3/ na utk.)
2. KOVÁŘOVÁ Sára (Písek) - 66/ 6 utk., (prům 11,0/ na utk.)
3. MELICHARKOVÁ Barbora (Velk n-Vel.) 75/8 utk., (prům 9,8/ na utk.)
4. BROŽOVÁ Jitka (Havl. Brod) - 68/8 utk., (prům. 8,5/ na utk.)
5. POLÁŠKOVÁ Silvie (Bohunice) - 58/7 utk., (prům. 8,3/ na utk.)
6. KONÁRIKOVÁ Eliška (Ústí n.Lab.) - 78/10 utk., (prům. 7,8/ na utk.)
7. HAUSEROVÁ Michala (J. Hradec) - 78/10 utk., (prům. 7,8/ na utk.)
8. BAJEROVÁ Monika (Olomouc) - 75/10 utk., (prům. 7,5/ na utk.)
9. ŽÁČKOVÁ Karolína (Olomouc) - 72/10 utk., (prům. 7,2/ na utk.)
10. PŘEČKOVÁ Denisa (Poruba) - 72/10 utk., (prům 7,2/ na utk.)

V prvoligové soutěži se očekává vyrovnaný boj a zisk jakékoliv medaile, bude pro každé ze zúčastněných celků velkým úspěchem. Také v obou skupinách druhé ligy se dá očekávat kvalitní mládežnická házená, vždyť mezi družstvy, která se neprobojovala do nejvyšší soutěže a budou tedy hrát „jen" druhou ligu jsou družstva, která byla v přechozích sezonách ozdobou nejvyšší soutěže a držitelkami medailí.

Drostenecké soutěže źačnou ptvním kolem na přelomu ledna a února, obě olomoucká prvoligová družstva  Zory mají v 1. kole volný los.