English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Další družstva > Starší dorostenky > Starší dorostenky jsou po podzimní části soutěže na druhém místě

Starší dorostenky jsou po podzimní části soutěže na druhém místě 28.12.2015 18:43:11 - autor: , přečteno 1438x


Mistrovské soutěže dorostenek (starších i mladších) se hrají v letošní sezoně opět po dvou letech v novém formátu, vrátili jsme se vlastně k přechozímu, který jsme před dvěma lety opustili. Hned v úvodu je třeba říci, že předchozí model byl alespoň z pohledu kvality a úrovně zápasů, mnohem lepší. V první části, kdy se jednalo o jakousi kvalifikaci hranou ve skupinách po 5 - 6 družstvech, bylo možno nově se formující družstva v nové sezoně sehrávat, děvčata si zvykala po přechodu z nižších kategorií na výkonnostně vyšší úroveň hry a nesourodá kvalita výkonů družstev v jednotlivých skupinách až tak moc nevadila. Do jarní části postoupila nejkvalitnější družstva do celostátní 1. ligy, zbývající vytvořila dvě skupiny 2. lig. Konečné pořadí bylo odrazem výkonnosti hry v dlouhodobé soutěži a odpadly ne vždy spravedlivá, dvouzápasová finále, která neukazují pravdivý obraz výkonnosti nejlepších družstev.

Nový model soutěží starších dorostenek hraný v této sezoně sebou nese všechny znaky soutěží, kdy proti sobě hrají družstva velmi rozdílných výkonností, což lze jednoznačně dokumentovat na příkladu družstva našich starších dorostenek, startujících ve východní skupině soutěže. V konečné tabulce po podzimu se vytvořila trojice družstev v čele, která výrazně převyšuje ostatní celky. Vedoucí HC Zlín ztratil jediný bod za remízu doma se Sokolem Poruba, naše družstvo ztratilo dva body po porážce ve Zlíně a třetí je Sokol Poruba, který po remíze ve Zlíně, podlehl jednoznačně našim dorostenkám, ale prohrál také na začátku soutěže doma s Hodonínem. Pomineme-li uvedenou trojici v čele, která je výkonnostně více méně vyrovnaná, je herní úroveň ostatních hodně nižší. Jak jinak si vysvětlit, že naše družstvo ve zbývajících šesti utkáních hned čtyřikrát nastřílelo soupeřům více než 40 branek a brankový rozdíl se pohyboval v rozmezí 14 až 25 branek.

V západní skupině jsou v čele obě Jihočeská družstva, suverénně vede bez ztráty bodu celek Sokola Písek, před Jindř. Hradcem, který má ztrátu pěti bodů stejně jako třetí HC Plzeň. Bohatší na počet vstřelených branek je po polovině soutěží východní skupina s 1893 brankami, na západě hráčky nastřílely o 152 gólů méně. Nejvíc branek nastřílela družstva Olomouce 299, což je průměr 37,4 na jedno utkání, Sokol Písek 265 /průměr 33,1), Poruba a Zlín nastřílely 239, resp. 238 branek.

Zajímavý je pohled do tabulek nejúspěšnějších střelkyň. Ve východní skupině vévodí střeleckým tabulkám hráčky družstev, která nejsou na čelných místech tabulky, nejvýše je olomoucká Míša Chlandová, která jako ortodoxní křídlo je na na 5.místě, stejně jako další křídlo Grygarová, která uzavírá první desítku. Před ní na 9. příčce je Marie Janošová z Poruby, nejlepší zlínská střelkyně z vedoucího celku soutěže Jagošová je v pořadí na 16. místě. Úplně jiná jména elitních střelkyň, vévodí pořadí nejúspěšnějších kanonýrek západní skupiny. Zde se v hojné míře prosazují zejména děvčata, která se prosazují v interligových družstvech žen, v čele jsou dvě písecké Sára Kovářová, která ve WHIL nastřílela už 75 branek, a Magdalena Svobodová, se ve WHIL trefila 39 krát, v desítce nejlepších jsou také Plzeňačky Buchnerová a Cepníková, nebo Slavistka Klégrová, která je úspěšnou interligovou střelkyní také v dresu Plzně, kde ze Slavia hostuje.

Dobrou zprávou zejména pro juniorskou reprezentaci je vysoký počet kvalitních hráček zejména ročníku 1997, které se prosazují v nejvyšších soutěžích žen. Nejúspěšnějšími jsou zejména už zmiňované Písečanky Kovářová a Svobodová, dále pak trojice plzeňských hráček z WHIL v čele z Buchnerovou, porubské Janošová, Konečná a brankařka Mučková, poslední dvě z nich jsou dokonce ročník 1998, stejně jako zlínská brankařka Vašuilková, další zlínská brankařka Kryšková a hráčky Andrýsková, Gärtnerová, Holčíková, nebo olomoucká Hurychová.

Soutěž bude s největší pravděpodobností i na jaře soubojem družstev ze špice tabulek v obou skupinách. Ve východní skupině bude vedoucí Zlín především hájit svou pozici ve dvou utkáních s největšími soupeři, se kterými však bude hrát obě svá utkání v jejich hale, jak v Olomouci tak i v Ostravě. Naopak olomoucké družstvo bude mít v obou případech výhodu domácího prostředí, nesmí však zaváhat ani v ostatních zápasech, zejména v Hodoníně nebo v Brně Bohunicích. V západní skupině si vedoucí celek Sokola Písek své postavení asi už pohlídá, nejvážnějšími soupeři by mohla být družstva Slavie a Plzně, se kterými hrají Jihočešky venku a rozhodující v těchto utkáních může být i to, budou-li kolidovat utkání s těmito soupeři se zápasy Písku v interlize, protože základní osa Písku v čele s brankařkou Preslovou a dále Kovářová, Svobodová, Karetová a Merglová dokáže hodně ovlivnit výsledky každého zápasu. O druhé místo se ještě svede velký souboj mezi trojicí Jindř. Hradec, HC Plzeň a Slavia Praha.

Olomoucké dorostenky se v letošní sezoně potýkají s úzkým hráčským kádrem, který má celkem 14 hráček z toho je trojice brankařek. Nejvíc zkušeností z trojice má o rok starší Dáša Beranová, která podávala v celé sezoně nadstandardní výkony, všechny se však střídaly téměř pravidelně, i další dvě - Míša Ošlejšková a Sylva Pašková obě ročník 1998 - prokázaly, že se s nimi může počítat. Trenéři mají k dispozici šest spojek které jsou použitelné na všech postech v sestavě, na střední spojce se nejvíc objevuje Řezníčková a Žáčková, univerzálkou je Kašpárková, která se stala v průběhu podzimu jednou z vůdčích osobností týmu. Roli ostrých spojek by měly zastávat zejména levoruká Hurychová a mladičká Melecká, Bajerová se na místě spojky teprve zabydluje, prosazuje se zejména svými průniky a střídá i hru na pravém křídle.

Silnou zbraní družstva je hra křídel, Míša Chlandová na levém křídle patří mezi nejlepší hráčky na tomto místě z celé soutěže, tah na branku a rychlost uplatňuje ve hře Gábina Grygarová, zatím rezervy má ve hře levoruká Katka Králová, jejíž předností je rychlost, chybí však větší důraz a variabilita hry. Dvojice pivotů se uplatňuje zejména v obranných činnostech, obě mají rezervy v útočných činnostech, v posledních zápasech se prosazuje více Markéta Klevetová, Barbora Vaňková musí více uplatňovat své fyzické přednosti.

Realizační tým pracuje ve složení - hlavní trenér Mgr. Lubomír Krejčíř, který využívá svých bohatých trenérských zkušeností a na růstu výkonnosti děvčat je to poznat. Jeho pravou rukou je mladý odchovanec rožnovské házené Václav Riedel, který je pracovitým a učenlivým žákem. Rehabilitaci děvčat zajišťuje především Robin Palán, vedoucím družstva je Ing. Václav Dobeš.

 

 

 

Střelecká tabulka – východ:

1.Polášková Silvie (Bohunice)  78

2.Kalinová Nikola (Hodonín)  64

3.Brožová Jitka (Havl. Brod)  58

4.Koudelová Eliška (Vel.Meziříčí) 50

5.Chlandová Michaela (Olomouc)  46

6. Lednická Barbora (Otrokovice)  43

7.Janečková Debnisa (Vel.Meziříčí) 43

8.Gižová  Eva (Ostrava)  43

9.Janošová Marie (Poruba)  41

10.Grygarová Gabriela (Olomouc)   38

      .

      . 

13.Kašpárková Magda (Olomouc)  35

19.Hurychová  Markéta (Olomouc) 31

20.Bajerová Monika (Olomoc)  30

24.Žáčková Karolína (Olomouc)  26

31.Melecká Linda (Olomouc)  22

37.Králová Kateřina (Olomouc)  19

38.Klevetová Markéta (Olomouc)  19

42.Řezníčková Fiana (Olomouc)   18

55.Vaňková Barbora (Olomouc)  13

 

 

Střelecká tabulka – západ:

1.Kováýřová Sára (Písek) 73

2.Svobodová Magdalena (Písek)  ¨54

3.Roštejnská Dominika (Ml. Boleslav)  54

4.Novotná Natálie (Kobylisy(  53

5. Buchnerová Barbora (Plzeň)  51 

6. Cepníková Terezsa (Plzeň  46

7. Klégrová Klára (Slavia)  45

8.Chasáková Tereza (Čes.Budějovice)  40

9. Hanzalová Kristýna (J. Hradec)  38

10.Říhová Lucie (Vršovice)  37

 

 

Tabulka soutěže – východ:

1.

HC Zlín,

  8

 7

 1

 0

 238 : 179

 15

2.

DHK ZORA Olomouc

8

7

0

1

299 : 181

14

3.

Sokol Poruba

8

5

1

2

239 : 191

11

4.

Tatran Bohunice

8

4

1

3

191 : 181

9

5.

Jiskra  Havl. Brod

8

3

1

4

199 : 218

7

6.

HK Hodonín

8

3

0

5

211 : 226

6

7.

Sokol Vel.. Meziříčí

8

3

0

5

181 : 232

6

8.

Jiskra Otrokovice

8

2

0

6

175 : 243

4

9.

HC Ostrava

8

0

0

8

160 : 242

0