English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Po třech kolech WHIL už jen oba mistři s plným počtem bodů

Po třech kolech WHIL už jen oba mistři s plným počtem bodů 23.09.2015 11:57:01 - autor: , přečteno 1847x


Tři kola má za sebou nový ročník interligy házenkářek a už jen úřadující slovenský a český mistr jsou bez bodové ztráty. Český mistr má za sebou už také volný los, sehrál tedy zatím pouze dvě soutěžní utkání. Jedním z nich ale bylo střetnutí se soupeřem z finále českého play-off minulého ročníku Sokolem Poruba, v němž si Černí andělé připsali cenné dva body. Zatím asi největší překvapení se zrodilo u Otavy, kde Jihočeské Sokolky z Písku podlehly v souboji soupeřkám z dalekého Šariše poměrně hladce osmibrankovým rozdílem. Trochu jako překvapení je vnímána i výhra Zlína nad slovenskou Šaľou, které po výborných letních výsledcích v přípravných turnajích, kdy porazila všechny své soupeře nějak zvlhl prach. Leccos už naznačovala jen hubená výhra v prvním kole ve Veselí, ale děvčata Dusla působila v přípravě opravdu hodně suverénně. Každé družstvo ale má právo na slabší chvilky a ty asi právě nyní Šaľa zažívá.

Pohled na současnou tabulku interligové soutěže potvrzuje suverenitu Iuventy Michalovce, která vévodí soutěži, za ní se seřadila pětice českých týmů, které si to nejspíš rozdají v souboji o čtyři místa pro české play-off. Úplný závěr tabulky s nulou na svém kontě pak tvoří slovenská dvojice Partizánske s ŠKP Bratislava, když pro Partizánske je to pozice dost netypická, má však ale za sebou dva těžké soupeře Slavii Praha a Duslo Šaľa a také už absolvovalo volný los. Oba čeští medailisté z minulé sezony - Poruba a Slavia, v uplynulém kole neuspěli v souboji na hřištích mistrů, Poruba prohrála v Mostě a Slavia v Michalovcích, naopak moravské celky Veselí a Olomouc si připsaly po dvou bodech, když v domácím prostředí porazili přece jen hratelnější soupeře Plzeň, resp. ŠKP Bratislavu.

Nastávající víkend bude trochu rozšířený, nejen o státní svátek svatého Václava, ale hned trojnásobnou porcí zápasů slovenského mistra Iuventy Michalovce, která po sobotním slovenském derby v Šaľe odcestuje k nedělnímu utkání do Písku a ve sváteční den nastoupí v pondělí v Plzni proti nováčkovi WHIL. Samozřejmě chápeme ekonomické důvody této trojkombinace, ale kde jsou důvody vedení Iuventy, která odmítla v prvních kolech soutěže sehrát v jednom víkendu dvě utkání, když jejich hlavním argumentem bylo dát možnost svému družstvu řádně se připravit na každé utkání, když o to požádala Zora Olomouc, která tak musela dva týdny po sobě cestovat do Michalovců a Prešova. Inu pokud to nepasuje do našich karet, proč bychom měli vyhovět někomu jinému, když je to ale výhodné pro nás, pak žádné zásady už nejsou tak důležité.

Naopak celý volný prodloužený víkend si připravila Slavia a Zora Olomouc, kteří své interligové utkání sehrají už v pátek a po nich budou v klidu trávit třídenní sváteční volno. Zajímavostí skladby 4. kola je to, že budou na pořadu dva zápasy slovenských soupeřů, na Šariši přivítají soupeře z metropole ŠKP Bratislavu a v Šaľe uvidí příznivci už zmiňovaný duel Dusla s Iuventou. Jediným česko - slovenským soubojem bude zápas nováčka HC Plzeň proti Slávii Partizánske. Volný los ve 4. kole bude čerpat HC Zlín.


Pátek 25. 09.: 17:30 hod.: DHC Slavia Praha - DHK ZORA Olomouc
V pražském Edenu nastoupí domácí Slavistky proti Hanačkám s cílem rychle zapomenout na porážku v Michalocích a udržet si pozici, ze které by mohly kontrolovat vývoj na špici a ve vhodné době zaútočit na čelo. Takový scénář by mohl platit pro strategii na bitevním poli, v interligové házené takové taktické manévry neplatí, zde v každém zápase nastupují oba soupeři za stavu 0:0 se snahou sbírat cenné body v každém utkání proti každému soupeři. Oba páteční soupeři se velmi dobře znají, jejich předchůdkyně sehrály proti sobě řadu tvrdých soubojů, často se rozhodovalo až v posledních minutách střetnutí. Podíváme-li se na dlouhodobou bilanci obou soupeřů, v utkáních WHIL bylo sehráno 26 vzájemných utkání, Slavia vyhrála15 x, Olomouc 10x, jednou skončilo utkání smírně, obě družstva se střetla 2 x ve finále play-off - obě vyhrála Zora, v semifinále se střetla ve čtyřech ročnících. Pravdou je, že v posledních sezonách je daleko úspěšnější Slavia, 12 posledních vzájemných zápasů vyhrály Pražanky, Hanačky naposledy vyhrály nad Slavií na domácím hřišti na podzim 2011. Slavistky nastoupí poprvé do vzájemného souboje pod vedením Petry Vítkové, novými hráčkami v jejich dresu bude především Veronika Malá z Písku, Součková z Havl. Brodu, Galušková z Plzně a dvě dorostenky z vlastní líhně. Naopak oslabením družstva je odchod brankařky Satrapové, Chmelařové a dvojice Slovenek Rajnohová - Sedláčková. Hanačky mají na začátku soutěže široký kádr 22 hráček, které trenéři točí v zápasech tak, aby bylo zatížení rozloženo na všechny hráčky rovnoměrně. Jediného lídra, který by byl vůdčí osobností týmu však Hanačky zatím hledají. Favoritkami budou v domácím prostředí Slavistky, Hanačky jsou připraveny jim jejich roli hodně znepříjemnit a zanechat v metropoli dobrý dojem z kvalitní házené.

Sobota 26. 09. 2015 v 15:00 hod.: Sokol Písek - DHK Baník Most
Jihočešky nastoupily zatím dvakrát v domácím prostředí o víkendu je čekají doma další dvě utkání, jediný jejich výjezd za soupeřem byl ve 2. kole, když hrály v Ostravě proti Porubě. Zisk z dosavadních zápasů je pouhý bodík získaný v souboji proti nováčkovi z HC Plzeň a to je dost malý počin. Jejich soupeřem však bude mistrovský Baník Most a to je soupeř, od kterého mohou čekat jen těžko bodový přísun. Domácí děvčata mají ve svém středu sice nejlepší střelkyni soutěže Sáru Kovářovou, teenagerku, která ve svých 16 letech motá hlavu brankařkám soupeřek, to bude ale asi proti zkušenému a konsolidovanému týmu hodně malým trumfem. Mistrovský tým v minulém kole ukázal svou sílu, vypořádal se kvalitní hrou se svým finálovým rivalem z minulé sezony a má zatím plný bodový zisk. Těžko pojede od Otavy bez bodu ani o tomto víkendu. Baník je v utkání vysokým favoritem.

Sobota 26. 09. 2015 v 17:30 hod.: Bemaco Prešov - ŠKP Bratislava
Východňárky překvapily svou hrou a hlavně importem bodů v minulém kole z jižních Čecha budou chtít jistě svou současnou formu proměnit v další bodový zisk v souboji se Slovenským rivalem. Ten před týdnem v Olomouci naprosto zklamal, přijel bez své nejlepší hráčky Petry Beňuškové a pokud bude absentovat i na Šariši, mají domácí své body takřka jisté. V Písku řádila mladá Slovenka Šutranová, autorka 8 branek, na pivotu se prosadila posíla z Partizánskeho Gajdošová a střelecky se dařilo i starší z dvojice Polek Marzeně Cempa Favoritkami utkání by měly být podle současné formy a výkonnosti domácí házenkářky.

Sobota 26. 09. 2015 v 18:00 hod.: Slovan Duslo Šaľa - Iuventa Michalovce
Slovenské derby patří určitě mezi šlágry kola, í když Duslo zatím nepředvádí výsledky, které by je opravňovalo k tomu být důstojnými soupeřkamii pro Iuventu. Hráčský kádr však na to kvalitu má, takže se můžeme těšit na to, že právě v souboji s favoritem Šaĺa své ambice potvrdí. Hostující Michalovce v sobotu zahajují své turné po interligových hřištích, po sobotním souboji v Šaľe se vydá na jih Čech k souboji s Pískem a turné ukončí v pondělí na západě Čech. Hračský kádr samozřejmě Iuventa má na to aby tato utkání zvládla. I v sobotním derby v Šaľe bude favoritem utkání.

Sobota 26.09.2015 v 18:00 hod.: Sokol Poruba - SHK Veselí n.Mor.
Sokolky před týdnem na západě Čech neuspěly v souboji s mistrem Baníkem Most a budou chtít jistě výhrou v domácím prostředí potvrdit své ambice bojovat o nejvyšší příčky. Trenér Poruby Jan Beňadík byl s hrou svých svěřenkyň spokojen, vždyť sehrály naprosto vyrovnanou partii a ještě 5 minut před koncem vedlo domácí družstvo o jedinou branku 24:23, poté však hrály Sokolky vabank a dovolily domácím vyhrát zápas vyšším rozdílem branek. V utkání se můžeme těšit na vystoupení teenagerky v dresu Veselí, kde nastoupí 17 letá Jana Šustková, která je mezi kanonýrkami těsně za elitní desítkou, sehrála s družstvem ale jen dvě utkání. Favoritem utkání je však domácí celek, každá ztráta bodů by byla velkým překvapením.

Sobota 26.09.2015 v 18:00 hod.: HC Plzeň - HK Slávia Partizánske                                                    Domácí nováček soutěže má na svém kontě po třech kolech stále jediný bod za remízu v Písku, v sobotu bude mít šanci svůj vklad navýšit, do západočeské metropole přijede slovenské družstvo, které má zatím na svém kontě velkou bodovou nulu. Právě tato skutečnost však může být pro Slovenky velkou motivací. Vždyť finalista slovenského play-off z uplynulé sezony potřebuje nutně body jako sůl, aby postoupil na příčky, které mu podle výkonnosti svých hráček přísluší. Je jen otázkou času, kdy Michnová, Szökeová, nebo legionářky Gerič a Savič znovu zvednou prapor úspěšného tažení Partizánek interligou. Pro mladý celek domácích by to bylo hodně kruté, také ony potřebují potvrdit, že výsledek z 1. kola na jihu Čech nebyl na dlouhou dobu jediným světlým bodem jejich působení ve WHIL. Favoritkami utkání ale přesto budou hostující hráčky.

Neděle 27.09.2015 v 18:00 hod. Sokol Písek - Iuventa Michalovce
Předehrávka utkání 8. kola interligy bude mít v Písku velkého favorita v hostujícím celku, který celé české turné pojímá jako přípravu na blížící se utkání Poháru EHF, který sehraje v domácím prostředí 17. a 18. října proti družstvu HC Standard z hlavního města Lucemburska, které má ale v týmu sedm legionářek z Dánska, Polska, nebo Chorvatska. Domácí v minulém kole prohrály v domácí Obloukové hale nečekaně hladce s dalším slovenským družstvem z východu, Prešovem a je tedy zcela zřejmé, koho je možno považovat za favorita utkání.

Pondělí 28.09.2015 v 17:30 hod. HC Plzeň - Iuventa Michalovce
V Plzni sehraje slovenský mistr utkání 6. kola WHIL a to je právě termín jejich startu v Evropském poháru. Také toto utkání bude pravděpodobně jednostrannou záležitostí hostujícího družstva, hráčské kádry a zkušenosti obou týmů jsou zcela rozdílné, jen těžko lze očekávat, že by vlivem únavy z dlouhého cestování a již třetího utkání WHIL v řadě Iuventa na západě Čech zaváhala.