English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Pohár Míru > V Olomouci uvidíme v neděli trojutkání družstev Zory a Poruby

V Olomouci uvidíme v neděli trojutkání družstev Zory a Poruby 12.05.2016 08:43:06 - autor: , přečteno 1197x


Posledním kolem skončí v neděli v hale Zory v Olomouci dlouhodobé soutěže prvoligových družstev házenkářek, v nichž startují také celky dvou moravských interligových klubů Zory Olomouc a Sokola Poruby. Všechna tři utkání slibují kvalitní házenou a velký souboj, neboť s výjimkou střetnutí B družstev žen, kde jsou Hanačky před svými ostravskými soupeřkami v tabulce s dvanáctibodovým náskokem na třetím místě, zatímco Poruba je zatím osmá, budou ostatní zápasy souboji sousedů v tabulce.. V soutěži starších dorostenek jsou obě družstva sousedy v tabulce na prvních dvou místech, u mladších dorostenek jsou také sousedy v tabulce, dokonce se shodným bodovým ziskem, ale na 5. a 6. místě.

V prvoligové soutěži žen je už před posledním kolem jistým vítězem B družstvo HC Zlín, před dvojicí Sokol Kobylisy - ZORA Olomouc B, které mají shodně o tři body méně. Podle rozpisu soutěží by měly 1. ligu opustit poslední dvě družstva, kterými jsou již podle současného pořadí B družstvo Baníku Most a exinterligový Jindř. Hradec, jehož sešup do zapomnění je pozoruhodný. Již dnes je jisté, že o účast v příštím ročníku interligy WHIL má právo usilovat družstvo Sokola II. Kobylisy, které je obklopeno dvěma Béčky moravských interligových klubů, které postoupit nemohou. Je otázka zda pražské Sokolky svého práva využijí, nebo zda v interlize zůstanou i obě současná družstva WHIL - HC Plzeň a Sokol Písek, které se ještě utkají o Černého Petra v play-out. Obě družstva na druhém a třetím místě (Kobylisy a ZORA B) si to ještě na dálku rozdají o pomyslná medailová umístění. Hanačky nemají osud ve svých rukou, mají o jedinou branku horší vzájemné utkání a musejí tedy ke druhému místu nejen porazit silný celek Poruby, ale čekat na výsledek utkání na jihu Čech, kde bude v Jindř. Hradci u Vajgaru usilovat o potvrzení druhého místa celek Kobylis. Novými družstvy v 1. lize by měla být vítězná družstva 2. lig Sokol Bělá pod Bezdězem (tam řádí bývalá hráčka Zory Jana Šteffanová) a z Moravy pak HK Hodonín s několika slovenskými házenkářkami a hráčkami z HC Zlín.

V soutěži starších dorostenek je vlivem kontumování výsledku zápasu Sokol Poruba - HC Zlín pro neoprávněný start hráčky Mizerové (Zlín) a následném odvolání proti kontumací ze strany klubu HC Zlín situace trochu nepřehledná. K vítězství ve skupině východ a postupu do finále o titul proti dorostenkám Sokola Písek, musí dorostenky Olomouce ve svém posledním utkání doma s Porubou minimálně remizovat, v případě potvrzení kontumace ze strany Odvolacího orgánu ČSH (OKK ČSH), by bylo družstvo Zory už dnes jistým vítězem skupiny východ. Výsledek odvolání proti kontumaci výsledku má vliv také na druhou konečnou příčku tabulky východ, odkud vzejde soupeř pro dorostenky Jindř. Hradce, které skončily na druhém místě skupiny západ a utkají se s druhým celkem z Moravy o bronzové medaile. V případě, ponechání kontumačního výsledku v platnosti je situace otevřená, dorostenky Poruby by musely k celkově druhému místu vyhrát v Olomouci, a výhrou by musely druhé místo potvrdit i dorostenky Zlína, které hrají v sobotu v posledním kole doma s Otrokovicemi. V případě výhry jen jednoho z dvojice Zlín - Poruba, bude patřit druhé místo jemu, pokud by obě družstva svá poslední utkání vyhrála, nebo obě prohrála, byla by vítězem Poruba, která by měla lepší vzájemná utkání. V případě, uznání odvolání a ponechání výsledku dosaženého na hřišti, by už bylo druhé místo pro HC Zlín jisté, Zlín by se mohl stát i vítězem skupiny, pokud by Poruba vyhrála v Olomouci.

Naprosto jasná je situace v kategorii mladších dorostenek. Vítězkami skupiny východ jsou již před posledním kolem mladší dorky Ivančic, druhé je družstvo HC Zlín. Ivančice si o titul zahrají proti vítězi skupiny západ DHC Plzeň o bronz si Zlín zahraje s HC Praha Háje. Olomoucké mladší dorostenky mají šanci v posledním kole v případě výhry nad Porubou obsadit konečné 5. místo, ztratí-li však byť i jen bod zůstane jim konečné 6. místo, protože se svým soupeřem by měly horší vzájemné utkání.

Nyní několik informací k jednotlivým utkáním posledního kola v Olomouci. Zápasy se hrají v neděli 15. května 2016 v hale DHK ZORA Olomouc, soupeřkami družstev DHK ZORA Olomouc jsou družstva Sokola Poruba. Vstup na všechna utkání je  v o l n ý

1.liga ženy B v 11:30 hod.
Ostravský klub přistoupil ke svému B celku žen v první a druhé polovině soutěže zcela rozdílně. Zatímco družstvo získalo v první polovině soutěže jen 5 bodů, v deseti zápasech druhé polovině jich už nasbíral 14 a patří tak k nejúspěšnějším družstvům jara. Zlepšil se také podíl vítězných zápasů doma a venku, i tak však je družstvo podstatně úspěšnější v domácím prostředí, kde figuruje na 6. místě se 14 body, zatímco na hřištích soupeřů jich získal jen 5 a je v této bilanci na 10. místě. Zejména poslední série tří vítězných zápasů včetně výhry nad vedoucím Zlínem je pozoruhodná. Velkým příspěvkem k obratu v kvalitě družstva je skutečnost, že družstvo na jaře nastupuje ve většině zápasů až se sedmi hráčkami interligového kádru, zatímco v podzimních utkáních byl start těchto hráček v družstvu jen výjimkou. Nejlepšími střelkyněmi týmu Poruby B v 1. lize jsou Sekulová, Maiwaelderová a Janošová (ta už ale nehraje pro dlouhodobé zranění). Domácí družstvo má na kontě výhry v posledních čtyřech zápasech, kterým však předcházela 15 branková porážka doma se Zlínem, když v tomto utkání proti nim nastoupila i brankařská legenda Lenka Černá, která je doslova vychytala. Bude zajímavé jak družstva postaví hráčky do utkání, když v obou týmech jsou hráčky, které budou hrát v sobotních zápasech za A týmy v play-off a play-out a je otázka zda jako druhé utkání o víkendu ve kterém mohou podle legislativy ČSH nastoupit, zvolí trenéři B tým žen, nebo starší dorostenky. Každopádně budeme v neděli svědky kvalitní ženské házené. Na podzim v Ostravě vyhrály Hanačky o jedinou branku 32:33.

1.liga mladší dorky v 13:30 hod.:
Utkání sousedů v tabulce slibuje rovněž zajímavý souboj dvou vyrovnaných soupeřů. Oba soupeři však mají rozdílné výsledky v utkáních doma a venku. Zatímco Hanačky mají svou výkonnost vyrovnanou, 5 krát vyhrály doma a pětkrát na hřištích soupeřů, Poruba byla úspěšná sedmkrát doma, ale jen třikrát venku a to pouze na hřištích tří posledních družstev, což by mohla být pro toto utkání dobrá zpráva pro domácí děvčata. Poruba má největší opory v trojici hráček, z nichž dvě Desortová a Mihačová jsou hráčkami Hlučína a v Porubě hrají na hostování, jediná Kiršnerová je kmenovou hráčkou Poruby. Celá trojice také hraje pravidelně za starší dorostenky. Olomouc má ve svém středu také jednu elitní střelkyni patřící ke špičce soutěže -Kateřinu Pšenicovou, jinak družstvo spoléhá více na kolektivní pojetí své hry a kvalitní výkony svých brankařek. Podzimní utkání v Ostravě skončilo výhrou domácí Poruby 22:19.

1.liga starší dorky 15:30 hod.:
Jak vypadá situace na špici starších dorostenek, zejména po stránce nejasností vzhledem ke kontumaci a nedořešenému odvolání Zlína jsem popsal v předchozích odstavcích. Olomoucké starší dorky budou do nedělního utkání vstupovat s cílem vybojovat si postup do finále na hřišti a nespoléhat na kontumaci jednoho z utkání. Trenér a celý realizační tým důvěřuje hráčkám, které bojovaly o body po celou sezonu, samozřejmě přivítají, pokud bude uvolněna s interligovým týmem se připravující Hurychová, která je spoluhráčkami považována stále za hráčku dorostenek. V průběhu týdne se ještě řeší stav zraněného kolena Kašpárkové, které utrpěla při minulém utkání 1. ligy žen ve Vel. Meziříčí. Družstvo se připravuje s cílem vyladit formu na poslední zápasy sezony. Družstvo bude spoléhat zejména na stabilní formu brankařky Beranové, rychlé brejky Chlandové, Grygarové a Králové, věří také v návrat střelecké pohody všech spojek, která se na Vysočině před týdnem jaksi vytratila. Poruba přijede do Olomouce v plné síle, předpokládá se, že do utkání nastoupí i opory, které hrají dnes už pravidelně v interligovém týmu žen - brankařka Mučková a Konečná (Janošová je dlouhodobě zraněná a hrát asi nebude), další děvčata hrající převážně 1. ligu v družstvu žen - Zálesná, Korduliaková a další.
Na podzim v Ostravě vyhrály Hanačky 28:32.