English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > V sobotu pokračuje 10. kolem WHIL

V sobotu pokračuje 10. kolem WHIL 07.01.2015 14:44:07 - autor: , přečteno 2122x

 

Kompletním 10. kolem pokračuje v sobotu předposlední „podzimní kolo" interligové soutěže žen, jejíž přerušení „způsobil" start slovenské reprezentace na ME v Chorvatsku a Maďarsku. Po delší době se odehraje kompletní kolo v jediný den a na pořadu bude určitě celá řada utkání, která by mohla hodně zamíchat kartami pro další průběh a osud soutěže. Nedojde sice k žádnému střetnutí považovanému nas příklad za utkání roku, přesto ale některé dvojice slibují velkou bitvu o důležité body jak na špici tabulky, tak i v jejích spodních patrech.

Nejvíc frekventovaným jménem posledních týdnů a dnů je v ženském házenkářském hnutí určitě osoba Dušana Poloze. Úspěšný trenér úřadujícího českého mistra Baníku Most a současně slovenské reprezentace, po vcelku úspěšném tažení na ME, kde družstvo postoupilo ze základní skupiny, což se na příklad nepodařilo ani takovým velmocem jako jsou Rusky, Srbky, nebo Chorvatky. Další skalp si sice už Slovenky nepřipsaly, zanechaly však velmi dobrý dojem a konečné 12. místo je u našich východních sousedů považováno za velký úspěch. Bezprostředně po návratu z ME řešil Dušan Poloz své osobní problémy a výsledkem byla jeho překvapivá rezignace na práci v klubu na severu Čech. Samotný trenér, i vedení klubu odmítlo tuto situaci jakkoliv komentovat, proslýchá se však všelicos. Jisté je to, že družstvo povede v nebližších zápasech bývalý Polozův asistent Hanus a poté by měl družstvo převzít současný lodivod Veselí - slovenský trenér Luboš Hudák, no a v kuloárech se hovoří o tom, že by Poloz měl nastoupit v určité pozici právě ve Veselí, no uvidíme .....

Dlouhou, sedmitýdenní pauzu od posledního kola interligy řešila družstva interligy různě. Přední slovenské kluby Michalovce, Šaľa a Partizánske, ale také Most (Súkenníková a Sarková) a Slavia (Rajnohová), či Poruba (Minarčíková), se musely vypořádat s absencí svých slovenských reprezentantek v přípravné fázi a přípravné zápasy absolvovaly většinou bez nich. Nejpilnější jako vždy byl slovenský mistr Iuventa Michalovce, která absolvovala dva turnaje v Nowem Szacu, kde porazila oba ukrajinśké soupeře Lvov a Užhorod a podlehla domácím Polkám, na druhém turnaji v Debrecenu oplatily porážku Polkám, ale prohrála s oběma maďarskými družstvy Debrecenem a Dunajvarosem. Ostatní slovenská družstva se připravovala v utajení, žádné výsledky na jejich stránkách se neobjevily, znám je jen fakt, že připravovaný turnaj v Partizánskem se nakonec neuskutečnil, v čemž má prsty opět Baník Most, který svou účast, zřejmě v souvislosti s trenérskou rošádou zrušil.

Pražská Slavia sehrála před koncem roku dvě přípravná utkání, v nichž v obou byla úspěšná (proti Sokolu Písek a polské Jeleni Goře. Baník Most řeší v současnosti problémy s realizačním týmem, nejsou známy výsledky nějakých přípravných zápasů, stejně jako nejsou informace jako obvykle z tábora Zlína a Veselí. Obě družstva vedená slovenskými trenéry pravděpodobně svou přípravu orientují spíš k zápasům na Slovensko. Sokol Poruba absolvoval několik utkání s polskými družstvy, nejprve dvakrát porazil RUCH Chorzow a poté dvakrát prohrál s Lublinem (úřadující mistr Polska). Olomoucké družstvo zvolilo přípravu u jižních sousedů. Nejprve mezi vánocemi a Novým rokem sehrály dvě tréninková utkání v Zubří s dorostenci HC, na Tři krále pak absolvovaly kvalitní turnaj ve Wiener Neustadtu, kde obsadily v konkurenci pěti družstev druhé místo, za domácím vicemistrem Rakouska, se kterým v boji o první místo dvou neporažených týmů, prohrály 15:18.

Krátké informace o jednotlivých sobotních utkáních WHIL budeme postupně doplňovat.

V 15:00 hod.: ŠKP Bratislava – Sokol Písek

Utkání u Dunaje je zápasem z druhé poloviny tabulky, ale je střetnutím, jehož výsledek nás bude hodně zajímat, neboť hostující celek je přímým soupeřem Hanaček v boji o případnou účast v českém play-off. Slovenky jsou v letošním ročníku stále bez bodového zisku, družstvo tvoří převážně vlastní odchovankyně z dorostu Favoritkami utkání budou Jihočešky, které mají přece jen zkušenější hráčský kádr, ve kterém jsou největšími hvězdami reprezentační křídlo Veronika Malá a zkušené Kateřina Vrabcová a z pražské Slavie hostující Nikola Palasová. Oporou je i mladá plzeňská brankařka Eliška Šibrová, která je na jihu Čech také na hostování.

 

V 17:00 hod.: HC Veselí n. Mor. – DHK Baník Most

Zajímavý souboj lze očekávat v souboji prakticky sousedů v tabulce, které dělí jediný bod, Baník je zatím se 13 body na 4. místě, Veselí s 12 jsou na 6. příčce. Pikantní na souboji bude také vzhledem ke známým a očekávaným skutečnostem okolo rezignace trenéra Černých andělů Dušana Poloze, výměna obou odborníků na lavičkách sobotních soupeřů. Uvidíme, jak se změny projeví na hráčkách Severočešek, určitě jim to na klidu nijak nepřidá, hráčský kádr je však natolik zkušený a Evropskými soutěžemi protřelý, že by si měl  se situací poradit. Pananeky jsou však podle informací nažhaveny, věří s ai jsou odhodlány zabojovat proti favoritovi  a navázat na své výborné výkony a výsledky ze začátku soutěže. V souboji je těžké stanovit favorita, vhledem k výše uvedeným skutečnostem předpokládáme boj o každý míč a výsledek může být hodně těsný, vyloučena nemusí být ani dělba bodů.  

V 18:00 hod.: DHCSokol Poruba – DHK ZORA Olomouc

Moravské derby bude mít favorita v domácím týmu, který v domácím prostředí drží neporazitelnost, když jediný bod ztratil v souboji proti lídrovi WHIL Iuventě Michalovce a jistě bude chtít oba body získat i tentokrát. Ve výborné formě a v pohodě hraje zlínská odchovankyně Šárka Marčíková, která svými výkony zaujala i trenéra reprezentace Bašného, který ji povolal do reprezentace a mohli jsme ji vidět i v Olomouci před několik týdny v kvalifikaci o postup na MS proti Ázerbájdžánu a Litvě. Mezi nejspolehlivějšími hráčkami družstva najdeme i další zlínskou odchovankyni Leonu Švirákovou, Trenér Beňadík má ale k dispozici také početnou slovenskou enklávu v čele s mladou Kostelnou, která se začíná prosazovat mezi nejlepší kanonýrky soutěže. Hanačky přišly před koncem roku o reprezentantku Chrenkovou, ve velmi dobré formě hraje další reprezentační křídlo Kristýna Salčákovoá, na kterou bude družstvo nejvíc spoléhat. Družstvo se rozehrávalo na turnaji v Rakousku a předvedlo se v dobrém světle. Děvčata jsou odhodlána navázat na probuzení v přechozích třech zápasech, které vyhrála zejména cenná byla desetibranková výhra na půdě Partizánskeho. Obě družstva se střetnou za několik týdnu znovu, tentokrát v Olomouci, kde se 25. února utkají ve čtvrtfinále Českého poháru. Favoritkami utkání jsou sice domácí házenkářky, Hanačky však jedou do Ostravy s cílem přejemně překvapit své příznivce.

V 18:00 hod.: HK Slávia Partizánske – DHC Slavia Praha

Domácí družsto zatím v letošní sezoně nepodává takové výkony jako v předchozích sezonách, kdy patřilo k nejlepším v soutěži.  Sobotní střetnutí proti Slavii Praha bude jú šestým domácím střetnutím v sezoně a svěřenkyně trenéra Olšavského z nich vytěžily jen  pět bodů za výhry nad ŠKP a Zlínem a remízu s Veelím. Naopak čtyři body z jejich domácí tvrze si odvezli soupeři – Iuventa Michalovce a Olomouc. Předpoklady zatím splňují jen Michnová s Blažekovou, srbské legionářky Vasič a Radovanovič zatím předpoklady nenaplňují. Pražská jmenovkyně vsadila letos na mladé juniorské reprezentantky a důvěra se zatím vyplací. Prapor Slavie však i nadále drží hlavně zkušené reprezentantky Kutlvašrová s Keclíkovou a Slovenkou Rajnohovou. Slavia naopak hraje už své šesté utkání na hřišti soupeře, prohrála jen v Porubě a Michalovcích, naopak si přivezla oba body ze Šaľy, Mostu a Písku a ráda by svůj import bodů rozmnožila. Může to být vyrovnané utkání, favorizujeme však mírně Slavistky

V 18:00 hod.: HK Slovan Duslo Šaľa – HC Zlín

Bodový rozdíl mezi čtvrtou Šaľou a sedmým Zlínem je pouhé tři body, což potvrzuje vyrovnanost letošní soutěže. Jak se obě družstva před pokračováním soutěže připravovala není známo, nepředpokládáme nijak dramatické změny v hráčských sestavách, neznáme ani zdravotní stavy hráček. Musíme tedy vycházet ze znalosti z podzimních zápasů a ty hovoří, že Šaľa také opustila svou domácí neporazitelnost, když na ni vyzrála Slavia Praha, bod si odvezla také Iuventa. Družstvu se už podařilo zacelit odchod svých dvou elitních hráček Szarkové a Súkenníkové, největšími tahounkami družstva je nyní především trojice Kertészová, Réka Bíziková a Trochtová. Zlín má k dispozici hodně široký hráčský kádr z něhož může trenér Sabadka podle libosti vybírat své ovečky podle momentální formy. V letošní sezoně se ale vyprofilovaly v dosavadním průběhu zejména brankařka Zuzana Mikšovská patřící k nejlepším v soutěži, střelecky pak září Hradilová, která se drží v absolutní špičce střelkyň. Za favoritky považujeme domácí Duslo.

 

V 18:00 hod.: Bemaco Prešov – Iuventa Michalovce

Pod vedením nového trenéra, kterým se stal po odstoupení Romana Lamače pan Pavol NIŽNAY vstupuje do nového roku nováček soutěže Prešov. Nový trenér se pokusí upravit chemii mezi hráčkami a trenérem, jejichž nefunkčnost byla důvodem odstoupení  Lamaře. V hráčském kádru se toho příliš nezměnilo, oporami zůstávají i nadále především Maďarka Szandra Kuti, Šutranová a Babuková. Cíl zůstává stejný – záchrana v soutěži. Iuventa ztratila svou dlouhodobou kapitánku, populární Tobi, která po provdání (Lucia Hruščáková) odešla za svým manželem do Německa. Po delší pauze se však vrací Michaela Géci, známá pod přijmením Kovaličková a po dlouhé rekonvalescenci se vrací i další reprezentační spojka Marianna Rbičová. Iuventa je tedy opět připravena ke kralování interlize. Další dva body a potvrzení svého vedoucího postavení v čele WHIL by měla potvrdit i ve „Východňárském“ derby proti Prešovu.