English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Třinácté kolo ukončí první polovinu WHIL

Třinácté kolo ukončí první polovinu WHIL 07.01.2016 10:47:48 - autor: , přečteno 1626x

 Na Hané učekávané derby Olomouc - Zlín

Čtyřmi utkáními, která jsou na pořadu nastávající víkend skončí první polovina dlouhodobé části interligy. Neblahá a nepříjemná tradice, která se v plném světle projevuje hlavně v posledních dvou sezonách, bohužel poté, kdy řízení WHIL převzal Český svaz házené, vůbec nebere na zřetel že jakékoliv, někdy i svévolné, nebo zbytečné porušování rozpisů soutěže a automatické povolování předehrávek a dohrávek, vnáší do průběhu soutěže chaos a nedůvěru v organizaci a mnohdy i v samotnou regulérnost soutěže. Jak jinak si dát do souvislosti, že na příklad utkání 7. kola Partizánske - Most, které mělo řádný termín 24. 10., se dohrávalo až 12. 12., tedy o 7 týdnů později. Další raritou bylo třídenní „turné" Iuventy Michalovce, kdy během tří dnů 26. - 28. 09. 2015 sehrálo tři utkání WHIL a to. 4., 6. a 8. kola v.Šaľe, Písku a Plzni. Výsledkem těchto případů pak je, že v době dohrávání posledních zápasů první poloviny soutěže už je odehráno utkání druhé poloviny a to 15. kola Iuventa Michalovce - ŠKP Bratislava.

Ze zápasů 13. kola byla již sehrána utkání HC Plzeň - Sokol Poruba 17:34 ( 7:19) a Iuventa Michalovce - Bemaco Prešov 31:23 (17:10): Zbývající zápasy se budou hrát v sobotu a v neděli. Každý den vždy po jednom zápase v Česku a na Slovensku. Zatímco obě sobotní utkání mají jasně dány favority, v Bratislavě je to Slávia Partizánske a v Praze Slavia, která přivítá Veselí, obě nedělní utkání budou mít své dramatické náboje. Šlágrem kola bude jistě utkání v Šaľe, kde bude hrát český mistr Baník Most a na ha Hané se odehraje klíčové utkání v boji o postup do českého play-off pro oba soupeře Zoru Olomouc a Zlín. Volný los 13. kola má Sokol Písek Ke všem víkendovým zápasům uvádíme krátké pozvánky:

Sobota 09.01. v 17:00 hod.: DHC Slavia Praha - SHK Veselí n. Mor
Vysokým favoritem utkání bude v Edenu domácí Slavia, která sice neuspěla v úterním semifinále Českého poháru doma proti Porubě (19:23), další moravský soupeř v průběhu týdne však je úplně jiný kalibr. Slavistky si po vánocích odskočily k přípravě do Rakouska, kde vyhrály nad třetím celkem rakouské ligy UHC Stockerau, trenérka Vítková však zvedla varovný prst na některé hráčky druhého sledu, které dostaly větší šanci, ale bohužel svým přístupem nepřesvědčily. V interligovém klání tak opět nastoupí osvědčená sestava, takže Pražanky si nechtějí komplikovat situaci. Veselí nepojede do hlavního města s příliš přehnaným optimismem, k žádným velkým přesunům v kádru nedošlo, za jasného favorita proto považujeme domácí celek.

Sobota 09.01. v 18:00 hod.: ŠKP Bratislava - HK Slávia Partizánske
U Dúnaje nastoupí domácí celek, který uzavírá tabulku interligové soutěže, proti momentálně druhému nejlepšímu slovenskému celku, který se po počátečním hodně rozpačitém rozjezdu, čtyřmi domácími výhrami v řadě proti Prešovu, Zlínu Olomouci a v dohrávce proti Baníku Most, vyšvihl rázem do čela čtveřice týmů interligy tvořící střed tabulky. Určité zlepšení jsme sice zaznamenali i u ŠKP, zda to ale bude stačit na rozjetého soupeře je velkým otazníkem. I přes výhodu domácího prostředí favorizujeme i v tomto utkání favorita, kterým je hostující Partizánske..

Neděle 10.01. v 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc - HC Zlín
Olomouckým házenkářkám odpadl v rámci rozjezdu po pauze plánovaný Tříkrálový turnaj ve Wiener Neustadtu, k rozehrání zvolily dvě přípravná utkání ve Veselí a tréninková utkání s dorostenci Velké Bystřice. Zlíňanky mají za sebou středeční, trochu nepovedené semifinále Českého poháru, v němž doma podlehly úřadujícímu českému mistru Baníku Most 19:36.

Oba soupeři už ve třetí sezoně v řadě bojují spolu v současném rozložení sil ve špičce české ženské házené o čtvrté místo mezi českými týmy, po celý průběh dlouhodobé části soutěže, znamenajícími postup do play-off, V sezoně 2013/14 se to povedlo Zlínu, který skončil na 7. místě s 20 body, Zora byla osmá o dva body zpět, v minulé sezoně se role obrátily, Olomouc skončila na 6. místě se ziskem 20, bodů, Zlín na místě za nimi s jednobodovou ztrátou. Dá se očekávat, že i nedělní utkání obou soupeřů bude jedním z klíčových pro obě družstva. Bude to pro oba soupeře určitě vyvrcholení první části sezony. Podle dosavadního průběhu by mělo jít o souboj otevřený, dá se očekávat vyrovnaný průběh, rozhodovat mohou maličkosti, okamžitá forma aktérek a mnohdy také štěstí. Obě družstva získala dosud stejný počet bodů - 12, Olomouc sehrála 5 utkání doma a 6 na hřištích soupeřů, Zlín hrál už 7 krát, doma, ale jen 4 krát venku. Obě družstva porazila shodně stejné soupeře - Bratislavu, Šaľu, Plzeň, Písek, Veselí, rozdíl je pouze u zápase s Prešovem, který Zlín porazil doma, Hanačky naopak na Šariši. Ani jeden ze soupeřů dosud nebodoval s žádným z družstev, která jsou zatím na prvních pěti místech tabulky WHIL.

Trenérská dvojice Zlína Peter Sabadka - Lenka Černá má k dispozici velmi mladý kolektiv, který po minulé sezoně opustilo několik klíčových hráček - slovenské reprezentantky brankařka Túrociová a Betka Tothová, české reprezentantky a nejlepší střelkyně družstva Lenka Hradilová s Andreou Očadlíkovou. Oporami letošního hráčského kádru jsou zatím Michaela Sobieská, která figuruje v TOP desítce nejlepších střelkyň soutěže, Denisa Kamenářová a další mladé talentované házenkářky. Velkou posilou by mohla být Slovenka Anna Mária Birkušová, která trochu kostrbatě přichází v lednovém přestupním termínu na hostování z Hodonína, kam přestoupila v létě z Trenčína. Utkání nemá favorita, rozhodovat budou jako obvykle maličkosti a okamžitá forma klíčových aktérek.

Neděle 10.01. v 18:00 hod.: HK Slovan Duslo Šaľa - DHK Baník Most
Utkání dvou dlouhodobě špičkových týmů je právem označeno jako šlágr kola. V šaľanské hale se očekává plný dům, domácí fanoušci dokáží vytvořit pravé peklo, v podobném prostředí před početnou návštěvou jsou ale zvyklé hrát i severočešky. Domácí tým od posledního vystoupení předvedl malé faux pas, když neprošel ve slovenském čtvrtfinále poháru ani mezi nejlepší čtyři, když byl vyřazen prvoligovým Hlohovcem. Naopak Baník Most si ve středu v semifinále potvrdil svou formu, když ve Zlíně smetl domácí celek vysoko 19:36. Zdá se tedy, že favoritem by měl být český mistr, ten se ale těsně před vánocemi zase „blýskl" porážkou v interligové dohrávce v Partizánském. Takže jako obvykle v podobných šlágrech - utkání nemá favorita.