English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Malé ohlédnutí za první částí WHIL

Malé ohlédnutí za první částí WHIL 28.11.2007 09:56:07 - autor: , přečteno 2113x

Interliga házenkářek má za sebou první část své dlouhodobé části a přestože nejde o polovinu soutěže (zbývá sehrát ještě poslední 11. kolo v lednu 2008), přesto bude jistě zajímavé trochu se za uplynulými deseti koly poohlédnout. Z pohledu Olomoucké házené to bude ohlédnutí radostné a optimistické, vždyť Hanačky vévodí pořadí mezi českými týmy a navíc se nabouraly do hegemonie Slovenských velkoklubů, když jsou zatím na výborném třetím místě jen bod za mnohonásobným Slovenským mistrem Šaľou a tři za Michalovcemi.

Olomoucké házenkářky nasbíraly zatím 15 bodů, což je na příklad o 5 bodů víc jako ve stejné fázi minulého ročníku, nebo o 3 body víc než v celém ročníku 2004/5. Zapsaly si zatím pětibodovou ztrátu, když jeden bod ztratily hned v 1. kole doma po remíze s Bratislavou 27:27 a také první a to zbytečná porážka se zrodila hned na začátku soutěže a to ve 2. kole v Trenčíně 24:19. Pro druhou porážku si zajely do Michalovců, všechna ostatní utkání děvčata vyhrála, když nejcennější je asi domácí výhra na Šaľou a samozřejmě se cení i výhry nad všemi českými soupeři.

Při pohledu na průběžnou tabulku soutěže je bohužel nutno konstatovat, že česká družstva nesplnila zatím svou roli a s výjimkou Hanaček a Veselí se krčí na 8. - 11. místech hned před beznadějně poslední Nitrou, která bude mimochodem posledním soupeřem Olomouckého týmu v první polovině soutěže. Přitom začátek soutěže tomuto stavu neodpovídal, zdálo se, že kvalita slovenských a českých klubů se vyrovnává, (po 3. kole byla 2. Slavia, 4. J.Hradec, 5. Veselí, 6. Olomouc, po 5. kole 3. Veselí, 4. Slavia, 5. Olomouc), nakonec ale současná tabulka soutěže ukazuje, že tomu tak bohužel ještě vůbec není. Česká družstva jsou schopna špičkové slovenské týmy čas od času porazit (např.Olomouc Šaľu), nebo s nimi uhrát kvalitní výsledek ( např.J.Hradec se Šaľou), ale pravidelně zatím stále slovenská špička dominuje

Kvalita soutěže je zhruba na stejné úrovni jako v předchozích ročnících, před soutěží nedošlo k hromadnému odchodu hráček do zahraničí, narostla však poměrně hodně migrace hráček mezi kluby (např.Tobiášová do Michalovců, Beňušková a Školková do Bratislavy). K oživení mělo přispět posílení některých družstev zahraničními hráčkami, což se však neprojevilo v očekávaném rozsahu. Ze zahraničí přicházejí často hráčky nikoliv té nejvyšší úrovně, takže asi nejkvalitnějšími příchody ze zahraničí byly interligové návraty Kateřiny Vaškové (z Francie do Olomouce) a Pavly Škavronkové ( z Islandu do Veselí), velkou posilou asi bude pro zatím tápající Banskou Bystrici návrat Jany Oborilové z bundesligového Oldenburgu, který se uskutečnil v minulých dnech.

Postavení Olomouckého družstva na 3. místě potvrzují i další statistická hodnocení. Jsou třetí v počtu vstřelených i obdržených branek , třetí jsou v hodnocení utkání na domácím hřišti, i v samostatném hodnocení 1. a 2. poločasů. Jen v pořadí utkání na hřištích soupeřů jsou zatím na 6. příčce a to především proto, že někteří jejich soupeři odehráli na hřištích soupeřů o dvě utkání více. A aby těm třetím místům nebyl konec, také v historické tabulce všech utkání dosavadních 5 a půl ročnících WHIL jsou také třetí za Michalovcemi a Šaľou, když ve 120 odehraných utkáních získaly zatím 141 bodů.

Pozitivem dosavadního průběhu interligy je hlavně u českých družstev nástup hráček mladé a nejmladší generace. Vždyť mezi nejlepší střelkyně se razantně prosazují mladé hráčky (roč. narození 1989) jako např.v Iveta Luzumová z Písku na 2. místě s 69 brankami, 4. Petra Růčková ze Zlína 63, nebo zatím 20. Martina Crhová ze Slavie 59 branek. Z pohledu našeho družstva je zajímavé, že zatím nejúspěšnější střelkyně družstva Martina Šašková vévodí redukovanému pořadí nejlepších střelkyň, protože všech svých zatím 54 úspěšných zásahů zaznamenala ze hry, tedy bez 7m hodů. V tomto hodnocení je Kateřina Vašková šestá, když se přesně trefila 46 krát.

Podívejme se trochu podrobněji na utkání družstva DHK ZORA proti českým soupeřům. Jak už bylo uvedeno, všechny zápasy s nimi byly vítězné. Co však je velmi zajímavé, všechny výhry byly jednoznačné, doma - 2 krát rozdílem 9 branek (Písek, Veselí), 1x rozdílem 10 branek (J.Hradec) Zlín porazily o 16 gólů a jediné utkání na hřišti soupeře v Praze proti Slavii vyhrály rozdílem 11 branek. Vypovídá to o jakési suverenitě mezi českými celky? V současnosti asi ano, odrazem toho byla také současná masivní nominace hned pětice hráček do reprezentačního celku ČR.

I když výkonnost a herní vyzrálost současného družstva je nesporná a je dílem mravenčí, cílevědomé a trpělivé práce realizačního týmu v čele s trenéry a samozřejmě i chuť a vůle hráček na sobě pracovat, za několik měsíců tomu může být úplně jinak. DHK ZORA Olomouc nepatří mezi kluby, které by příliš oplývaly finančními prostředky a dlouhodobá filozofie klubu nikdy nebyla postavena na nákupu drahých posil, jde spíše o citlivé doplňování odchovankyněmi klubu, případně hráčkami, které v Olomouci vyrostly ve Sportovním centru mládeže. Naopak některé movitější kluby jsou schopny své kádry i v průběhu soutěže posílit o kvalitní zahraniční posily a ty pak mohou posunout herní úroveň některých družstev hodně vysoko. Však už se také někteří manažeři nechali slyšet, že rozhodující bude až závěrečné play-off, což je samozřejmě pravda. Olomoucký klub však je přesvědčen o správnosti své cesty za úspěchem a všichni pro to udělají maximum.

V Olomouckém družstvu se v dosavadních 10 utkáních vystřídalo celkem 13 hráček a 3 brankařky, když ve všech utkáních nastoupily: Raníková, Hejtmánková, Stuchlová, Kovačíková, Marcišová, Šašková, Hrbková, Vašková, Dostálová, Spíchalová a Tomečková. Lenka Černá chyběla v jednom utkání, Kozáková nastoupila 7 krát, ostatní hráčky jen zaskakovaly v několika utkáních. V průběhu podzimu zanechaly činnosti po dohodě Holická a Samcová, budou hrát dále jen ve druhé nejvyšší soutěži, naopak nastoupit do následujících utkání jsou připraveny po operacích obě bývalé kunovické hráčky Dominika Selucká a hráčka širší seniorské reprezentace ČR Kristýna Salčáková.

Pokud jde o jednotlivé herní posty družstva. V brance ve většině utkání chytala Barbora Raníková a stala se jedničkou nejen Olomouckého týmu, ale i mezi českými brankařkami. Záda jí kryla spolehlivě Lenka Černá, která v utkáních ve kterých nastoupila byla vždy oporou. V některých utkáních se v brance objevila i třetí brankařka Irena Kozáková a také ona prokázala své kvality. V obranné činnosti kralovaly hráčky, které nastupují na nejexponovanějších místech obrany v jejím středu a z nich nejvytíženější byla Tereza Kovačíková, která spolu s Kateřinou Vaškovou, Martinou Šaškovou a Martinou Marcišovou odváděly skvělou práci.

V útočné fázi byla dirigentkou hry především zkušená Veronika Hejtmánková, střelbu z větších vzdáleností obstarávaly zejména Martina Šašková a Katka Vašková. Rezervy mají ve své činnosti oba pivoti Martina Marcišová a Jana Spíchalová, jejich hra je však hodně odvislá od přihrávek svých spoluhráček. Stabilní vysokou výkonnost měly všechny čtyři hráčky nastupující na místech křídel. Na levé straně se pravidelně střídaly Romana Tomečková, která svým důrazem hodně na soupeře platila, s Barborou Stuchlovou a obě si také svými výkony zajistily místo v reprezentaci. Levoruké hráčky na pravém křídle také předváděly většinou dobrou hru, o malinko více prostoru měla zkušenější Lucie Dostálová, která je také výbornou obranářkou, naopak mladá Míša Hrbková zase převáděla skvělé kousky v útočné fázi zápasů. Konkurenci v družstvu jistě zvýší obě exkunovické hráčky Kristýna Salčáková a Dominika Selucká, které po operaci a rekonvalescenci jsou připraveny zasáhnout do hry.

O dosud 285 vstřelených branek se hráčky podílejí následovně: Šašková 54, Vašková 47/1, Hejtmánková 43/7, Tomečková 41/10, Hrbková 27/9, Dostálová 26, Stuchlová 22, Marcišová 14, Spíchalová 5, Kovačíková 3, Kňourková 2, Holická 1.

Podrobné statistiky a tabulky najdete na těchto stránkách v sekci interliga.