English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Michalovce už mají sedmý titul vítěze WHIL

Michalovce už mají sedmý titul vítěze WHIL 14.04.2016 12:12:42 - autor: , přečteno 989x


 V pěti městech v Praze, Olomouci, Michalovcích, Šaľe a Bratislavě uvidí v sobotu naposledy v této sezoně příznivci domácích své družstvo v akci. Jedno z družstev už má letošní dlouhodobou část za sebou (Prešov). Ostatní družstva ještě budou soutěž dohrávat, část z nich ještě s napětím jak jejich celek v soutěži skončí. Úplně jasno už mají v Michalovcích, kde ve středu padla už poslední, možnost, jak by mohla Iuventa o titul vítěze WHIL přijít. Čeští lídři Slavia Praha a Baník Most si to ještě rozdají v Edenu v přímém souboji o stříbrnou medaili z WHIL a nejlepší postavení pro semifinále play-off. Jeden otazník se umazal v minulém kole pro panenky z Veselí, které ještě živily naději na proklouznutí do play-off, což jim definitivně zhatil Zlín svou výhrou v Prešově. Zbývá ještě jeden z nejsledovanějších otazníků v podobě obsazení čtvrtého místa v českém play-off.

V posledním kole za týden, pojedou Hanačky do nedalekého Zlína, kde se s konečnou platností rozhodne o tom, kdo zaujme čtvrtou pozici v českém play-off a na koho zbude místo jen v dolní části závěrečného účtování, končící sezony nejvyšší soutěže. Až do utkání v Písku proti Jihočeškám uprostřed Velikonoc, které navazovalo na tři týdny starou remízu s Porubou, byly Hanačky a jejich příznivci v klidu. Družstvo kontrolovalo vývoj souboje se Zlínem a mělo spočítáno, že pokud Zlín zakopne, mohly by Olomoučanky odjet v posledním kole do Zlína nejméně s pohodlným tříbodovým náskokem se zajištěným postupem do play-off v kapse. Neuvěřitelné selhání v Písku, které mělo do té doby pouze jedinou výhru v sezóně s ŠKP Bratislava a za sebou desetizápasovou šňůru porážek, však zhatilo všechny předpoklady, když navíc současně s porážkou Hanaček prohrál i jejich rival Zlín ve Veselí a nabídl jim tak skoro postup na stříbrném podnose. Po těsné porážce Olomoučanek v Písku však následovaly dvě další prohry a znovu vzkříšený Zlín se dvěma výhrami dostal o bod před ně a získal tak velkou psychologickou výhodu Vzhledem k rozpisu soutěže mohou však ještě Hanačky částečně ovlivnit vývoj tím, že v předposledním kole získají doma oba body v zápase s Partizánským a znovu se vyhoupnou na postupovou příčku, protože se dá jen těžko předpokládat, že by Zlíňačky za normálních okolností zabodovaly na Zemplíně v utkání proti Iuventě, která doma ještě neztratila ani bod. Potom by k postupu stačil i nerozhodný výsledek ze vzájemného utkání v posledním kole. Jinak je ale poslední šancí k postupu, porazit Zlín jakýmkoliv rozdílem, což je sice obtížné, ale ne nesplnitelné.

Iuventa Michalovce si své utkání posledního kola v Prešově předehrála ve středu (vyhrála tam 22:30) a nemůže být ani v případě porážky v posledním kole dostižena.
A zde je právě problém, na který chceme upozornit. Rozpis soutěže WHIL v bodě 2, článku 5 jednoznačně určuje, že v posledních dvou kolech základní části WHIL je stanoven jednotný začátek všech utkání kola. Výjimku může povolit ředitel soutěže ale pouze tehdy, kdy výsledek nemůže ovlivnit konečné pořadí. Tato podmínka však nebyla ředitelem soutěže naplněna, protože je jednoznačně zvýhodněno družstvo HC Zlín, které bude hrát utkání v Michalovcích proti Iuventě za stavu, kdy si domácí celek může dovolit bez jakýchkoliv dopadů v utkání ztratit bod, nebo prohrát a moravský celek tak může být už v sobotu po utkání v Michalovcích, jistým účastníkem českého play-off. Připouštíme, že tato možnost je jen hypotetická, že spoléháme na fair play, proklamovanou profesionalitu a dobré mravy, červíček pochybností však tady vždy může být. Problém je v tom, že ne vždy a každému se měří stejným metrem.

Předposlední kolo dlouhodobé části WHIL už má jedno utkání několik týdnů odehráno (Prešov - Plzeň 24:23), na pořadu tedy bude jen pět zápasů, z nich dva, které budou ve středu pozornosti se budou hrát v Česku, v Praze Slavia Praha - Baník Most a v Olomouci přivítají druhou Slávii - Partizánske. Tři zápasy se budou hrát na Slovensku, které budou mít jasné favority na Zemplíně, kam k staronovému vítězi WHIL přijede Zlín, do Šaľy míří Sokol Písek a ve slovenské metropoli u Dunaje budou v utkání s ŠKP, favoritkami panenky z Veselí. Volný los má v předposledním kole Sokol Poruba. Všechna utkání předposledního kola se hrají v sobotu 16. dubna 2016 v 18:00 hod., v Michalovcích začne duel v tradičním čase v 17:30 hod.

 

DHC Slavia Praha - DHK Baník Most
Šlágr kola se odehraje v pražském Edenu, kde se bude rozhodovat o stříbrných medailích z interligy a nejvýhodnějším postavení pro semifinále českého play-off. Domácí družstvo věří, že udrží pozici nejlepšího českého týmu, kterou hájí po většinu sezony. Stejný cíl však budou mít v sobotu i Černí andělé, kteří budou chtít navázat na svou první letošní trofej, kterou je zisk Českého poháru. Očekává se vyrovnaný souboj dvou momentálně nejlepších českých ženských týmů s kvalitní moderní házenou. Na podzim v Mostě bylo úspěšnější domácí družstvo, které vyhrálo 23:20.

DHK ZORA Olomouc - HK Slávia Partizánske
Velmi důležité utkání pro obě družstva. Domácí budou chtít uspět zejména proto, aby se znovu nasměrovaly na vítěznou vlnu, na které se vezly před svým zaváháním v jižních Čechách před třemi týdny, na které navázaly další dvě porážky a velká komplikace pro vysněný postup do play-off. Zdravotní stav družstva je stále ovlivněn řadou zdravotních neduhů a dalších nepříjemností, které družstvo limitují v optimálních výkonech. Všichni ale věří, že se situace obrátí právě v utkání se slovenským celkem, na které si v domácím prostředí věří, i když jedinou porážku proti nim utržily ve své hale před dvěma roky. Soupeř Hanaček se po počátečním pomalejším rozjezdu na začátku sezony, rozehrál k solidním výkonům a získal do dnešního dne 26 bodů, což je už dnes druhým nejlepším výsledkem ze všech jeho předchozích ročníků ve WHIL. Bilance obou soupeřů je zatím mírně příznivější pro domácí hráčky, z 25 dosud sehraných zápasů vyhrály 14, a 8 krát prohrály. V utkáních hraných v Olomouci zaznamenaly jedinou porážku. V podzimním utkání v Partizánskem vyhrálo domácí družstvo 20:19, v uplynulé sezoně vyhrály obě utkání Olomoučanky, v Partizánskem rozdílem deseti a doma o čtyři branky. V družstvu soupeře jsou oporami obě reprezentační brankařky Súlovská a Škvareninová, patřící ve statistikách k nejlepším v soutěži, nejúspěšnějšími střelkyněmi družstva jsou, Klaudia Michnová a Slovinka Laura Gerič s další legionářkou - Srbkou Savič. V utkání je těžké určit favorita, v Olomouci ale věří v obrat z předchozího nepříznivého období a že forma přijde v pravý čas, zejména však za týden ve Zlíně.

Iuventa Michalovce - HC Zlín
Na Zemplíně už od středy mohly propuknout oslavy sedmého interligového titulu a třetího v řadě, protože domácí velkoklub si své utkání posledního kola v Prešově předehrál ve středu (vyhrál tam 22:30) a nemůže být ani v případě porážky v posledním kole dostižen. V utkání je samozřejmě domácí tým vysokým favoritem, vždyť je jedním ze dvou týmů interligy (spolu se Slavií) který vyhrál v letošní sezoně všechna své domácí utkání. Hostující celek pojede už podruhé během týdne na východ Slovenska, tentokrát bude však jeho role mnohem složitější. Zisk bodu na úkor Iuventy by byl velkým překvapením. Na podzim ve Zlíně vyhrála Iuventa vysoko 18:31 a bude favoritem i v sobotu.

HK Slovan Duslo Šaľa - Sokol Písek
Domácí družstvo se dostalo do své obvyklé formy a pohody v pravý čas, což potvrdilo před týdnem svou výhrou na horké půdě v Ostravě proti druhému interligovému sokolskému týmu Sokola Poruba. Největší střeleckou oporou domácího týmu je Lívia Klučková, vévodící tabulce nejúspěšnějších střelkyň WHIL, která napodobila svou předchůdkyni v dresu Šaľy - Réku Bizikovou, jež v minulé sezoně také z pozice, křídla, atakovala nejvyšší příčky mezi kanonýrkami WHIL. Jihočešky po svém nečekaném vzepětí v utkání proti Hanačkám potvrdily v dalším průběhu, že šlo opravdu jen o výjimku a že zásluhu na nečekaném výsledku měly spíš Hanačky, které tehdy neměly svůj den, než trvale zlepšená výkonnost Písku. Na podzim v jižních Čechách vyhrála Šaľa 23:33 a je favoritem i tentokrát.

ŠKP Bratislava - SHK Veselí n. Mor.
Domácí družstvo získalo jeden ze svých sedmi bodů ze svého konta, na podzim právě ve Veselí za remízu 25:25. Přes všechnu úctu k bratislavskému týmu i s vědomím toho, že před dvěma týdny vyhrály doma nad Pískem, bude mít ale asi tentokrát svou roli mnohem těžší. Veselanky udělaly v posledních týdnech ohromný výkonnostní skok, do famózní formy se dostala především Mária Olšovská, v posledních pěti zápasech nastřílela 42 branek a poskočila v tabulce střelkyň už do první dvacítky. Naposledy před týdnem nastřílela do sítě Hanaček 14 přesných projektilů. Pozadu nezůstává ani mladičká Šustková, neustále se zlepšuje po zranění dcera trenéra Vargy - Jasmínka. V utkání favorizujeme moravský celek z Veselí, přestože už letos ztratil šanci na play-off.