English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Další družstva > Starší dorostenky > Krátké ohlédnutí za turnajem dorostenek v Olomouci - DOPLNĚNO !!!

Krátké ohlédnutí za turnajem dorostenek v Olomouci - DOPLNĚNO !!! 07.09.2015 14:24:57 - autor: , přečteno 2072x

Víkendový turnaj starších dorostenek v Olomouci splnil očekávání, že se bude jednat o kvalitní házenou v podání této věkové kategorie. Je škoda, že měření sil nebylo možno porovnat ve fázi, kdy všechna družstva jsou na tom přibližně stejně, že jsou rozehrána a v kompletním složení. Tím nechceme v žádném případě snižovat suverenitu vítěze turnaje Iuventu Michalovce, jde pouze o holé konstatování faktu. Slovenské družstvo se představilo ve fázi, kdy má za sebou řadu přípravných zápasů a turnajů, na druhé straně je třeba objektivně přiznat, že v družstvu chyběly cca čtyři hráčky ročníku narození 1996, které v soutěžích na Slovensku startují v kategorii staršího dorostu, což v České republice a dalších zemích není. Turnaj potvrdil na jedné straně to, co už byl řečeno v úvodu, že Slovenky jsou na tom v této fázi daleko lépe než česká družstva, na druhé straně z pohledu domácího družstva potěšil fakt, že si udrželo prozatímní herní převahu nad oběma českými soupeři, kteří budou jistě patřit ve svých skupinách (Slavia v západní a Poruba ve východní) k předním celkům soutěže.

Vítězem turnaje se bez porážky stalo slovenské družstvo Iuventa Michalovce, kterému se zejména povedl páteční vstup do turnaje, kdy doslova rozběhal a rozstřílel domácí celek. Výsledek rozdílem 13 branek ukazuje na herní převahu, faktem však je, že ještě ve 22. minutě prvního poločasu byl stav nerozhodný 17:17, Domácí děvčata obdržela ve zbývajících osmi minutách 8 branek, aniž by jedinou přidala. Zarážející byl ale zejména málo vídaný počet branek z obou stan. Vždyť 81 branek v jediném utkání se opravdu v souboji vyrovnaných soupeřů vidí jen velmi zřídka. Je pravdou, že domácí děvčata hrála svůj vůbec první zápas v sezoně a tomu také napovídal počet technických chyb a neproměněných vyložených střeleckých pokusů Soupeř z těchto chyb těžil a velkého množství svých branek dosáhl do nepostavené obrany z brejkových situací. Pojďme si v krátkosti zhodnotit vystoupení celé čtveřice týmů, které se na turnaji představily.

Iuventa Michalovce se představila s kvalitním týmem a i přes absenci zmiňovaných „starších" hráček předvedl dynamickou házenou. Družstvo se opíralo zejména o výbornou brankařku Lenku Brhlíkovou a kvalitní obranu. V poli se dařilo zejména rtuťovité Solárové, která se nakonec stala nejlepší střelkyní celého turnaje. Dalšími oporami byly vysoké spojky Štefanová a zejména zkušená Barátová, kterou jsme viděli už v předchozích dvou letech na Česko-slovenském poháru v Šaĺe a Olomouci, stejně jako na křídle hrající Kocaníkovou. Většina ostatních děvčat pak hrála na vítězném Česko-slovenském poháru mladších dorostenek na přelomu května a června letos v Hodoníně, kde hrály na příklad Holejová, Solárová Hasáková, Kocanová, nebo brankařka Brhlíková, které také patřily k oporám týmu na turnaji.

Olomoucké družstvo DHK ZORA Olomouc se po úvodní těžké porážce od Iuventy otřepalo a po výhrách nad oběma českými týmy nakonec obsadilo bezpečně druhé místo. Nově se tvořící družstvo se po odchodu „zlaté generace" hráček bude muset o svou pozici na výsluní tvrdě poprat. Ztráta takových osobností jakými byly Trumpešová, sestry Fryčákovy, Míšová, Kratochvílová, nebo Zimová se bude jen těžko nahrazovat. Děvčata ale ukázala svou vnitřní sílu, po úvodním nevydařenému utkání zabojovala a ukázala i světlé chvilky. Ukázalo se, že při tvrdé a cílevědomé dřině by se mohlo postupně na určitou kvalitu propracovat. Nebude to ta lehkost jako měla většina jejich předchůdkyň, ale je na čem stavět. V dobrém světle se ukázaly brankařky, zejména Beranová a Pašková. Jako velká osobnost týmu se začíná ukazovat Magda Kašpárková, která se po zásluze stala nejlepší hráčkou turnaje. Svou vysokou kvalitu mají i další spojky Žáčková, Řezníčková a na spojku „předělávající se" Monika Bajerová, která má fyzické předpoklady být kvalitní spojkou. Je škoda, že v minulých sezonách hrávala skoro výhradně na křídle, musí se naučit a zažít, základní návyky pro hru spojky. Na křídlech se nejvíc dařilo Míše Chlandové, také děvčata hrající na pravém křídle Králová a Grygarová, která se vrátila po roční přestávce prokázaly svou kvalitu. Na pivotu ukázala solidní potenciál Markéta Klevetová, Báře Vaňkové se tentokrát moc nedařilo. Škoda, že se turnaje nemohla pro zdravotní problémy zúčastnit nová hráčka v družstvu Linda Melecká. Družstvo bude v utkáních spoléhat také na Markétu Hurychovou, která absolvuje převážnou část přípravy v interligovém družstvu žen, v mistrovských utkáních starších dorostenek by měla v družstvu nastupovat.

Třetí příčku obsadilo družstvo Sokol Poruba. Velmi dobý výkon podalo v sobotním večerním utkání proti Slavii Praha, kterým položilo základ pro své celkově třetí místo. Ostravský celek měl v brance spolehlivou Hanu Múčkovou, která si odvezla cenu pro nejlepší brankařkou turnaje. Družstvo je sestaveno převážně z děvčat loňského stříbrného týmu mladších dorostenek, které se začínají prosazovat i ve starší kategorii. Tíha utkání však leží na těch zkušenějších, zejména kanonýrce Janošové a reprezentantkách Pudichové a Pučové. Ve velmi dobrém světle se ukázala také Pavlíková. V utkání proti vítězi turnaje se družstvo drželo na dostřel po celý první poločas, v závěru se projevila vyšší herní vyzrálost Slovenek a výsledkem byla desetibranková porážka, po velmi sympatickém výkonu.

Slavia Praha skončila na čtvrté příčce i když v Olomouci hrála s řadou ´juniorských reprezentantek, které zůstaly většinou trochu za očekáváním. Pražanky dokázaly uhrát s Michalovcemi nejpříznivější výsledek ze všech družstev, podlehly však v rozhodujícím souboji Porubě a to vlastně rozhodlo o jejich konečném posledním místě. Dobré utkání sehrály také proti Hanačkám, zejména jejich oba začátky poločasů, kdy na začátku utkání vedly 4:1 a prvních osm minut druhého poločasu vyhrály 5:0 a snížily vedení domácího družstva z 14:7 na 14:12. Naše družstvo muselo hodně zabojovat, aby svůj náskok znovu získalo zpět. Z brankařek se líbila Hořáková, z hráček v poli se nejvíc dařilo Svobodové, Novotné, Kovaříkové a Franzové. Vysoká reprezentační spojka Klégrová se prosadila až v posledním utkání proti našim děvčatům.

Vložené zápasy mladších dorostenek.

Mimo turnaje starších dorostenek bylo sehráno i několik přípravných zápasů mladších dorostenek. Impuls k tomuto kroku byl dán přjezdem mladších dorostenek Iuventy Michalovce spolu se staršími do Olomouce. První utkání mezi domácími dorostenkami Zory Olomouc a  Iuventou Michalovce bylo sehráno hned v pátek a domácí děvčata potvrdila, že hrají první zápas v nové sezoně a odešla po nerovném soubji s rozehranými Slovenkami poražeana vysoko 39:17. Jediné dvě hráčky, domácích, držely jakž takž krok s hostujícícm celkem byly dvě hráčky hostuící v Olomouci z Lesany Zubří Katka Pšenicová a Míša Juřičková.

Ke svému druhému zápasu nastoupilo domácí družstvo druhý den proti nováčkovi ligy mladších dorostenek HK Ivančice, jejichž hráčky však v letošním roce získaly prvenství v Žákovské lize a měly by patřit ke špičce soutěže. Úspěšnější v tomto duelu bylo Jihomoravské družstvo, které vyhrálo 19:12 (9:7,  ve kterém se dařilo především Vavrouškové, Krejčíkové, Olšové a Kovářové, u domácích se opět prosadila výrazněji pouze Pšenicová. Druhou dvojicic mladších dorosenek vytvořilo družstvo Zlína a Iuventy Michalovce, kde poprve narazila kosa na kámen a Slovenky v tomto utkání podlehly soupeři, který byl jednznačně lepším týmem 36:27 ( 16:13). Konsolidovaný celek Zlína ukázal svíé vysoké kvality a ambice, které jsou do jeho postavení v soutěž vkládaány. Nejvýrazněji se proadily Herbočková, Hubivá a Kildová, z družstva Iuventy zazářila Holejová, autorka 11 branek. 

Poslední utkání mladších dorostenek sehrála znovu domácíc děvčata proti Iuventě v neděli a už toto utkání ukázalo určité zlepšení hry domácích děvčšat, které proti páteční vysoké porážce sehrála daleko vyrovnanější partii, když podlehla 20:27 (11:14). I v tomto utkání se nejvíc prosadila v domácím družstvu Pšenicová, k ní se opět přidala Juřičková a prosadila se také Gazdíková. Všěechna tři utkání, která Hanačky sehrála ukázala na lepšící se hru, ale také to, že mají před sebou ještě dlouhou cetu k tomu, aby se zařadila v mistrobvských bojích po bok těm nejlepším Věřme, že se jim to podaří.