English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > O víkendu budou korunováni noví mistři ČR dorostenek

O víkendu budou korunováni noví mistři ČR dorostenek 26.05.2016 08:49:12 - autor: , přečteno 1445x

 

Před týdnem byly ve čtyřech českých halách rozehrány prvními zápasy nejlepších družstev starších a mladších dorostenek souboje o tituly a medailová umístění. Účastníky těchto klání jsou první dvě družstva obou skupin západ a východ v kategoriích starších a mladších dorostenek, která vzešla z dlouhodobých soutěží těchto skupin. Všechny série se hrají „pohárově" tedy na dva zápasy doma - venku, kdy se výsledky obou zápasů sečtou a celkové skóre obou utkání určí vítěze ve všech dvojutkáních. V případě rovnosti dosažených branek z obou zápasů rozhoduje o vítězi větší počet branek vstřelených na hřišti soupeře v tomto dvojutkání. Pokud ani toto pravidlo o vítězi nerozhodne, bude v tomto dvojutkání rozhodnuto střelbou 7 m hodů po skončení druhého utkání podle pravidel IHF.

V prvních utkáních všech dvojutkání bylo dosaženo těchto výsledků:

Starší dorostenky:

o 1. a 2. místo: Sokol Písek - DHK ZORA Olomouc 30:33 (17:16)
o 3. a 4. místo: Házená Jindř. Hradec - HC Zlín 22:29 (12:13)

Mladší dorostenky:

o 1. a 2. místo: HK Ivančíce - DHC Plzeň 19:23 (10:12)
o 3. a 4. místo: HC Praha Háje JM - HC Zlín 23:35 ( 8:20)

Snad s výjimkou dvojice o bronzové medaile u mladších dorostenek kde se dá říci, že je duel rozhodnut, když favorizované družstvo Zlína vyhrálo v Praze rozdílem 12 branek, ve zbývajících dvojutkáních jsou výsledky zcela otevřeny. Také o bronzové medaile ve Zlíně budou mít domácí děvčata všechny triumfy v rukou, do odvety jdou se sedmibrankovým náskokem, který si vybojovaly v jižních Čechách u Vajgaru.

 

Souboj o zlaté medaile v kategorii mladších dorostenek se hrál na jižní Moravě a pro Ivančice byl premiérový finálový zápas velkým svátkem. Pořádající klub zorganizoval utkání jako velkou oslavu dívčí házené, hlediště haly bylo zaplněno více než 200 diváky a utkání doplňovala řada doprovodných akcí. Mladé domácí družstvo nakonec na své zkušenější soupeřky nestačilo, děvčata jsou ale odhodlána v Plzni v sobotu zabojovat a odvést si domů zlaté medaile a mistrovský titul. Budou to ale mít hodně těžké, vždyť zatímco družstvo Ivančic je složeno z hráček ročníku narození 2000, čtyři děvčata jsou ještě mladší a jen jediná v kategorii mladších po sezoně končí (roč. 1999). Vždyť Ivančice před rokem získaly svůj první titul a to za vítězství v Žákovské lize starších žaček (jejich dnešní soupeřky z Plzně) skončily na třetím místě). Na druhé straně vítězné družstvo Plzně bylo složeno ze 7 hráček ročníku 99, z nichž čtyři hrály souběžně i soutěž za starší dorostenky Slavie Praha, ve kterém hostovaly, zbytek byl tak jako domácí družstvo složen z hráček ročníku 2000, jen jedna je o rok mladší, takže zkušenost a fyzická vyspělost hovoří pro Západočeský tým. V obou družstvech finalistů najdeme i řadu děvčat v nominacích mládežnických reprezentací. V tvořícím se týmu kadetek (W17) najdeme z družstva Ivančic Bučkovou, Krejčíkovou, Olšovou, Svobodovou a Vavrouškovou, z DHC Plzeň Frankovou, Kepkovou, Oravcovou, Poslední a Šmrhovou, o kategorii výš v reprezentaci dorostenek (W 18) jsou potom Franzová a Ecksteinová.

Pro souboj o titul v kategorii starších dorostenek byly favoritkami před duelem jednoznačně hráčky Sokola Písek, jejichž hráčský kádr je prošpikován dnes už známými interligovými hráčkami družstva Sokola Písek, zejména pak druhou nejlepší střelkyní interligy Sárou Kovářovou, další vynikající interligovou kanonýrkou Magdalenou Svobodovou a dalšími interligovými hráčkami Karetovou, Merglovou a oběma brankařkami Preslovou a Kotalíkovou. Všechna tato jména se také samozřejmě objevovala jako největší domácí protagonistky úvodního finálového utkání v písecké Obloukovce minulou neděli. První zápas dvojutkání však zcela jednoznačně a trochu nečekaně ovládly mladé Hanačky, které si ve vyrovnaném a dramatickém utkání plném zvratů nakonec odvezly na Moravu zasloužený a cenný skalp domácího celku. Domácím kanonýrkám sekundovala z družstva Zory úspěšnou střelbou ze středních vzdáleností Markéta Hurychová, střelecky se ale prosadila i další, zejména obě křídla Grygarová a Chlandová. Po zranění se do pohody dostala Magda Kašpárková, která se prosazovala zejména průniky na hranici brankoviště.

Překvapivá výhra Hanaček od Otavy však ani zdaleka neznamená, že by bylo o titulu rozhodnuto. Všichni, kdo nedělní utkání v Obloukovce viděli na vlastní oči, se shodli na tom, že i na Hané půjde v neděli o vyrovnaný souboj plný emocí, ve kterém budou o konečném výsledku rozhodovat maličkosti, momentální forma klíčových hráček a to jak se právě ty klíčové v obou družstvech do hry zapojí a jak jim vydrží síly. Hostující celek bude s největší pravděpodobností opět spoléhat hlavně na jmenované snajperky Kovářovou se Svobodovou, vždyť obě dovedou svými projektily prostřelit nejlepší interligové brankařky deseti a více brankami v zápase, v dorosteneckých soutěžích pak je jejich úspěšnost ještě daleko vyšší. Proti nim se postaví skromná odchovankyně hodonínské házené - brankařka Dáša Beranová, která se pokusí znovu čelit jejich střelám a připsat si opět vysokou úspěšnost svých zákroků. Důležitá bude také střelecká úspěšnost domácích rychlonohých křídel z brejkových situací, do kterých se věřme, opět dostanou. Hodně se očekává i od spojek a trenéři věří, že se k Hurychové přidají i další, zejména pak Žáčková, Bajerová, Řezníčková a že fit už bude po zranění i Linda Melecká. Velkou postavou družstva by měla být Kašpárková, která dovede rozhodovat důležité zápasy. Hlavní devízou domácích by pak měla být bojovnost až na hranici sebeobětování a kolektivní pojetí jejich hry. Hanačky půjdou do utkání se zdravým sebevědomím, ale s pokorou v kvality a sílu soupeřek.

Naše příznivce zveme na tribunu sportovní haly, aby domácím děvčatům pomohli svým povzbuzováním sehrát vyrovnanou partii s velmi kvalitním soupeřem. Odměnou by jim měla být kvalitní házená a věřme, že i radost z konečného úspěšného výsledku. Utkání se hraje v neděli 29. května 2016 od 15:30 hod. v hale DHK ZORA Olomouc a vstup na utkání je volný.

Termíny všech finálových zápasů:

Starší dorostenky:
O 1. a 2. místo: DHK ZORA Olomouc - Sokol Písek - neděle 29. 05. 2016 v 15:30 hod.
O 3. a 4. místo: HC Zlín - Házení´á Jindř. Hradec - sobota 28. 05. 2016 v 11:00 hod.

Mladší dorostenky:
O 1, a 2. místo: DHC Plzeň - HK Ivančice - sobota 28. 05. 2016 v 16:00 hod.
O 3. a 4. místo: HC Zlín - HC Praha Háje JM - sobota 28. 05. 2016 ve 13:00 hod.