English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Na šlágr kola pasujeme souboj Partizánskeho s Porubou

Na šlágr kola pasujeme souboj Partizánskeho s Porubou 30.09.2015 22:45:36 - autor: , přečteno 1084x


Uplynulé, čtvrté kolo WHIL se obešlo bez většího překvapení, všechna utkání skončila vítězstvími favorizovaných celků, takže se jen upevnila postavení favoritů na vyšších příčkách tabulky a naopak si svá, mnohdy ne příliš lichotivá postavení upevnily i celky na konci tabulky. Od samotného dna se odrazilo podle očekávání družstvo Slávie Partizánske, které si pro své první letošní body odjelo na hřiště nováčka soutěže do Plzně, který si naopak během prodlouženého víkendu připsal hned dvě porážky, tu druhou od slovenského mistra Iuventy Michalovce. Cennou druhou letošní výhru si připsalo družstvo Bemaco Prešov, tentokrát na úkor ŠKP Bratislava, které tak zůstává stále jako jediné bez bodového zisku.

Ani po čtyřech kolech se nic nezměnilo na tom, že jedinými družstvy bez ztráty bodu jsou v soutěži jedině dva mistři svých zemí - Michalovce a Most. Slovenský mistr absolvoval třídenní okružní cestu, během které sehrál tři interligové zápasy a vrátil se na Zemplín s plným bodovým ziskem. Stal se tak neohroženým vládcem soutěže, má plný bodový zisk a vede soutěž s velkým náskokem. Iuventa si vcelku bez problémů poradila v prvním zastavení turné v Šaľe, kde vyhrála po třech a půl letech a hned rozdílem 10 branek. Další dvě utkání pak byla pro takový tým, jakým Michalovce jsou, jen příjemným povyražením za očekávaným importem bodů.

Ostatní favorité z čela soutěže jsou českými zástupci a všichni tři prokázali svou výbornou formu, když si poradili se svými soupeři výraznými brankovými rozdíly. Baník Most porazil na jihu Čech Sokolky z Písku o dvanáct, Veselí v Ostravě podlehlo porubským Sokolkám dokonce 13 brankovým rozdílem. V těchto českých minisoubojích tak nakonec nejlépe dopadly Hanačky, když v Edenu podlehly osmi brankovým rozdílem Slavii, i když v skrytu duše chtěly přivézt ještě příznivější výsledek. Bohužel se jim nevydařilo prvních 12 minut utkání, kdy prohrávaly 8:3 a trochu to připomínalo tvrzení známého olomouckého fotbalového trenéra Petra Uličného, který při hodnocení vystoupení fotbalistů Sigmy na Spartě vždy říkával, že olomoucké družstvo už při průjezdu Klánovicemi prohrává 3:0. Aplikujeme-li jeho teorii na házenkářky Zory, pak ty už asi ve svých hlavách prohrávaly 5:0. Navíc Hanačky přišly ve 23. minutě zápasu, kdy už prohrávaly 14:8 o Terezu Kubáčkovou, do té doby nejlepší střelkyni hostujícího družstva, která obdržela červenou kartu. Hanačky však zbraně v žádném případě nesložily ve druhém poločase se pokusily o malý zázrak, zabojovaly a v 18. minutě druhého poločasu se dotáhly na rozdíl tří branek (23:20), následných šest minut bez vstřelené branky do domácí sítě a na druhé straně sedm branek v síti Raškové však znamenaly konec nadějím, šest minut před koncem už prohrávalo Olomoucké družstvo desetibrankovým rozdílem.

Páté interligové kolo se hraje v pátečním termínu proto, že českou i slovenskou seniorskou reprezentaci čeká příští týden ve středu a v neděli první dvě utkání kvalifikace o postup na ME 2016, 7. října v Praze proti Italii a 11. 10. v Užhorodě proti Ukrajině. Slovenky hrají 8. 10. v Maďarsku a 10. 10. v Šaľe proti Polsku. Všechna interligová utkání se tedy hrají v pátek 2. října 2015 v 18:00 hod, výjimku tvoří duel HC Zlín - HC Plzeň ,který má začátek o hodinu dříve. Volný los má v tomto kole Iuventa Michalovce. Čtveřice utkání bude česko - slovenskými souboji, polovina se hraje v Česku, druhá polovina na Slovensku, dva české souboje se budou hrát na Moravě a oba soupeři domácím týmům přijedou z Čech.

HC Zlín - HC Plzeň
První ryze český souboj bude mít vysokého favorita v domácím týmu. Moravanky mají zatím v domácím prostředí plný bodový zisk, jeho soupeři byla slovenská družstva, ovšem z opačných pólů tabulky. Zatímco výhra nad ŠKP byla povinností, se Šaľou to byl pro domácí tučný bodový úlovek. Vždyť Zlín stejně jako Zora ještě nikdy Šaľu neporazil na Slovensku a doma vyhrál jen čtyřikrát a to vždy jen nejtěsnějším rozdílem. Mladý zlínský kolektiv dozrál v sebevědomý kvalitní celek, který má ty nejvyšší ambice (postoupit do play-off). Proti domácím se postaví málo ostřílené družstvo, které teprve hledá svou tvář a bude mít velmi těžkou pozici odvézt si ze Zlína nějaký bodový zisk.

SHK Veselí n. Mor. - Sokol Písek
Veselanky měly v prvních kolech nepříjemné soupeře, když doma hostily Šaľu a v minulém kole hrály v Ostravě, bodový zisk si připsaly s nováčkem soutěže. Družstvo se teprve po loňském odchodu řady zkušených hráček dává dohromady. Jihočešky by mohly být soupeřem, který by jim měl umožnit zisk dalších bodů, V týmu vedeném novým trenérem Radimem Pernickým je zatím trochu nesourodá skupina hráček které vévodí 17 letá teenagerka Jana Šustková, patřící mezi nejlepší střelkyně soutěže . Náhradou za zkušené hráčky by mohly být dvě odchovankyně Iuventy Olšovská a brankařka Sedláčková, dobře fungovat začíná Slovácká spolupráce s Kunovicemi, odkud hraje za družstva obou klubů několik hráček, na příklad Romanová, Kožuchová, Nejezchlebová, nebo Ukrajinka Vinyatynská. Také v dresu Písku hají prim hráčky dorosteneckého věku, především jeden z největších českých talentů posledních let Sára Kovářová, Magdalena Svobodová a některé další mladé hráčky. Favoritkami ale budou přece jen zkušenější hráčky Veselí.

DHK Baník Most - Bemaco Prešov
Český mistr zatím hraje bez zaváhání a ve třech zápasech má za sebou především česká družstva ze spodních pater tabulky, Zkoušku ohněm absolvoval tým v domácím duelu s finalistou loňského play-off Porubou, který absolvoval v pohodě a brez problémů si připsal oba body. Zatím se nejvíc daří slovenské dvojici Szarková, Súkenníková, stabilní formu má Dominka Zachová, posily na které se hodně spoléhalo - Martínková a Chmelařová zůstávají zatím své pověsti dost dlužny. Prešov má na svém kontě poměrně nečekaný bodový vklad, překvapením byla výhra v jižních Čechách, o víkendu vybojoval Prešov oba body až čtyři sekundy před závěrečným klaksonem, když byly šťastnější než ŠKP Bratislava. Zkušený trenér Dušan Daniš může zatím spoléhat zejména na mladou Šutranovou a Polku Cempu. Favorit je však jednoznačný - Baník Most.

DHK ZORA Olomouc - HK Slovan Duslo Šaľa
Obě družstva před sezonou proti sobě nastoupila už třikrát na přípravných turnajích, ve všech případech bylo úspěšnější družstvo Šaľy. Také dlouhodobá vzájemná bilance. v utkáních WHIL je daleko příznivější pro hráčky Šaľy. Ve všech dosud sehraných 13 zápasech v Šaľe, všech 13 utkání vyhrála Šaľa, což je trochu unikát, se všemi ostatními soupeři v jejich prostředí Hanačky několik zápasů přece jen vyhrály. Bilance utkání v olomoucké hale je mírně příznivější pro Olomoučanky, když ze 13 utkáních 7 vyhrály, naposledy to bylo 24. ledna 2015, kdy vyhrála ZORA o jedinou branku 29:28, když v poločase vedla už osmibrankovým rozdílem. Družstvo Šaĺy ještě k už tak silnému hráčskému kádru posílila před minulým kolem Dominika Kodajová, která se vrátila z krátkého angažmá v Rakousku. Družstvo nemá výrazné slabiny, i proto dost překvapivě nejsou prozatímní výsledky až tak přesvědčivé. Začínající krizi signalizoval už těsný výsledek (výhra o jedinou branku) v prvním kole ve Veselí, pokračoval porážkou ve Zlíně a vyvrcholil domácí prohrou o deset branek s Michalovcemi. Hanačky doufají, že krize ještě přetrvá alespoň do pátku, rády by navázaly na předchozí výborné výsledky s tímto soupeřem na Hané. Domácí družstvo je kompletní, je otázkou jak šťastnou bude mít trenér Bělka fuku, při výběru sestavy pro toto důležité utkání, které nemá výrazného favorita.

HK Slávia Partizánske - DHC Sokol Poruba
Utkání dvou kvalitních celků s výbornými hráčskými kádry, vedené trenéry prosazujícími do hry moderní házenkářské prvky, je právem považováno za šlágr pátého kola WHIL. Ve vzájemných soubojích za pět sezon, kdy Poruba vstoupila do WHIL byla také úspěšnější. Pouze v jednom ročníku prohrála obě střetnutí, třikrát byla v obou utkáních v sezoně úspěšná Poruba, jednou vyhráli oba soupeři utkání v domácím prostředí. Domácí družstvo vstoupilo do sezony vysokou porážkou od pražské Slavie, postupně však nabývá na jistotě a začínají se výrazněji prosazovat hráčky na kterých trenér Olšavský staví. Zejména se jedná o Michnovou, Szökövou, Hollou a legionářky Gerič a Savič. Velkou oporou týmu je reprezentační brankařka Súlovská. Družstvo Poruby hraje s výraznou Slovenskou stopou v podobě osoby trenéra Beňadíka, ale také početné enklávy slovenských hráček v kádru - Rechtorisová, Kostelná, Minarčíková, Ritzová. Podle papírových předpokladů by mělo být favorite družstvo Poruby, rozhodujícím momentem může však být také domácí prostředí. Takže uvidíme !

 
ŠKP Bratislava - DHC Slavia Praha
Souboj družstev reprezentující hlavní města obou zemí hrajících WHIL by mělo vyznít také jednoznačně ve prospěch sešívaných. Všechny indicie tomu nasvědčují. Nová trenérka Petra Vítková disponuje mladým, ale protřelým kolektivem výborně technicky vybavených hráček, družstvo je pravidelně doplňováno nejlepšími hrčkami z okolních klubů, což se na kvalitě hráčského kádru příznivě odráží Ale pozor, Bratislavské policistky prokázaly jak rozdílný výkon umějí předvést, zejména pokud hraje, nebo nehraje jejich největší hvězda Petra Beňušková. Bude-li to ale stačit na rozjetou Slavii, toť otázka !. Každopádně považujeme za favoritky utkání pražskou Slavii..