English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Poslední tajenka interligy se vyřeší v sobotu ve Zlíně

Poslední tajenka interligy se vyřeší v sobotu ve Zlíně 20.04.2016 16:56:04 - autor: , přečteno 1153x


Do ukončení 14. ročníku interligové soutěže WHIL, zbývá odehrát posledních pět utkání, všechno co se interligy týče už je ale rozhodnuto, medaile WHIL jsou rozděleny, zlaté si na krk pověsily hráčky Iuventy Michalovce, ze stříbrných se radují Slavistky a bronz zdobí úřadujícího českého mistra Baník Most. Staronový šampion už pohár vítěze WHIL získal po sedmé, třikrát se pyšní jeho ziskem v posledních třech sezonách v řadě. Také ostatní příčky dlouhodobé soutěže, ze kterých se odvíjí postup a pořadí pro národní nadstavbu, která bude na interligu v obou zemích navazovat hned za týden prvními zápasy semifinále play-off a čtveřice českých méně úspěšných týmů si to rozdá v play-out.

Jedinou nezodpovězenou otázkou tedy zůstává, kdo doplní dlouho známou trojici českých týmů pro play-off. O čtvrté postupové místo si to v sobotu od 18 hodin rozdají ve Zlíně v hale Euronics, domácí HC Zlín a družstvo DHK ZORA Olomouc. O bod lépe jsou na tom před rozhodujícím duelem Hanačky, které vyhrály i první vzájemné utkání na podzim, když svého soupeře porazily 17:15. Momentální postavení v tabulce tedy jasně říká, že pro postup musí Hanačky vyhrát jakýmkoliv výsledkem, stačí jim i případná remíza, Zlín postoupí do play-off v případě jakéhokoliv vítězství nad Zorou v posledním utkání. Oba soupeři zaváhali naposledy pět kol před koncem, tedy ve 22. kole, když Olomoučanky prohrály nečekaně v Písku a Zlín nestačil v moravském derby na Veselí. V případě, že by jeden ze soupeřů své klíčové utkání ve 22. kole vyhrál, mohlo už dnes být rozhodnuto. Na kdyby se ale nehraje, o všem se tedy rozhodne „na férovku" ve vzájemném duelu v posledním kole.

Jasno je dnes už také až na utkání Zlín - Olomouc, o semifinálových dvojicích pro play-off. V Česku 30. dubna přijede k prvnímu utkání Slavia Praha do Zlína, nebo do Olomouce a Sokol Poruba nastoupí v Ostravě proti Baníku Most. Na Slovensku nastoupí 30. dubna a 1. května v první semifinálové dvojici vítěz WHIL Iuventa Michalovce proti Bemacu Prešov a ve druhé dvojici bude hrát v Šaľe domácí Duslo proti Slávii Partizánske. Jasné jsou i dvojice semifinále play-out, opět samozřejmě bez znalosti výsledku Zlín - Olomouc. V Písku přivítají 30 dubna poraženého ze zlínského zápasu a ve druhé semifinálové dvojici play-out se také 30. dubna utkají v Plzni domácí HC proti SHK Vesel n. Mor. O týden později tedy 7. a případně 8. května se budou hrát odvetné zápasy.

Poslední kolo bude mít, jak už bylo uvedeno, na pořadu pět utkání, protože zápas posledního kola mezi oběma zástupci východního Slovenska, bylo předehráno minulý týden a Iuventa vyhrála v Prešově bez problémů 20:34. Mimo zápasu Zlín - Olomouc už ostatní dvojice v podstatě nic neřeší, jde také převážně o dost výkonnostně nesourodé dvojice, kde by měly mít favorizované celky výraznou převahu. Jde především o jediné utkaní hrané na Slovensku, kde v Partizánskem nastoupí ŠKP Bratislava, pro který jako jedinému týmu celé soutěže sezona v sobotu skončí. Vysokým favoritem bude také Poruba v zápase proti Plzni a pražská Slavia, která zajíždí na Slovácko k utkání proti Veselí n. Mor. Zajímavý souboj lze očekávat v jediném česko-slovenském střetnutí mezi Mostem a Šaľou, tedy soupeřů, kteří budou ve svých národních play-off na pozicích č. 2. Volný los má tentokrát družstvo Sokol Písek. Všechna utkání posledního kola se hrají v sobotu 23. dubna 2016 od 18:00 hod.

HC Zlín - DHK ZORA Olomouc
Nejdůležitějším utkáním posledního kola bude souboj o poslední volné místo v českém play-off, jehož výsledek pro obě družstva bude znamenat v konečné podobě, bude-li celá sezona hodnocena jako úspěšná, nebo opačně, skončí-li nezdarem. Po většinu jarní části sezony tahaly za delší konec provazu Hanačky, které si dokonce až do skoro osudového 22. kola udržovaly potřebný náskok, aby do zápasu posledního kola ve Zlíně, vstoupily s tříbodovým náskokem, který by už nemohl soupeř dotáhnout. Vše se ale nakonec změnilo po nepříjemném zaváhání v Písku, které celou situaci zkomplikovalo. Psychickou výhodu do posledního utkání, které se prakticky odvíjelo tak, jak trenér Zlína pan Sabadka dlouhodobě deklaroval a co si přál. Hanačkám teď nezbývá než zatnout zuby a dokázat, že na play-off mají a pokusit se sezonu zachránit. Zlín je si však velmi dobře vědom, že většinu trumfů drží jejich hráčky. Nejen, že budou mít výhodu domácího prostředí a podporu svých fandů, kteří jak všichni dobře víme, dovedou své družstvo vybičovat a všemi způsoby povzbudit a vůči soupeři dokáží být hodně nepříjemní až nevybíraví. Navíc se jim po několika týdnech po zranění vrátila do hry právě včas, nejlepší střelkyně Michaela Sobieská, která je spolu s Denisou Kamenářovou duší zlínského celku. Velkou posilou byla v průběhu sezony Slovenka Annamária Birkušová z Trenčína, která sezonu započala ve druholigovém Hodoníně a ve 27 utkáních v obou soutěžích nastřílela zatím 234 branek. Není ani vyloučeno, že zlínský trenér Sabadka připraví pro utkání opět nějaké překvapení, tak jako na příklad před třemi týdny kdy se v utkání B družstev obou klubů v souboji o první místo v tabulce objevila znenadání v brance Zlína Lenka Černá a byla nejlepší hráčkou hostujícího celku.


DHC Sokol Poruba - HC Plzeň
Domácí Sokolky měly v minulém kole volný los, vypadly tak trochu ze zápasového rytmu, los jim ale přihrál pro poslední kolo soupeře, který nepatří k těm, které by mohly celek z absolutní špičky ohrozit v jeho domácím prostředí. Domácí děvčata jsou už dávno smířena s tím, že budou hrát play-off ze třetího místa a že letos se budou muset obejít bez interligové medaile. Pro semifinále play-off je ale čeká hodně nepříjemný soupeř - Baník Most, nedávno s ním prohrál doma ve finále domácího Poháru, takže mají Černým andělům co oplácet. Také Západočešky vědí, že jejich cílem je od vstupu do WHIL na podzim, stále jen záchrana v soutěži, budou to ale mít proti zkušeným a ostříleným interligovým soupeřům hodně těžké, i když vstoupí do play-out z výhodnější, třetí pozice, než jejich soupeř Sokol Písek. V podzimním vzájemném utkání obou sobotních soupeřů v Plzni vyhrála Poruba 17:34 a bude vysokým favoritem i v Ostravě.

SHK Veselí n. Mor. - DHC Slavia Praha
Třetí utkání posledního kola, které se bude hrát v sobotu na Moravě, přivítá proti sobě domácí Panenky a stříbrný celek letošní WHIL - pražskou Slavii, která bude pro nastávající semifinále českého play-off v pozici lídra. V utkání se dá jen těžko očekávat, že by domácí tým navázal na své dva vítězné zápasy z minulých týdnů proti Zlínu a Olomouci. Důvodem je nejen kvalita soupeře, ale zdravotní problémy domácího týmu, které dokonce musely v utkání minulého kola v Bratislavě nasadit do hry na hostování dvě hráčky z druholigového Hodonína - Višňovskou a Kováčikovou, obě původem ze Slovenska, aby nahradily zdravotně indisponované - nemocnou Vinklárkovou a trojici hráček, které v družstvu hostují z Kunovic - zraněné Romanovou a Kosinkovou, ale také pivota Kožuchovou, která v týmu nečekaně skončila. Slavia po vítězném zápase proti Baníku Most může na Moravě hrát bez obav, pozici lídra pro play-off má jistou a může už v klidu myslet na soupeře, který vzejde z dvojice Zlín - Olomouc. V podzimním utkání v Edenu, vyhrály sešívané 35:22 a roli favorita si ponesou i do sobotního zápasu.

DHK Baník Most - HK Slovan Duslo Šaľa
Jediným česko-slovenským duelem posledního kola bude utkání, v němž proti sobě nastoupí družstva, která si v interlize vybojovala do svých národních semifinálových play-off, pozici čísla 2. Oba budou mít těžké soupeře, úřadující český mistr Baník Most začíná semifinále v hale Sokola Poruba, který bude reprízou nedávného finále Českého poháru, slovenské Duslo nastoupí proti úřadujícímu vicemistru Slovenska, Slávii Partizánske, který Šalanky sesadil z této pozice právě při loňském pátém rozhodujícím zápase semifinále play-off, hraném v Šaľe. Vzájemné utkání obou sobotních soupeřů má favorita v domácím Baníku, který vyhrál i podzimní utkání v Šaľe 21:26. Vášně mezi oběma kluby už ochladly, před dvěma lety z Šaľy odešly do Mostu dvě nejlepší hráčky a slovenské reprezentantky Simona Szarková a Lucia Súkenníková a funkcionáři Dusla to tenkrát nesli dost nelibě.

HK Slávia Partizánske - ŠKP Bratislava
Jediné utkání posledního kola, které se bude hrát v sobotu na Slovensku bude také z kategorie, že se utkání odehraje, ale vůbec nic do celkového pořadí neřeší. Partizánske už ztratilo možnost dostat se před Šaľu před několika koly, i proto přijelo už i k utkání do Olomouce pouze s deseti hráčkami, bez dorostenek, které dohrávají také své mistrovské soutěže, ale také bez nejlepší střelkyně družstva Klaudie Michnové. ŠKP naopak využilo určitých problémů Veselí se sestavou a uhrálo v domácím prostředí před týdnem remízu, ta ale ani zdaleka nestačila k tomu, aby se ŠKP ještě pokusilo na poslední chvíli proklouznout před Prešov do play-off. Přesto si policajtky upevnily své celkově 11. msto ve WHUL před oběma českými družstvy Plzní a Pískem.