English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Druhou polovinu WHIL zahájí Hanačky dvěma utkáními doma.

Druhou polovinu WHIL zahájí Hanačky dvěma utkáními doma. 20.01.2016 13:02:07 - autor: , přečteno 1775x

Po dvoutýdenní přestávce pokračuje o víkendu interliga házenkářek svým čtrnáctým kolem, které je současně zahajovacím ve druhé polovině dlouhodobé soutěže. Utkání 14. kola budou na programu o víkendu, v sobotu bude sehráno pět a v neděli pak jedno utkání. Tři zápasy budou sehrány v Česku, tři ve slovenských halách, s výjimkou zápasu Plzeň - Písek budou ostatní střetnutími česko - slovenskými souboji. Dalším kolem bude hned ve středu 27. ledna, 5 zápasů 15. kola, protože Michalovce mají své utkání proti ŠKP Bratislava předehráno. Olomoucké házenkářky budou hrát po důležitém vítězném střetnutí se Zlínem i další dvě následná utkání na domácí půdě, v sobotu 23. ledna nastoupí proti lídrovi soutěže Iuventě Michalovce a ve středu 27. 01. s dalším slovenským soupeřem z východu - Bemaco Prešov.

Před týdnem ukončili svou účast v Evropských pohárech i zbývající účastníci interligy, když český mistr Baník Most vypadl už dříve, ve 3. kole s ruským soupeřem. Z poháru EHF byla před týdnem vyřazena Iuventa Michalovce, když v obou utkáních osmifinále prohrála čtyřbrankovým rozdílem s bundesligovým TuS Metzingenem, Také český zástupce Sokol Poruba, který startoval v Challenge Cupu byl vyřazen v osmifinále soutěže, když po výhře v domácím prostředí nad tureckým Izmírem 28:22, podlehl v Turecku svému soupeři stejným rozdílem branek (17:23) a byl vyřazen až po uplatnění pravidla o menším počtu vstřelených branek na hřišti soupeře.

Po skončení první poloviny WHIL je v čele bez ztráty bodu Iuventa Michalovce, za kterou se dvěma porážkami na svém kontě je česká dvojice Baník Most - Slavia Praha. Třetí český tým, který se řadil v průběhu podzimu do silné čtyřky, své postavení trochu opustil, řadí se do pětičlenného středu tabulky, kde s minimálním rozestupem jsou za ním seřazena družstva Partizánskeho, Olomouce, Šaľy a Zlína, který však už na Porubu ztrácí 5 bodů. Závěr tabulky pak tvoří další pětice v pořadí Prešov, Veselí, Písek, Plzeň a Bratislava, z nichž jediný Prešov má zajištěn start ve slovenském play-off, české trojici už asi neunikne play-out a o své bytí - nebytí bude bojovat ŠKP Bratislava.

Volný los ve 14. kole má Baník Most

Sobota: 23. 01. V 16:30 hod.: HC Plzeň - Sokol Písek
Domácí družstvo nehrálo soutěžní utkání (s výjimkou čtvrtfinále ČP se Slavii Praha) více než dva měsíce, naposledy hrálo interligový zápas doma 13. listopadu s Porubou. V jarní sezoně bude trenérka Škvařilová postrádat Klégrovou, která se po hostování vrací do Slavie, naopak družstvo posílí na hostování Ketnerová z Vršovic a po zranění se vrací do týmu Kristýna Kubišová. Jihočeský zástupce v interlize mnoho nových tváří nepředstavil, několik hráček by se mělo vrátit po zranění, cílem je získat více bodů než na podzim, tj. více než tři, i to ale bude podle trenéra hodně těžký úkol. Na podzim skončilo utkání v Písku nerozhodně, vyrovnaný souboj se dá očekávat i v Plzni, rozhodující může být domácí prostředí.

Sobota 23. 01.: v 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc - Iuventa Michalovce
I když v současné době je mezi hráčskými kádry obou soupeřů velký rozdíl, přece jen patří slovenský mistr k soupeřům Hanaček, proti kterým nebývala bez šance na úspěšný výsledek, o čemž svědčí celkem 9 výher, kterých Olomoucké družstvo proti Iuventě zaznamenalo. Šestkrát vyhrály v Olomouci, kde je bilance naprosto vyrovnaná - obě družstva vyhrála 6 krát a jedno utkání skončilo nerozhodně, Hanačky dokázaly dokonce třikrát vyhrát i na horké půdě v Chemkostav aréně v Michalovcích. Bohužel výhry jsou již staršího data, naposledy zůstaly body v Olomouci před čtyřmi lety v sezoně 2010/11, kdy Zora vyhrála nad svým soupeřem 37:29 a ukončila tak pětizápasovou úspěšnou šňůru domácích výher nad Iuventou. Olomoucké házenkářky v minulém utkání vybojovaly důležité dva body v souboji se Zlínem a i když se herně příliš nedařilo, předčily soupeře především v obraně a svou bojovností, velkou postavou utkání byla domácí brankařka Lucie Rašková.
Iuventa má ve svém hráčském kádru několik kvalitních zahraničních hráček, v čele s bývalou španělskou reprezentační brankařkou a vicemistryní Evropy Raquel Alvarez Lafuente. V družstvu je také další pětice, hráček z Ruska a Ukrajiny a navíc rodačka z Ukrajiny Tetyana Fiľková - Tregubová, už získala slovenské občanství. Mladý trenér František Urban postupně zapracovává do kádru odchovankyně Iuventy - úspěšné dorostenky na příklad Habánkovou, Nagyovou, Soročinovou, Bajčiovou a další, které svedly nejednu bitvu při častých střetnutích s olomouckými dorostenkami, které byly většinou úspěšnější. Podzimní utkání na Zemplíně vyhrály vysoko 34:20 Michalovce a jsou favoritkami i v tomto utkání. Hanačky jsou však odhodlány prodat svou kůži draze a navázat na úspěšné výsledky proti Iuventě, kterých dosáhly jejich předchůdkyně, ale i některé hráčky dnešního kádru si je dobře pamatují.

Sobota 23. 01.: v 17:30 hod.: Bemaco Prešov - Sokol Poruba
Domácí družstvo je celkem, kterému se daří zatím více na hřištích soupeřů, odkud si přivezlo už pět bodů, zatímco v domácím prostředí získalo pouhé dva body, i když je třeba vzít v úvahu, že doma Prešov hrál zatím jen čtyřkrát, tj. nejméně ze všech účastníků. Družstvo má ve svém kádru nejlepší střelkyni soutěže Šutranovou, začínají se ale prosazovat i další, na příklad Harčarufková s Gajdošovou a Polka Cempa, Družstvo Poruby umí zahrát i na hřišti soupeře, v minulých týdnech se více soustředilo na svá utkání v Challenge Cupu a Českém poháru. Zatím co turecká mise nebyla úspěšná, jak jsme už napsali, v Českém poháru se Sokolky dostaly přes naše družstvo a v Praze proti Slavii až do finále, ve kterém nastoupí 23. března proti Mostu. Zkušené porubské házenkářky s výraznou slovenskou enklávou, by se měly do soboty z vyřazení v poháru oklepat a na Šariši odvést takový výkon, který by stačil na zisk obou bodů. Na podzim v Ostravě vyhrály domácí hráčky vysoko 36:18.

Sobota 23. 01.: v 18:00 hod.: Slovan Duslo Šaľa - SHK Veselí n. Mor.
Utkání soupeřů, při jejichž zápasech to před několika lety jiskřilo a bojovalo se ve vyrovnaných utkáních, je asi na nějakou dobu jen vzpomínkou na minulost a i když domácí nehrají v této sezoně ani zdaleka v takové pohodě jako před několika lety, jejich moravský soupeř je na tom ještě mnohem hůře. Dá se očekávat hladké vítězství domácího celku, který má silný konsolidovaný hráčský kádr a jen se mu nedaří tak jak by sám chtěl. Trenér Lukačín má k dispozici kvalitní trojici brankařek, na vstřelených brankách se nejvíc podílejí především spojka Veselková, z křídel Lívia Klučková a z pivota zkušená Trochtová. Panenky ze Slovácka se opírají hlavně o střelbu super-kanonýrky Šustkové, trenér Pernický si hodně slibuje od návratu zkušené Vargové po zranění. Favoritkami zůstávají domácí házenkářky, které vyhrály i vzájemné utkání na podzim ve Veselí i když jen těsně 27:28.

Sobota 23. 01.: v 18:00 hod.: ŠKP Bratislava - HC Zlín
ŠKP má na svém kontě zatím stále jen jediný bod, který vyloupilo ve Veselí, jen těžko se dá předpokládat, že by se chytil právě proti Zlínu, který si nemůže dovolit u Dunaje jakoukoliv ztrátu. Na druhé straně si zatím nepřipsal na hřištích soupeřů v této sezoně ani jediný bodík, jede si tedy pro své první letošní body. Zlíňačky si budou ale muset dát dobrý pozor na zkušenou Petru Beňuškovou, která je velkou osobností družstva ze slovenské metropole a drží se na sedmém místě nejlepších střelkyň i když ve dvou utkáních nehrála. Zlínské družstvo sice ve svém posledním utkání prohrálo na Hané, bylo však domácím více než vyrovnaným soupeřem. Za favoritky považujeme hostující družstvo, které svého soupeře na podzim doma porazilo 29:21.

Neděle 24. 01.: v 17:00 hod.: DHC Slavia Praha - HK Slávia Partizánske
Nedělní dohrávka kola v Edenu slibuje vyrovnaný souboj, i když výhoda domácího prostředí bude na straně domácích. Nic nevadí ani výsledek podzimního utkání v Partizánskem, které Pražankám náramně sedlo, když porazilo domácí vysoko 16:36. Partizánky se ale v průběhu podzimu neuvěřitelně zvedly, v posledních osmi zápasech jen jednou prohrály (s Michalovcemi) a získaly i skalp českého mistra Baníku Most. Oba soupeři hrají moderní házenou, pro kterou mají hráčky s velkými předpoklady. Z kádru pražské Slavie spoléhá trenérka Vítková zejména na mladé spojky Kordovskou a Pokornou, oporami jsou i dvě písecké odchovankyně Stellnerová a Veronika Malá. Vítanou posilou bude návrat Hany Kutlvašrové po splnění mateřských povinností, která už začala naplno trénovat. Nejzářivějšími hvězdami Slovenek je Claudia Michnová, patřící do špičky střelkyň WHIL a legionářky ve službách Partizánskeho, Slovinka Gerič a Srbka Savič. Očekáváme vyrovnaný souboj, více šancí však dáváme domácímu družstvu.