English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Víkendové 16. kolo WHIL nabídne dva šlágry

Víkendové 16. kolo WHIL nabídne dva šlágry 28.01.2016 13:04:34 - autor: , přečteno 1352x


Interliga o víkendu po třech kolech hraných v jednom sledu, ukončí „anglický týden" a dál bude, až na výjimky pokračovat v normálním, týdenním víkendovém rytmu. Pět zápasů uvidí příznivci v sobotu, jeden ze dvou šlágrů kola se bude hrát poslední lednový den v neděli a šestý zápas se bude dohrávat až 3. března, když na Šariši změří síly domácí Prešov se Sokolem Písek. Čistě slovenský souboj v tomto kole neuvidíme, ryze české dvojice proti sobě nastoupí v Plzni, kam přijede Veselí a druhým bude druhý z avizovaných šlágrů, Sokol Poruba - Baník Most. To, že jsme nazvali tyto duely ryze českou záležitostí není však tak docela pravda, shodou okolností s výjimkou HC Plzeň jsou zbývající tři družstva známa silnými cizineckými enklávami ve svých hráčských sestavách.

V Ostravě se bude hrát v sobotu duel třetího se čtvrtým týmem tabulky a zatím je na tom lépe řadující český mistr Baník Most, který má jednobodový náskok a o jeden sehraný zápas méně. Domácí Poruba musí nutně vyhrát, chce-li si udržet kontakt s medailovými umístěními. Ve druhém šlágru kola nastoupí v Praze aktuálně první dva týmy tabulky, když slovenský mistr Iuventa Michalovce má ve svůj prospěch čtyřbodový náskok. I další dvojice šestnáctého kola slibují zajímavé a vyrovnané duely, v Plzni a v Prešově se střetnou soupeři ze spodních pater tabulky, zápas v Šaľe bude zase soubojem obou soupeřů o vylepšení svých postavení pro play-off, do Bratislavy pojedou Hanačky, které sice jedou pro povinné dva body, ale stále se lepšící ŠKP neprodá určitě svou kůži lacino.

Středeční kolo, v němž jsme v předzápasových prognózách nečekali nijak velká dramata potvrdilo naše očekávání, pouze ve dvou případech se hrálo vyrovnaně do posledních chvilek, nakonec si ale i v nich body připsali papíroví favorité. Drama se odehrávalo ve Zlíně, kde se herně příliš nedařilo favorizované Slavii, ale v rozhodujících momentech přece jen pod vedením své velezkušené trenérky Vítkové,si odvážejí cenné body, po nejtěsnějším vítezství. V Partizánskem se podařilo domácím oplatit podzimní porážku Šaľe stejným brankovým rozdílem a odskočilo tak svému největšímu rivalovi na tříbodový rozdíl. Hanačky si připsaly dva body, dost se ale natrápily proti oslabenému soupeři, který ale zanechal s řadou mladých dorostenek v sestavě, na Hané velmi dobrý dojem. Největšími postavami utkání ale byly brankařky - Rašková v domácí brance a velezkušená Dlugošová - Harišová v dresu Prešova.

Volný los má v tomto kole družstvo HK Slávia Partizánske.

Sobota 30. ledna v 15:00 hod.: ŠKP Bratislava - DHK ZORA Olomouc
Domácí „policajtky" stále uzavítrají interligovou tabulku, mají na svém kontě zatím jen jediný bod, jejich herní projev však zaznamenal určitý progres, nejsou již tím odevzdaným obětním beránkem a jsou schopny sehrát vyrovnanou partii i s daleko silnějšími týmy. Před týdnem se o tom mohli přesvědčit hráčky Zlína, které odjely od Dunaje jen s hubeným, tříbrankovým vítězstvím. Hanačky nastoupí v Bratislavě se třetím slovenským soupeřem v řadě, jejich cílem je plný bodový zisk, kterým by si velmi výrazně posílily své šance na postup do play-off. Bohužel se děvčata v posledních utkáních trochu trápí, ta tam je lehkost v jejich hře, prosadit se nemohou obvyklé opory, které momentálně hledají samy sebe. Věřme, že pojedou do slovenské metropole zdravě nabuzeny, s vírou ve své kvality a že také své přednosti v plné míře uplatní. Musí ale do utkání nastoupit s plnou koncentrací a bojovostí, když také herní převaha by měla být na jejich straně. V podzimním utkání v Olomouci vyhrály Olomoučanky vysoko 38:18, v  sestavě ŠKP ale chyběla jejich nejlepší střelkyně Petra Beňušková. Věřme, že Hanačky svou roli favorita ustojí a potvrdí.

Sobota 30. ledna v 17:30 hod.: HC Plzeň - SHK Veselí n. Mor.
K zajímavému měření sil dojde v západočeské metropoli, kde přivítají soupeře, který měl v minulém kole volný los a mohl se tedy na tento důležitý zápas v klidu připravit. Domácí celek po té, co před týdnem zdolal Sokol Písek, si odskočil ve středu do haly úřadujícího českého mistra a odvezl si pořádný balík, když se představil hlavně s nízkou střeleckou produktivitou. Trenérka sice prohlašuje, že šetřila své největší opory, dvacetibranková porážka, byť od mistrovského celku ale na sebevědomí určitě nepřidá. V Plzni hodně spoléhají na zkušenou Věru Heřmánkovou z Chebu, která by měla přinést do družstva tolik potřebné zkušenosti. Veselanky se do Plzně chystají už bez svých dvou opor Zelinkové a Vyniatynské, které očekávají přírůstky do rodiny, náhradou by měla být mladá pivotka Kožuchová a Slovenka Jasmínka Vargová, která se vrací po vleklém zranění. Na podzim ve Veselí vyhrály „panenky" 34:22, favorit pro sobotní utkání v Plzni se ale hledá velmi těžko.

Sobota 30. ledna v 18:00 hod.: Sokol Poruba - DHK Baník Most
První ze dvou avizovaných šlágrů kola, uvidí příznivci v ostravské hale Sareza, ve střetnutí soupeřů vedoucí čtveřice. Sokolky ztratily svou neporazitelnost na začátku listopadu, když podlehly v televizní bitvě Slavii Praha 23:24. Oba soupeři ztratili své body především v souboji první čtyřky s výjimkou Poruby, která ztratila bod za remízu v Šaľe, jinak prohrála v Michlovcích a Mostě, sobotní utkání je tak první odvetou se soupeřem s nímž ztratila body v domácím prostředí. Baník Most zase nečekaně podlehl v Partizánskem a druhou prohru zapsal po porážce v Michalovcích. Oba soupeři mají kvalitní družstva silně ovlivněna slovenskou házenou. Domácí celek Poruby vedené slovenským koučem Janem Beňadíkem hodně spoléhá na slovenskou hráčskou enklávu (Minarčíková, Kostelná, Rechtorisová) i když nejlepšími střelkyněmi družstva jsou české reprezentantky Marčíková, Ryšánková a Šviráková. Baník Most vede také slovenský trenér Peter Dávid a oporou týmu jsou především Slovenky Szarková a Súkeníková. Na podzim v Mostě vyhrály domácí 27:23, v sobotním utkání ale favorizujeme domácí, které budou mít velkou výhodu domácího prostředí.

Sobota 30. ledna v 18:00 hod.: HK Slovan Duslo Šaľa - HC Zlín
Oba soupeři ve středu svá střetnutí nezvládli, Šaľa podlehla ve slovenském derby o postavení do play-off v Partizánskem, kde představila navou posilu, zkušenou Ivanu Bahýlovou, která se představila v prvních dvou zápasech deseti brankami v síti soupeřek. Měla by nahradit Andreu Kerteszovou, která před vánocemi odešla do chorvatské nejvyšší soutěže. Zlín prohrál ve vyrovnaném souboji se Slavií o jedinou branku, když nezvládl koncovku utkání, ve kterém byl více než vyrovnaným soupeřem. Velkou posilou se ukazuje podle očekávání Annamária Birkušová, která z postu křídla nastřílela už 16 branek ve třech utkáních WHIL. Bude zajímavé sledovat jak se podaří zlínským trenérům překonat hořkost ze středeční porážky a namotivovat družstvo tak, aby na Slovensku uspělo. Dá se ale dost těžko očekávat, že se jim to podaří právě v Šaľe, kde mají dlouhodobě nulovou úspěšnost, když tam ještě ani jednou nevyhrály. Na podzim ve Zlíně vyhrály domácí 22:17, Duslo tedy má soupeři co oplácet.

Neděle 31. ledna v 18:00 hod.: DHC Slavia Praha - Iuventa Michalovce
Nedělní zápas v pražském Edenu, který bude utkáním prvních dvou celků tabulky, by mohl být nejen šlágrem kola, ale také jedním z vrcholů celé soutěže, bohužel tomu asi nebude nasvědčovat divácká kulisa, která je v hlavním městě v porovnání s některými halami největších soupeřů mnohem nižší. Slavistky si ve středu vyšláply na ambiciózní Zlín, který měl v úmyslu favorita okrást o body, jeho hra ale nebyla až tak přesvědčivá, přesto to však díky zkušenému vedení ze strany trenérky tentokrát stačilo. Jestli to bude stačit i na lídra soutěže, který ve středu odpočíval, protože své utkání s ŠKP Bratislavě si prozíravě předehrál, se uvidí až v samotném utkání. Slavia patří do trojice celků, které mají v domácím prostředí 100 % bilanci, o kterou by v neděli nerady přišly. Před týdnem hrála Iuventa v Olomouci a jednoznačně tam potvrdila svou suverenitu, skvělou formu španělské brankařky Lafuente i stabilní výkonnost ostatních hráček, převážně Ruského a Ukrajinského původu. Iuventa je dnes na česko-slovenské scéně týmem, který se dá jen velmi těžko přelstít. Dá se s ním v našich podmínkách vyhrát, zatím však ne vyhrávat. Pokud se ale Slavii sejdou všechna nej ..., může se jí to podařit. Na podzim na Zemplíině vyhrála Iuventa 31:24 a favoritem bude i v neděli v Praze.