English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Ohlédnutí za turnajem házenkářek o Pohár míru v Olomouci

Ohlédnutí za turnajem házenkářek o Pohár míru v Olomouci 31.08.2015 10:08:29 - autor: , přečteno 1481x

Víkendový turnaj žen v Olomouci je minulostí, krátké ohlédnutí nabízí trochu podrobnější pohled na účinkování jednotlivých celků a celkovou atmosféru turnaje. 57. ročník měl tentokrát šťastnou skladbu účastníků, která byla vynikající generálkou před blížícím se zahájením mistrovských bojů, ve všech soutěžích, kde zúčastněná družstva startují. Většina utkání měla vyrovnaný průběh a vysokou sportovní hodnotu, po organizační a společenské stránce bylo vše také už tradičně téměř dokonalé. Sědčí o tom pochvalné reakce zúčastněných celků, jejichž představitelé se netajili přáním, aby i v dalších letech byla na turnaj jejich družstva pozvána.

Šesti zápasům turnaje předcházelo páteční přípravné utkání domácích hráček s jedním ze zahraničních účastníků - mistrem Litvy Žalgiris Kaunas a už toto měřní sil naznačilo, že tentokrát půjde o kvalitní představení. Domácí družstvo má před novou sezonou hodně široký hráčský kádr ve kterém ještě těsně před zahájením sezony figuruje 22 hráček, které ještě bojují o zařazení do základní sestavy. I proto nastupovalo domácí družstvo do každého utkání v pozměněné sestavě, cííem realizačníhi týmu bylo dát šanci všem sejným dílem o to poprat se o olomoucký interligový dres.

Zaslouženým vítězem turnaje se stal obhájce vítězství z minulého roku, celek Slovanu Duslo Šaľa, který nepoznal hořkost porážky a vyhrál letos už třetí turnaj v řadě, na kterých neprohrál jediné své vystoupení. I tentokrát vyhrálo Duslo všechna tři svá utkání, i když po vyrovnaných soubojích, když nejvyšším rozdílem bylo tříbrankové vítězství nad Žalgirisem a zbývající dva zápasy s domácím družstvem a rakouským W. Neustadten´ vyhrály Slovenky dvoubrankovým rozdílem. I po odchodu sester Bízikových do maďarské nejvyšší soutěže, z nichž zejména Réka patřila k největším oporám Šaľy, se podařilo staronovému trenéru Michalu Lukačínovi sestavit vyrovnaný tým, který bude podle našeho názoru patřit ke špičce interigy. Kvalitní trio brankařek a hodně silná spojková řada, ve které dominují kanonýrky Kertészová, Veselková a Bujnochová, doplňuje na rozehrávce zejména rtuťovitá Nikola Rácková. V pivotu úřadují zejména zkušená Ivana Trochtová a Martinsa Tulipánová, na křídech pak rychlonohé Klučková, Pócziková, nebo mladičká Tisajová. Družsto působí kompaktním dojmem, ukázalo i vnitřní sílu, když ve všech svých vystoupeních v průběhu turnaje prohrávalo, jak s domácími děvčaty, v polovině druhého poločasu s Kaunasem dokonce čtyřbrankovým rozdílem a i v posledním zápase s Rakušankami, vždy však dokázaly nepříznivý vývoj otočit v pravý čas.

Na druhém místě nakonec skončilo domácí družstvo DHK ZORA Olomouc, které ve všech svých zápasech experimentovalo, jednak se sestavou, kdy všechny hráčky dostaly přibližně stejnou šanci k tomu, aby ukázaly jak jsou na tom se svou kvalitou a trenéři se také nebáli často používat i nové moderní prvky, zejména v době, kdy hrály Hanačky v oslabení, nebo přesilovku a nasazovaly do pole další hráčku místo brankařky. Celkově družstvo zanechalo příznivý dojem, zkušené hráčky potvrdily svou výkonnost, mladé zase to, že do družstva jednoznačně patří, takže trenéři budou moci se sestavou „míchat" podle momentální formy, nebo jednotlivým soupeřům. Výhodou je také to, že ty, které nebudou nasazeny do některého utkání interligy, nebo nebudou příliš herně vytíženy, mohou nastupovat v kvalitní české soutěži - 1. Lize žen v zápasech B družstva. Dobře se začíná v družstvu prosazovat nová akvizice Slovenka Valentína Kapsová, své přednosti předvedla Trumpešová, i obě sestry Fryčákovy, střelecky se prosazovala i dorostenka Markéta Hurychová. Proti minulé sezoně dostávala hodně šancí Míša Ždánská a byla hodně aktivní. Zatím trochu vázne střelba ze středních vzdáleností, ale hlavně proměňování vyložených příležitostí. Dá se říci, že družstvo by mohlo hrát v letošní sezoně daleko výraznější roli než v minulé sezoně a cíl - postup do play-off by mohl mít reálné obrysy.

Třetí místo patřilo litevském mistru Žalgiris Kaunas, který představil ve svém středu několik hodně výrazných osobností. Své vysoké kvality má reprezentační brankařka Vareikiené, která patřila k nejlepším brankařkám turnaje. Nejlepší hráčkou družstva však byla zkušená Gabija Vidünaité, která nejen, že skvěle řídila rozehrávku, ale nakonec se stala i nejlepší střelkyní turnaje. Na místě pivota hrála výborně další litevská reprezentantka Kniubaité, střelecky se prosadily zejména dvě mladičké reprezentantky- juniorka Lubyté a seniorská reprezentantka dvacetiletá Kazlauskaité. Raritou bylo vystoupení, téměř 190 cm vysoké Drevinsiené, která do hry vůbec nezasáhla, byla však autorkou všech sedmimetrových hodů družstva a i když velký počet jich neproměnila, stále ji trenér na jejich exekuci posílal. Včetně pátečního zápas jich zahrávala celkem 24 a z nich 9 bylo neúspěšných. Družstvo vede velezkušený kouč, který je i trenérem reprezentace - Antanas SKARBALIUS.

Na posledním, čtvrtém místě skončil rakouský celek McDonald´s Wiener Neustadt. Nedosáhl sice na výhru, tak jako před týádnem na turnaji v Ostravě ale sehrál vyrovnané partie se všemi účastníky, nedařilo sem mu pouze proti domácím družstvu, kdy prohrál devítibrankovým rozdílem, i když v prvních 10 minutách vedly Rakušanky 1:6. Pátý celek rakouské nejvyšší soutěže přijel do Olomouce s typickým složením družstva, ve kterém bylo šest legionářek, (4 Maďarky a dvě Němky), navíc rodilá Litevka Grigaité, která už hraje za rakouiskou reprezentaci. Výraznými osobnostmi byly především velká „šoumenka" - brankařka Natascha SCHILK, která byla nakonec vyhodnocena za nejlepší brankařku turnaje a duše většiny akcí - Dolores Rajič, která se stala nejlepší hráčkou na turnaji před týdnem v Ostravě.

Na závěr bychom chtěli poděkovat  Magistrátu města Olomouce a Olomouckému kraji, kteří se podíleli na financování této společensky významné akce, přesahující svým významem hranice regionu.

 

Výsledky jednotlivých zápasů turnaje a celkové pořadí je uvedeno na předchozích článcích z turnaje.