English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Interliga zahajuje – na úvod šlágr čtvrtého s vítězem WHIL

Interliga zahajuje – na úvod šlágr čtvrtého s vítězem WHIL 02.09.2016 04:57:16 - autor: , přečteno 939x

Úvodní kolo jubilejního 15. ročníku interligy WHIL se odehraje celé v sobotním termínu 3. září, což je jev dost netypický, podaří se to totiž znovu až v sedmém kole 22. října. Šest zápasů prvního kola má zajímavou skladbu v tom, že pouze utkání DHK Baníku Most s DHK ZORA Olomouc bude čistě českým duelem, v ostatních pěti soubojích uvidíme vždy české a slovenské dvojice, dvě se budou hrát na Slovensku a tři v českých halách. Největším lákadlem asi bude v Ostravě zápas čtvrtého z minulého ročníku a bronzového českého účastníka Sokola Poruba proti vítězi WHIL a slovenskému mistru Iuventě Michalovce. 

První interligové branky nového ročníku lze očekávat s jistotou v jižních Čechách, kde zápas mezi Sokolem Písek a Prešovem začne už v 15:00 hod. Ostatní zápasy začnou až v podvečerním čase, kdy už pominou očekávaná vedra (očekávají se denní teploty okolo 27°). Interligový nováček z Trenčína zahájí nový ročník v domácím prostředí proti Zlínu  a bude to pro něj obnovená premiéra po pěti letech půstu, naposledy hrál v sezoně 2010/2011, po pětileté účasti mezi elitou, kdy odehrál 112 zápasů  ve kterých nasbíral 99 bodů a stále se drží na 13. místě historického pořadí interligy. Volný los v prvním kole má slovenský vicemistr Slovan Duslo Šaľa.

V dalším uvádíme krátkou rekapitulaci úvodního kola WHIL. Všechna utkání se hrají v sobotu 3. září 2016. 

15:00 hod. Sokol Písek – Bemaco Prešov   

Zahajovací utkání nového ročníku obstarají Jihočešky se soupeřem ze Šariše a dá se očekávat vyrovnaný souboj o první interligové body nového ročníku. Domácí družstvo opustily dvě jeho nejzářivější hvězdy Sára Kovářová, která zamířila do mistrovského Mostu, její kolegyně Magdalena Svobodová bude hrát v pražské Slavii. Novými tvářemi v družstvu Sokolek bude především Eliška Jačková ze Slavie a Šelajsová z HC Plzeň, z města piva přišla další trojice  hráček Šroubková, Kubišová a Linda Galušková, z Havl. Brodu se vrací Součková. v Písku se hovoří ještě o dalších posilách týmu, takže uvidíme. Široký hráčský kádr, ve kterém jsme našli 23 jmen obsahuje celkem 6 odchodů a deset příchodů, většinou se jedná o přechody mezi Pískem a Slavií, případně Plzně.  Novým trenérem je Vladislav Jordák. Soupeřky z východního Slovenska přijedou do Písku také s novými posilami. Tou největší hvězdou by se měla stát slovenská reprezentantka Sofia Demajová, která přišla ze Šaľy, dalšími posilami je několik děvčat z Iuventy, na příklad Bačíková, největší oporou však bude jistě opět Tatiana Šutranová, jedna z nejúspěšnějších interligových střelkyň minulého ročníku. Dá se očekávat vyrovnaný souboj, vyloučena nemusí být ani dělba bodů.   

17:00 hod.: SHK Veselí n. Mor. – ŠKP Bratislava ¨

Také na Slovácku se netají velkými očekáváními, i když zaznamenali dva citelné odchody, obě Slovenky – Varjassiová odešla hrát do Rakouska a Olšovskou povolal domů do Michalovců mateřský klub, který si ji stáhl z hostování do svého interligového kádru, v přípravných utkáních se však neobjevovala, na poslední chvíli, může dojít k zajímavému zvratu – uvidíme. Novými  tvářemi jsou vesměs mladé hráčky z okolí, ze Zlína přišly Novotná, Kalivovodová a brankařka Vašulková, z Kunovic Balážová, z Bytče Pastorková, po mateřské pauze se vrací také Slováková. Trenér Varga věří, že se týmu podaří zařadit se do seznamu uchazečů o play-off.  Nejvíc spoléhají na mladou Šustkovou patřící v uplynulé sezoně do TOP 10 nejlepších střelkyň. O soupeřkách Panenek toho moc nevíme. O družstvu ŠKP  ze slovenské metropole nepřicházejí žádné nové zprávy, ví se jen, že družstvo sehrálo tři přípravná utkání, dvakrát vysoko prohrálo v rakouském Stockerau a podlehlo také v poslední přípravě v Hodoníně místnímu prvoligovému celku 22:30. Na soupisce má trenér Peter Hložek dvanáctku hráček, vesměs jde o jména, která hrála za ŠKP i minulou sezonu. V utkání se dá očekávat, že favoritem bude domácí celek.

 

18:00 hod. Sokol Poruba – Iuventa Michalovce

 

Utkání je právem označeno za šlágr prvního kola, oba týmy věří v úspěch v premiérovém kole, favoritem však bude hostující celek, který má i letos ty nejvyšší ambice, Domácí družstvo zapsalo také změny v kádru. V kolonce odchodů jsme zaznamenali odchod Heleny Ryšánkové, která po roce odchází do Francie, Andrea Očadlíková se vrací do Zlína a mladá Ritzová  bude hrát v pražské Slavii. Naopak staronovou tváří je Petra Adámková, vracející se z Německa, z B týmu byla znovu do A družstva zařazena Slovenka Revajová, novou posilou by měly být talentovaná levoruká spojka Silvie Polášková z Bohunic, kádr posiluje i Sekulová, která se z B týmu, kam přišla z Otrokovic přesouvá  také do interligového kádru. Z dorostenek rozšíří kádr brankařka Múčková, Konečná a Dvořáková. Novými trenéry je opět slovenská dvojice, tentokrát Peter Olšavský, přicházející z Partizánskeho a z Bytče mu bude sekundovat Michal Hradil. O nabitém hráčském kádru Iuventy není ani potřeba příliš diskutovat. Družstvo opustily Tregubová-Fiľková (mateřství), dále pak Kučerová a Gubíková, nově přišly naopak Chorvatka Schusterová a Dubovcová, po vleklém zranění bude hrát více odchovankyně Rebičová. Přípravu absolvovaly Michalovce na kvalitních turnajích zejména na Balkáně, kde nastupovaly proti silným evropským celkům. Trenérem zůstává František Urban.

 

18:00 hod. DHK Baník Most –DHK ZORA Olomouc

Úřadující český mistr Baník Most vstupuje do nové sezony s cílem obhájit loňské pozice, k tomu směřoval i přípravu, která probíhala většinou v Německu, nebo se silnými soupeři v domácím prostředí. V kádru došlo k řadě významných změn. Ty vyplývají převážně z ukončení sportovní činnosti, což platí pro Mičiníkovou, Gakidovou, Martínkovou, Smolovou i Schererovou, nově se v družstvu objevuje především mládí: excelentní střelkyně Sára Kovářová z Písku, Ecksteinová  z Plzně, Míšová z Olomouce. S družstvem budou trénovat také 4 dorostenky, které budou hrát zatím hlavněve své kategorii. Hanačky se potýkaly až do posledních hodin před startem s rozsáhlou marodkou, zranění postihlo zejména novou akvizici z Bytče Tatianu Gajdošíkovou, která vlastně nesehrála jediné přípravné utkání. Hráčský kádr řádné prořídl a omládl. Činnosti zanechaly zkušené Dostálová, Spíchalová a Ždánská, citelný je odchod dvou brankařek Dederlové a Derzsiové. Kromě zmiňované Gajdošíkové jsou novými tvářemi v kádru brankařka Sabina Bártová z Poruby a dvě dorostenky Beranová a Chlandová. Do Mostu pojedou Hanačky s cílem sehrát dobré utkání a se snahou vysokého favorita zaskočit

 

 

18:00 hod.:  HK AS Trenčín - HC Zlín

Nováček bude po pětileté odmlce začínat své staronové účinkování ve WHIL v domácím prostředí a soupeřem bude družstvo Zlína. Zajímavostí utkání bude skutečnost, že do Trenčína se s českým družstvem po letech vrací Peter  Sabadka, trenér, který v Trenčíně s trenérskou činností u házenkářek začínal. Mezi tím už prošel interligovými týmy Veselí  a Zlína. Družstvo Trenčína je nováčkem soutěže, dá se předpokládat, že mimo hráček družstva, které postup vybojovaly, hrálo zde však několik hráček na hostování, se kterými už nemůže trenérka Rajnohová počítat, na příklad Gajdošíková. Trenérka ale bude určitě preferovat zařazování starších dorostenek, které patří k nejlepším na Slovensku, což ukázaly v červnu kdy vyhrály československý pohár v Michalovcích. Uvidíme jak se mladé hráčky poperou v konkurenci přece jen zkušenějších hráček WHIL, v přípravě tahaly za kratší konec v zápasech proti Veselí i Partizánskemu. Družstvo Zlína přišlo před novou sezonou o několik hráček, které přešly do konkurenčního Veselí. Naopak velkou devízu vidí trenér v návratu Lenky Hradilové z německého angažmá, stejně jako Andrey Očadlíkové z Poruby. Zatím nevyřešené je účinkování Vlkové, Brzoskové, Brandové a T. Fabíkové, základ hráčského kádru tvoří hráčky, které se prosadily už v minulé sezoně, příliš nových jmen v sestavě Zlína nenajdete. Hráčský kádr je ale dostatečně silný a ambiciózní. V trenčínské premiéře bude v roli favorita.

 

 18:00 HK Slávia Partizánske – DHC Slavia Praha

 

 Také v uplynulé sezoně obě družstva svedl los 1. kola WHIL k vzájemnému souboji, tehdy pražská Slavia vyhrála vysoko 16: 36. Podobný výsledek se dá jen těžko očekávat, i když o dění ve slovenském klubu příliš informací neprosáklo. Ví se jen, že odešel trenér Peter Olšovský do Poruby, kdo ale vedl letní přípravu je zahaleno trochu tajemstvím. Ani o případných změnách v hráčském kádru se toho příliš neví. Známe jen výsledky tří přípravných duelů Partizánskeho s Veselím, v nichž se zrodily, také tři různé výsledky – remíza výhra a porážka obou soupeřů. Takže na bližší informace si budeme muset počkat. To o pražské Slavii se toho ví daleko více. V letní přípravě sehrála 13 utkání, vesměs se zahraničními soupeři v Německu, Francii i ve vlastní hale, zhruba polovinu z nich Pražanky vyhrály a potvrdily tak na poměry WHIL výbornou výkonnost. Slavia se také netají tím, že by v nastávající sezoně už konečně překročila stín korunního prince a zaútočila na pozice Baníku Most.  Před sezonou odešlo z kádru několik hráček zvučných jmen – Keclíková, Malá, Jačková, čilé hráčské výměny probíhají hlavně mezi Slavií a Pískem kam odešly tři hráčky, do Prahy pak zamířily dva mladé talenty - Svobodová z Písku a Veronika Galušková z Plzně. Kádr doplnilo několik děvčat z dorostenek. Realizační tým posílil také trenér – Ondřej Václavek, který loni vedl také Písek. Na Slovensku se očekává vyrovnaný souboj, favoritem ale zůstává pražská Slavia.