English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Interliga vstupuje do druhé poloviny své základní části

Interliga vstupuje do druhé poloviny své základní části 22.01.2015 11:13:01 - autor: , přečteno 1447x


Základní část interligy házenkářek se přehoupla do své druhé poloviny, o víkendu budou sehrána utkání 12. kola, což jsou první zápasy odvet. K vidění bude několik střetnutí, která budou stát za shlédnutí a která budou zajímavá i s dopadem na vývoj situace v tabulce a celkového pořadí v soutěži. Už páteční předehrávka v Edenu, kde proti sobě nastoupí soupeři z čela tabulky můžeme označit za jeden ze šlágrů kola, když do Prahy přijede dnes již jediný český zástupce Evropských pohárů Sokol Poruba, která příští týden bude hrát oba zápasy v Portugalsku proti Colegio de Gaia v Challenge Cupu. Všechna ostatní utkání WHIL budou na programu v sobotu, z toho tři se budou hrát na Slovensku, ve dvou nastoupí v roli favoritek česká družstva, v Bratislavě Baník Most a v Prešově Veselí. Zajímavý bude jistě souboj v jižních Čechách, kde se v Písku střetnou domácí se Zlínem. Na Hané se očekává vyrovnaný zápas domácích proti favorizované Šaľe.

Poslední kolo první poloviny základní části nepřineslo v minulém týdnu žádné velké překvapení, favorité z čela tabulky si bez problémů svá utkání pohlídali, ať už to byla Iuventa ve Zíně, Slavia doma s Veselím nebo Šaľa v Písku, v roli favorita vyhrály i Hanačky v souboji proti poslednímu ŠKP Bratislava. V očekávaných vyrovnaných soubojích v Mostě, kde hrála Poruba a v Partizánskem proti nováčkovi z Prešova, vyhrála domácí družstva.

Na čele soutěže se začíná ve své polovině formovat čtveřice složená z obou slovenských velkoklubů Michalovců a Šaľy, mezi něž se vklínili dva čeští favorité Slavia a Baník Most. Poslední tři příčky okupují slovenská družstva, i když v případě Partizánskeho se dá očekávat návrat do vyšších pater. Zajímavé složení se vytvořilo ve střední části tabulky, tvořené jen z českých družstev, ve které Poruba a Veselí mají sice před ostatními mírný náskok, v případě zaváhání však mohou lehce sklouznout mezi ostatní čekatele na play-off, kterými jsou bodově skoro rovnoceně seřazené týmy Zlína, Písku a Olomouce.

Pátek 23. 01. v 16:30 hod.: Slavia Praha - Sokol Poruba
V Edenu nastoupí domácí celek v roli favorita proti Porubě a bude si chtít udržet české lídrovství. Slavistky jsou spolu s Michalovcemi jedinými týmy, které v domácím prostředí ještě neztratily ani bod. Naopak Poruba má ze čtyř zápasů na hřištích soupeřů jediné dva body z Písku, jinak všechny zbývající zápasy prohrála (Veselí, Šaľa, Most). Na podzim ve vzájemném utkání hraném v Bohumíně vyhrály domácí Sokolky o jedinou branku. Slavia vyžívá svého stabilizovaného kádru ke kvalitní házené, hlavními opoami týmu jseo Kutlvašrová a Rajnohová, v posledních zápasech se začíná více prosazovat další ze zkušenějších Chmelařová. Z mladých hráček je zatím nejefektivnější Kamila Kordovská. V družstvu Poruby září stále obě exzlíňačky Marčíková a Šviráková, trenér Beňadík sází samozřejmě na početnou slovenskou enklávu. Favoritkami jsou domácí házenkářky Slavie.

Sobota 24. 01. v 15:00 hod.: Sokol Písek - HC Zlín
Důležitý souboj uvidí diváci poblíž řeky Otavy. Půjde o zápas družstev ze středu tabulky, dvou bezprostředních sousedů v tabulce. Písek má v domácím prostředí vyrovnanou bilanci tří výher (Olomouc, Prešov a Partizánske) a tří porážek, Zlín na hřištích soupeřů vyhrál jen jednou, bohužel to bylo právě v utkání s našimi děvčaty v Olomouci. Také z těchto statistik lze předvídat, jak se utkání může vyvinout, jen těžko se ale dá tipovat konečný výsledek. Domácí družstvo těží především z rychlonohé Veroniky Malé na křídle, prosazují se také dvě hostující hráčky - Součková z Havl. Brodu a Palasová ze Slavie Praha. V celku Zlína mají zatím nejproduktivnější Hradilovou, která se prosadila už na třetí místo mezi interligové kanonýrky. Favorita utkání je jen těžké označit, vyloučena není ani dělba bodů. Na podzim ve Zlíně vyhrály domácí hráčky 25:15.

Sobota 24.01. v 16:00 hod.: Bemaco Prešov - HC Veselí n. Mor.
Na Šariši dojde v sobotu k utkání nováčka soutěže, který po počáteční euforii trochu ztratil glanc a krčí se na samé hranici sestupových starostí. Družstvo už vyměnilo trenéra, doplnilo o další hráčky, pořád se ale nemůže nějak odrazit ke stabilnějším výkonům. Ani v utkání proti moravskému Veselí nebude hrát v roli favorita. Ten přijede už s novým trenérem, kterým se v týdnu stal velezkušený Ján Packa, který naposledy působil v minulé sezoně také na východě Slovenska v Michalovcích. Družstvo veselských Panenek bude určitě těžit z toho, co do nich nalil předchozí trenér Hudák, největšími oporami jsou zkušená Slovenka Jasmínka Vargová a mladý talent ze Slovácka - sedmnáctiletá Jana Šustková. Překvapivě dobře si vede také kapitánka týmu Jandásková.

Sobota 24.01. v 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc - Slovan Duslo Šaľa
V Olomouci se očekává zajímavý zápas. Optimismus domácího družstva spočívá v tom, že obě družstva se velmi dobře znají, absolvovali před sezonou turnaje v Olomouci i Šaľe, nadějně vypadal také výkon na podzim v Šaľe (prohra 23:21). Také dlouhodobé statistiky z předchozích zápasů v Olomouci jsou optimistické a zcela vyrovnané - šest krát vyhrála Šaľa, stejný počet vítězství si připsalo i domácí družstvo. Trochu ale mrazí skutečnost, že poslední vítězství doma nad Šaľou zaznamenaly Hanačky 2. října 2010, tehdy ještě pod vedením trenéra Libora Malínka. Domácí děvčata však mají za sebou vcelku příjemnou sérii čtyř výher z pěti posledních zápasů, jedinou porážkou je těsná prohra bezprostředně po Novém roce v Ostravě s Porubou. V pohodě hraje poslední zápasy kanonýrka Katka Růžičková, ale i ostatní hráčky se proti začátku sezony herně zvedly. Domácí družstvo to však nebude mít vůbec lehké. Stačí si jen připomenout jména některých klíčových hráček soupeře - co jméno to pojem, to slovenská reprezentantka. V brance i po ukončení činnosti (mateřství) Grantnerové, má trenér Petrikovič k dispozici trojici mladých - Haládiková, Ladicsová a Kvasnicová, na spojkách Kertészová a Demajová, křídlo Réka Bíziková, na pivotě Ivana Trochtová. Favoritkami zůstává slovenský celek, Olomoučanky jsou však připraveny bojovat o kýžené body.

Sobota 24. 01. v 17:30 hod.: Iuventa Michalovce - HK Slávia Partizánske
Ve slovenském derby bude vysokým favoritem domácí Iuventa, která jako jediná absolvovala první polovinu soutěže bez porážky, body ztratila pouze za dvě remízy v Šaľe a v Ostravě proti Sokolu Poruba. V družstvu ukončila činnost dlouholetá kapitánka a elitní střelkyně Lucia Hruščáková - Tobiášová, vrátila se však naopak Michaela Géci - Kovaličková, družstvo má značný potenciál, vyztužený několika Ukrajinkami, které patří k nejlepším. Soupeř patří mezi slovenskou elitu, přesto na podzim měl několik výrazných výpadků, ale kvalitní hráčský kádr určitě dostane brzy družstvo zpět na špičku, v tomto utkání však to asi ještě nebude.

Sobota 24.01. v 18:30 hod.: ŠKP Bratislava - DHK Baník Most
U Dunaje se dá i tentokrát očekávat souboj kočky s myší, poslední tým tabulky jen těžko může za několik dní udělat nějaký zázračný obrat ve své výkonnosti a hráčské sestavy a zkušenosti jednotlivých aktérek jednoznačně staví do role favorita hostující celek. Navíc družstvo Mostu by mělo přijet se svým novým trenérem Ľubošem Hudákem, který má v Bratislav trvalé bydliště a vrací se tedy domů. Nejen on bude chtít, asi ne příliš početnému bratislavskému publiku ukázat že se v kvalitě hry českého mistra nic nemění a že bude stále patřit ke špičce interligy.